Zavrieť

Porady

Vazna chyba v dedeni - prejednany cudzi majetok

Dobry den,


potrebovala by som poradit v dedicskej zalezitosti.
Znovu sa otvorilo dedicske konanie po pradedovi. Zistila som, ze v starom dedicskom konani z roku 1966 bol prejednany majetok ,ktory vtedy vlastnil jeho zijuci syn rovnakeho mena. Majetok
bol prejednany na ineho syna porucitela - syn z druheho manzelstva (nevlastny brat zdedil majetok zijuceho brata). V prvom dedic.konani siesti surodenci neodmietli majetok porucitela, ale sa vysporiadali dohodou, aby cele dedicstvo nadobudol do vlastnictva jeden brat. Tuto dohodu pravdepodobne podpisal aj nevlastny brat bez vedomia, ze sa prejednava jeho majetok a nie otcov.


Povodny majitel pozemkov (pradedov syn) je uz nebohy. Brat, ktory zdedil majetok, ho este
stale vlastni.
Teraz sa prejednavaju pozemky pradeda vratene cez ROEP.


Ako by sa mal zachovat notar, ked som zistila tuto nezrovnalost v priebehu dodatocneho dedicskeho konania. Ma notar dodatocne dedicske konanie pozastavit a vysporiadat prve dedicske konanie? Ma to prve dedicske konanie opravit notar alebo musim to dat na sud ja?


Este ma zaujima, ako je mozne, ze pradedo v roku 1966 nevlastnil ziadny majetok (asi bol vzaty do druzstva), ale jeho syn rovnakeho mena majetok vlastnil a vlastne bolo umoznene ho aj dedit. Ten ho zdedil po mame (pradedova prva zena).


Bola by som rada, ak by mi poradil pravnik alebo notar alebo iny profesional.
Ale samozrejme budem vdacna za kazdy nazor a kazdu skusenost.


Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    zknihy je offline (nepripojený) zknihy

    zknihy
    AndreaB. Pozri príspevok
    Dobry den,


    potrebovala by som poradit v dedicskej zalezitosti.
    Znovu sa otvorilo dedicske konanie po pradedovi. Zistila som, ze v starom dedicskom konani z roku 1966 bol prejednany majetok ,ktory vtedy vlastnil jeho zijuci syn rovnakeho mena. Majetok
    bol prejednany na ineho syna porucitela - syn z druheho manzelstva (nevlastny brat zdedil majetok zijuceho brata). V prvom dedic.konani siesti surodenci neodmietli majetok porucitela, ale sa vysporiadali dohodou, aby cele dedicstvo nadobudol do vlastnictva jeden brat. Tuto dohodu pravdepodobne podpisal aj nevlastny brat bez vedomia, ze sa prejednava jeho majetok a nie otcov.


    Povodny majitel pozemkov (pradedov syn) je uz nebohy. Brat, ktory zdedil majetok, ho este
    stale vlastni.
    Teraz sa prejednavaju pozemky pradeda vratene cez ROEP.


    Ako by sa mal zachovat notar, ked som zistila tuto nezrovnalost v priebehu dodatocneho dedicskeho konania. Ma notar dodatocne dedicske konanie pozastavit a vysporiadat prve dedicske konanie? Ma to prve dedicske konanie opravit notar alebo musim to dat na sud ja?


    Este ma zaujima, ako je mozne, ze pradedo v roku 1966 nevlastnil ziadny majetok (asi bol vzaty do druzstva), ale jeho syn rovnakeho mena majetok vlastnil a vlastne bolo umoznene ho aj dedit. Ten ho zdedil po mame (pradedova prva zena).


    Bola by som rada, ak by mi poradil pravnik alebo notar alebo iny profesional.
    Ale samozrejme budem vdacna za kazdy nazor a kazdu skusenost.


    Dakujem.
    Začni si formulovať podanie na súd.
    Logická os + odvolanie sa na dosiahnuteľné a dokladovateľné fakty - záznamy z pozemkovej knihy / dedičské rozhodnutia.

    (u nás som tiež musel vysvetľovať tajomníčke na súde kto je kto , čo sa nestalo a čo chcem )
    brat , otec aj dedo sa volali rovnako
    dedo daroval otcovi pozemky (aby nemusel plniť kontingenty)
    keď dedo zomrel nededili rodičia, ale prenechali dedičstvo nám s bratom
    keď otec zomrel dedila mama (role)
    keď zomrela mama dedili sme s bratom
    (takže : dedo daroval otcovi jednu časť parcely / po dedovej smrti brat zdedil z druhej časti tejže parcely / a po maminej smrti dedil brat z jednej časti (ktorú medzitým zabudli prepísať ako zdedenú z otca na mamu )

    Vazna chyba v dedeni - prejednany cudzi majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.