Zavrieť

Porady

Platobný rozkaz a starostlivosť o deti

Dobrý den, chcem sa spýtať, ako si mám podať na súd podnet, aby vydal platobný rozkaz a čo to všetko obnáša ? Mám s exmanželom písomnú dohodu o vysporiadaní BSM a mal mi k 30.6.2012 vyplatiť čiastku a do dnešného dna nemám nič.
Dalej by som sa rada spýtala ohľadne detí. Mám ich zverené do starostlivosti a ich otec je oprávnený sa s nimi stretávať každý druhý víkend. Kedže chlapci k nemu chodia radi, dávam mu ich aj častejšie mimo termín stanovený súdom. Problém je, že deti navštevujú Základnú umeleckú školu a venujú sa pozemnému hokeju. Tieto mimoškolské činnosti ako vystúpenia zo ZUŠ a zápasy a turnaje sa vacsinou konajú v sobotu a v nedeľu. Exmanžel nechce púšťať chlapcov, ked sú u neho, čím vznikajú nezhody v športovom tíme, že potopia celé družstvo, ked neprídu, alebo ked chýba na vystúpení v kolektívne pripravenom predstavení zo Zákl.umelec.školy. Robí to aj napriek tomu, že som ochotná mu každý den vykompenzovať za iný termín. Bola som sa poradiť so socialnou pracovníčkou, čo možem v takej situácii robiť. Povedala, že nič, že musím rešpektovať rozhodnutie súdu a to, že otec chlapcov nepúšťa, je jeho úbohosť. Poradila mi, že mu mám napísať mail alebo dopis, navrhnúť nejakú dohodu rodičov, lebo súd mu nemôže prikázať, aby ich púšťal počas svojich víkendov. Ale on neodpovedá a doporučenú poštu si nepreberá. Som zúfalá, ubližuje tým najviac chlapcom. Hned ako sa dozvie, že niečo maju počas jeho víkendu, denne im aj 10x telefonuje a ovplyvnuje ich a slubuje, kde všade pojdu, len aby nešli na zápas. A deti sa samozrejme dajú nalákať aj ked im nerobí dobre, že sa musia rozhodovať či pojdu na zápas alebo s otcom na ryby. Poraďte mi prosím, čo mám urobiť, aby chlapci mohli pravidelne pokračovať
v ich záujmoch. Dohodnúť sa s ním nedá, aj ked som sa pokúšala aj písomne aj ústne. Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Čo sa týka podania návrhu na vydanie platobného rozkazu, existujú na to vzory, formuláre, na internete je toho veľa, formulár je aj na stránke Minsiterstva spravodlivosti. Ak je dohoda mimosúdna, potom je ale na zváženie či podávať návrh na PR alebo klasickú žalobu na plnenie.

    ČO sa týka starostlivosti o deti, súd síce nemôže nariadiť rodičovi ako má tráviť čas so svojimi deťmi, čo je úplne samozrejmé. Ak však ale rodič koná tak ako opisujete, narúša vlastne aktivity a režim dieťaťa, je možné podať návrh na zmenu úpravy styku, aby súd v rozhodnutí určil styk otca s deťmi inak - tak aby nenarúšal režim detí. Nehľadiac na to, že otec svojím konaním nedáva deťom práve najlepší výchovný príklad.

    vrtelka je offline (nepripojený) vrtelka

    vrtelka
    Dakujem, ale bude to veľmi zložité, lebo súd musí určiť presné dátumy a to ja neviem a určite ani ZUŠ ani športový klub nevedia rozpisy vystúpení a zápasov na rok dopredu, o priateľských zápasoch nehovoriac. Najhoršie je, že otec detí si myslí, že tým ubližuje mne, lebo to je jeho úmysel, vobec si neuvedomuje, že ubližuje najviac detom.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Chlapci mozu odmietnut ist s otcom cez vikend, ked maju zapas, ak ich na zapas nepusti.
    Nikto ich nemoze nasilu donutit ist s otcom.

    Takze moznost je aj to, ze cez vikend, ked maju ist na zapas sa postavia pred otca, ked po nich pride a daju mu moznost, bud pojdu s nim a on s nimi pojde na zapas alebo s nim nepojdu.
    ale musi to byt ich rozhodnutie a oni si na nom musia trvat. V takom pripade ani otec nic nezmoze, ani keby volal policiu.

    vrtelka je offline (nepripojený) vrtelka

    vrtelka
    Na socialke mi povedali, že nemôžu odmientuť. Že ja som povinná deti riadne pripraviť a to znamená aj po psychickej stránke. Je to celé nejako na hlavu postavené.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Nechajte to na deti, vedia najlepšie čo si majú vybrať. Ja v ich veku by som radšej strávil víkend na zaujímavej akcii s otcom ako na nejakom vystúpení ZUŠ, alebo zápase. V dospelosti mi boli také akcie z mladosti k ničomu, žiadny prínos. Z času stráveného napr. u starých rodičom mám dodnes príjemné spomienky a verte, že na tú rybačku si spomenú aj po 30 rokov. Prosím nezamieňajte ich zájmy s vašimi vlastnými.

    vrtelka je offline (nepripojený) vrtelka

    vrtelka
    Pozrite, hokej si vybrali sami a dramatický krúžok tak ist. Syna to veľmi baví, ked pripravujú divadielko niekoľko mesiacov a potom zrazu bách-nemože isť na vystúpenie. On je neštastný, ja mam problémy s vysvetľovaním učiteľom, že ich otec nehľadí na ich záujmy. Ja ich nenútim,aby tam chodili, vybrali si sami a radi. A platím im oba krúžky ja.

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Najpodstatnejsie je to co chcu deti. Chcu ist s otcom, alebo chcu ist na zapas, ci na koncert?. Nechcem sa nikoho dotknut, ale ako pise vratnik, treba dat pozor, aby to co popisujes, nebolo vybavovanie si uctov medzi ranenymi, jesitnymi, podvedenymi, nestastnymi, rodicmi, ktore rodicia schovavaju za zaujmy deti.
    Prva otazka totiz nasvedcuje, ze nie je vsetko v poriadku medzi rodicmi.

    Na druhej strane ak by som bol presvedceny, ze dieta na hokej, ci na vystupenie chce ist radsej ako byt s otcom, potom by som mu to umoznil aj napriek tomu ze by som porusil nariadenie sudu. Ved najdolezitejsie je dieta, ci nie? Len to je uz potom chodenie po tenkom lade.
    Naposledy upravil taiko : 30.11.12 at 09:36

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    vrtelka Pozri príspevok
    Na socialke mi povedali, že nemôžu odmientuť. Že ja som povinná deti riadne pripraviť a to znamená aj po psychickej stránke. Je to celé nejako na hlavu postavené.
    Ty si povinna ich pripravit, ale nemozes ich nasilu vyhodit len preto, ze sud tak rozhodol.
    Deti maju tiez svoje prava.

    vrtelka je offline (nepripojený) vrtelka

    vrtelka
    Ved práve o to ide, čo chcú deti. Ale deti sú deti a chcú aj to aj to. Ja ich nikdy nestaviam do pozície vyberte, bud alebo. A všetko by sa dalo v pohode zvládnuť, aj ich záujmy a záujmy s ich otcom. Ja som ochotná mu vykompenzovať každučký den, dávam mu ich aj častejšie ako určil súd. Ale nedá sa s ním, resp. jeho súčasná manželka ho veľmi ovplyvnuje. Ona si myslí, že ked sa my dvaja dohodneme na niečom, už medzi nami niečo je. Strašne na mna žiarli, aj ked neviem prečo, ved si vybral ju. A najspokojnejšia je, ked sa my nedohodneme. So mnou on vobec nechce komunikovať, chapem ho z tej strany, že chce mať doma klud, ale my predsa musíme kvoli detom. Tak som chcela, že si spíšeme nejakú dohodu, aby sme si nemuseli volať, lebo on nemá určené ani sviatky, ani vianoce ani prázdniny. Len víkendy. Ja som mu však deti vždy rada dala. No a na to mi povedal, že jeb.... moju dohodu a mam ist do pi....Taká je jeho komunikácia so mnou.

    Platobný rozkaz a starostlivosť o deti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.