Zavrieť

Porady

Práva a povinnosti obvodného lekára

Ahojte poraďáci !
Prosím poraďte mi, alebo dajte informáciu o právach, ale aj povinnostiach obvodných lekárov.
Žiadala som svojho obvodnéhio lekára, aby mi vypísal žiadosť do kúpeľov /mám problémy s chrbticou a doporučil mi to neurológ , kde som v ambulantnom ošetrení/ - odpoveď bola, že to oni /obvoďáci/ nerobia. Vraj to robia len odborní lekári- v mojom prípade neurológ.Môj neurológ je klinický lekár a má aj ordinačné hodiny v ambulancii na poliklinike. Na internete som si našla, že to môže vypísať aj obvoďák a aj odborný lekár. Pýtam sa, ktorý lekár ma na to viac času- obvodný- čo ordinuje max. 4-5 hod. denne, alebo klinický, čo po ambulantnej ordinácií si ide plniť povinnosti aj na kliniku.
Dnes som bola poprosiť obvodného lekára aby mi vypísal sprievodný lístok na USG celého brucha- na doporučenie tiež odborného klinického lekára. Odmietli ma, vraj mi to vypíšu 1 deň pred tým, ako budem mať termín na sonografií. Ja ten termín mám na 14.12 2012 mám prísť vraj 12.12 pre sprievodný lístok. Dôvod mi nepovedali Pretože yyšetrenie sa robí v meste ktoré je vzdialené od môjho bydliska okolo 50 km, tak som si na tento deň 14.12.- naplánovala aj iné vyšetrenia- aby som ušetrila na cestovnom a aj menej chýbala v práci. Čo ak ovoďák nbude vtedy ordinovať, kto mi top vypíše? Nie je to hazard so strany obvoďáka? U n ás sú aj praktoky, ktoré sa isto nezhoduju s pravidlami. Platí sa za odber krvi, pri podávaní injekcií, ktoré vypíše odborný lekár si treba kúpiť ihly a striekačky a rôzne iné praktiky, ktoré ma ani nenapadnú- prekvapia ma len vtedy, ak je to aktuálne a týka sa to práve mňa.
Poznám inštitút Úrad na dohľad zdravotnej starostlivosti - ale nechcem tam písať skôr, ako sa dozviem, na čo mám nárok a za čo sa vlastne má platiť. Ak to budem takto riešiť, je jasné, že budem musieť odísť od tohto obvodného lekára a ..priznám sa, nemám na výber iného- neviem ako to nazvať- čo bude viac pozerať na právo pacientov.
Prosím napíšte mi na to názor- možno mi to pomôže.
vopred ďakujem
Zlata
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Iba sa Ti čudujem, že to trpíš. To máte jedného obvoďáka v celom okrese? Ja by som u neho nebola ani minútu. Môj obvoďák mi napíše to, o čo si zažiadam. Pýtam sa na sono ?- podá mi doporučenie do ruky, sestrička ma objedná. Odchádzam od neho s dátumom aj s doporučením - aj keby to bolo o dva mesiace. Ešte keď bolo treba doporučenie ku každému lekárovi, tak som mala všetky doporučenia naraz vložené v karte a mohla som chodiť od jedného odborného k druhému. Kartu mám zásadne doma a keď potrebujem lieky, prídem s kartou, napíše na tri mesiace a mám pokoj. Nepreháňa nikoho, pacientov vybavuje bez veľkého čakania. A to dochádzajú k nemu pacienti aj zo vzdialenosti 8-10km.Hentoho rýchlo vymeň

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    zlatica.turisova Pozri príspevok
    hmmm....a keď nemám na výber?
    Čo je sám v celom okrese? Nebolo by Ti lepšie ísť tam, kde sú aj odborní lekári, aby si k nim nemusela zbytočne cestovať? Vybavíš naraz s návštevou obvodného lekára. Tiež som dlho dochádzala do PD - cca 18 Km. Ale mala som tam všetkých odborných lekárov. Nemusela som chodiť tam, kde by som podľa trvalého bydliska patrila. Keď som prešla terajšiemu obvoďákovi, tak tiež ma tam spočiatku posielal. Ja som sa pár krát ohradila, že je slobodná voľba lekára. A ja rozhodujem o tom, kde pôjdem. Tak to musel rešpektovať. A chodím do PD aj tak.
    Ja viem, ale mňa brzdí moja práca- neviem veľmi cestovať- starám sa o malé dieťa- profi mama a s ním by som nevedela cestovať. Vyhovuje mi to tu kôli práci- dám malého do kočíka a idem. Odborné vyšetrenia si vybavím naraz aj tre- vtedy si manžel vyberá dovolenku a ja idem sama do okresného mesta. Ale pomohlo mi to, že viem ako pracujú iní obvodní a pohrozím im, že odídem k inému lekárovi.... možno to zaberie. Len neviem ako je to s platbami u obvoďákov- u nás, keď sa mi nepodarí zapísať do poradovníka- je vyvesený na dverách- tak musím platiť ako prednostné vyšetrenie.Hrozneé
    Papier visí ne stene len do vtedy, pokiaľ nezačne doktorka ordinovať. Potom si to vezme sestrička dnu a nemám šancu sa zapísať.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    zlatica.turisova Pozri príspevok
    Ak to budem takto riešiť, je jasné, že budem musieť odísť od tohto obvodného lekára...
    Dávno by som odišiel...jasné jak facka ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    zlatica.turisova Pozri príspevok
    hmmm....a keď nemám na výber?
    ...nuž ... ja vravím , že vždy je na výber ....a to aj vzhľadom k tým objektívnym okolnostiam...

    Práva a povinnosti obvodného lekára

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.