Zavrieť

Porady

Vyplatenie úveru treťou osobou

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť s jedným zvláštnym problémom.
Začal by som asi takto:
Mal som normálny spotrebný úver zabezpečený ručiteľom. Všetko bolo v poriadku, pokiaľ sa ručiteľ nerozhodol, že si chce zobrať hypotéku. Problém bol ale v tom, že je ručiteľom, tak sa toho ručenia chcel zbaviť. Bez akejkoľvek dohody alebo upozornenia tento úver vyplatil!!! Lenže ani nie on, ale niekto úplne iný. Dozvedel som sa to tak, keď sa mi na účet vrátila splátka za úver s odôvodnením, že úver neexistuje. K vyplateniu došlo pred viac ako mesiacom, týždeň na to sa mi vrátili peniaze na účet. Nasledoval kolotoč zisťovania čo sa vlastne stalo. Ručiteľ mi do dnešného dňa nedvíha telefón ani nijak so mnou nekomunikuje. To že v tom má prsty niekto tretí som sa dozvedel úplnou náhodou. Takže sa pýtam, má právo odo mňa ten tretí človek pýtať peniaze a vyhrážať sa mi exekútorom, keď banka odo mňa nepožadovala predčasné splatenie úveru?!?!

Čo si o tom myslíte, alebo aký postup by som mal zvoliť a na čo sa pripraviť.

Ďakujem.
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sonic99 Pozri príspevok
Takže sa pýtam, má právo odo mňa ten tretí človek pýtať peniaze a vyhrážať sa mi exekútorom, keď banka odo mňa nepožadovala predčasné splatenie úveru?!?!
Čo si o tom myslíte, alebo aký postup by som mal zvoliť a na čo sa pripraviť.
Ďakujem.
...takže niekto už pýta a vyhráža sa .....

To som teda zvedavý , čo sa z tohoto problému vyvinie .....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

buchač Pozri príspevok
...takže niekto už pýta a vyhráža sa .....

To som teda zvedavý , čo sa z tohoto problému vyvinie .....
Ten tretí sa o tom pochválil niekomu koho poznám a tak sa to úplnou nahodou dostalo ku mne...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja by som sa na to pozrela tak ,že ako je možné , že banka s týmto súhlasila, bez Vášho vedomia ? Však ste mali byť o tom upovedomený a vôbec či s tým súhlasíte .Takže ja by som sa obrátila na banku .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Zita5 Pozri príspevok
Ja by som sa na to pozrela tak ,že ako je možné , že banka s týmto súhlasila, bez Vášho vedomia ? Však ste mali byť o tom upovedomený a vôbec či s tým súhlasíte .Takže ja by som sa obrátila na banku .
presne tak, treba sa pýtať banky, prečo toto umožnila a vôbec neinformovala, že umožnila splatiť úver tretej osobe.
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Zita5 Pozri príspevok
Ja by som sa na to pozrela tak ,že ako je možné , že banka s týmto súhlasila, bez Vášho vedomia ? Však ste mali byť o tom upovedomený a vôbec či s tým súhlasíte .Takže ja by som sa obrátila na banku .
Ono to je tak, ze v minulosti bol nejaky problem so splacanim tak to prebrala mandatna spolocnost. Vsetky dlhy sa vyrovnali a odvtedy neboli s uverom problemy. Banka nas odkazala na mandatnu spolocnost, ze mame komunikovat s nou, lebo ze banka s uverom uz nic nema. Volal som aj tam a tam mi velmi "mila a ochotna" teta nechcela povedat nic. Ani kto, ani kedy ani kolko sa doplatilo. Ze oni niesu povinny ma o tom informovat. Tak som sa pytal aspon na potvrdenie o vyplatení uveru tak ze ani toto mi nedaju, mam ist pytat do banky. V banky je to presne tak isto, oni mi potvrdenie nedaju mam volat do mandatnej spolocnosti.
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Dáša_ Pozri príspevok
presne tak, treba sa pýtať banky, prečo toto umožnila a vôbec neinformovala, že umožnila splatiť úver tretej osobe.
Tak možno že sa to vyplatilo v mene ručiteľa ja neviem, ale ta tretia dotyčná osoba povedala ze ona poskytla peniaze na vyplatenie. A teraz ich chce späť.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

sonic99 Pozri príspevok
Tak možno že sa to vyplatilo v mene ručiteľa ja neviem, ale ta tretia dotyčná osoba povedala ze ona poskytla peniaze na vyplatenie. A teraz ich chce späť.
banka má zmluvu s tebou, nie s ručiteľom. Ak si nemeškala so splátkami, nie je dôvod, aby nastúpil ručiteľ.

Ale tu hovoríš o nejakej mandantnej spoločnosti - boli s nimi podpísané nejaké zmluvy?
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Dáša_ Pozri príspevok
banka má zmluvu s tebou, nie s ručiteľom. Ak si nemeškala so splátkami, nie je dôvod, aby nastúpil ručiteľ.

Ale tu hovoríš o nejakej mandantnej spoločnosti - boli s nimi podpísané nejaké zmluvy?
Už skôr mi prišiel papier z banky ze uver prebrala mandantna spoločnosť, nasledne asi o 2-3 dni prišiel papier z mandantnej spoločnosti ze preberaju pohladavku. Úverovy účet ostal nezmeneny tak sa riadne splacalo ako predtym. Ku dňu vyplatenia tam nebol nedoplatok a mandatna spolocnost nevyzadovala poredcasne splatenie - to mam potvrdene od tej "milej" tety.

P.S.: Som chlap nie žena
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
To znamená , že úver nebol splácaný tak ako mal byť a banka predala pohľadávku . Potom už chápem, prečo banka s tým nič nemá .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

no, problém je, že teraz je už otázka iná ako na začiatku. Na začiatku sa zdalo, že ručiteľ sa chcel zbaviť spoludlžníctva a tak zariadil vyplatenie úveru treťou osobou.
Teraz sa ukazuje, že vlastne tvoj dlh banka predala nejakej inkasnej spoločnosti. Asi niečo také majú v zmluve. A čo môže inkasná spoločnosť, to je vo hviezdach...
0 0
dunlop007 dunlop007

dunlop007 je offline (nepripojený) dunlop007

A inkasna spolocnost ta nekontaktovala?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Aké podmienky máte uvedené v zmluve? To je dôležité. Pozrieť všeobecné podmienky, zmluvne stanovené podmienky pri uzatváraní úveru. Banka v prípade nesplácania dlhu môže postúpiť Váš dlh ako pohľadávku inkasnej spoločnosti, je to bežný a štandardný postup. Otázne je, čo máte uvedené v podmienkach, bližšie špecifikujte aby sme Vám mohli v tomto prípade poradiť. Bez konkretizácie je všetko čisto v teoretickej a nepodloženej rovine.
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Takže:
Môj problém nie je to či uver mala na starosti inkasná spoločnosť alebo nie. Ide o to, že ho splatil niekto bez môjho vedomia a nikto ma o tom neinformoval. Dozvedel som sa to náhodou, keď som chcel zaplatiť splátku a už nebolo kde.
Fakty:
-uver nebol v deň vyplatenia v omeškaní so splácaním
-nikto nežiadal o predčasné splatenie úveru
-nikto ma neinformoval o vyplatení (banka, inkasná spoločnosť, ručiteľ)
-s ručiteľom sa nedá skontaktovať (nedvíha telefón a zatajuje sa)
Problém:
Ten čo poskytol peniaze na vyplatenie je známy ručiteľa a teraz chce tie peniaze odo mňa naspäť, vyhráža sa súdmi a exekutorom. (zatiaľ to mám z druhej ruky ale je to dôveryhodný zdroj).
Otázka:
Má niekto cudzí právo žiadať odomňa peniaze keď ho nikto (banka, inkasná spoločnosť ani ja) nežiadal o vyplatenie? Urobil to vlastne preto, lebo chcel pomôcť ručiteľovi k získaniu hypotéky, ktorú by nedostal pokiaľ by sa nezbavil úveru na ktorom bol ručiteľ.
Uffff, dúfam že to bude stačiť
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

žiada iba zaplatiť to čo on zaplatil? všetko na raz? či tiež na splátky?
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

poziadaj rucitela pisomne, doporucene o vyjadrenie, pripadne o cislo uctu, na ktory mu mas vkladat peniaze a podrobne napis navrh splatok (staci podla mna aj v druhom liste, ak sa vobec ozve)

vsetko zalezi na tom, ako bola postavena zmluva o uvere, tu mas v rukach ty, my do nej nevidime.
kazdy kto miesto teba vyplatil akykolvek tvoj zavazok ma voci tebe pravo pozadovat vydanie bezdovodneho obohatenia, ale som si isty, ze sud bude prihliadat na okolnosti a v pripade sudneho sporu ti povoli platit tak, ako by si bol byval platil pri splacani uveru.

verim ze je to zlozita situacia, no nikto na teba nemoze len tak bezdovodne poslat exekuciu (i ked, mno, na slovensku sa deje hocico), ale krcmovske reci su len vytahovacky... zkontaktuj sa s rucitelom, pisomne ziadaj vyjadrenie od banky, aj od inkasnej spolocnosti, ktora prebrala pohladavku. Mal si s nimi dohodnuty nejaky splatkovy kalendar alebo nieco?
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
blavaciko Pozri príspevok
poziadaj rucitela pisomne, doporucene o vyjadrenie, pripadne o cislo uctu, na ktory mu mas vkladat peniaze a podrobne napis navrh splatok (staci podla mna aj v druhom liste, ak sa vobec ozve)

vsetko zalezi na tom, ako bola postavena zmluva o uvere, tu mas v rukach ty, my do nej nevidime.
kazdy kto miesto teba vyplatil akykolvek tvoj zavazok ma voci tebe pravo pozadovat vydanie bezdovodneho obohatenia, ale som si isty, ze sud bude prihliadat na okolnosti a v pripade sudneho sporu ti povoli platit tak, ako by si bol byval platil pri splacani uveru.

verim ze je to zlozita situacia, no nikto na teba nemoze len tak bezdovodne poslat exekuciu (i ked, mno, na slovensku sa deje hocico), ale krcmovske reci su len vytahovacky... zkontaktuj sa s rucitelom, pisomne ziadaj vyjadrenie od banky, aj od inkasnej spolocnosti, ktora prebrala pohladavku. Mal si s nimi dohodnuty nejaky splatkovy kalendar alebo nieco?
...počkaj , blavaciko ...počkaj ...

Bezdôvodné obohatenie je predsa cieľavedomá " činnosť " ...dotyčná osoba ide do trestného činu účelovo ...

Moja paranoja mi teraz našepkáva a vraví , že ako by sa to fasa dalo zneužívať .....
...a k tomu oficiálne !!!


BEZDÔVODNÉ OBOHATENIE
§ 451
(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
Veď sonic plnila svoje záväzky a povedal by som že do bezdôvodného obohatenia ide skôr tá druhá strana ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sonic99 Pozri príspevok
Mal som normálny spotrebný úver zabezpečený ručiteľom.
...
Čo si o tom myslíte, alebo aký postup by som mal zvoliť a na čo sa pripraviť.
...
Ďakujem.
...bolo by zaujímavé vedieť aspoň približnú sumu ....

Na základe toho sa dá aj mudrovať o tom ďaľšom....
0 0
sonic99 sonic99

sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

Splatkovy kalendar nebol dohodnuty, pretoze uver sa splacal normalne ako predtym a nemenila sa ani vyska splatky ani cislo uctu ani termin splatnostim. Mne nejde o to mu to nezaplatiť, len ak to bude požadovať splatit cele naraz, tak jednoducho nemam z coho. Manzelka na materskej aj ja so svojim platom ... . Mna by zaujimalo ci mi môze sud urcit vyplatenie celej sumy naraz (asi môže )respektive ci v takomto pripade neposudzuje okolnosti ako k vyplateniu doslo a nezistuje si príjmy dlznika na vypocet splatok. Suma je cca 3000 €
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Počkaj kým Ťa tretia osoba vyzve na platenie, určí číslo účtu kam a podobne. A následne mu odpovedz, že budeš splácať podľa pôvodného splátkového kalendára. A aj tak plať. Daj si záležať, aby si sa nedostal do omeškania.
On by sa musel domáhať na súde aby si to platil inak a nemá žiadnu istotu, že by vyhral. Skôr si myslím, že súd schváli tie splátky. A ak sa Ti bude vyhrážať, aj to sa dá riešiť...
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Ak nebol ručiteľ vyzvaný na plnenie z dôvodu, že ste neplnili záväzok riadne a včas, potom by mohlo ísť o prevzatie dlhu ručiteľom. To však za predpokladu, že sa na tom s veriteľom ručiteľ dohodol (čo sa vzhľadom k splateniu celého dlhu zrejme aj stalo). Tým by sa ručiteľ stal spoludlžníkom a polovicu toho, čo plnil, by mohol požadovať od Vás. Bez preštudovania dokumentácie a vyjadrenia veriteľa budeme len hádať, navyše aj vo vyššie uvedenom postupe je niekoľko otvorených otázok.

§531 OZ
2) Kto bez dohody s dlžníkom prevezme dlh zmluvou s veriteľom, stane sa dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi.

§511
1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.

2) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu nie je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely na dlhu všetkých dlžníkov vo vzájomnom pomere rovnaké. Dlžník, proti ktorému bol uplatnený nárok vyšší, než zodpovedá jeho podielu, je povinný bez zbytočného odkladu upovedomiť o tom ostatných dlžníkov a dať im príležitosť, aby uplatnili svoje námietky proti pohľadávke. Môže od nich požadovať, aby dlh podľa podielov na nich pripadajúcich splnili alebo aby ho v tomto rozsahu dlhu inak zbavili.

3) Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať