Zavrieť

Porady

Skládka a spaľovňa odpadu v obci bez diskusie s občanmi

Zdravím všetkých, v našej obci minulý rok potichu schválilo obecné zastupiteľstvo na čele so starostom povolenie pre skládku odpadu priamo v obci. "Potichu" myslím na neverejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva, samozrejme žiadne oznámenie na web-stránke, predpokladám, že to vyvesili na vnútornú nástenku na úrade, čiže pre človeka zamestnaného prakticky nemožné ju skontrolovať. Z nepotvrdených zdrojov som sa však okrem toho dozvedela, že daná firma tam plánuje vybudovať aj spaľovňu, čo už je trochu iné kafe. Viem, že je teraz dosť neskoro a my, občania, sme zlyhali pri kontrole. Chcem sa však spýtať, či mi niekto vie poradiť, čo sa s tým dá ešte urobiť. Nechcem hotové riešenie na tanieri, ale aspoň odkázať na zákon, resp. ľudí, ktorí by nám vedeli pomôcť v "boji" s naším obecným zastupiteľstvom a starostom. Za každý príspevok vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    bosoriak Pozri príspevok
    Zdravím všetkých, v našej obci minulý rok potichu schválilo obecné zastupiteľstvo na čele so starostom povolenie pre skládku odpadu priamo v obci. "Potichu" myslím na neverejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva, samozrejme žiadne oznámenie na web-stránke, predpokladám, že to vyvesili na vnútornú nástenku na úrade, čiže pre človeka zamestnaného prakticky nemožné ju skontrolovať. Z nepotvrdených zdrojov som sa však okrem toho dozvedela, že daná firma tam plánuje vybudovať aj spaľovňu, čo už je trochu iné kafe. Viem, že je teraz dosť neskoro a my, občania, sme zlyhali pri kontrole. Chcem sa však spýtať, či mi niekto vie poradiť, čo sa s tým dá ešte urobiť. Nechcem hotové riešenie na tanieri, ale aspoň odkázať na zákon, resp. ľudí, ktorí by nám vedeli pomôcť v "boji" s naším obecným zastupiteľstvom a starostom. Za každý príspevok vopred ďakujem.
    Rozhodnutie inšpekcie je konečné, napadnúť sa dá už iba na súde.
    Pezinčania sú rozhodnutí využiť aj túto poslednú možnosť.

    http://spravy.pravda.sk/kocner-uz-zh...sk_regiony_p04

    Alebo

    http://www.vyvlastnenie.sk/kauzy/skl...nsku/strana/6/

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Takže podľa mňa starosta a poslanci porušili zákon o obecnom zriadení, pretože neverejné zasadnutie Obecného zastupiteľstva môže byť iba vtedy, keď sa jedná o utajované skutočnosti - napr. plány civilnej ochrany a pod. Pozri čo hovorí zákon o obecnom zriadení, bod 9:§ 12
    Rokovanie obecného zastupiteľstva


    (1) Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Ak požiada o zvolanie zasadnutia obecného zastupiteľstva aspoň tretina poslancov, starosta zvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva zvolá starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od vykonania volieb. Obecné zastupiteľstvo zasadá v obci, v ktorej bolo zvolené.
    (2) Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 prvej vety, zvolá ho zástupca starostu alebo iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho ten, kto zvolal obecné zastupiteľstvo.

    (3) Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 druhej vety, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 15. pracovný deň od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 tretej vety, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 30. pracovný deň od vykonania volieb. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho zástupca starostu; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom.

    (4) Návrh programu zasadnutia obecného zastupiteľstva sa zverejňuje na úradnej tabuli v obci aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva.

    (5) Obecné zastupiteľstvo schvaľuje návrh programu zasadnutia a jeho zmenu na začiatku zasadnutia. Ak starosta odmietne dať hlasovať o návrhu programu zasadnutia obecného zastupiteľstva alebo o jeho zmene, stráca právo viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, ktoré ďalej vedie zástupca starostu. Ak zástupca starostu nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom.

    (6) Ak na zasadnutí obecného zastupiteľstva požiada v súvislosti s prerokúvaným bodom programu o slovo poslanec, slovo sa mu udelí. Ak starosta neudelí slovo poslancovi, stráca právo viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, ktoré ďalej vedie zástupca starostu. Ak zástupca starostu nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom.

    (7) Obecné zastupiteľstvo rokuje vždy v zbore. Spôsobilé rokovať a uznášať sa je vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Na prijatie uznesenia obecného zastupiteľstva je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov; na prijatie nariadenia je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov. Ak obecné zastupiteľstvo nie je spôsobilé rokovať a uznášať sa, starosta zvolá do 14 dní nové zasadnutie.

    (8) Ak obecné zastupiteľstvo zriadilo poradný orgán, vypočuje pred prijatím rozhodnutia vo veci, pre ktorú bol poradný orgán zriadený, jeho stanovisko.

    (9) Rokovania obecného zastupiteľstva sú zásadne verejné. Obecné zastupiteľstvo vyhlási rokovanie vždy za neverejné, ak predmetom rokovania sú informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov;12a) to neplatí, ak je predmetom rokovania obecného zastupiteľstva

    a) použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné náležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce, členov orgánov obce, zamestnancov obce alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť pre obec,
    b) nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce alebo prenechanie majetku obce do užívania iným osobám.

    (10) Ak na rokovaní požiada o slovo poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec Európskeho parlamentu, zástupca vlády alebo iného štátneho orgánu, slovo sa mu udelí. Môže sa udeliť aj ktorémukoľvek obyvateľovi obce.

    (11) Nariadenie a uznesenie obecného zastupiteľstva podpisuje starosta najneskôr do 10 dní od ich schválenia obecným zastupiteľstvom.

    (12) Podrobné pravidlá o rokovaní obecného zastupiteľstva upraví rokovací poriadok obecného zastupiteľstva.

    bosoriak je offline (nepripojený) bosoriak

    bosoriak
    wagner Pozri príspevok
    Takže podľa mňa starosta a poslanci porušili zákon o obecnom zriadení, pretože neverejné zasadnutie Obecného zastupiteľstva môže byť iba vtedy, keď sa jedná o utajované skutočnosti - napr. plány civilnej ochrany a pod. Pozri čo hovorí zákon o obecnom zriadení, bod 9:§ 12
    Rokovanie obecného zastupiteľstva


    (9) Rokovania obecného zastupiteľstva sú zásadne verejné. Obecné zastupiteľstvo vyhlási rokovanie vždy za neverejné, ak predmetom rokovania sú informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov;12a) to neplatí, ak je predmetom rokovania obecného zastupiteľstva

    a) použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné náležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce, členov orgánov obce, zamestnancov obce alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť pre obec,
    b) nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce alebo prenechanie majetku obce do užívania iným osobám.
    To je ten problem, ja VIEM, ze porusili zakon. Ale - k zapisniciam zo zasadnutia obecneho zastupitelstva sa nedostanem, proste mi ich nikto neda. Zaslala som pisomnu ziadost v zmysle informacneho zakona, samozrejme ostala odignorovana. Odvolam sa starostovi, samozrejme, ze odvolanie nevybavi, proste sa tvari, akoby nic neprislo. V info-zakone pisu, ze je to riesene ako priestupok. Cize realny trest pre zastupitelstvo a starostu v podstate neexistuje. Resp. ja ho neviem nijako najst a neviem si poradit s tym, ako mam dalej postupovat. K informaciam sa nedostanem a jedine na ich zaklade mozem realne konat.
    Kazdopadne dakujem za odpoved, musim zistit, co sa da robit aspon s tymto.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    bosoriak Pozri príspevok
    To je ten problem, ja VIEM, ze porusili zakon. Ale - k zapisniciam zo zasadnutia obecneho zastupitelstva sa nedostanem, proste mi ich nikto neda. Zaslala som pisomnu ziadost v zmysle informacneho zakona, samozrejme ostala odignorovana. Odvolam sa starostovi, samozrejme, ze odvolanie nevybavi, proste sa tvari, akoby nic neprislo. V info-zakone pisu, ze je to riesene ako priestupok. Cize realny trest pre zastupitelstvo a starostu v podstate neexistuje. Resp. ja ho neviem nijako najst a neviem si poradit s tym, ako mam dalej postupovat. K informaciam sa nedostanem a jedine na ich zaklade mozem realne konat.
    Kazdopadne dakujem za odpoved, musim zistit, co sa da robit aspon s tymto.
    Skús napísať sťažnosť na poslancov a starostu obce na okresnú prokuratúru. Všetko popíš - že Ti nedali kópiu zápisnice, že bolo neverejné zasadnutie v rozpore so zákonom. Skrátka- všetky skutočnosti napíš do sťažnosti a pokiaľ nemá kúpeného okresného prokurátora, tak sa veci poriešia. Inak dúfam že si to všetko posielala buď doporučene, alebo na podpis na úrade, kde máš na kópii pridelené číslo spisu, pod akým to došlo. Lebo to je veľmi podstatné. Inak všetko odtají, že nič nedostal. Ale aj tak neverejné zasadnutie a konanie okolo toho by sa mu nemali prepiecť.

    bosoriak je offline (nepripojený) bosoriak

    bosoriak
    To je trochu problem. Podla informacneho zakona je odvolacim organom starosta (ha-ha). Cize este poslem odvolanie, aj ked je mi jasne, ze bude odignorovane. Ak ten nekona, mozem podat zalobu na sud, resp. podat opravny prostriedok proti rozhodnutiu prvostupnoveho spravneho organu. Podla niektorych informacii musim byt pred sudom zastupena pravnikom, podla niektorych nie, to este musim zistit. Musim sa priznat, ze mi nechce vzdavat, ale platit si pravnika kvoli starostovi? Tiez musim zistit, ci by pripadne naklady nan znasala potom obec, ak by prislo k sudu a obec by prehrala spor.
    Vsetko je zaslane doporucene. Mam ale dovodne podozrenie (podla informacii od ostatnych rovnako "postihnutych" obcanov, co sa snazili sa dostat k informaciam), ze na obci nie je ziadna kniha posty, toboz nie kniha staznosti. Cize to bude dlllhy boj. Opat, chyba nas, samotnych obyvatelov, ze nam to bolo doteraz jedno.
    Ale toho prokuratora budem minimalne kontaktovat, ci mu vobec mozem zaslat nejaky podnet, kedze ide o porusenie "len" info-zakona.
    Vdaka.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    bosoriak Pozri príspevok
    Opat, chyba nas, samotnych obyvatelov, ze nam to bolo doteraz jedno.
    Chybu skúste napraviť ...

    Môžeme počas funkčného obdobia starostu odvolať? Ak áno, ako?

    Odvolanie starostu upravuje zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. Starostu je možno odvolať len na základe výsledku hlasovania obyvateľov obce. Toto hlasovanie obecné (mestské) zastupiteľstvo vyhlási, ak o to petíciou požiada aspoň 30 percent oprávnených voličov, alebo starosta hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti starostu, porušuje Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy.
    http://backup.transparency.sk/poradna/faq.php

    bosoriak je offline (nepripojený) bosoriak

    bosoriak
    buchač Pozri príspevok
    Ano, tuto stranku som uz precitala, davame dokopy peticny vybor a pojdeme do toho vyhlasenia referenda. Som trosku skeptik, co sa tyka aktivizacie ludi kvoli referendu, obzvlast, ked ide o malu obec, kde je polovica ludi starostova rodina. Ale kym sa nepokusime, tak nemozme nic povedat, vsak. Problem trosku je, ze z 5 poslancov obecneho zastupitelstva su 3 kusy starostova rodina. Takze ani po odvolani samotneho starostu to nebude velka vyhra. Zacat ale urcite treba.
    Vdaka za odpoved.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    bosoriak Pozri príspevok
    Ano, tuto stranku som uz precitala, davame dokopy peticny vybor a pojdeme do toho vyhlasenia referenda. Som trosku skeptik, co sa tyka aktivizacie ludi kvoli referendu, obzvlast, ked ide o malu obec, kde je polovica ludi starostova rodina. Ale kym sa nepokusime, tak nemozme nic povedat, vsak. Problem trosku je, ze z 5 poslancov obecneho zastupitelstva su 3 kusy starostova rodina. Takze ani po odvolani samotneho starostu to nebude velka vyhra. Zacat ale urcite treba.
    Vdaka za odpoved.
    Nejde ani tak o to , či vyhráte alebo nie....

    Taká eventualita prichádza v úvahu , že starosta sa dozvie o opozícii a možno mu aj trochu polepí polovičky .....možno ...
    Možno sa aj za hlavu chytí , šak predsa len prísť príjem starostu nie sranda ...

    bosoriak je offline (nepripojený) bosoriak

    bosoriak
    buchač Pozri príspevok
    Nejde ani tak o to , či vyhráte alebo nie....

    Taká eventualita prichádza v úvahu , že starosta sa dozvie o opozícii a možno mu aj trochu polepí polovičky .....možno ...
    Možno sa aj za hlavu chytí , šak predsa len prísť príjem starostu nie sranda ...
    Tiez to vidim tak, ze ide skor o vyslanie odkazu. Este pojdem studovat, co a ako mam oznamit na prokuraturu. Ani konanie prokuratora nasho pana starostu nemusi tesit. Otazkou ale je, co za schvalenie skladky dostal a ako vysoko siahaju jeho politicke "korene".

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    bosoriak Pozri príspevok
    To je trochu problem. Podla informacneho zakona je odvolacim organom starosta (ha-ha). Cize este poslem odvolanie, aj ked je mi jasne, ze bude odignorovane. Ak ten nekona, mozem podat zalobu na sud, resp. podat opravny prostriedok proti rozhodnutiu prvostupnoveho spravneho organu. Podla niektorych informacii musim byt pred sudom zastupena pravnikom, podla niektorych nie, to este musim zistit. Musim sa priznat, ze mi nechce vzdavat, ale platit si pravnika kvoli starostovi? Tiez musim zistit, ci by pripadne naklady nan znasala potom obec, ak by prislo k sudu a obec by prehrala spor.
    Vsetko je zaslane doporucene. Mam ale dovodne podozrenie (podla informacii od ostatnych rovnako "postihnutych" obcanov, co sa snazili sa dostat k informaciam), ze na obci nie je ziadna kniha posty, toboz nie kniha staznosti. Cize to bude dlllhy boj. Opat, chyba nas, samotnych obyvatelov, ze nam to bolo doteraz jedno.
    Ale toho prokuratora budem minimalne kontaktovat, ci mu vobec mozem zaslat nejaky podnet, kedze ide o porusenie "len" info-zakona.
    Vdaka.
    Prokuratúra kontroluje výkon samosprávnych činností - napr. aj to, či majú samostatnú knihu na zapisovanie žiadostí o infozákone, tiež kontroluje napr. VZN, rozhodnutia vydané obcou atď. Každopádne nepíš to ako odvolanie, ale ako sťažnosť na nečinnosť obce. Požiadaj o preverenie Tebou popísaných skutočností. Ty ako občan máš právo zaslať podnet na akúkoľvek inštitúciu bez toho, že by si žiadala o povolenie. Pokiaľ to nie je v jej kompetencii, tak príslušná inštitúcia to musí odoslať tej správnej a Teba o tom informovať. Neboj sa, na súd to oni nemôžu poslať, iba na úrady.

    bosoriak je offline (nepripojený) bosoriak

    bosoriak
    wagner Pozri príspevok
    Prokuratúra kontroluje výkon samosprávnych činností - napr. aj to, či majú samostatnú knihu na zapisovanie žiadostí o infozákone, tiež kontroluje napr. VZN, rozhodnutia vydané obcou atď. Každopádne nepíš to ako odvolanie, ale ako sťažnosť na nečinnosť obce. Požiadaj o preverenie Tebou popísaných skutočností. Ty ako občan máš právo zaslať podnet na akúkoľvek inštitúciu bez toho, že by si žiadala o povolenie. Pokiaľ to nie je v jej kompetencii, tak príslušná inštitúcia to musí odoslať tej správnej a Teba o tom informovať. Neboj sa, na súd to oni nemôžu poslať, iba na úrady.
    To je velmi uzitocna informacia. Skusim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.