Zavrieť

Porady

Napadnutie dohody o zruseni a vysporiadni podieloveho spoluvlasnictva

V januari r. 2001 sme od rodicov so sestrou odkupili dom s pozemkom, stali sme sa 1/2 podielove vlastnicky. Dom mal prizemie, cast bola podpivnicena, dom mal sedlovu strechu nad celym domom, vo vacsej casti bola obytna manzarda, zvysok povala.
Sestra potrebovala riesit svoju bytovu otazku a preto so mnou vo februari 2001 spisala dohodu kde som:
- suhlasila s prestavbou domu
- suhlasila, ze priestory ktore vzniknu nadstavbou budu v jej vlastnictve
- suhlasila so zaloznym pravom na celu nehnutelnost (dom aj pozemok)
a sestra zaroven suhlasila, ze:
- bezvyhradnou vlastnickou spodneho bytu na prizemi som ja.
Tuto dohodu potrebovala k stavebnemu povoleniu.
Ked sa dom v r. 2003 prestaval, sestra prisla za mnou s tym, aby som jej podpisala dohodu, ze vysporiadame cast podieloveho spoluvlastnictva tak, ze rusime povodne podielove vlastnictvo k bytu na prizemi a novovzniknuta bytova jednotka na poschodi (byvale podkrovie a povala) su v jej vyhradnom vlastnictve a povodna bytova jenotka je v podielovom spoluvlastnictve 1/2 ja ku 1/2 sestra.
V roku 2005 sestra so mnou spisala dohodu o zruseni a vysporiadani casti spoluvlastnickeho podielu tak, ze ja sa stavam jedinou vlastnickou bytu na prizemi, ale zaroven sa zavazujem poskytnut nahradu vo vyske xy Sk v suvislosti so zrusenim a vysporiadanim podieloveho spoluvlastnictva.
Takato dohoda zo strany sestry vznikla preto, lebo prestavba stala viac ako sestra ocakavala a sestra zrazu po mne pozadovala, aby som jej zaplatila polovicny podiel za nove obvodove mury na nadstavanom podlazi, kde nova bytova jednotka bola v jej vlastnictve. (V dohode to takto samozrejme nebolo uvedene, to bolo len zdoveodnenie od sestry).

Ja som sa v tej dobe vydala a mala male dieta a hlavu plnu inych starosti, a pristupila som na takuto dohodu.
S odstupom casu som si uvedomila, aj vdaka daslim suvislostiam, ze to bolo zo strany sestry porusenie - nad ramec - povodnej dohody z februara 2001, kde sme o ziadnych vzajomnych financnych vyrovnaniach nehovorili.
Terajsi stav je taky, ze ja sice vlastnim celu bytovu jendotku, ale zaplatila som za jej polovicu sestre, setra vlastni novy byt, ktory aj uziva, ale ona mne neplatila nic, ze mohla stavat aj na mojej ploche povaly a manzadry.
Naviac v mojom byte byvaju doteraz nasi rodicia a ja si svoje byvanie musim riesit uverom na kupu pozemku a na stavbu domu. Teraz byvam v byte svojho manzela, v mojom byte v povodne rodicovskom dome byvaju nasi spolocni rodicia. Nie som od sestry nijako za to kompenzovana, vsetci sa tvaria, ze je to OK.
Dalej pri prestavbe sa poskodil byt na prizemi, a musel sa rekonstruovat, rekonstrukciu zaplatili rodicia, a teraz mi sestra tvrdi, ze mam zrenovovany byt a ako je to pre mna fajn, ked zrenovovany byt cca za 20 rokov budem moct v buducnosti uzivat ...
Prosim, da sa napadnut dohoda z roku 2005 a spravit nova dohoda bez naroku na vyplatenie za vysporiadanie podielu v byte na prizemi?
Mozem pozadovat spat peniaze, ktore som sestre zaplatila, a nadalej byt vlastnickou bytu na prizemi? Ako mam postupovat? Je vobec po pravnej stranke sanca to este nejako riesit v moj prospech?

Dakujem za odpoved,

Vlasta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Muselo by ísť o absolútnu neplatnosť dohody, ale zatiaľsi žiaden dôvod na to neuviedla. Neskoršia dohoda môže nielen doplniť skoršiu, ale ju aj úplne zmeniť.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Veľmi jednoducho by sa to dalo zhrnúť heslom: Dvakrát rozmýšľaj a raz podpisuj. Inak povedané, keď sa dohodnete so sestrou, je možné všetko. Inak sú vaše terajšie požiadavky len návrhmi a ich šanca na úspech nemusí byť veľká. Samozrejme za predpokladu, že pôvodné zmluvy sú platné, čo zrejme sú, keďže pravdepodobne prešli katastrom. Zo zadania vyplýva, že ste sa stali výlučnou vlastníčkou jednej bytovej jednotky, čiže je potrebné zohľadniť aj cenu 1/2 tejto jednotky k Vašej platbe.

    vo12 je offline (nepripojený) vo12

    vo12
    Ano, mate pravdu.
    Rada by som ale vedela, ci je mozne po takejto dobe napadnut / spochybnit dohodu a jej zapis do Katastra.
    V povodnej dohode som setre suhlasila s prestavbou domu a s tym, ze sa setra stane vlastnickou novych priestorov, ona zas suhlasila, ze ja budem vlastnickou celeho spodneho bytu. V tejto dohode nebolo nic o tom, ze ja jej mam nieco platit, za to, ze sa stanem vlastnickou spodneho bytu. Bolo to myslene tak, ze jej prenechavam aj svoj podiel z manzardy a povale a reciprocne budem vlastnit cely byt.
    Vdaka za odpoved,
    Vlasta

    Napadnutie dohody o zruseni a vysporiadni podieloveho spoluvlasnictva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.