Zavrieť

Porady

Kurz pre zaúčtovanie

Asi naozaj v tomto prípade primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, aký kurz mám použiť pre zaúčtovanie? Nezaujíma ma to z hľadiska DPH, tam mi je problematika jasná, ale kurz pre účtovníctvo. Dajme tomu, že vystavím faktúru za služby v zahraničnej mene, kde je dátum dodania skôr, ako je dátum vystavenia faktúry. Ktorý z dátumov zoberiem pre určenie kurzu, ktorým prepočítavam dodávku do účtovníctva? Účtujem vlastne vystavenú faktúru, takže ja by som brala dátum vystavenia faktúry, vzhľadom k tomu, že je to potrebný doklad na zaúčtovanie, ale nemýlim sa?

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Usporiadat
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Ak prišla úhrada na devízový účet, treba použiť kurz NBS
0 0
OľgaH OľgaH

OľgaH je offline (nepripojený) OľgaH

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Prajem príjemný deň.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte!
Chcela by som sa spýtať, mám klienta vystavuje fa pre Rakúsko v EUR za montážne práce v jednotlivých mesiacoch. Na fa píše dátum vystavenia a splatnosti , neuvádza dátum dodania / služby, chcela by som vedieť aký mám použiť kurz, keď napríklad fa vystavil v sobotu 03.02., mám použiť kurz z 02.02. alebo až 05.02.Ďakujem .
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Ja také faktúry účtujem podľa dátumu vystavenia kurzom platným na daný deň, t. j ak je fa vystavená v sobotu 03.02., účtujem ju kurzom 02.02.

Ak sa mýlim, vopred ďakujem za opravu
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
calawen Pozri príspevok
Ja také faktúry účtujem podľa dátumu vystavenia kurzom platným na daný deň, t. j ak je fa vystavená v sobotu 03.02., účtujem ju kurzom 02.02.

Ak sa mýlim, vopred ďakujem za opravu

Ďakujem za odpoveď. A keď bude vystavená v nedeľu , tak mám dať s kurzom pondelňajším?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
AlkaS Pozri príspevok
Ahojte!
Chcela by som sa spýtať, mám klienta vystavuje fa pre Rakúsko v EUR za montážne práce v jednotlivých mesiacoch. Na fa píše dátum vystavenia a splatnosti , neuvádza dátum dodania / služby, chcela by som vedieť aký mám použiť kurz, keď napríklad fa vystavil v sobotu 03.02., mám použiť kurz z 02.02. alebo až 05.02.Ďakujem .
určite je to za rok 2008 a kurz platí z piatka až do pondelka, prípadne, ak je aj v pondelok sviatok, tak až do utorka...
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Chcela by som sa spytat: slovenska SZCO vystavovala v roku 2008 faktury v EUR (pracuje pre zahranicnu firmu v EU). Uhrady faktur jej chodili na ucet v SKK, samozrejme prepocitane komercnym kurzom.Jedna faktura jej bola uhradena v hotovosti v EURach. V DP za 2008 si bude uplatnovat pausalne vydavky, teda nemusi viest ucto, ale neviem ako zratat prijem z tychto faktur... Tie co prisli na SKK ucet zratam v sumach ako prisli na ucet? A tu jednu zaplatenu v hotovosti preratam kurzom NBS zo dna prijatia platby? Ak som mimo temy, odpustte, ale ziadnu tomuto blizsiu temu som nenasla...
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Chcem poprosiť o radu,
firma nakupuje tovar v zahraničí, napr.PL, dátum vystavenia faktúry aj dodania faktúry je 20.02.2008. Dňa 20.02.2008 je však na stránke nbs kurz 19.02.2008.
Kurzom ktorého dňa mám túto faktúru zaúčtovať?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

MartinkoK Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu,
firma nakupuje tovar v zahraničí, napr.PL, dátum vystavenia faktúry aj dodania faktúry je 20.02.2008. Dňa 20.02.2008 je však na stránke nbs kurz 19.02.2008.
Kurzom ktorého dňa mám túto faktúru zaúčtovať?
Ak potrebuješ kurz NBS na deň, ktorý bol SO, NE, S , berieš kurz z posledného predchádzajúceho dňa, napr. piatok pre sobotu aj nedeľu.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

liba2 Pozri príspevok
Ak potrebuješ kurz NBS na deň, ktorý bol SO, NE, S , berieš kurz z posledného predchádzajúceho dňa, napr. piatok pre sobotu aj nedeľu.
Toto mi je jasné. Ale neviem aký kurz použiť pri pacovných dňoch. Kedže aktuálny na daný deň nbs vyhlasuje až po 15:00 hod.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Rok 2008 alebo 2009? Lebo pre r. 2009 platí kurz z predošlého dňa, t.j. z 19.2.
A v r. 2008 bol PLN 20.2.=9,263.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Ide o rok 2009, to znamená, že aj pri došlých aj pri vyšlých faktúrach v tomto roku použijem kurz predošlého dňa?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MartinkoK Pozri príspevok
Ide o rok 2009, to znamená, že aj pri došlých aj pri vyšlých faktúrach v tomto roku použijem kurz predošlého dňa?
Áno, ten.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

MartinkoK Pozri príspevok
Ide o rok 2009, to znamená, že aj pri došlých aj pri vyšlých faktúrach v tomto roku použijem kurz predošlého dňa?
Áno.
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

Ahojte, skuste mi prosim pomoct. Uz sa opakujem, ale zatial mi nikto s tymto nepomohol. Nevyznam sa v tom.

Vsetko, co suvisi s cudzou menou sa uctuje s kurzom z predchadzajuceho dna (okrem uzavierkovych operacii)?

Tada aj pri nahravani fa do evidencie pohladavok a zavazkov v JU (v PU pri zauctovani fa), aj pri uhradach fa a aj pri zapoctoch sa pouzije kurz z predchadzajuceho dna? Chapem to spravne?

Cely vypis v CZK uctujem s kurzami z predchadzajucich dni? a co VPD na diety v cudzej mene, nakup nafty, aj to sa uctuje s kurzom z predchadzajuceho dna?

Ak je dosla fa z ciech vystavena 9.1 a datum dodania 7.1. Tak ju nahodim do evidencie s datumom 9.1 ale s kurzom z 8.1?

Nezalezi ci je fa za tovar alebo sluzby?

Ako je to pri vystaveni vyslej fa v CZK? Datum dodania sluzby 9.1 a datum vystavenia fa 19.1. Pouzijem kurz z 8.1?

Plati to rovnako pre PU aj JU?


Prosiiiim, skuste niekto pomoct.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Zákon o účtovníctve, platný od. 1.1.2009, § 24 Spôsoby oceňovania : http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-...01-2009-a.html

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

V programe MRP sú tieto kurzy nastavené správne.
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

Zakon som citala, ale kedze tomu nejak nerozumiem, preto sa pytam konkretne

Takze to znamena ano na vsetky moje otazky? Prosim, nie som az taka skusenna v tomto.
A nie kazdy ma program MRP

Este mam otazocku. Moj program pri nahravani faktur vyzaduje aj uctovny aj danovy kurz. Oba tieto kurzy su teda z predchadzajuceho dna?
Naposledy upravil ciaaa : 24.02.09 at 08:00
0 0
vlastula5 vlastula5

vlastula5 je offline (nepripojený) vlastula5

Prosím Vásm kto má skúsenosti so zahraničným dobropisom, ktorým je dobropisovaná fa z r. 2007, aký mám použiť kurz. FA bola v EUR/2007/ a dobropis je tiež v EUR/2009/????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať