Zavrieť

Porady

Sliepky - prečo neznášajú

Ahojte,
s manželkou sme sa na jar rozhodli začať chovať sliepočky. Začiatkom mája sme kúpili 4 sliepočky a kohútika k nim. "Darom" od susedy sme dostali ďaľšiu, lebo v jej "domovine" ju ostatné obďobávali a s našimi sa mala k svetu. Sliepočky však do dnešného dňa nezniesli ani jedno vajíčko, dokonca aj tá podarovaná prestala znášať. Priestoru majú podľa mňa dosť, sú vo voliére rozmerov cca. 2x8m, majú kurník 1,5x0,9m, + dve miesta oddelené na znášku, všetko vystlané slamou. Kŕmené sú pšenicou + zvyšky z kuchyne a záhrady (pridávame im aj škrupiny zo starých vajec), ako doplnok ku strave im manželka zaobstarala nejaké vitamíny na podporu znášania. Denne sú ešte aj vypúšťané do priestoru záhrady, takže majú aj výbeh a stále nič. Kedže sme začiatočníci mysleli sme že nas "ofrnkli" a predali nám nejaké brojlery, a tak sme dokúpili v septembri ďaľšie tri vo veku 20 týždňov od iného malofarmára. A stále nič. Je mi jasné, že v tomto období by mali znášať menej, ale neznášať vôbec?
Ďakujem za každú radu...
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nemáš fotku sliepočiek, tak určíme či sú to brojlere alebo obyčajné sliepky na vajíčka. A mimochodom, ak im dávate škrupiny od vajec, oni môžu znášať vajcia ale môžu ich aj zároveň žrať, a vy preto nič nenájdete.

SKús urobiť miesto na vajíčka , také že sa vajíčko zgúľa dole. My sme na to používali drevenú prepravku , kde sme nabili pod uhlom 2 také hrubšie gumy, po jednej to sklzlo na druhú a po tej druhej to zliezlo dole a sliepka sa k tomu nedostala.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Skúste ich krmiť krmnou zmeskou pre nosnice.
0 1
dago_sk dago_sk

dago_sk je offline (nepripojený) dago_sk

no ich idfotím a pridám fotku, o tom či žerú tie vajcia pochybujem, pretože ak sa nemýlim tak pri znáške by mali "kvokať" a od nich nepočuť. Uvidíme ked pridám foto, možno budu fakt iba na polievku
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

To ste celý deň doma aby ste ich počuli? Naozaj môžu žrať vajíčka, alebo sú to brojlere ...

Alebo niekde v okolí sa nachádza kuna, či lasica čo im vajcia kradne.
0 0
dago_sk dago_sk

dago_sk je offline (nepripojený) dago_sk

ja nie, ale manželka je na materskej a skoro celý deň doma je, chodí ich kontrolovať, kuna sa tam sem tam pohybuje ( sme 100m od lesa) ale pochybujem že vlezie cez deň do kurína kde maju miesto na znášanie a na dvore su dva psy čo ked ju zbadaju brešu ako besne tak uteka.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tak som už len zvedavá na tie sliepočky ... alebo sú veľmi staré už. Suseda čo ti dala tú jednu čo ti hovorila?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

skús aj túto tému prelúskať http://www.porada.sk/t92082-chov-sliepociek.html
0 0
dago_sk dago_sk

dago_sk je offline (nepripojený) dago_sk

staré určite nie sú, ráno ich odfotím a nahodím sem foto. Ta jedna čo je od susedy zniesla asi 2-e vajcia u nas a potom prestala. Myslel som si aj ja že či to nerozďobú, ale nikde ani pamiatka a hlavne nekvokaju ako pri znáške a predtým tie dva razy sme hned počuli že je "vajce na ceste"...
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Je možné,že sú staré alebo znášajú mimo hniezda.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Julian Pozri príspevok
Skúste ich krmiť krmnou zmeskou pre nosnice.
Sliepka s výbehom do záhrady a domácim odpadom nepotrebuje žiadnu umelú látku.Také vajcia by som nejedol.Však iné ako domáce ani nezjem.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Starí ľudia hovorievali,že ak má sliepka svetlý hrebeň,že neznáša.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Určite nemôžu byť staré, ani brojlery, v tom príčina nie je. Jednou z príčin môže byť to, že si sa o ne príliš dobre staral. Kuchynské zbytky obsahujú príliš veľa tukovej zložky. Majú tráviaci trakt stále plný vysokokalorického krmiva a črevá obalené vlastným tukom. Tým pádom nezostal dostačujúci vnútorný priestor v brušnej dutine pre rozvoj vaječníkov. Druhou príčinou je, že zakrátko po dosiahnutí ich dospelosti prišlo skracovanie svetelného dňa /veľmi významný faktor/ a ochladenie, čo zastaví znášku.
Ak chceš dosiahnuť znášku ešte do Vianoc, treba im znížiť objem kŕmnej dávky pred spaním. Vyradiť zbytky z kuchyne, alebo ich premiešať so šrotom a otrubami. A hlavne im predĺžiť dĺžku svetelného dňa. Najlepšie časový spínač, ktorý rozsvieti vo voliére silnejšiu žiarovku trebárs o 6:00 a svieti do cca 8:00, kým nenabehne plné denné svetlo. Tak aby po rozsvietení mohli byť aktívne, ísť napiť sa a niečo málo zobnúť, keď večer dostali menej. Uvidíš, že výsledok sa dostaví.
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dago_sk
ešte ak im obmedzíš stravu trošku, ako písal ajeto tak im dávaj teplú vodu piť .. zvykne sa to v zime aby znášali. Lebo sú krásne pekne preperené nie vypelichané, a nosnice ...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Sliepky sú pekné. Aký je to druh? Ja mám tiež mladé sliepky - od jari. Ale ja mám hempšírky - to nie sú typické nosnice, ale mäsovo -nosivý typ. Teda oproti nosniciam, čo som mala vlani, znesú menej. Nosnice- mala som 10 ks a každý deň bolo 8-9 vajec. Tieto každý deň 3-4 vajcia z 8 ks sliepok. Niekdy je síce aj 6 vajec ale niekedy aj 2 vajcia. Veľmi záleží na druhu sliepok.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ja budem nútená na jar nakúpiť celý kŕdeľ aj s kohútom, pretože miestne líšky si na nich asi pochutnali...
Iba perie som našla v záhrade a v kurníku... Štyri sliepky a kohút...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

AlaNR Pozri príspevok
Ja budem nútená na jar nakúpiť celý kŕdeľ aj s kohútom, pretože miestne líšky si na nich asi pochutnali...
Iba perie som našla v záhrade a v kurníku... Štyri sliepky a kohút...
Nemáš psa? Síce ani ja, aj keď od jesene nad tým rozmýšľam.Ale už som pevne rozhodnutá, pozriem v PD ale v Bojniciach v útulkoch a darujem si ho k vianociam
2 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Mám, ale ten je na jednom dvore a sliepky boli na druhom... A pes je menší ako líška...

škoda, lebo veľmi dobre niesli, každý deň bolo vajko...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mam otazku, uz som sa to pytal svoka, ktory teraz chova morky, ale nie com si isty, ci ma v tom sam jasno...

Preco sa nejedia morcacie vajcia? Ved morka sa tiez musi nejako rozmnozovat, takze vajce musi vediet zniest. Ked ma morka 20 kg, tak asi tiez bude vacise, ako slepacie. Viem, ze kacacie vajcia sa jedavaju, ale preco nie morcacie? Je to nejaky odbornik - pomooc, uz som bezradny, nikto nevie...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

misomiso Pozri príspevok
Mam otazku, uz som sa to pytal svoka, ktory teraz chova morky, ale nie com si isty, ci ma v tom sam jasno...

Preco sa nejedia morcacie vajcia? Ved morka sa tiez musi nejako rozmnozovat, takze vajce musi vediet zniest. Ked ma morka 20 kg, tak asi tiez bude vacise, ako slepacie. Viem, ze kacacie vajcia sa jedavaju, ale preco nie morcacie? Je to nejaky odbornik - pomooc, uz som bezradny, nikto nevie...
A znášajú Ti morky vajcia? Ja by som dotaz dala na gyron.sk-tam majú takú rubriku. Ale ja si myslím, že morka znáša vajcia neskoršie ako sliepky a vtedy ju už máš dávno zjedenú. Toť môj názor. Ale za opýtanie u odborníkov nič nedáš. Zvyknú odpovedať naneskôr na tretí deň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať