Zavrieť

Porady

bratove dlzoby

Dobry den,potrebujem pomoc pred rokom a pol nam zomrel otec,dedicke konamie nemame dokoncene lebo sme nemohli najst najmladsieho brata ,teraz sa nasiel ako bezdomovec je v bdelej kome narobil nam kopu dlhou dozvedeli sme sa ze vsetke dlhy mame platit za neho my surodenci lebo rodicou nemame ako sa mame zbavit jeho dlhu,teraz sa stara o neho charita ale musime platit 450eu mesacne lebo ked nebudeme platit tak nam ho donesu domov.pomozte mi prosim som z nervami na dne dakujem .maruska
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Pokial je brat svojpravny, tak on je za svoje dlhy zodpovedny. Nik ich nemoze vymahat od surodencov, ci rodicov.
Snad jedine v tom pripade, keby si brat bral nejake pozicky a boli by ste mu rucitelmi.

Nevieme, kto vas nuti jeho dlhy platit a ako to oddovodnuje...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

arizona Pozri príspevok
Pokial je brat svojpravny, tak on je za svoje dlhy zodpovedny. Nik ich nemoze vymahat od surodencov, ci rodicov.
Snad jedine v tom pripade, keby si brat bral nejake pozicky a boli by ste mu rucitelmi.

Nevieme, kto vas nuti jeho dlhy platit a ako to oddovodnuje...

zatial nieje zbaveny svojpravnosti aani nevieme ci je to dobre, kazdy nam hovori ze za jeho dlhy budeme platit rozmyslali sme ci mu nedame dedictvo po otcovi aby sme neplatili potom za neho vela som zufala
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

maruska701 Pozri príspevok
zatial nieje zbaveny svojpravnosti aani nevieme ci je to dobre, kazdy nam hovori ze za jeho dlhy budeme platit rozmyslali sme ci mu nedame dedictvo po otcovi aby sme neplatili potom za neho vela som zufala
Ak bude brat tiez dedit po otcovi, tak veritelia mozu siahnut iba na jeho cast dedicstva,nie na zbytok!Ten patri ostatnym dedicom,nik vam ho nemoze zobrat.
0 0
Robert333 Robert333

Robert333 je offline (nepripojený) Robert333

Z akeho titulu by ste za jeho dlhy mali platit? Dokonca sa ani nemusite vzdavat dedicstva. S prijatim dedicstav prijmete len dlhy po vasom otcovi (ak vobec nejake zanechal), ale nepreberate ziadnu zodpovednost za dlhy surodenca. Ak ste napr. traja surodenci, dedicstvo sa rozdeli na tri casti a cast pripadajuca na vasho brata v kome sa pouzije na splatenie jeho dlhov.

Ak by ste od brata dali ruky prec, nikto vam ho nemoze doviest domov. Hoci sa neda vylucit nechutnost typu, ze ho naozaj niekto dovezie a vylozi pred vchod domu. Po pravnej stranke vas vsak nemoze nikto nutit, aby ste sa o neho starali. Toto cele je skor moralny problem. Ako sa zachovat k bratovi, ktory potrebuje pomoc.

Keby som ja osobne bol konfrontovany s takouto situaciou, snazil by som sa bratovi zabezpecit adekvatnu starostlivost, pokial by to bolo v mojich silach, ale nesplacal by som ziadne jeho dlhy, pokial by to bolo jednoznacne nad moje sily (co je zjavne vas pripad). Exekutor na vasho brata nedosiahne, lebo nemoze mu siahnut na zivotne minimum. Prostriedky, ktore budete pripadne vynakladat na starostlivost o neho, nebudu jeho, tie budu vase, ktore budete odovzdavat ustavu socialnej starostlivosti (napr.) a exekutor na ne nebude mat ako siahnut.
1 0
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

Robert333 Pozri príspevok
Z akeho titulu by ste za jeho dlhy mali platit? Dokonca sa ani nemusite vzdavat dedicstva. S prijatim dedicstav prijmete len dlhy po vasom otcovi (ak vobec nejake zanechal), ale nepreberate ziadnu zodpovednost za dlhy surodenca. Ak ste napr. traja surodenci, dedicstvo sa rozdeli na tri casti a cast pripadajuca na vasho brata v kome sa pouzije na splatenie jeho dlhov.

Ak by ste od brata dali ruky prec, nikto vam ho nemoze doviest domov. Hoci sa neda vylucit nechutnost typu, ze ho naozaj niekto dovezie a vylozi pred vchod domu. Po pravnej stranke vas vsak nemoze nikto nutit, aby ste sa o neho starali. Toto cele je skor moralny problem. Ako sa zachovat k bratovi, ktory potrebuje pomoc.

Keby som ja osobne bol konfrontovany s takouto situaciou, snazil by som sa bratovi zabezpecit adekvatnu starostlivost, pokial by to bolo v mojich silach, ale nesplacal by som ziadne jeho dlhy, pokial by to bolo jednoznacne nad moje sily (co je zjavne vas pripad). Exekutor na vasho brata nedosiahne, lebo nemoze mu siahnut na zivotne minimum. Prostriedky, ktore budete pripadne vynakladat na starostlivost o neho, nebudu jeho, tie budu vase, ktore budete odovzdavat ustavu socialnej starostlivosti (napr.) a exekutor na ne nebude mat ako siahnut.
.Najhorsie je ze nema ziadne doklady tak mu nemozeme ani vybavit opatrovatelske alebo nieco podobne,bol bezdomovec takze nema ziaden prijem sestra podpisala dohodu ze budeme platit hospic co sa o neho staraju ona si myslela ze podpisuje identifikaciu lebo na to nas tam volali kedze bola z nervami poriadne na dne a vyhrazali sa jej ze si ho moze okamzite zobrat tak to podpisala ,Advokat nam povedal ze mu stiahnu na jeho dedictvo ale zbytok dlhu budeme platit my ma velmi velke dlhy .Poculi sme ze mozu mu stiahnut len na jeho majetok a ostatne prepada statu je to pravda .ze vraj je to velmi zlozity pripad (zaokruhleny kruh/ teraz nevieme ci to mame platit alebo nie.,aby sme sa nezadlzili aj my
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

zaokruhleny kruh to urcite nie je, za bratove dlhy nezodpovedate, pokial to nie su sucasne dlhy aj vase (ze ste mu podpisali napriklad rucenie na uver alebo pod.)
co sa tyka dedicstva, ako uz bolo spominane, do bratovho majetku pripadne len alikvotna cast dedicstva, ostatne dedite vy ako surodenci. brat sa moze dokonca vzdat dedicstva, napriklad pre pridad, ze by mal zdedit cast domu, ktoru nasledne vymoze exekutor a novy vlastnik sa bude domahat vyrovnania.
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

tiez suhlasim s nazormi ktore tu uz su. Brat zodpoveda sam za svoje dlhy a nemozu ich previest na niekoho ineho. Ocakavam ze ten komu dlzi sa snazi ziskat peniaze od surodencov, chyta sa kazdej moznosti, ale pravne nema ziadny narok. Tak si davajte pozor co odsuhlasujete a podpisujete. Na dlhy moze byt pouzita cast dedicstva ktora pripada bratovi ale nic ine. Predpokladam ze aj suhlas s platenim za hospic sa da zrusit, je tam len riziko ze ho mozu hned vyhodit. A ako sa spominalo je to skor moralny problem.
0 0
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

[QUOTE=Dubak2000;2192784]tiez suhlasim s nazormi ktore tu uz su. Brat zodpoveda sam za svoje dlhy a nemozu ich previest na niekoho ineho. Ocakavam ze ten komu dlzi sa snazi ziskat peniaze od surodencov, chyta sa kazdej moznosti, ale pravne nema ziadny narok. Tak si davajte pozor co odsuhlasujete a podpisujete. Na dlhy moze byt pouzita cast dedicstva ktora pripada bratovi ale nic ine. Predpokladam ze aj suhlas s platenim za hospic sa da zrusit, je tam len riziko ze ho mozu hned vyhodit. A ako sa spominalo je to skor moralny problem.[/QU

ked tomu dobre rozumiem z dedicstva domu mu moze zobrat len ciastku co bude dedit napr.2000eu a dlh ma väcsi ako dedi takze ten zbytok dlhu sa nerozpocita na surodencou,a nieje lepsie mu darovat cely dom ,este mam jednu otazku kedze nema obciansky preukaz a moze sa stat ze bude este dlho zit ako mu ho mame vybavit ked trvaly pobyt ma v rodicovskom dome a ten by sa nam podarilo predat ,kde bude mat potom tr.pobyt.bojime sa toho ze ked nebudeme pravidelne platit hospic donesu nam ho k jednej z nas a my sapotom budeme musiet o neho starat zadarmo .dohodu ktoru sestra podpisala sa vraj neda zrusit povedala nam to pravnicka ,lebo zakon hovorize sa musime postrat o blizku osobu ci je ta dohoda alebo nie
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

Pri dedictve predpokladam ze sa dedictvo vysporiada a dostane svoj podiel. A z neho moze vyplatit dlhy. Ak prebieha exekucia tak asi bude exekutor hned cakat na ukoncenie aby hend zabavil jeho cast. Ale nemoze siahat na podiel niekoho ineho. Neviem ci ak sa dohodnete ze ho trebars vyplatite zo zdedeneho domu ci moze niekto napadnut ciastku na ktorej sa dohodnete. To je asi otazka na pravnika. Ale ak je uvalena exekucia tak asi podiel sa bude snazit spenazit priamo exekutor. Skusal som nieco hladat a niekolko rad bolo aby sa vzdal dedicstva (co ale exekutor moze napadnut) pripadne dohodnut rozdelenie dedictva tak ze dostane iny podiel (cezi cast dedicov si rozdeli dom, on trebars hotovost alebo nieco ine ak nieco je...). Tu som k tomu nasiel nejaky clanok
http://www.e-pravo.sk/questions/view...-nehnutelnosti Ale asi to chce najst vhodneho pravnika pretoze si myslim ze to moze skoncit dobre ale to mozete aj hodne skomplikovat.

Neviem ako je to s osobou blizkou ale podla mna nemate ziadnu povinnost sa o plnoleteho cloveka starat. A moze to byt aj rodic, plnolete dieta a pod. Mate zodpovednost za svoje deti nez su plnolete, neskor nie. Ale pravnik nie som takze je to moje chapanie veci...

Trvaly pobyt by som riesil asi na miestnej matrike kde ma trvaly pobyt. Myslim ze bezdomovcov prihlasuju s adresou na miestom urade. A tam by aj mali vediet poradit ako vybavit doklady.
Niektore clanky k tomu
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=521
http://kosice.korzar.sme.sk/c/456742...tsku-cast.html
2 0
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

Dubak2000 Pozri príspevok
Pri dedictve predpokladam ze sa dedictvo vysporiada a dostane svoj podiel. A z neho moze vyplatit dlhy. Ak prebieha exekucia tak asi bude exekutor hned cakat na ukoncenie aby hend zabavil jeho cast. Ale nemoze siahat na podiel niekoho ineho. Neviem ci ak sa dohodnete ze ho trebars vyplatite zo zdedeneho domu ci moze niekto napadnut ciastku na ktorej sa dohodnete. To je asi otazka na pravnika. Ale ak je uvalena exekucia tak asi podiel sa bude snazit spenazit priamo exekutor. Skusal som nieco hladat a niekolko rad bolo aby sa vzdal dedicstva (co ale exekutor moze napadnut) pripadne dohodnut rozdelenie dedictva tak ze dostane iny podiel (cezi cast dedicov si rozdeli dom, on trebars hotovost alebo nieco ine ak nieco je...). Tu som k tomu nasiel nejaky clanok
http://www.e-pravo.sk/questions/view...-nehnutelnosti Ale asi to chce najst vhodneho pravnika pretoze si myslim ze to moze skoncit dobre ale to mozete aj hodne skomplikovat.

Neviem ako je to s osobou blizkou ale podla mna nemate ziadnu povinnost sa o plnoleteho cloveka starat. A moze to byt aj rodic, plnolete dieta a pod. Mate zodpovednost za svoje deti nez su plnolete, neskor nie. Ale pravnik nie som takze je to moje chapanie veci...

Trvaly pobyt by som riesil asi na miestnej matrike kde ma trvaly pobyt. Myslim ze bezdomovcov prihlasuju s adresou na miestom urade. A tam by aj mali vediet poradit ako vybavit doklady.
Niektore clanky k tomu
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=521
http://kosice.korzar.sme.sk/c/456742...tsku-cast.html
este jedna vec kedze je rozvedeny a ma dieta nevstahuje sa jeho dlzoba alebo ciastka dedicstva na dieta,ale dieta sa uz nevola po nom a je neplnolete,keby sme chceli predat dom tak budeme musiet my vsetci zaplatit jeho ciastku domu a tak ho mozeme predat?ale ked chcem mat pokoj aj s mojim dedictvom aby sa stale daco neriesilo chcem vediet ze keby sme sa vzdali celeho dedictva po otcovy a dali to na brata tak exekutor si zoberie celi dom a my mame pokoj aj s predajom domu ?mam vo svojej hlave poriadny chaos ale dakujem vsetkym ktory mi vedia aspon takto poradit .A vie este niekto o nejakom zariadeni kde sa staraju o bezdomovcov aj ked su v kome abysme nemuseli platit take velke peniaze.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

maruska701 Pozri príspevok
este jedna vec kedze je rozvedeny a ma dieta nevstahuje sa jeho dlzoba alebo ciastka dedicstva na dieta,ale dieta sa uz nevola po nom a je neplnolete,keby sme chceli predat dom tak budeme musiet my vsetci zaplatit jeho ciastku domu a tak ho mozeme predat?ale ked chcem mat pokoj aj s mojim dedictvom aby sa stale daco neriesilo chcem vediet ze keby sme sa vzdali celeho dedictva po otcovy a dali to na brata tak exekutor si zoberie celi dom a my mame pokoj aj s predajom domu ?mam vo svojej hlave poriadny chaos ale dakujem vsetkym ktory mi vedia aspon takto poradit .A vie este niekto o nejakom zariadeni kde sa staraju o bezdomovcov aj ked su v kome abysme nemuseli platit take velke peniaze.
Preco by ste sa vzdavali svojho dedicstva? Brat sa moze dedicstva zrieknut napr. vo vas prospech a vy mu za tie peniaze budete platit nejake soc. zariadenie.
1 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Nájdi si nezávislého právnika, ktorý ti to všetko vysvetlí (nie však takého, ktorý má záujem na exekúcii bratovho podielu). Zbytočne riešiš veci, ktoré ti právne nehrozia...
0 0
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

dakujem .ale kazdy den sa dozvedam nove veci ktore ma desia dnes som sa dozvedela ze ked mu nevybavime obciansky preukaz a nahodou zomrie tak ho nemozeme pochovat bez OP,a v pohrebnictve mrazak stoji 50eu na den.
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Je to tvoj brat, nie rodič alebo dieťa. O brata nie ste povinní sa starať. Nikto vás nemôže donútiť. Ak to budete robiť, je to vaša dobrá vôľa. Bratov majetok a tvoj majetok sú dva rozdielne majetky. Pri dedení máte každý zo súrodencov nárok na svoj podiel. Ak má brat dlhy, exekútor si zobeire jeho podiel. Na žiadny iný podiel nesmie siahnuť. Nedajte sa zastrašovať. Súrodenci nemajú voči sebe žiadne povinnosti, ktoré by im prikazoval zákon. Nebojte sa o svoj majetok, nevzdávajte sa dedičského podielu. To, čo zdedíš po otcovi je pre teba a pre tvoje deti, nedávaj to dobrovoľne na zaplatenie bratových dlhov. Vy ostatní nemáte dlhy, prečo by ste platili za svojho najmladšieho brata? K tomu vás nikto nemôže donútiť.
Čo však môžete urobiť je - zájsť na políciu a informovať sa, ako je možné bratovi vybaviť doklady. Ak je brat v bdelej kóme, kde bol dovtedy, ako ste ho našli? Tam by bolo dobré, aby sa mu ustanovil opatrovník, ktorý by ho zastupoval. Toto rieši súd. Zájsť treba na obvodný úrad, odbror sociálnych vecí, aj tam niečo poradia. PLATIŤ ALE NEMUSÍTE NIČ, ba dokonca nie ste mu povinní zaplatiť v prípade smrti ani pohreb.
3 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Všetci sa veľmi mýlite: zákony sú síce také že brat je zodpovedný za svoje dlhy, ale štátne úrady, hospice majú obrovské možnosti postihovať rodinu bezdomovca.

Dlhy, ale prechádzajú na jeho deti, ak nie sú tak na najbližšiu rodinu, t.j. tu mi vychádza že sú to súrodenci. Miestny úrad je zrejme zriaďovateľom aj hospicu a svoje peniažky má veru riadne ošetrené už len tým, že platíte 450 € za jeho pobyt ste sa vlastne podľa zákona stali najbližšími príbuznými a teraz sa na vás vrhnú všetci jeho dlžníci. Ak je v sociálnom zariadení podá sociálka návrh na opatrovníctvo a určí jedného z vás súdom. A ako opatrovník bude robiť všetky právne úkony, t.j. podostáva za neho aj všetky faktúry, dlžoby z nebankoviek, nájomné, hradenie za pobyt v hospici, atď. Ak jedného z vás určí súd opatrovníkom a to som si istá že určí, tak vyhral štát, ktorý ho do tejto situácie dostal svojimi zákonmi.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Hubi,ale opatrovnika sud prideluje osobam zbavenych svojpravnosti. Brat napriek zlemu zdr. stavu svojpravny oficialne je.
A taktiez sudom navrhovany opatrovnik nemusi opatrovnictvo prijat,moze ho odmietnut...
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Myslela som že aj po psychickej stránke nie je v poriadku - bdelá kóma ...... Zrejme tu ide o kombináciu zlého fyzického a aj psychického stavu.

Ale i tak mi vychádza že ak by sa nepredpokladal jeho blízky koniec, tak jeden súrodenec (alebo niekto iný namiesto súrodencov) ak by prijal opatrovníctvo, mohol by aspoň odmietať dlžníkov t.j. od dátumu opatrovníctva určeného súdom. Do tej doby nech si ho žalujú - vtedy bol svojprávny a je nádej, že dlžoby by sa premlčali.
Mohli by ste ukončiť dedičské konanie po otcovi a aj predať jeho podiel (aj keď po schválení až súdom). Takto vlastne narastajú jeho dlžoby ako stále svojprávneho a ani vy ostatní nemôžte svoj majetok užívať, stále vás brzdí ten jeho podiel.

Opatrovníctvo by vás zbavilo podľa mňa jeho doterajších dlžôb a o to vám vlastne najviac ide.

Pokiaľ je to len troška možné vzala by som celú réžiu do svojich rúk, lebo štát prostredníctvom ÚPSVaR je neskutočným vykorisťovateľom a dá vám preplatiť ešte aj jeho pohreb prostredníctvom platobného rozkazu. Už len tým že platíte 450 € mesačne za jeho pobyt v hospici ste sa sami uznali za jeho najbližšiu rodinu. Za 450 € nájdete aj opatrovateľku do bytu a ešte vám zvýši ...... Ja viem vziať si ho do bytu je strašne obtiažne, hádam lacnejšie by bolo nájsť mu opatrovateľku na dedine, tam majú ľudia v dome lepšie možnosti a radi si privyrobia. Vybavil by sa mu občiansky, dôchodok, príspevky na opatrovanie ....... finančne by ste to utiahli.

Je v takom stave že by mohol byť doma doopatrovaný? Ak áno, nemáte niekoho v rodine nezamestnaného čo by to prijal?
0 0
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

posledne clanky ma velmi nepotesili uz mam zase nervy,brat je v takej kome ze sa uz ani nepohne ani nic nepovie je psychickom aj fyzickom stave.domov si ho zo surodencov nechce zobrat nik 10rokov sme o nom nevedeli preco by sme ho mali zobrat k nam je napojeny na kyslik.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

pozri tuto temu http://www.porada.sk/t36994-rodina.html
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Tak už potom nevybavíte nič, zomrie ako svojprávny.
Ak má deti (manželku) tak do dedičstva po vašom otcovi vstúpia jeho potomkovia, ak nie tak vy - súrodenci (ak žije mama, tak mama). Ak všetci jeho podiel odmietnete, notárka nebude môcť uzavrieť dedičstvo po otcovi a požiada súd aby rozhodol komu pripadne. Mal by pripadnúť v konečnom dôsledku štátu a štát vám ho zasa hodí na krk súdnym rozhodnutím a exekútorom, lebo väčšinovými vlastníkmi ste vy súrodenci a ešte po dlhú dobu nebudete môcť s nehnuteľnosťou nakladať - stále tam bude visieť ten bratov podiel.

Možno týmto naťahovaním získate čas a nejaké dlžoby budú premlčané ale zasa vás čakajú nové už na vaše triko: nepremlčané dlžoby, súdne, exekútorské poplatky........

Podľa našich zákonov sa deti nemajú možnosť vzdať svojich rodičov, pričom ale opačne to ide: rodič dá dieťa kľudne na adopciu.
Ak nie sú deti nastupujú súrodenci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať