Zavrieť

Porady

"Zneužitie" študentov-brigádnikov?! Váš názor?

Synova spolužiačka sa na mňa obrátila s nasledovným problémom: Počas r. 2005 brigádovala v istej firme a zarobila nejakých 1000,-Sk a tým pre ňu akýkoľvek kontakt s touto firmou skončil. Teraz zrazu prekvapená dostala Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kde sa dočítala že zarobila vyše 13.000,- Sk v mesiacoch 10 a 11 a firma za ňu zaplatila daň okolo 2,5 tis. A že čo má s tým robiť (je ich takých dievčat viac). Čo by ste jej poradili? Zákonné povinnosti sú jednoznačné: musia podať DP a pokiaľ toto bol jediný príjem, tak si zažiadať o vrátenie dane. Do 30.6.2006 priznať a zaplatiť ZP - 14% - t.j. ešte stále bude 5% v pluse. Lenže: v prvom rade je to bezoľadné od onej firmy, vyrobiť si na konto týchto brigádničiek bez ich vedomia a súhlasu "čiernu kasu" - čo keby mali v mesiacoch 1-8 ďalšie príjmy a tým že práve táto firma im v mesiacoch 9-12 prekročila limit (13.000) tak by boli povinné platiť ZP z celého roku, čo by inak nemuseli! Takisto im pribudli otravné problémy s podávaním DP a platením a priznávaním ZP! (nie každý má mamu alebo známu účtovníčku ). Takisto je možné, že keď už firma falšovala dohody, že sfalšuje a podpíše v mene týchto brigádničok žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania (v tom prípade by som im neposielala potvrdenia - čo by sa im zasa len mohlo vypomstiť - nesplnenie si povinnosti o ktorej nemali ani páru, keďže netušili že "zarobili") -ale blbý lidi taky lidi - a skásne si tak odvedené dane späť do vlastného vrecka.... Tých možností čo všetko je možné a aké dopady to môže na študentov mať je veľa, takisto nevedia kto to vlastne v onej firme spískal - od mzdárky až po riaditeľa to mohol byť hocikto!... Čo si myslíte, že majú tieto študáčky urobiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Môj názor:
    Navštíviť firmu a spýtať sa, kto za ňu podpísal prevzatie peňazí!!!
    Alebo písomne vrátiť v tomto znení potvrdenie o príjme a podať sťažnosť na Inšpektorát práce a DÚ. Zreteľne to v tom liste aj zdokumentovať.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    No tak to je ťažké. Ak si je naozaj vedomá, že toto potvrdenie o jej mzde je blud, vrátila by som ho dopuručene s listom späť na firmu.
    Samozrejme aj s bububu o oznámení na DU
    Daňové priznanie nemusí podať lebo nemá príjem vyšší ako 43968,- Sk, ale aj keby mala, nešla by som do rizika žiadania vrátenia dane ak sa nejedná o moje príjmy.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Denda
    No tak to je ťažké. Ak si je naozaj vedomá, že toto potvrdenie o jej mzde je blud, vrátila by som ho dopuručene s listom späť na firmu.
    Samozrejme aj s bububu o oznámení na DU
    Daňové priznanie nemusí podať lebo nemá príjem vyšší ako 43968,- Sk, ale aj keby mala, nešla by som do rizika žiadania vrátenia dane ak sa nejedná o moje príjmy.
    Nuž ale ak sa nepohodnú, a ak si nezažiada daň späť - z čoho zaplatí povinné ZP za rok 2005? Lebo ak by to šlo nejakou súdnou cestou - kým sa rozhodne čo kto a ako ...obávam sa že by ju mohli postihovať za nesplnenie si povinnosti (DU, ZP) a kým by sa doťahovala a dokazovala že je v tom nevinne...!!! každopádne je to od tej firmy podraz! Viem si predstaviť, že sa takéto ťahy robia bežne, ale rozhodne by to nemalo byť bez dohody s tými študákmi! Stretli ste sa už niekto s niečim takým podobným?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    asi preto je tam len 13 000, lebo je to hranica, kedy ešte nemusí odvody platiť.
    Ale má potvrdenie, že zarobila, tak by som si žiadala vyplatenie "zarobených " peňazí. Aspoň tak bububu, aby sa spamätali. Dôkaž o tom, že jej mzdu vyplatili, nemajú leda ak sfalšovaný podpis.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Lida
    asi preto je tam len 13 000, lebo je to hranica, kedy ešte nemusí odvody platiť.
    Ale má potvrdenie, že zarobila, tak by som si žiadala vyplatenie "zarobených " peňazí. Aspoň tak bububu, aby sa spamätali. Dôkaž o tom, že jej mzdu vyplatili, nemajú leda ak sfalšovaný podpis.
    Lidka, práveže tých 13.000 prekročili - je to asi 13,5 tis.Sk!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takže potom treba tvrdšie - ohradiť sa, žiadať storno potvrdenia, alebo ako som písala ale žiadne len bububu, ale vyplatenie peňazí s pohrozením podania na súd. Nech dajú aspoň na tie odvody.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Lida
    takže potom treba tvrdšie - ohradiť sa, žiadať storno potvrdenia, alebo ako som písala ale žiadne len bububu, ale vyplatenie peňazí s pohrozením podania na súd. Nech dajú aspoň na tie odvody.
    Úplne súhlasím, nech jej doplatia zvyšok peňazí+sumu na odvody do ZP+bolestné (náhradu za podvod). Jednoznačne postrašiť orgánmi činnými v TK, inšpektorátom práce, DÚ.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Samozrejeme súhlasím s Tonom, ale ja by som naviac zašla do tej firmy osobne, žiadala predložiť kto prevzal mzdu, ale vyplatenie mzdy, ktorú si firma dala do nákladov. No a samozrejme žiadne Bu-bu-bu, ale dôrazne žiadať dôkazy. Zároveň nech jej podpíšu prehlásenie, že tieto mzdy neprevzala ona, ale "náklady" firmy, ktorá je doručila potvrdenie.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    A ja by som sa nikomu neprosila,vo firme sa s ňou baviť nebudú a budú mať možnosť lepšie to "skryť". Obrátila by som sa rovno na daňové riaditelstvo s tým, že žiadam aby skontrolovali túto firmu...,keď sú viacerí nech to podpíšu
    na to tam sú.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ja by som si podala DP, ale z tých príjmov, ktoré som skutočne
    dostala.
    Splním si povinnosť, namiesto potvrdenia by som dala čestné
    prehlásenie o príjme. /myslím ,že pri strate, alebo nevystavení
    potvrdenia ,by to mohlo fungovať./
    A ostatné nech dokazujú podvodníci,že
    mali skutočne so študentami výdavky, aké uvádzajú vo svojich
    výkazoch.Drzosť najhrubšieho zrna to je!!!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    žiaľ, ak nenapadne potvrdenie, tak jej iné hlásenie nepomôže - dokazovacia povinnosť bude na študentke. Takže musí preukázať, že urobila kroky k inému rozhodnutiu.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Nuž ja by som každopádne vrátila DOPORUČENE predmetné potvrdenie ako chybové, žiadala by som o vydanie výplatných pások, čo je firma povinná každému zamestnancovi predložiť a rázne sa ohradiť.
    Mám podobný príad, kde istý uchádzač o zamestnanie vykonával prácu - tiež jednorázovo za "smiešnych" 1.000,- Sk v čistom, pričom obdržal potvrdenie o príjme cez 20.000,- brutto... A na jeho dotaz haló, čo to je ... vraj nech je rád, veď si môže pýtať naspäť vrátenie dane. Lenže múdra osôbka na dotyčnom úrade nevie, príp. pozabudla, že uchádzač o zamestnanie nesmie v mesiaci odpracovať viac ako 64 hod. a príjem nesmie prekročiť sumu 3200,- Sk, čo v jeho prípade dodržané nebolo.
    A... babo raď.

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    A nie je divné, že vôbec jej to potvrdenie poslali? Veď keby ho nedostala tak sa to nikdy nedozvie. Ako by potom obhájila, že nič také nezarobila? Čo keď je viac takých študentov, čo o tom ani len netušia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.