Zavrieť

Porady

Je pre nás zahraničná firma cennejšia ako slovenský živnostník?

Prečo podporujeme radšej veľké zahraničné firmy namiesto toho, aby sme tu zjednodušili podmienky pre domáce obyvateľstvo, aby sa mohlo postaviť na vlastné nohy?

Teraz som si prečítal ako Delphi presúva výrobu do Rumunska. Ale ja som iné ani nečakal. Takto to končí keď radšej dáme daňové prázdniny a kadejaké stimuly veľkým zahraničným firmám namiesto toho, aby sa tu v ľuďoch povzbudzovalo samostatné myslenie a konanie. Tieto SUPER firmy odídu hneď ako vyčerpajú stie stimuly a presunú výrobu do Rumunska. Kam vedie taká cesta? Čo bude zo Slovákov?

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/12722...by-do-Rumunska
Usporiadat
Téma je uzavretá.
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Aj tak si z nás každý urobil odpadkový kôš,........
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Bastian a keby si bol majiteľom tej firmy urobil by si niečo iné?
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

keď to predajú nejakým pandrlákom a nastane pomalý útlm - pukne to. 11 tisíc ľudí je dosť veľa
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

nejedná sa iba o USS Steel, ale o celkové podnikateľské prostredie.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Braňo Pozri príspevok
Bastian a keby si bol majiteľom tej firmy urobil by si niečo iné?
Je ich viac, čo odtiaľto odchádzajú. Len to nie je tak vidieť. Ale výsledok sa ukáže. Bude to bolestivé, keď sa zistí, že špajzku nemá kto napĺňať. Ľudí budú zbytočne z kože zdierať, všetko má svoje hranice.

Však aj misomiso už povedal, že nad tým premýšľa, že svoju firmu presunie inde.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

namiesto stimulov a dotacii pre vyvolenych znizit odvody pre vsetkych,namiesto zvysovania dani ich lepsie vymahat a nasledne skor znizovat./odburat bariery pre rozvoj zivnosti,vzdy pred volbami velke sluby a po nich namiesto zlepsenia podmienok zvysenie odvodov a poplatkov.
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Dobrá otázka po 23-tich rokoch.
0 0
lalovic lalovic

lalovic je offline (nepripojený) lalovic

Bastian a ako by si vyberal tych domacich na dotovanie / vari by statny uradnik posudzoval co by mal kazdy vyrabat (aby mal odbyt ) ?

Netusim sice kam to davaju, ale na tych velkych firmach je dobre to, ze maju odbyt (nerobia na sklad alebo ako vypomoc do krajin rozvijajucich sa k socializmu ).

Takze minusy
zaberaju pôdu
dostavaju dotacie (asi nad 50 000 € / pracovne miesto )
neplatia dane zo zisku
nasi..aju (nie vsetci) ludi ktorym platia malo
ked odidu miesto pôdy zostane v lepsom pripade beton
a este ine

a plusy
zamestnavaju=platia ludi - netreba im platit nezamestnanecke / socialne
odvadzaju odvody
aj tito ludia odvadzaju odvody - netreba za nich platit ZP
tito ludia zo svojich platov pomahaju udrziavat obezivo v pohybe
tito ludia nestratia pracovne navyky ä cast z nich je potom kvalifikovanejsia
vybuduje sa popritom nejaka infrastruktura
a ine

Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
44,4% chce prave toto, tak co sa stazujete/me?
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

lalovic Pozri príspevok
Bastian a ako by si vyberal tych domacich na dotovanie / vari by statny uradnik posudzoval co by mal kazdy vyrabat (aby mal odbyt ) ?

Netusim sice kam to davaju, ale na tych velkych firmach je dobre to, ze maju odbyt (nerobia na sklad alebo ako vypomoc do krajin rozvijajucich sa k socializmu ).

Takze minusy
zaberaju pôdu
dostavaju dotacie (asi nad 50 000 € / pracovne miesto )
neplatia dane zo zisku
nasi..aju (nie vsetci) ludi ktorym platia malo
ked odidu miesto pôdy zostane v lepsom pripade beton
a este ine

a plusy
zamestnavaju=platia ludi - netreba im platit nezamestnanecke / socialne
odvadzaju odvody
aj tito ludia odvadzaju odvody - netreba za nich platit ZP
tito ludia zo svojich platov pomahaju udrziavat obezivo v pohybe
tito ludia nestratia pracovne navyky ä cast z nich je potom kvalifikovanejsia
vybuduje sa popritom nejaka infrastruktura
a ine

Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.
Prečo si niekto furt myslí, že je nutné nejaké dotovanie?

Stačí len zjednodušiť a sprehladniť podmienky pre ľudí, aby sa osmelili a vzali osud do vlastných rúk a nečakali na tú správnu STRANU. Možno by sme sa všetci čudovali, čo môžu také zmeny spôsobiť. Pravdaže tu musia tie pravidlá platiť dlhší čas, aby sa dostavil efekt. A nie aby sa to každú chvíľu menilo, tak ako tomu je teraz.

Vnímam to ako veľmi smutné, že sa hľadí iba na krátkodobé ciele a výsledky.

A že si neuvedomujeme, čo sa vytvára týmto ovzduším čo tu tolerujeme. Že prezident štátu je jeden totálny magor, spravodlivosť tu má v rukách típek, čo si tyká s narkobarónom, že sa tu doteraz hral na záchrancu Slovákov ten, čo ich najviac okradol, a že sa tu hrajú na Jánošíkov tí najväčší zlodeji, ktorých predĺžené ruky tu "vyhrávajú" tendre.

Na toto všetko sme si pomaly zvykli. A čo je hrozné, keď na to niekto poukáže, tak ho niekto zo spoluobčanov hneď bachne po hlave a uzemní, že "Bratku, však to je normálne, to ty nevieš?"

A slovo podnikateľ je pomaly vnímané ako nadávka. Je to normálne?

Chyba je aj v tom, že ten čo je pri mikrofóne, nehovorí ovečkám tie správne veci. Resp. áno, hovorí im, ale len to čo chcú počuť. Keď som párkrát počul Fica hovoriť, tak som mal pocit, ako keby som počul chlapov z krčmy, čo si hundrú nad pivom. Ja neviem, možno si nejakých najíma a oni mu potom našepkávajú, čo má hovoriť - čo chcú ľudkovia počuť.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

lalovic Pozri príspevok

Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.
Bohuzial. Ja mam informacie priamo z Min. Hospodarstva. (samozrejme, nie oficialne, ale zato doveryhodne).

Jedinym kriteriom pre rozhodnutie, ci sa nechat zahranicnym investorom vydierat (napriklad, ked firma, ktora je tu uz etablovana a vycerpala vsetky pociatocne stimuly) hrozi, ze v pripade ze nedostane dalsie dotacia a stimly, tak odide - je rozoko vzniku socialnych nepokojov v danom regione v pripade, ze vacsi pocet ludi odrzau pride o pracu.

Teda este raz - ak odrazu 2.000 ludi pride o pracu, tak je to pre vladu velky problem, pretoze tito ludia sa mozu nastvati aj dopravit do Bratislavy a hadzat nieco na vladu a parlament.

Ak hoci aj 20.000 ludi (zivnostnikov) sa nemoze samo zivit a zamestvavat inych (z dovodu vysokych dani a odvodov, z ktorych musia financovat aj takychto zahranicnych "investorov"), tak to pre vladu nepredstavuje velky problem, pretoze tito ludia su roztruseni po celom Slovensku, navyse nepocituju ten problem aktualne vsetci odrazu a preto sa nedokazu zorganozovat tak, aby to pre vladu znamenalo akekolvek realne riziko alebo ohrozenie.

Toto je naozaj jedine kriterium.

Preto z dani nas vsetkych sa financuje "podnikanie" zopar spekulantov.

Mam to od cloveka, ktory bol ku mne jednoducho uprimny.
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

Myslim si ze podpora investorov bol dobry napad pred nejakymi 10 rokmi ked tu nic moc nebolo. VW, Kia, Samsung, Sony, ich dodavatelia a podobne to bol celkom dobry zaciatok aby sa ludia zamestnali, dostali sa do povedomia vo svete atd. Ale dalej sa malo pokracovat podporou miestnych firiem, nico ako sa zacina podpora zamestnavania mladych teraz. Proste aby kady zivnostnik dostal podporu a zamestnal o jedneho cloveka viac. Vytvorit podmienky aby male firmy zamestnavali viac ludi. Ja osobne by smo zamestnal, ale bojim sa rizika ci by sa dalsi clovek uzivil. Preto ak by bola podpora tak by to mohli skusit firmy a zivnostnici a verim tomu ze takych 50% miest by aj udrzali. Bohuzial ale u nas sme sa od podpory velkych firiem nikam nedostali....
1 0
lalovic lalovic

lalovic je offline (nepripojený) lalovic

misomiso Pozri príspevok
Bohuzial. Ja mam informacie priamo z Min. Hospodarstva. (samozrejme, nie oficialne, ale zato doveryhodne).

Jedinym kriteriom pre rozhodnutie, ci sa nechat zahranicnym investorom vydierat (napriklad, ked firma, ktora je tu uz etablovana a vycerpala vsetky pociatocne stimuly) hrozi, ze v pripade ze nedostane dalsie dotacia a stimly, tak odide - je rozoko vzniku socialnych nepokojov v danom regione v pripade, ze vacsi pocet ludi odrzau pride o pracu.

Teda este raz - ak odrazu 2.000 ludi pride o pracu, tak je to pre vladu velky problem, pretoze tito ludia sa mozu nastvati aj dopravit do Bratislavy a hadzat nieco na vladu a parlament.

Ak hoci aj 20.000 ludi (zivnostnikov) sa nemoze samo zivit a zamestvavat inych (z dovodu vysokych dani a odvodov, z ktorych musia financovat aj takychto zahranicnych "investorov"), tak to pre vladu nepredstavuje velky problem, pretoze tito ludia su roztruseni po celom Slovensku, navyse nepocituju ten problem aktualne vsetci odrazu a preto sa nedokazu zorganozovat tak, aby to pre vladu znamenalo akekolvek realne riziko alebo ohrozenie.

Toto je naozaj jedine kriterium.

Preto z dani nas vsetkych sa financuje "podnikanie" zopar spekulantov.

Mam to od cloveka, ktory bol ku mne jednoducho uprimny.
Bývam v tomze okrese. Pre identifikaciu : Je tu taky velky zeleznicny uzol , ze tu stoja aj rychliky, ktore sa v Bratislave ani NEZASTAVIA.

Začína na S - - a vraj v španielsku nedostala a odišla - - za 2 týždne !!!!!!!!!!!
0 0
lalovic lalovic

lalovic je offline (nepripojený) lalovic

Dubak2000 Pozri príspevok
Myslim si ze podpora investorov bol dobry napad pred nejakymi 10 rokmi ked tu nic moc nebolo. VW, Kia, Samsung, Sony, ich dodavatelia a podobne to bol celkom dobry zaciatok aby sa ludia zamestnali, dostali sa do povedomia vo svete atd. Ale dalej sa malo pokracovat podporou miestnych firiem, nico ako sa zacina podpora zamestnavania mladych teraz. Proste aby kady zivnostnik dostal podporu a zamestnal o jedneho cloveka viac. Vytvorit podmienky aby male firmy zamestnavali viac ludi. Ja osobne by smo zamestnal, ale bojim sa rizika ci by sa dalsi clovek uzivil. Preto ak by bola podpora tak by to mohli skusit firmy a zivnostnici a verim tomu ze takych 50% miest by aj udrzali. Bohuzial ale u nas sme sa od podpory velkych firiem nikam nedostali....
Kto uz by kupil auto od "miestnej firmy"
ani len puzdro tlmica zadnej napravy pre chrobaka nemôzu robit ti tvoji dvaja zivnostnici
Manesmann v nemecku vyrobí trubky (prevoz) / v slovinsku ich porezu a vytvaruju (prevoz) / v bratislave zvaria a nalakuju (prevoz) / v Hamburgu ich zlogistikuju s dalsimi suciastkami (prevoz) / v juznej afrike namontuju
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

U miestneho živnostníka makať za minimálnu mzdu alebo zarobiť 500 - 600€ v čistom u zahraničnej firmy? (ako robotník, samozrejme mimo Bratislavy) Tak koho by som podporil? Toho slovenského zdierača? Kamarát u svojho príbuzného takto drie, zarobí možno o pár €vri menej ako ja u nemeckej firmy. Ja robím ale sa nenadriem. Platia za mňa odvody. Kamarát drie a síce na ruku dostane ale z čoho mu vyrátajú dôchodok? Má už vyše 50.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Toto ťažko niekto môže povedať či by bolo lepšie nepodporovať alebo podporovať investorov,v dobe po revolúcii to vyzeralo ako dobré riešenie ,no teraz už sa to tak mnohím nezdá.
Presadiť sa slovenskému výrobcovi len tak lahko nepodarí ked začína z ničoho a zahraničná firma už má kapitál na podnikanie a môže si dovoliť hoci aj nejakú stratu zo začiatku.To si našinec z holím zadkom dovoliť nemôže.
Poznám človeka ktorý začínal v podstate z garáže a teraz má velké haly a dalšie stavia a sám mi povedal že mal velké štastie že na obor v ktorom podniká akosi zahraničný investory zabudli,inak by vraj nemal šancu ani začať.
A tiež poznám kopec prípadov ked náš podnikatel musel skončiť práve preto že dohrmela zahraničná firma ktorej nemal šancu konkurovať ale finta je práve v tom že on by aj mal šancu jej konkurovať ale to by na to potreboval viac času pri stálom raste ako dovtedy by bol schopný konkurovať jej povedzme o 10rokov ale nie dnes.
Proste naši podnikatelia štartovali až z posledného miesta a to sa potom ťažko vyhráva a štát im to len komplikoval ako sa dalo.Ale nadruhej strane zachranoval pracovné miesta. Tak si vyber...
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Len ma napadol taký malý príklad. Teraz som sa zaujímal o kúpu rotavátora, trochu si obzerám rôzne a porovnávam. Nemám nejaký veľký pozemok a nemienim s ním chodiť po fuškách, teda iba pre vlastnú potrebu. Takže cenovo by mi pasovalo niečo v základe cez 500€ a s možnosťou dokúpiť príslušenstvo teda v celkovej cene do 1000€. Na Slovensku sa vyrába Agzat, to je ale vyššia trieda, síce super kvalita s oveľa vyššou životnosťou, no toľko si nemôžem dovoliť investovať, jednoducho sa mi to nevyplatí. Na trhu sú lacnejšie maďarské šmejdy, už na pohľad slabé jak blato. Slovenský výrobcovia vyrábajú síce rotavátor k Agzatu s liatinovou prevodovkou, no neponúkajú ich ako celok s pohonnou jednotkou a príslušenstvom. Takže človek kúpi o niečo lacnejší maďarský šmejd s hliníkovou alebo remeňovou prevodovkou ktorý je do našich podmienok pre ťažšie pôdy slabý. Pre drobných zahradkárov je slovenský Agzat nielen drahý, je aj ťažký a nevyužiteľný. Aj keď je oveľa lepší. Pritom by stačilo iba na trh dodať to, čo tu dodávajú iní, ale v slovenskej kvalite. A verím že takýchto príkladov by sa našlo dosť. Ale slovenský podnikateľ sa neuspokojí s menším ziskom, on chce hneď zarábať milióny. Ale robotníkom chce dávať 300€ a on jachtu v Karibiku a celá rodina jazdiť na Baworákoch.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

deane7 Pozri príspevok
Len ma napadol taký malý príklad. Teraz som sa zaujímal o kúpu rotavátora, trochu si obzerám rôzne a porovnávam. Nemám nejaký veľký pozemok a nemienim s ním chodiť po fuškách, teda iba pre vlastnú potrebu. Takže cenovo by mi pasovalo niečo v základe cez 500€ a s možnosťou dokúpiť príslušenstvo teda v celkovej cene do 1000€. Na Slovensku sa vyrába Agzat, to je ale vyššia trieda, síce super kvalita s oveľa vyššou životnosťou, no toľko si nemôžem dovoliť investovať, jednoducho sa mi to nevyplatí. Na trhu sú lacnejšie maďarské šmejdy, už na pohľad slabé jak blato. Slovenský výrobcovia vyrábajú síce rotavátor k Agzatu s liatinovou prevodovkou, no neponúkajú ich ako celok s pohonnou jednotkou a príslušenstvom. Takže človek kúpi o niečo lacnejší maďarský šmejd s hliníkovou alebo remeňovou prevodovkou ktorý je do našich podmienok pre ťažšie pôdy slabý. Pre drobných zahradkárov je slovenský Agzat nielen drahý, je aj ťažký a nevyužiteľný. Aj keď je oveľa lepší. Pritom by stačilo iba na trh dodať to, čo tu dodávajú iní, ale v slovenskej kvalite. A verím že takýchto príkladov by sa našlo dosť. Ale slovenský podnikateľ sa neuspokojí s menším ziskom, on chce hneď zarábať milióny. Ale robotníkom chce dávať 300€ a on jachtu v Karibiku a celá rodina jazdiť na Baworákoch.
Vobec nemas sajnu o tom, co pises. Vobec to s tym nesuvisi. Nemoze sa v kazdej krajine vyrabet vsetko a ani to nie je potrebne. Vobec nevadi, ak si kupis hoci nemecky, madarsky alebo cinsky rotavator, hoci aj japonsky, ak slovenski vyrobcovia, budu vyvazat napriklad svoj tovar do zahranicia. A to bez ohladu na to, ci budu vyvazat rotavatory inych tried alebo uplne ine tovary. Dokonca nezalezi ani na tom, ci budu vyvazat do tych krajin, z ktorych si ty kupis rotavator, alebo do uplne inych. Na to mame na svete penize, aby si s tym poradili.

Takych podnikatelov, co chcu dat ludom 300 EUR a vyvazat sa na Baworakoch mas vsade na svete dost. Ide o to, ze takyto podnikatel v zdravej ekonomike, teda v ekonomike nedeformovanej nezdravymi zasahmi neprezije boj s konkurenciou. Pretoze ak dam ja ludom 500 EUR a budem jazdit na Octavii, tak si budem moct vybrat lepsich ludi a jemu zostanu ti horsi. To je volny trh.

Ide tu prave a len o to, aby stat svojimi nekompetentnymi zasahmi nedefromocal podnikatelske prostredie a zdravy sutaz. Ked uz nepomaha, tak aby aspon neskodil. Dotacie velkym firmam skodia vsetkym, pretoze ich vsetci platia.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

deane7 Pozri príspevok
U miestneho živnostníka makať za minimálnu mzdu alebo zarobiť 500 - 600€ v čistom u zahraničnej firmy? (ako robotník, samozrejme mimo Bratislavy) Tak koho by som podporil? Toho slovenského zdierača? Kamarát u svojho príbuzného takto drie, zarobí možno o pár €vri menej ako ja u nemeckej firmy. Ja robím ale sa nenadriem. Platia za mňa odvody. Kamarát drie a síce na ruku dostane ale z čoho mu vyrátajú dôchodok? Má už vyše 50.
No tak sa tesis z toho, ze sa nenadries, mas dobry plat, na ktory sa ti skladame vsetci (prostrednictvom statnej podpory velkych investorov) tak potom chod robit rovno do statnej firmy, niekde do Carga, tam budes lezat cely den vo vagone alebo hrat karty, alebo si vybav dopre miestesko u Posty a budes brat tazke stotisice ako ta byvala sefka Posty, ktoru tam dosadil este Figel. Budes chodit denne na masaze za statne peniaze.

Ty sa nehanbis? Nehanbis sa na jednej strane kritizovat "chamtivych" slovenskych podnikatelov, a na druhej strane sa priznas, ako si vychutnavas, ze robis pre zahranicnu formu, ktora ta slusne plati, no bodaj by aj nie, ked ta plati ciastocne aj z nasich penazi.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Nemám sa za čo hanbiť. Firma v ktorej pracujem aspoň platí odvody, dbá o životné prostredie a či dostala dotácie a koľko to ja neriešim. Slovenský podnikateľ tu iba ľudí okráda. Ano, zahraničné firmy tu slovenské zákony dodržujú a slovenské firmy ich porušujú. Pozri ako dopadli slovenské firmy. Mečiar ich za korunu popredal slovenským podnikateľom, čo ešte chceli? Nemali možnosti? No oni radšej popredali za miliardy. Myslím že ich menovať nemusím. A potom krpáň Miky popredal strategické podniky zahraničným. Načo potrebovalo SPP investora? Čo tu ten investor vybudoval? Veľké guľové. Takže síce plačeš dobre, ale na nesprávnom hrobe. Ja som len uviedol malý príklad že by slovenskí podnikatelia mohli niečo vyrobiť a nasýtiť aspoň domáci trh. Čo píšeš že je jedno že si kúpim maďarský? No nekúpim, ja si kúpim slovenský, ja si viem nájsť informácie a skompletovať čo potrebujem, to ale nevie každý zahradkár.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať