Zavrieť

Porady

Susedka

Dobry den . Cez vikend som mala neprijemnu hadku s mojou susedou.Byvam v 6 bytovej jednotke v ktorej je kurenie na pevne palivo. Dva krajne byty sa odpojili a postavili sa vlastny komin lenze tato moje suseda si z prerazila komin do splolocneho komina a urobila taktiez vlastne kurenie .Problem je v tom ze teraz ked zakurime tak nam dymi pec a neviem preco uz sme ju celu vycistili a pytame sa ci nema vpplyv aj jej pripojka do nasho komina.Chcela by som to vyriesit slusne nie ovinovanim sa na schodzi ked neviem ci mam pravdu. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Na to,aby sa niekto napojil na spolocny komin v bytovke treba mat povolenie, doklady a revizie, ze komin aj vykurovacie teleso zodpoveda vsetkym predpisom. Tiez sa musi preukazat kazdorocnymi kontrolami /kominar,plynari a pod./
    Ostatni obyvatelia, ci spravca budovy to moze pozadovat k nahliadnutiu.

    skus pozriet nasledovne linky, mas tam aj zakony,aj priklady, co vsetko potrebuje obcan , ak si chce v bytovke zabezpecit vlastne kurenie.

    http://www.porada.sk/t177751-krb-na-...-panelaku.html

    http://www.porada.sk/t204285-krb-v-byte-a-vlastny-komin.
    atd

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ...no pravdaže má, lebo tie ťahové pomery nie sú také ako boli pred tým.., dá sa to vyriešiť nadstavením komína a tým sa ťah zlepší..., pokúste sa so súsedou tento problém vyriešiť bez hádok...
    ...alebo je ešte jedná možnosť a to tak, že ak je ten komín dosť priestorovo široký..myslím tým vnútrajšok, tak nech si súseda dá vmontovať ďalšie pripojenie na komín a bude po probléme...

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Nepíšete či je to susedka pod Vami alebo nad vami,

    lebo ak je to nad Vaším bytom,tak ked kuri tak Vám vlastne pomáha zvyšovať ťah v komíne

    pomože aj odchýliť dvierka naspodku komína ťah sa určite zlepší

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    No niesom teda žiadny odborník ale napojenie viacerých kotlov na jeden komín sa mi teda moc nepozdáva,ešte v rámci jedného poschodia ako tak , za určitých opatrení, ale nad sebou to je podla mna uplná blbosť.
    Stavým sa o cent že to normy nepovolujú.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pokiaľ ja viem tak bytovky majú pre každý byt a poschodie samostanú komínovú rúru .Komíny na streche by mali mať toľko vývodov koľko je bytov.Nieje možné aby sa niekto napájal do vašej komínovej šachty.Je to extrémne nebezpečné a všetky normy to prísne zakazujú.Je to kriminálku.Ak to nahlásite tak bude mať obrovské problémy.Do toho času kým to neodstráni odporúčam natvrdo zablendovať komín do vášho bytu.Nechcem preháňať ,ale ide o život,o váš aj jej..

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Martin1310 Pozri príspevok
    No niesom teda žiadny odborník ale napojenie viacerých kotlov na jeden komín sa mi teda moc nepozdáva,ešte v rámci jedného poschodia ako tak , za určitých opatrení, ale nad sebou to je podla mna uplná blbosť.
    Stavým sa o cent že to normy nepovolujú.
    Roky rokuce sme takto kurili v rodinnom dome ....

    Na ten istý komín bol v pivnici napojený kotol UK na tuhé palivo, nad nim v kuchyni bol napojený sporák a na poschodí v izbe
    male kachle /petrík/

    A vždy bolo všetko O.K.

    Akurát bolo treba častejšie vymetať komín.....

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    Indeed Pozri príspevok
    Roky rokuce sme takto kurili v rodinnom dome ....

    Na ten istý komín bol v pivnici napojený kotol UK na tuhé palivo, nad nim v kuchyni bol napojený sporák a na poschodí v izbe
    male kachle /petrík/

    A vždy bolo všetko O.K.

    Akurát bolo treba častejšie vymetať komín.....

    Netvrdím že to je nemožné aj v dome kde bývam ja to tak pôvodne bolo,Sám si to človek nejako ustráži aby sa nič nestalo ale v bytovom dome je to hazard z životmi iných ludí.Keby sused nad ním nevediac že je napojený na jeho komín napríklad nemal dobre utesnený komínový otvor a za špatného počasia by spaliny začali ísť k nemu do bytu.Z plynového spotrebyča by si to ani nemusel všimnúť.Viem o prípade že sa takto podobne zadusilo malé dievčatko.

    jozerko je offline (nepripojený) jozerko

    jozerko
    ak napojenie urobila do komína, kde vy máta napojený kotol(vykurovanie pre bytovku),tak to nezodpovedá norme. Dve vykurovacie telesá napojené do jedného komína, dvaja rôzni obsluhovatelia - to je neprípustné.
    Za určitých okolností by mohlo byť: dve vykurovacie telesá v jednom komíne - jeden obsluhovateľ(rodinný dom)
    S vysokou pravdepdobnosťou tam povolenie nie je, takže by som trval na zrušení toho napojenia.
    Problémy to bude robiť stále, nehovoriac o čistení(kto bude platiť...)
    Asi vám žiadný kominár na to nedá revíziu.... (poistenie....)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.