Zavrieť

Porady

Dedičské nároky súrodencov a ich oprávnenosť.

Žijem v dome a mám tam aj trvalý pobyt, v ktorom žila aj moja matka (vlastníčka) až do svojej smrti. Po jej smrti bolo dedičské konanie a potom súd, ktorého rozsudok som ešte osobne neprevzal (nezastihla ma pošta), ale že vraj je rozsudok už právoplatný a som vlastníkom 1/3 domu. Súrodenci sa dožadujú kľúčov od domu aj napriek tomu, že tam mám trvalý pobyt a svoje súkromné veci - vraj majú nárok mať kľúče. Ak im ich vraj nevydám, tak dvere vylomia a vymenia zámok. Otázka znie: môžu mi také niečo urobiť, aj keď nesúhlasím s tým, aby mali kedykoľvek prístup do môjho súkromia a k mojim súkromným veciam? Potrebujem rýchlu a kompetentnú odpoveď, pokiaľ možno s odkazmi na znenia zákonov. Ďakujem za rady a čas venovaný mojej otázke.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    vzhľadom k tomu, že sú vlastníci, tak majú právo danú nehnuteľnosť užívať... t.j. to že tam máš trvalý pobyt ťa k ničomu neoprávňuje ten má len evidenčný charakter, t.j. všetci traja máte vzhľadom na výšku podieľov rovnaké práva a povinnosti... nakoľko vlastniť 1/3 z každého metra štvorcového je dosť relatívne vlastníctvo... nemôžte dom rozdeliť čiarou na tretiny a ty nechoď do mojej a nepôjdem do tvojej tretiny.. každý šliape po každého tretine...

    na tvojom mieste máš jedinú možnosť skúsiť od súrodencov zvyšné dve tretiny odkúpiť za trhovú cenu... čo bude vzhľadom na to, že už ste mali súd asi cesta na dlhé trate, keďže vzťahy nie sú najlepšie... alebo nehnuteľnosť predať a rozdeliť sa... to Vám tiež môže súd nariadiť...
    v takomto stave akom to je, tak musíš platiť všetky energie keďže bývaš, súrodenci sa musia podieľať na platení daní a údržbe nehnuteľnosti avšak majú nárok od teba požadovať primerané nájomné...

    vlámať sa môžu, aj zámok vymeniť, ale zas vlámať sa môžeš potom aj ty, nakoľko je to tvoja nehnuteľnosť... za ďalšie skúsil by som sa poradiť s právnikom a aplikovať na tvoju situáciu § z občianskeho zákonníka, ktoré sa týkajú prenájmov nehnuteľností, kedy v podstate prenajímateľ/vlastník nehnuteľnosti nemôže len tak mirnix dirnix vstupovať do nehnuteľnosti kedy sa mu zachce, keďže tam má podnájomník svoje veci ale len v jeho prítomnosti... jedine kedy môže bez vedomia podnájomníka vstúpiť do nehnuteľnosti je na odvrátenie hroziacich škôd, prasknuté vodovodné potrubie, únik plynu a pod...

    Dedičské nároky súrodencov a ich oprávnenosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.