Zavrieť

Porady

Kurz pre zaúčtovanie

Asi naozaj v tomto prípade primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, aký kurz mám použiť pre zaúčtovanie? Nezaujíma ma to z hľadiska DPH, tam mi je problematika jasná, ale kurz pre účtovníctvo. Dajme tomu, že vystavím faktúru za služby v zahraničnej mene, kde je dátum dodania skôr, ako je dátum vystavenia faktúry. Ktorý z dátumov zoberiem pre určenie kurzu, ktorým prepočítavam dodávku do účtovníctva? Účtujem vlastne vystavenú faktúru, takže ja by som brala dátum vystavenia faktúry, vzhľadom k tomu, že je to potrebný doklad na zaúčtovanie, ale nemýlim sa?

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Usporiadat
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Dav Pozri príspevok
Zákon o účtovníctve, platný od. 1.1.2009, § 24 Spôsoby oceňovania : http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-...01-2009-a.html

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)

Chcem sa spýtať. Kedy sa používa na prepočet kurz ECB a kedy NBS v roku 2009.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Od roku 2009 sú kurzy v oboch inštitúciách rovnaké, pretože NBS nevyhlasuje svoj kurz ale preberá kurz z ECB

L.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

S akým kurzom zaúčtovať drobný nákup v Poľsku v mene PLN ak úhrada je z EUR účtu platobnou kartou ?

Bloček: prepočítam z PLN na EUR akým kurzom ?
Úhrada : v EUR z EUR účtu
Vzniká tu KR ?
Ide o rok 2009

Prosím o radu L.
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

Pôvodca textu príspevku: Marttys
Dobry den,

prosim o radu ako zauctovat tovar z madarska?Kurzy su vymyslene.

dodaci list ku 25.2. v HUF 133 385 aj dodavka tovaru (kurz ECB 301,258 prepocet euro 442,76)
faktura 15.3. v euro 468 EUR

1) ako uctujem rozdiel??

132MD 442,76/321D 468
Rozdiel 25,24 ? čo s tým? je to kurzovy rozdiel, nebo ocenovaci rozdiel???

2) čo ked je den dodani na cmr o deň neskor tedy 26.2. aky pouziju kurz?

Dakujem vopred za odpoved.

M.



Dovod preco sa na to pytem je ten, ze nas ucetni ktery ma praxi 40 let mi tvrdi, ze tovar ktory nadobudnem z eu nesmim zaprijemkovat dokud
1)nebudu mit fakturu alebo
2) doplnim tam datum 15 dna mesiaca nasledujicim po dodani tovaru.
Rozumiem danovej povinnosti aj som tu nasla priklady ako uctovat ale on sa zuby nehty drzi zakonu a tvrdi stale dokola, ze inac je to zle zaprijemkovane! (tedy ked pouziju datum z DL alebo z CMR) co je spravene?
Prosim poradte mi ako to obhajit zakonom!!
Su tedy tri veci co mi nie su jasne a to..na prijemku tovaru (musim ho hned predavat) aky pouziju datum a dalsie dph musim uctovat pres ID alebo rovnou do Zahr. faktury a posledna ako uctovat rozdiel kde mam inak zauctovanu prijemku a fakturu vypocitanou s kurzom a datumom danovej povinnosti. Uz se tu na tom vadime velmi dlho a ja to chcem nejako doriesit.Lebo kurzovy rozdiel moze vzniknut len pri uhrade(nazor nasho ekonoma), takze potom to je ocenovaci rozdiel? prosim prosim POMOC!!
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Nikto ešte neúčtoval doklad v PLN tohto roku uhradený platobnou kartou ??
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

Kolejová Pozri príspevok
S akým kurzom zaúčtovať drobný nákup v Poľsku v mene PLN ak úhrada je z EUR účtu platobnou kartou ?

Bloček: prepočítam z PLN na EUR akým kurzom ?
Úhrada : v EUR z EUR účtu
Vzniká tu KR ?
Ide o rok 2009

Prosím o radu L.
platobna karta je firemná alebo osobná??
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Platobná karta je firemná k EUR účtu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kolejová Pozri príspevok
S akým kurzom zaúčtovať drobný nákup v Poľsku v mene PLN ak úhrada je z EUR účtu platobnou kartou ?
žiadnym, úhradu máš realizovanú v eur, to je tuzemská mena...

Bloček: prepočítam z PLN na EUR akým kurzom ?
asi tento doklad o nákupe účtuješ cez ID, zaúčtuj ho presne sumou eur, ktoré ti účtovala banka pri platbe kartou, to je tvoj skutočný náklad (dolož k tomu kópiu výpisu na preukázanie výdavku).
Úhrada : v EUR z EUR účtu
Vzniká tu KR ?
Ide o rok 2009

Prosím o radu L.
Kurzový rozdiel ti nevznikne.
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

prosim prosim o odpoved na 105!!!
0 0
ampi ampi

ampi je offline (nepripojený) ampi

Dobrý deň,
prosím o pomoc... nemám čas čítať túto celučičkú tému..
Ide o neplatcu DPH a účtovanie v ALFE (JÚ) -
aký mám použiť kurz pre zaevidovanie záväzku, ak mám dodávateľskú faktúru:
a) z EÚ - teda ide o nadobudnotie tovaru z EÚ
b) z USA - dovoz tovaru z tretích štátov...
je pre mňa rozhodujúci dátum vystavenia faktúry, alebo prikatia faktúry, prikatia tovaru..., alebo? Viem, že sa má použiť kurz vyhlásený jeden deň pred tým dátumom, ale ktorým? Ďakujem pekne...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poraďáci, akým kurzom by ste prerátali faktúru z PLN vystavenú 02.01.2009?
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Dakujem za odpoveď na tie nešťastné PLN.

L.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

liba2 Pozri príspevok
Kurzový rozdiel ti nevznikne.
Nerozumiem, prečo by nemal vzniknúť kurzový rozdiel, veď

- deň účtovného prípadu je platba kartou, a tento deň vždy býva iný ako odpísanie tejto sumy z účtu t.j. napr. 31.3.2009, použijem kurz z 30.3.2009.
účtujem napr. 501/325

- úhrada tejto platby kartou môže byť o pár dní neskôr t.j. napr. 3.4.2009.
účtujem 325/221, vzniká kurz. rozdiel 563/325 alebo málokedy 325/663

Aspoň takto som to bol vždy zvyknutý robiť.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Prosim poradite mi, ked mam doslu fakturu v CZK z 9.2.2009, ktora bola hned ten isty den uhradena v hotovosti. Pouzijem kurz na prepocet kurz z predosleho dna (6.3.2009)???? Nemozem pouzit kurz z 9.3.2009???
Vdaka...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Leila Pozri príspevok
Prosim poradite mi, ked mam doslu fakturu v CZK z 9.2.2009, ktora bola hned ten isty den uhradena v hotovosti. Pouzijem kurz na prepocet kurz z predosleho dna (6.3.2009)???? Nemozem pouzit kurz z 9.3.2009???
Vdaka...
Použiješ kurz 6.3.2009

http://www.porada.sk/961013-post98.html
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Hladala som, ale vsetky temy som nestihla prebehnut.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Nakupujeme t. z Poľska. Faktúra je vystavená aj v PLN aj v EUR-ách. Uhradená je v EUR-ách. Môžem zaúčtovať rovno v EUR-ách, aj keď ich kurz je iný ako náš, alebo mám prepočítať PLN našim kurzom? A rozdiel ktorý mi ostane dám na kurzové rozdiely? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Nakupujeme t. z Poľska. Faktúra je vystavená aj v PLN aj v EUR-ách. Uhradená je v EUR-ách. Môžem zaúčtovať rovno v EUR-ách, aj keď ich kurz je iný ako náš, alebo mám prepočítať PLN našim kurzom? A rozdiel ktorý mi ostane dám na kurzové rozdiely? Ďakujem.
Zaúčtuj ju v €.
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

M3G Pozri príspevok
Nerozumiem, prečo by nemal vzniknúť kurzový rozdiel, veď

- deň účtovného prípadu je platba kartou, a tento deň vždy býva iný ako odpísanie tejto sumy z účtu t.j. napr. 31.3.2009, použijem kurz z 30.3.2009.
účtujem napr. 501/325

- úhrada tejto platby kartou môže byť o pár dní neskôr t.j. napr. 3.4.2009.
účtujem 325/221, vzniká kurz. rozdiel 563/325 alebo málokedy 325/663

Aspoň takto som to bol vždy zvyknutý robiť.

Ale platby kartou sa uz neuctuju cez 325 ale 261 a pri odpisani uhrady z uctu vyparujes 261.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

- prosím, ak na výpise z banky mám dátum pohybu a dátum valuty, ktorý dátum beriem pre výpočet kurzu?
- ak mám dátum dodania služby a vyhovotenia faktúry iný, ktorý beriem do účtovníctva na prepočet kurzom?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať