Zavrieť

Porady

vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu pri vysporiadaní BSM. Obaja rodičia sú vlastníkmi bytu rovnakým dielom. Je možné, aby bol po rozvode byt pridelený súdom mame a stala by sa jeho jedinou vlastníčkou? Dôvod rozvod je alkoholizmus otca. Celý život pije, nikdy sa nezaujímal o vlastné deti, starostlivosť o domácnosť, deti... bola len na mame. V súčasnosti sme s bratom už dospelí, zárobkovo činní, ale bývame stále v jednej domácnosti, no už je to neúnosné s otcom žiť. Otec sa svojim alkoholizmom dostal až na psychiatriu a ľudovo povedané "prepil si časť mozgu" a preto je na čiastočnom invalidnom dôchodku. Peniaze na vyplatenie otca nemáme a dohodnúť sa s ním nedá. Mohol by ísť bývať do rodičovského domu k svojej mame (polovica toho domu je jeho dedičstvom po rodičoch aj ked jeho mama ešte žije a druhá je jeho sestry). Prihliadal by súd na okolnosti rozvodu a starostlivoť o byt, ktorá bola na mojej mame 25 rokov pri vysporiadaní BSM? Ďakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

  Ice dive
  to že niekto pije, ho nezbavuje jeho nárokov... t.j. súd bude hľadieť na to či má jeden z manželov na vyplatenie toho druhého... nikto nebude prihliadať na to, či má ten druhý kam ísť... inak povedané tvojmu otcovi prináleží polovica bytu... ak ho chce matka po rozvode užívať musí ho vyplatiť, ak na to nemá peniaze súd môže určiť otcovi aby vyplatil on ju, ak nemá on na to peniaze, súd môže určiť aby sa byt predal a výnos rozdelil... to že s matkou bývajú aj dve zárobkovo činné deti nie je poľahčujúca avšak ani priťažujúca okolnosť... iné by bolo ak by ste chodili do školy... to že sa matka starala 25 rokov o byt je síce pekné, avšak platí tu to isté ako pri manželoch, ktorí sa rozvádzajú a jeden z nich počas celého manželstva pracoval a druhý sa staral o domácnosť, tiež z titulu BSM má ten manžel čo sa staral o chod domácnosti nárok na 50 % z nadobudnutého majetku nakoľko sa staral o "teplo domova" a nik neskúma či to robil alebo nie proste ten nárok má... i keď jeho práca nikdy nebola ohodnotená peniazmi...

  Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

  Ajk&
  Kamoška mala podobný problém:
  podala návrh na vyporiadanie BSM na súd s tým, že 3-izbový byt si ponechá ona s deťmi a exovi kúpia garsónku Pánu Bohu za chrbtom, lebo je jedno kde pije či v Bratislave alebo v Hornej Dolnej. Dokázala súdu že oni musia chodiť do práce v Bratislave, potrebujú byt kvôli zamestnaniu a keďže ex bol samozrejme nezamestnaný (ako inak?) tak im súd schválil že mu kúpili garsónku v malo meste. Na tú garsónku sa s radosťou všetci poskladali aj mama aj deti.
  Samozrejme že ex nechcel, odvolal sa - lenže tie poplatky na krajskom súde boli tak vysoké (vychádza sa z ceny bytu) že nezaplatil kolky a rozsudok nadobudol právoplatnosť.
  No a potom už klasika: exekútor a šup s ním na dedinu, bližšie ku krčme.

  marleau je offline (nepripojený) marleau

  marleau
  Brat ma taký problém.Švagriná si našla frajera,často doma nespáva.Chcú sa rozviesť.Majú 3 deti,dve dospelé,z toho jeden ešte študuje a jedno nedospelé.Ten dospelý,čo študuje si nárokuje so spätnou platnosťou o výživné,pritom brat sa o domácnosť stará tak,ako predtým,kupuje jesť,platí (teraz už) polovicu bytu.Švagriná tvrdí,že si bude žiadať takisto spätne peniaze,lebo že jej žiadne nedáva (vraj deti to dosvedčia),pritom brat si necháva podpisovať,že jej polovicu na byt dáva.Druhá vec je,že ona je tá,ktorá rozbila manželstvo,deti si kupuje na svoju stranu.Mám na háku brata,tiež je.uj,ale neznášam nespravodlivý systém.Ako to je?

  Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

  Ajk&
  Peniaze jedine proti podpisu aj mladému, študujúcemu (lebo je dospelý) a aj nevernej manželke, prípadne posielať cez účet aby mal doklad.
  Ak má doma peklo, tak nech ich predbehne a podá návrh na súd ako prvý aj na výživné a aj o rozvod. Hneď po rozvode aj o vyporiadanie BSM a žiadať náhradné ubytovanie (garsónku) a bude mať pokoj. Veď zdravie je prednejšie.

  anavi16 je offline (nepripojený) anavi16

  anavi16
  ďakujem za info... "sláva" slovenskému právnemu systému, dnes sa spravodlivosti dočká málo kto :-/

  vysporiadanie majetku po rozvode

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.