Zavrieť

Porady

bratove dlzoby

Dobry den,potrebujem pomoc pred rokom a pol nam zomrel otec,dedicke konamie nemame dokoncene lebo sme nemohli najst najmladsieho brata ,teraz sa nasiel ako bezdomovec je v bdelej kome narobil nam kopu dlhou dozvedeli sme sa ze vsetke dlhy mame platit za neho my surodenci lebo rodicou nemame ako sa mame zbavit jeho dlhu,teraz sa stara o neho charita ale musime platit 450eu mesacne lebo ked nebudeme platit tak nam ho donesu domov.pomozte mi prosim som z nervami na dne dakujem .maruska
Usporiadat
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

hubatá Pozri príspevok
Možno týmto naťahovaním získate čas a nejaké dlžoby budú premlčané ale zasa vás čakajú nové už na vaše triko: nepremlčané dlžoby, súdne, exekútorské poplatky........
Preco by ich mali cakat poplatky a problemy? Ak by brat zomrel a dedictva ponom sa vzdaju tak jeho majetok aj dlhy prejdu na stat. Ale nic z jeho exekucii a pod neprechadza na surodencov. Ano, asi to mzoe skomplikovat alebo zablokovat predaj domu ale pre ostatnych z toho nevyplyvaju ziadne dlzoby, poplatky a pod.
Ale asi najlepsie si je zobrat pravnika ktory sa vyzna v dlhoch, exekuciach a dedicskych konaniach a moze vysvetlit veci behom kratkeho casu. Dohady na porade by som zas tak vazne nebral, neviem kolko z nas ma skutocne znalosti zakonov.
0 0
maruska701 maruska701

maruska701 je offline (nepripojený) maruska701

precitala som si este raz komentare jeden mi pise ze dlzoby musime zaplatit druhy ze sa na nas nevstahuju ,ako to vlastne je ??? mam surodencou ktory ruky davaju od toho prec nechcu prispiet ani na hospic takze nebudeme mat ani tych 450eu ,ostali sme len tri sestry ktore sme boli ochotne prispiet ale nemozeme okradat vlastnu rodinu kvoli lajdákovi ktory mal zivot svet "gombicka" bojim sa ked mi zazvoni telefon ze mi povedia ze mi ho donesu domou lebo nemame zaplatene.Schudla som 5kg behom tyzdna v praci som nepozorna , lexsaurin mi nezabera placem,placem ...neverila som ze nervy dokazu takto cloveka znicit.budem mat asi najhorsie sviatky v mojom zivote.
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Je mi ľúto, že sa trápiš. Podľa zákona majú takú povinnosť medzi sebou deti a rodičia. Doplácať by si museli rodičovi alebo rodič tebe. Súrodenci do takejto starostlivosti nespadaJú. Súrodenci nemajú voči sebe vyživovaciu povinnosť. Nie ste povinní platiť bratovi hospic, ani nie ste povinní starať sa o neho. Ak bývaš vo svojom vlastnom dome nemusíš sa báť, že ti brata dovezú domov. Možno ti niekto bude sa snažiť, aby si si ho zobrala, je však na tvojej vôli, či si ho domov zoberieš,aj to, či budeš prispievať na hospic alebo iné sociálne zariadnie. A už vôbec sa nemusíš báť, že budeš platiť jeho dlhy.Neboj sa toho. Naozaj bratove dlhy platiť nebudeš. Iba ak by si ty sama chcela platiť. Ukľudni sa. To, čo pre brata urobiť chceš, to uroob, čo robiť nechceš, nerob. Po otcovi budeš dediť svoj podiel, bratov podiel bude dediť on sám a ten pôjde na jeho dlhy, tvoj podiel určite nie. Ty a tvoj brat ste dve rozdielne osoby, a jeho dlhy nie sú tvoje dlhy. toto mi prosím ver a neboj sa. Svoj podiel po otcovi kľudne prijmi a na ten sa žiadne dlhy,ktoré nie sú naozaj tvoje, nevzťahujú. Bratove dlhy nie sú tvoje, neohrozujú tvoj majetok. nevzdávaj sa svojho podielu po otcovi. nezaväzuj sa nikde na žiadne platenie ani iné záväzky na seba neber. robila by si to dobrovoľne, zo svoje dobrej vôle a to naozaj robiť nemusíš, nedaj sa na také niečo donútiť ani napr. obecným úradom, lekárom, hospicom, či hocikým iným. Nedaj si nič nanútiť. prajem ti pokojné a ničím nerušené sviatky vianočné
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Erzebeth - ale jedna sestra podpísala že budú platiť za brata 450 € mesačne pobyt v hospici. Preto sa dostali do problémov. A v tom dome čo chcú po otcovi predediť má predsa čiastku aj tento chorý brat a nemôžu ho predediť, lebo nemá opatrovníka čo by ho zastúpil v dedičskom konaní. Musíš si prečítať všetky problémy zadávateľky nielen posledné sťažovanie. Preto by bolo lepšie keby ešte za života dali všetko toto do poriadku, lebo dedičské konanie s jeho dlžobami bude problém a budú si blokovať aj svoje dedičské podiely a dom ani nepredajú.

Samozrejme že ak by nemali takéto problémy, tak im je takýto brat šuma fuk.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zákon o rodine 36/2005 - vyživovacia povinnosť je len pri príbuzných v priamom rade

Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými

§ 68
Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba vprípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
§ 69

(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza tátopovinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len akju nemôžu plniť bližší príbuzní.
(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sapoužije primerane.

§ 70

Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takomrozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov kschopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.


2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dlh patrí do záväzkového práva (nie vecného), vyplýva zo vzťahu dvoch (viacerých) subjektov. tento vzťah nemožno meniť bez súhlasu strán (§ 493 obč.z.). Z platného záväzku je povinný dlžník (§ 494). Dlh môže niekto prevziať (§ 531) alebo pristúpiť k záväzku (§ 533), môže ho niekto za iného dobrovolne splniť (§ 474). Spoločný záväzok môže vzniknúť dohodou alebo zo zákona (§ 511), resp. sa dá zo spoločného hradiť (BSM).

Zatiaľ si neuviedla, na základe čoho niekto tvrdí, že by ste mali jeho dlhy hradiť.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Váš problém s bratom vyplýva z toho, že máte spoločný majetok (v dedičskom konaní do rozhodnutia sú všetci dedičia ako spoluvlastníci). Keby ste brata neboli našli, mohli ste použiť § 468 - na dediča, ktorého pobyt nie je známy, sa pri dedení neprihliada. On by sa len mohol do troch rokov domáhať dedičstva.

Teraz je ako dedič známy, známy je aj jeho pobyt. Doviesť domov vám ho môžu z dôvodu, že by ho doviezli do jeho domu - má v ňom čiastku. V dnešnej dobe sa ani štát nemusí starať ...

Preto treba dedičtvo ukončiť. Podľa § 28 obč. z. súd ustanoví opatrovníka aj z iných závažných dôvodov, keď nie je zbavený svojprávnosti - to je jeho stav. Opatrovník by mal pristúpiť na dohodu, že hmotný majetok pripadne vám a vy mu zaplatíte jeho časť. Vzhľadom na dlhy a potrebu jeho opatery by bolo rozumné splácať mu jeho podiel vo výške opatrovného, po smrti vyplatiť zvyšok dieťaťu ... Otázka je, ako by také splácanie napadli jeho veritelia (to zatiaľ neriešte).
3 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Dobry vecer, brat je dost zadlzeny a neviem, ci bude schopny zanedlho splacat svoje dlhy. Je uz plnolety a momentalne nikde nepracuje. Ma trvaly pobyt stale u rodicov. Ak by nesplacal svoje dlhy a bola mu nariadena exekucia, mohli by prist k rodicom do bytu a zobrat aj veci ktore jemu nepatria, ale su to veci rodicov?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ivuska1212 Pozri príspevok
Dobry vecer, brat je dost zadlzeny a neviem, ci bude schopny zanedlho splacat svoje dlhy. Je uz plnolety a momentalne nikde nepracuje. Ma trvaly pobyt stale u rodicov. Ak by nesplacal svoje dlhy a bola mu nariadena exekucia, mohli by prist k rodicom do bytu a zobrat aj veci ktore jemu nepatria, ale su to veci rodicov?
Nie, nemoze.
Ale...
Rodicia by mali vediet dokazat, ze ti veci patria im.
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Akym sposobom by to mali dokazat? Ved ked maju od veci len doklad o zaplateni, z toho sa neda urcit, ci to kupovali oni pre seba.
0 0
DANO6 DANO6

DANO6 je offline (nepripojený) DANO6

Ahojte,
ako čítam, tak zbaviť psychicky chorú sestru svojprávnosti a stať sa jej opatrovníkom nie je ľahkým bremenom.
​Problém je v tom, že moja sestra odmieta liečbu a opakovane sa dostáva mimo realitu (je schizofrenička) uteká z domu - od mamy, dostáva sa do problémov a robí dlhy ...
Zbavenie svojprávnosti nám poradila sociálna sestra v nemocnici na psychiatrickom oddelení kvôli umiestneniu v dome sociálnych služieb, kde sú pacienti s jej diagnózou. Boli by sme radi, keby sa tam dostala, síce príjem na ten pobyt nemá, má nízky invalidný dôchodok, tak snáď by sme sa jej poskladali, sme na to zatiaľ štyria - rozvedení rodičia a súrodenci. Zo súdu nič nechodí, návrh podal brat už pred Veľkou nocou a stále sa nič nedeje.
Bojím sa jednej veci - keby že som opatrovníkom sestry ja a do domu sociálnych služieb je veľká čakacia doba (miesto sa uvoľní úmrtím obyvateľa tohto zariadenia) - budem platiť za sestrine dlhy do doby, kým príde čas jej prijatia a opatrovníka urobíme DSS?
Momentálne je sestra evidovaná na trvalom pobyte na obci, ale žije u mamy. Je rozvedená (asi, lebo nemala žiadne doklady a kým sme jej vybavili občiansky, pošta zo súdu sa vrátila späť) a má 1 neplnoleté dieťa.
Ďakujem vopred za vaše reakcie a názory.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať