Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Chcem sa opýtať ohľadne materskej dovolenky. V júni 2011 som skončila vysokú školu. V auguste 2012 som sa zamestnala, dovtedy som pracovala len na dohodu. Chcem sa opýtať, ako je to s materskou, koľko musím mať odpracovaných rokov / dní aby som mala nárok na materskú. Kedy budem mať na ňu nárok?

Michaela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    madamechova Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať ohľadne materskej dovolenky. V júni 2011 som skončila vysokú školu. V auguste 2012 som sa zamestnala, dovtedy som pracovala len na dohodu. Chcem sa opýtať, ako je to s materskou, koľko musím mať odpracovaných rokov / dní aby som mala nárok na materskú. Kedy budem mať na ňu nárok?

    Michaela
    Priamo zo stránky SP
    • vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
    • dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
      • započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
      • započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
    • absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)
    • nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    za posledné 2 roky 270 dní, najneskôr ku dňu pôrodu.....aj nové dohody,(po 01 01 2013) z kt. sa budú zrážať nemocenské poistenie sa do doby započítava, staré do 31 12 2012 tam nepatria.....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    madamechova Pozri príspevok
    Prečo dohody do 31.12.2012 nie? Veď keď som na dohodu, tiež si odvádzam odvody nie?
    aké? ty žiadne.....zamestnávateľ za Teba vo výške 1.05%, a už ani ň na nemocenské.....
    Takže keďže som zamestnaná na zmluvu od augusta, nárok na materskú mám až v máji? CHápem to dobre?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    madamechova Pozri príspevok
    Takže keďže som zamestnaná na zmluvu od augusta, nárok na materskú mám až v máji? CHápem to dobre?
    ak je napr. 01 08 2012 + 270 kal. dní ak je koniec apríla 2013.....

    nemala si súbežné zamestnnanie? aj to sa počíta do 270 dní.....
    Nie, nemala som súbežné zamestnanie.... a chcela by som sa opýtať, nevieš náhodou, že keby som bola od teraz na PN a zmluvu mám len do konca roka tak čo s tým časom čo som na PN, ráta sa to do tých 270 dní alebo nie?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    madamechova Pozri príspevok
    Nie, nemala som súbežné zamestnanie.... a chcela by som sa opýtať, nevieš náhodou, že keby som bola od teraz na PN a zmluvu mám len do konca roka tak čo s tým časom čo som na PN, ráta sa to do tých 270 dní alebo nie?
    do 270 dní sa počíta dĺžka trvania pracovného alebo obdobného pomeru, aj napr. poistenia (szčo či dobrovoľného)
    Nechápem tvojej odpovedi, takže keď mám zmluvu len do konca roka, tak tie 4 mesiace čo by som bola na PN do konca apríla, sa tam nepočítajú?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    madamechova Pozri príspevok
    Nechápem tvojej odpovedi, takže keď mám zmluvu len do konca roka, tak tie 4 mesiace čo by som bola na PN do konca apríla, sa tam nepočítajú?
    PP máš od 01 08 2012 a končí ti 31 12 2012? ak áno počíta sa ti 31+30+31+30+31 dní= 153 dní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.