Zavrieť

Porady

Doplatok za pozemky pod záhradkových osadách.

Dobrý deň.
Otec dostal niekedy v roku 2000 peniaze od pozemkového fondu za pozemky v záhradkových osadách cca 6,00 Sk/m2 i napriek tomu, že nesúhlasil s cenou. V roku 2005 zomrel. Zostali sme traja dediči /ja, mama, sestra/, ale všetky pozemky som zdedil ja s ich súhlasom . V roku 2011 som požiadal pozemkový úrad o doplatek do trhovej ceny pozemku. Tam mi povedali, že nárok na doplatok majú aj mama a sestra a suma sa bude deliť medzi nás troch i keď som všetky pozemky zdedil ja a s mamou a sestrou som sa vysporiadal.

Je to podľa zákona ?
Ak áno, ktoré sú to zákony ?
Ďakujem za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zdedil si pozemky alebo pohľadávky?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Problém náhrad za pozemky rieši zákon č. 64/1997 Z.z. V prechodných ustanoveniach = § 18b a § 18c - sa hovorí o doplatkoch cien. To tam bolo zavedené myslím po rozhodnutí európskeho súdu, že za pozemky sa musí vyplatiť trhová cena.
    Pýtala som sa na dedičstvo pozemkov či pohľadávok. Čo mi nie je jasné, že keď otec dostal za pozemky náhradu, už si ich predsa nemal dediť. Otec požiadal o doplatok, čo je jeho pohľadávka voči fondu. Pohľadávka otca asi nebola v dedičskom konaní, teda ide o novobjavený majetok, na ktorý majú nárok všetci dedičia.
    Tak neviem, ako môžeš mať aj pozemky aj náhradu za ne.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Lubaba, Danielle369, terezamaria
    Neužitočné (1)
    2

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    chavier Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Otec dostal niekedy v roku 2000 peniaze od pozemkového fondu za pozemky v záhradkových osadách cca 6,00 Sk/m2 i napriek tomu, že nesúhlasil s cenou. V roku 2005 zomrel. Zostali sme traja dediči /ja, mama, sestra/, ale všetky pozemky som zdedil ja s ich súhlasom . V roku 2011 som požiadal pozemkový úrad o doplatek do trhovej ceny pozemku. Tam mi povedali, že nárok na doplatok majú aj mama a sestra a suma sa bude deliť medzi nás troch i keď som všetky pozemky zdedil ja a s mamou a sestrou som sa vysporiadal.

    Je to podľa zákona ?
    Áno
    Ak áno, ktoré sú to zákony ?
    Zákon č. 57 / 2011
    Ďakujem za vysvetlenie.
    Nárok na doplatok majú pôvodní vlastníci ...

    ...viď ...
    http://www.pozfond.sk/_documents/usp...informacia.pdf

    chavier je offline (nepripojený) chavier

    chavier
    zdedil som pozemky, za ktoré má pozemkový fond doplatiť určitú sumu do ceny trhovej ktorú určil znalec.

    chavier je offline (nepripojený) chavier

    chavier
    pôvodný vlastník bol otec a pred ním dedo atd. Po otcovej smrti som všetky pozemky zdedil ja so súhlasom ostatných dedičov /sestra, mama/. Keď som bol žiadať PÚ o doplatok, povedali mi že žiadať musí aj sestra a mama lebo doplatok sa bude deliť na tri časti. Nechápem prečo, preto sa pýtam na znenie zákona. Ďakujem

    chavier je offline (nepripojený) chavier

    chavier
    Podľa http://www.pozfond.sk/_documents/usp...informacia.pdf bod 3. pôvodný vlastník bol výlučne môj otec. Po otcovi som zdedil všetky pozemky ja nie sestra alebo mama, preto nechápem ako môžu byť účastníkom konania keď nikdy neboli vlastníkmi .

    chavier je offline (nepripojený) chavier

    chavier
    Áno je to presne tak ako si napísala. Pozemky niesú moje. Ale doplatok som žiadal ja ako dedič, pretože otec zomrel v 2005. Je to tiež novoobjavený majetok ?

    Doplatok za pozemky pod záhradkových osadách.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.