Zavrieť

Porady

Kurz pre zaúčtovanie

Asi naozaj v tomto prípade primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, aký kurz mám použiť pre zaúčtovanie? Nezaujíma ma to z hľadiska DPH, tam mi je problematika jasná, ale kurz pre účtovníctvo. Dajme tomu, že vystavím faktúru za služby v zahraničnej mene, kde je dátum dodania skôr, ako je dátum vystavenia faktúry. Ktorý z dátumov zoberiem pre určenie kurzu, ktorým prepočítavam dodávku do účtovníctva? Účtujem vlastne vystavenú faktúru, takže ja by som brala dátum vystavenia faktúry, vzhľadom k tomu, že je to potrebný doklad na zaúčtovanie, ale nemýlim sa?

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Aisha Pozri príspevok
No neviem už som z toho poriadne popletená...tak prečo sa píše v Cenigovej to čo som uviedla hore????
V tomto splnenia dodávky znamená, že ak platíš zálohovo, tak kurzové rozdiely nevyčísluješ k zálohovým platbám, ale keď dôjde ku splneniu dodávky - to je keď vystavíš riadnu faktúru. Asi máš zmätok v slovách deň splnenia dodávky v zmysle zákona o účtovníctve a deň dodania podľa DPH. A čo tak vyriešiť to tak, že uvedieš vo faktúre deň vystavenia totožný s dňom dodania? Nevadí, že ju vystavíš o 2-3 dni neskôr. Aby si vyriešila tento rozpor .
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

No veď keby som tak mohla urobiť tak by som urobila a dala tie dátumy rovnaké, ale sa nedá...
A práve som nalistovala v časopise Dane a Účtovníctvo 7/2007 str.46 od vydavateľstva Poradca podnikateľa nasledovné:
"Z ustanovenia §24 ods.2 zákona o účtovníctve a v nadväznosti na príslušné postupy účtovania vyplýva, že pri dodaní tovaru /poskytnutí služby/ a požadovaní úhrady v cudzej mene použije účt.jednotka kurz NBS aktuálny ku dňu v ktorom bola uskutočnená dodávka tovaru al. poskytnutá služba."
????????
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Orsz Pozri príspevok
Aisha, v tomto prípade sa účtuje vznik pohľadávky dňom vystavenia faktúry - to je deň účtovného prípadu, a preto, lebo sa požaduje týmto dňom vystavenia platba v nejakej sume, a teda vzniká pohľadávka v nejakej sume. Deň dodania tovaru - je deň dodávky a slúži na účely DPH, ešte sa v ten deň nevie, aká je suma tohto tovaru (i keď mnohokrát sa vie, ale pohľadávka vzniká jej konkrétnym vyčíslením na faktúre).
Orsz bohužiaľ nemôžem s tebou súhlasiť, v mojom prípade je deň uskutočnenia účtovného prípadu = deň kedy sa uskutočnilo dodanie služby tj.15.5 a z toho dňa použijem aj kurz na prepočet...tak ako som to uviedla v mojom príspevku č.37 a 43... teda v žiadnom prípade to nie je deň vystavenia fa,...overila som si to aj hádam u najdôveryhodnejšieho zdroja priamo u ing. Cenigovej...
Naposledy upravil Aisha : 24.07.07 at 08:02
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím o kontrolu: Fa došla z EU 12.07.2007, vtedu ju mám zaevidovanú (nakoľko faktúry v účtovníctve mám zoradené podľa dátumu kedy mi fyzický dôjdu), Tovar došiel 11.07.2007 - v tento deň dávam ako účtovný a v tom kurze mám zaúčtovanú fa v účtovníctve, fa vystavená 10.07.2007 - kurz pre DPH.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Skopirovala som si najdlhsi pripsevok tejto temy a zajtra ho budem studovat..
no nevie mi niekto poradit...
ak dostanem tuzemsku fakturu v cudzej mene, s vycislenim DPH...
tak podla zakona o DPH mam narok na odpocet DPH prepocitany kurzom 15. dna po dodani tovaru, resp. dnom vystavenia faktury,
no obstaanie tovaru sa ma uctovat dnom dodania tovaru....
v tom dlhom prispevku som prisla po priklad doslej faktury v cudzej mene, kde sa uctovala dph 343/343 A...tam kroz. rozdiel vznikal len pri zaplateni faktury,....

No ak budem uctovat dph 343/321, tak mi pri pouziti dvoch roznych kurzov automaticky vznika rozdiel na ucte 343....
alebo ak budem uctovat 131 kurzom dodania a 343 kurzom vystavenia faktury co mi program asi ani neumozni, tak by som potom nevedela povedat akym kurzom sa prepocitala cela fakturovana suma....

Co robit v tomto pripade, ked potrebujem zauctovat 131
343/
321???
Slubujem ze si nastudujem dany prispevok, a mozno tam najdem odpoved, no ak by mi vedel niekto poradit skor, bola by som mu velmi vdacna...
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ak máš tuzemskú fa vystavenú v cudzej mene, tak DPH prepočítavaš dňom dodania. Na došlej fa by mala byť vyčíslená DPH v SKK. Takže by si nemala mať problém, ohľadom odpočtu, ale odporúčam skontrolovať došlú fa.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
takze ak mam tuzemsku fakturu v cudzej mene vystavujem kurzom dodania, a ak mam zahranicnu v cudzej mene tak pouzijem pre DPH den vystavenia faktury...??
Naposledy upravil bui : 07.09.07 at 21:40
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Neviete mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom?

Prosím Vás, ak vystavím faktúru pre odberateľa - člena EU za služby, pričom deň vystavenia faktúry nie je zhodný s dátumom dodania služby, môžete mi upresniť kurz z akého dátumu mám použiť. Ja som doteraz používala kurz vystavenia, bolo to po rade s auditorom, no teraz mám z toho dilemu, že to asi nebolo ok. Môžete niekto poradiť ako sa s takýmto niečim vysporadúvate v účtovníctve? Ide o službu - sú to nejaké práce na majetku odberateľa, čiže faktúrujeme iba prácu - službu a táto práca mi vstupuje do intrastatu, to znamená, že hoci v účtovníctve to mám správne zaúčtované ako vznik pohľadávky dátumom vystavenia ale v intrastat hlásení to musí byť prepočítané kurzom platným v deň dodania služby?
Naposledy upravil misurka : 11.02.08 at 13:52 Dôvod: Prosím súrne, pomôžte niekto...
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Naozaj mi nikto nevie pomôcť?
misurka Pozri príspevok
Neviete mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom?

Prosím Vás, ak vystavím faktúru pre odberateľa - člena EU za služby, pričom deň vystavenia faktúry nie je zhodný s dátumom dodania služby, môžete mi upresniť kurz z akého dátumu mám použiť. Ja som doteraz používala kurz vystavenia, bolo to po rade s auditorom, no teraz mám z toho dilemu, že to asi nebolo ok. Môžete niekto poradiť ako sa s takýmto niečim vysporadúvate v účtovníctve? Ide o službu - sú to nejaké práce na majetku odberateľa, čiže faktúrujeme iba prácu - službu a táto práca mi vstupuje do intrastatu, to znamená, že hoci v účtovníctve to mám správne zaúčtované ako vznik pohľadávky dátumom vystavenia ale v intrastat hlásení to musí byť prepočítané kurzom platným v deň dodania služby?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
misurka Pozri príspevok
Naozaj mi nikto nevie pomôcť?
kurz má byť dátum vzniku zdaniteľného plnenia, čiže ak fa je vystavená napr.
28.12.2007 a dodávka, čiže zdaniteľné plnenie bolo 21.12.2007, tak kurz bude zo dňa 21.12.2007
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Nie je to kurz pre DPh a pre zaúčtovanie by mal byť 28.12.2007
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Mohol by sa niekto prosím ešte raz vyjadriť, aký kurz by sa mal použiť pri účtovaní došlých faktúr? Pri DPH mi je to jasné, ide mi skôr o účtovníctvo. Tu na porade som našla rôzne názory.
Mám napr. takýto príklad:
- faktúra vystavená 12.2.2008
- faltúra mi došla 14.2.2008
- dátum dodania služby 11.2.2008
Ešte doplním, že ide o faktúru od slovenskej firmy a je vystavená v EUR.
Ďakujem veľmi pekne. Mám v tých kurzoch nejaký chaos.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

V tomto prípade postupujem podľa kurzu, ktorý použil dodávateľ, aby mi DPH v SKK uvedená na faktúre korešpondovala s mojím účtovníctvom, to zn., že v podstate použiješ kurz z 11/02/2008.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

A ako to je presne u zahraničných došlých faktúr? Tam sa do účtovníctva berie dátum dodania tovaru,služby alebo dátum prijatia faktúry. Mám v tom stále nejako nejasno.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

AKO je to vlastne naozaj s kurzom pre zaúčtovanie,píše sa o tom veľa a stále máme v tom nejasno?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Na konci roka sa prepocitavaju neuhradene zahranic.fakturz kurzom nbs z 31.12., tie ktore neboli do konca roka uhradene......
ako je to pri vystavenych fakturach ktore nam do konca roka neuhradili? tiez ich je potrebne prepocitat kurzom k 31.12.?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

KvetkaK Pozri príspevok
A ako to je presne u zahraničných došlých faktúr? Tam sa do účtovníctva berie dátum dodania tovaru,služby alebo dátum prijatia faktúry. Mám v tom stále nejako nejasno.
Nenašiel by sa niekto, kto by vedel bližšie vysvetliť ako to je s tými kurzami?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Posúvam....
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ešte skúsim raz posunúť....
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

kurzy sú záhadou účtovníctva
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať