Zavrieť

Porady

Kurz pre zaúčtovanie

Asi naozaj v tomto prípade primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, aký kurz mám použiť pre zaúčtovanie? Nezaujíma ma to z hľadiska DPH, tam mi je problematika jasná, ale kurz pre účtovníctvo. Dajme tomu, že vystavím faktúru za služby v zahraničnej mene, kde je dátum dodania skôr, ako je dátum vystavenia faktúry. Ktorý z dátumov zoberiem pre určenie kurzu, ktorým prepočítavam dodávku do účtovníctva? Účtujem vlastne vystavenú faktúru, takže ja by som brala dátum vystavenia faktúry, vzhľadom k tomu, že je to potrebný doklad na zaúčtovanie, ale nemýlim sa?

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Usporiadat
leony leony

leony je offline (nepripojený) leony

Ja by som poprosila o radu, ak mam zaplatené slovenskou PK v Cechach ako ju zauctujem v JU?
Mozem to dat rovno do rezie kedze na vypise to mam preratane uz na EURo? a musim to urobit cez priebezne polozky? uvadzam niekde kurz akym to ratala banka? lebo sa mi ani neda v PD ten kurz nikde napisat a ani mi nesedi s kurzom VUB v dany den kedze banka si tam zrejme prirata aj manipulacny poplatok.

dakujem za odpoved.
0 0
BuboMama BuboMama

BuboMama je offline (nepripojený) BuboMama

Dobry den,
mam maly problem robim zapocet kde fa su v CZK a uhrady tiez v CZK k 31.3. pouzijem pri zauctovani kurz z 31.3. (den zapoctu) alebo uplatnim zakon kurz=D-1? Dakujem vopred
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

BuboMama Pozri príspevok
Dobry den,
mam maly problem robim zapocet kde fa su v CZK a uhrady tiez v CZK k 31.3. pouzijem pri zauctovani kurz z 31.3. (den zapoctu) alebo uplatnim zakon kurz=D-1? Dakujem vopred
Použiješ kurz z predchádzajúceho dňa, t.j. z 30.3.
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

stale z tejto temy neviem ako mam uctovat zahr. faktury tak, aby to bole dobre jak DU tak aj mne.

mozete mi nekto poradit, som zaciatocni kazdy raz bol nie?

chcem zauctovat zahr. fakturu za tovar a zaroven chcem aby som mala cistu 131

Nakup tovaru z madarska:
-prijemka zauctovna kurzom 5.5.
-faktura vystavena 13.5. - pouziji kurz 12.5. § 26 DPH
zauctovanie????

mozem uctovat doslu fakturu nasledovne??

131 dph _ riadok _ prijemka tovaru 100000 huf dna 5.5. (kurz 5.5. na prijemke 283,26) MD /
321200 dph _ riadok _ 353,03 (100 000/283,26 z 5.5.) D

321999 dph 19 riadok riadok _ (kurz o den skor nez vystavena faktura 12.5.) 100000/278,78 = 358,71 MD /
343 dph 19 riadok 19 19% z 358,71 = 68,15 MD

321999 dph 19 riadok 07 v sume 358,71 € D /
343 dph 19 riadok 08 v sume 68,15 € D


321200 zahr.faktury
321999 pouziju len na zauctovanie zakladu dane pro dph, aby som to mala spravne na vstupe a vystupe, pre kontrolu.

dakujem vopred za nazory.
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Ak robím prevod z devízového účtu na bežný účet, tak už od 1.1. 2009 nepoužívam kurz komerčnej banky, ale len kurz ECB?
0 0
juulyy juulyy

juulyy je offline (nepripojený) juulyy

uctovnik samouk
precitala som si celu temu..az mi prislo zle..lebo stale neviem ako to je...


to je neskutocne..taka somarina..a takyto to urobi problem.. uz nemam sil ani sa znova pytat.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, mam fakturu zo Svajciarska. Ked spravne chapem podla datumov na JCD vysporiadam DPH (zial to sa ku mne este nedostalo), ale mam dilemu s akymi datumami zauctovat fakturu a aky kurz pouzit. Faktura bola vyst. 25.9. a odoslany tovar spolu s fakturou postou 30.9.09, zial neviem presne kedy v 10/2009 prisiel (musim zistit). Kurz ku kt. datumu pouzijem? Mal by to byt asi tovar datum dodania, cize prevzatia tovaru na poste alebo sa mylim?Aspon tak som to pochopila z uctovania podla Ing. Cenigovej.
Naposledy upravil nika.sum : 13.01.10 at 08:08
0 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

Ahojte prosím o radu, zučastníme sa v 04/2010 v bulharsku na výstave, prišla nám fa + 20% DPH (tuto budeme žiadať od DU BA I však?) neviem ako mam učtovať celu sumu aj s DPH dať na 518? a potom vrátenu DPH do výnosov? prosim poradte mi
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

Dobrý večer,
v prípade ak živnostník uplatňuje daňovú evidenciu, nie je teda účtovnou jednotkou, na prepočet príjmov a výdavkov v zahraničí môže použiť priemerný mesačný alebo ročný kurz. Však?
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Moja otazka je k prepoctu od 1.1.2010.
1. Pre ucely DPH - je to jasne - pouzijem kurz ECB predchadzajuci dnu vzniku danovej povinnosti.
2. Pre ucely uctovnictva - kuz ECB predchadzajuci dnu vzniku uctovneho pripadu. Ktory datum povazujete za den vzniku uctovneho pripadu??
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Prosím Vás o nezávislý názor :

v priebehu mesiaca mi vodiči nákladných áut donesú väčšie množstvo dokladov o hotovostnej platbe : nafta,parkovné,poplatok za mosty,poplatky za zaclenie,réžijný materiál.

Rozdelím ich podľa vodičov a podľa druhu nákladu
a jednou sumou na konci mesiaca zaúčtujem.
Bola som zvyknutá použiť na hromadný pokl.doklad kurz platný vždy k 1.dňu v mesiaci.
Teraz keď sa používa kurz predchádzajúci dňu zaučtovania zdá sa mi čudné požiť kurz nap. za mesiac február z dňa 31.1.

Bolo by lepšie použiť kurz "priemerný" ktorý vyhlasuje ECB ?
Ako to robievate vy??
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Pozdravujem Vás tu po dlhšej dobe. Čítam toto tu všetko už dlhšie a chcem Vás poprosiť o odkontrolovanie môjho zmýšľania.

7.4.2009 bolo v Maďarsku kúpené auto za 4 400 000 Ft.
T.z. kurz ECB 296,80 Ft = 14 824,79 eur.

- Záloha bola uhradené bankou dňa 24.3.2009 - 660 eur.
T.z. kurz ECB 300,85 Ft = 198 561 Ft

- doplatenie faktúry v hotovosti v Maďarsku dňa 15.4., - 4 204107,30 Ft. Nakoľko ale nemám doklad o zmene peňazí, viem použiť kurz ECB z toho dňa? = 290,79 Ft = t. z. že zaplatil vtedy 14 457,53 eur.

Pri celkovej kalkulácii teda vychádza že zaplatil:
Faktúra - 14 824,79,- eur
záloha - 660,- eur
hotovosť - 14 457,53,- eur.
Kurzová strata - 297,74,- eur.

Je to takto dobré?
Ďakujem Vám
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

posúvam, ....viem že je víkend...hm...
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

katkasabka Pozri príspevok
Pozdravujem Vás tu po dlhšej dobe. Čítam toto tu všetko už dlhšie a chcem Vás poprosiť o odkontrolovanie môjho zmýšľania.

7.4.2009 bolo v Maďarsku kúpené auto za 4 400 000 Ft.
T.z. kurz ECB 296,80 Ft = 14 824,79 eur. 14 824,7978= 14 824,80, ak to je platný kurz ECB pre 7.4.

- Záloha bola uhradené bankou dňa 24.3.2009 - 660 eur.
T.z. kurz ECB 300,85 Ft = 198 561 Ft nie kurz ECB, ale kurz, ktorý použila banka pre úhradu 600,- EUR na HUF

- doplatenie faktúry v hotovosti v Maďarsku dňa 15.4., - 4 204107,30 Ft. Nakoľko ale nemám doklad o zmene peňazí, viem použiť kurz ECB z toho dňa? = 290,79 Ft = t. z. že zaplatil vtedy 14 457,53 eur. áno, kurz ECB, platný pre ten deň, t.j. kurz s predošlého pracovného dňa

Pri celkovej kalkulácii teda vychádza že zaplatil:
Faktúra - 14 824,79,- eur
záloha - 660,- eur
hotovosť - 14 457,53,- eur.
Kurzová strata - 297,74,- eur.

Je to takto dobré?
Ďakujem Vám
Odpovede v texte, suma bude iná. Pri platbách pre zahraničie je dôležité sledovať v prvom rade úhradu v cudzej mene,( aby bolo uhradené 4.400.000 HUF) potom urobiť prepočet na euro . Pri doklade o zámene peňazí sa berie skutočný kurz, ak nie je doklad, alebo pri vzniku záväzku kurz ECB, platný pre deň vzniku povinnosti/deň úhrady - teda kurz z predchádzajúceho pracovného dňa.
Naposledy upravil Dav : 20.03.10 at 10:24
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kurz platný pre 7.4. je zo 6.4. = 294,30 HUF/1 €
Kurz platný pre 15.4. je zo 14.4.= 289,50 HUF/1€
Pre zálohu= kurz banky
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...rehlady-kurzov
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Na výpise som pri úhrade nemala uvedený kurz, preto som dala kurz ECB, ale už som si to v archíve banky našla.

Ďakujem za pomoc a prajem ešte pekný jarný večer.
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Dobrý večer,
potrebovala by som informáciu akým kurzom sa prepočítava zahr. FA na EUR, účtujem v JÚ, platca DPH, program MRP.
Dostala som FA z Maďarska dátum vystavenia 29.03.2010, dátum dodania 29.03.2010, dátum splatnosti 29.03.2010, FA bola vyplatená hotovosti v HUF dňa 29.03.2010.
Hotovosť HUF som kúpila v banke dňa 26.03.2010.
Moja otázka ktorý dňový kurz použijem pre dátum zaradenia, pre daň. povinnosť, a pri úhrade FA?
Mala by som použivať zahr. pokladňu? VPD bude v akej mene HUF alebo EUR?

Minulý rok som to urobila nasledovne:
použila som kuzy z predchádzajúceho dňa, čiže na všetky prepočty, v tomto prípade by to bolo 28.03.2010 kurz z ECB, ale neviem či je to správne, zahr. pokladňu som nepoužila a VPD som vystavila v EUR.

Vie niekto poradiť?
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Viem, že sú sviatky... ale naozaj nikto nevie pomôcť?
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Siporka Pozri príspevok
Dobrý večer,
potrebovala by som informáciu akým kurzom sa prepočítava zahr. FA na EUR, účtujem v JÚ, platca DPH, program MRP.
Dostala som FA z Maďarska dátum vystavenia 29.03.2010, dátum dodania 29.03.2010, dátum splatnosti 29.03.2010, FA bola vyplatená hotovosti v HUF dňa 29.03.2010.
Hotovosť HUF som kúpila v banke dňa 26.03.2010. treba zaúčtovať príjem do valutovej pokladne kurzom z dňa nákupu
Moja otázka ktorý dňový kurz použijem pre dátum zaradenia, pre daň. povinnosť, a pri úhrade FA? kurz ECB z 28.3.2010, úhrada faktúry tiež kurz ECB zo dňa 28.3.2010, vznikne kurzový rozdiel, ktorý sa v JÚ neúčtuje,
kurzový rozdiel sa účtuje iba na konci roka, valutové pokladne sa prepočítajú kurzom z 31.12.
Mala by som použivať zahr. pokladňu? áno
VPD bude v akej mene HUF alebo EUR? VPD bude v HUF, do PD sa zapíše v EUR, pri účtovaní vo valutových pokladniach to programy robia automaticky

Minulý rok som to urobila nasledovne:
použila som kuzy z predchádzajúceho dňa, čiže na všetky prepočty, v tomto prípade by to bolo 28.03.2010 kurz z ECB, ale neviem či je to správne, zahr. pokladňu som nepoužila a VPD som vystavila v EUR.

Vie niekto poradiť?
Odpoveď v texte.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Siporka Pozri príspevok
Dobrý večer,
potrebovala by som informáciu akým kurzom sa prepočítava zahr. FA na EUR, účtujem v JÚ, platca DPH, program MRP.
Dostala som FA z Maďarska dátum vystavenia 29.03.2010, dátum dodania 29.03.2010, dátum splatnosti 29.03.2010, FA bola vyplatená hotovosti v HUF dňa 29.03.2010.
Hotovosť HUF som kúpila v banke dňa 26.03.2010.
Moja otázka ktorý dňový kurz použijem pre dátum zaradenia, pre daň. povinnosť, a pri úhrade FA?
Mala by som použivať zahr. pokladňu? VPD bude v akej mene HUF alebo EUR?

Minulý rok som to urobila nasledovne:
použila som kuzy z predchádzajúceho dňa, čiže na všetky prepočty, v tomto prípade by to bolo 28.03.2010 kurz z ECB, ale neviem či je to správne, zahr. pokladňu som nepoužila a VPD som vystavila v EUR.

Vie niekto poradiť?
Najprv pekne po poriadku ... ak si nakúpila HUF 26.3.2010, tak musíš viesť valutovú pokladňu v HUF, aj v EUR. Pre nákup HUF použiješ kurz komerčný, za aký si nakúpila podľa § 24, ods. 3 a § 25, ods. 1, písm. c, bod 1, ZoÚ. Iba ak bol nákup od nebankového zdroja, použije sa referenčný kurz ECB-NBS z 25.3.2010. Keď nakúpiš valutu, to ako keby si nakúpila zásoby, držia kurz až do spotrebovania, resp. do 31.12.2010.
Faktúru účtuješ v HUF, aj v EUR, kurzom z 26.3.2010, lebo deň pred nákupom bola nedeľa, použiješ posledný platný kurz z predchádzajúceho dňa, 265,03. Vyrovnáš ju z valutovej pokladne v HUF, aj v EUR podľa súm zaúčtovania došlej faktúry. Úbytok z pokladne v HUF je zhodný s cenou faktúry a úbytok v EUR z pokladne je zhodný s cenou meny v EUR, ale rozpísaný v EUR na úhradu faktúry a kurzový rozdiel aký vyjde.
Napr. Nákup 12000 HUF za 45,71 EUR je v komerčnom kurze 262,50. Faktúra za 10000 HUF je v kurze 265,03 za 37,73 EUR. Úhrada z pokladne na vyrovnanie faktúry je 10000 HUF a 37,73 EUR, ale úbytok valuty v EUR z pokladne je 38,10. Z toho 37,73 EUR na úhradu vlastnej faktúry, dávam do nákupu tovaru /vyrovnanie KDF v zhodných sumách / a 0,37 EUR kurzová strata obchodu, dávam do réžie. Zostatok valutovej pokladne je 2000 HUF v cene 7,61 EUR.
Ak Ti program neúčtuje v dvoch menách, tak účtuješ iba v EUR, ale aspoň niekde v pomocnej evidencii musíš viesť aj HUF.
Naposledy upravil a_je_to : 03.04.10 at 20:23 Dôvod: doplnky textu
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať