Zavrieť

Porady

Ako ukoncit Ramcovu zmluvu o sprostredkovani

Ak som podpisala Ramcovu zmluvu o sprostredkovani (ani neviem co to je, hlavny pracovny pomer? dohoda?) a v zmluve je uvedene, ze je ju mozne ukoncit okrem dohody 2 mesacnou vypovedou, je mozne, ze dam vypoved, hodim sa na marodku a uz nebudem musiet vobec nastupit dokym vypovedna lehota neuplynie? V zmluve je takisto ked chcem odstupit bez vypovednej lehoty, musim zaplatit 400€ pokutu. Prosim, nechajte si poznamky o tom, ze som neskutocne sprosta, to viem aj sama a to mi nepomoze. Mozem porusit zmluvu ak aj agentura sustavne porusuje zmluvu? Mne sa stale vyhrazaju pokutami ale sami mi doteraz nezaplatili co mali, dokonca ani to, co je na vyplatnej paske za mesiac oktober a to podla zmluvy mali zaplatit najneskor 20. novembra. Na vyzvy nereaguju, na maily neodpovedaju, ked s nimi volam, jedina informacia co som sa dozvedela bola, ze oni maju novu uctovnicku a ta sa v tom este nevyzna, preto mi to neposlali. Dakujem.
Inguska83 Katka mozem sa oyptat mas problem s agenturou Atena?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Katka01 Pozri príspevok
    Ak som podpisala Ramcovu zmluvu o sprostredkovani (ani neviem co to je, hlavny pracovny pomer? dohoda?) a v zmluve je uvedene, ze je ju mozne ukoncit okrem dohody 2 mesacnou vypovedou, je mozne, ze dam vypoved, hodim sa na marodku a uz nebudem musiet vobec nastupit dokym vypovedna lehota neuplynie? V zmluve je takisto ked chcem odstupit bez vypovednej lehoty, musim zaplatit 400€ pokutu. Prosim, nechajte si poznamky o tom, ze som neskutocne sprosta, to viem aj sama a to mi nepomoze. Mozem porusit zmluvu ak aj agentura sustavne porusuje zmluvu? Mne sa stale vyhrazaju pokutami ale sami mi doteraz nezaplatili co mali, dokonca ani to, co je na vyplatnej paske za mesiac oktober a to podla zmluvy mali zaplatit najneskor 20. novembra. Na vyzvy nereaguju, na maily neodpovedaju, ked s nimi volam, jedina informacia co som sa dozvedela bola, ze oni maju novu uctovnicku a ta sa v tom este nevyzna, preto mi to neposlali. Dakujem.

    minimálne tie dve červené veci si odporujú....takže - rámcová zmluva o sprostredkovaní nie je pracovný pomer, teda ani PN-ka Ti nepomôže k tomu, aby si nechodila do práce....
    ...uveď v zmysle akých §§ ktorého zákona je zmluva uzavretá...
    ...kto sú zmluvné strany, najmä, ako si definovaná Ty - si FO s uvedeným RČ alebo SZČO s uvedeným IČO a DIČ....
    ...aj tak si myslím, že sa jedná o zmluvu uzavretú medzi dvomi podnikateľskými subjektmi - v každom prípade, netuším, o akej výplatnej páske tu točíš - určite tam nemáš uvedenú hrubú mzdu, vymeriavacie základy na jednotlivé poistenia, výšku odvodov, preddavku na daň, čistú mzdu, zostatok dovolenky, cenu práce..... - ak nebodaj máš výplatnú pásku s týmito údajmi, máš riadny PP a z dôvodu nevyplatenia mzdy môžeš PP ukončiť okamžite a dáš ich na súd a bonzneš na IP....

    subjekt6792 je offline (nepripojený) subjekt6792

    subjekt6792
    Aj ja sa pripájam, že najskôr ide obchodnoprávny vzťah, kedže inak by išlo o nelegálne podnikanie alebo o nelegálnu prácu.Aby sme ti mohli kvalitne potrebuje potrebujeme konkretnejšie údaje ako píše tictac vyššie .Najmä obsah záväzkov zmluvných strán a ich status(podnikatel/nepodnikatel).
    Zmluvná pokuta je zabezpečovací právny inštitút, ktorá sa viaže na určitú konkrétnu zmluvnú povinnosť a je paušalizovanou náhradou škody v prípade jej porušenia(Ak som správne pochopil v tvojom prípade sa viaže na povinnosť vypovedať zmluvu v dvojmesačnej výpovednej lehote). Ak ju nedodržíš si povinná ju zaplatiť, ibaže by ste sa dohodli na liberačných dôvodoch, ktoré by sa vzťahovali na tvoj prípad.
    Takisto píšeš, že ti nezaplatil časť tvojej provízie dohodnutej v zmluve, môžeš si uplatniť úroky z omeškania a dokonca aj odstúpiť od zmluvy. predpokladám, že by asi išlo najskôr o nepodstatné porušenie zmluvy, takže si im povinná poskytnúť dodatočnú primeranú lehotu na splnenie nimi omeškanej povinnosti (nevyplatenie časti provízie),avšak ti ďalej musíš plniť svoj záväzok a až potom čo nesplnia ani v dodatočnej lehote môžeš odstúpiť od zmluvy.
    Budem sa opakovať, ak chceš konkretnejšiu radu musíš dať aj konkrétnejšie info..inak ti ťažko poradíme.

    Katka01 je offline (nepripojený) Katka01

    Katka01
    Dakujem za rady. Ja to teda konkretizujem. Je to Ramcova zmluva o sprostredkovani uzatvorena v zmysle ustanoveni paragrafu 269 ods. 2 s poukazom na ust. paragraf 262 ods. zakona c. 513/1991 Zb. - Obchodny zakonnik, v zneni neskorsich predpisov (Dalej len Obchodny zakonnik).
    Ja sice mam zivnost, ale nie na pracu, ktoru pre nich vykonavam, podnikam na SK v inych veciach, na opatrovatelske sluzby nemam ani zivnost. Oni mi tvrdili, ze je to praca na dohodu.
    No a mam normalnu vyplatnu pasku, nazyvaju to Vyplatny listok.
    Je tam dokonca napisane narok na dovolenku (v mojom pripade je na kazdom vyplatnom listku uvedene, ze mam narok na 0 dni dovolenky). Su tam odpracovane dni, odpracovane hodiny, odpracovane dni celkom, atd. hruba mzda, celkova cena prace, garancne poistenie (tam je uvedena suma 0,12€), urazove poistenie (suma 0,41 €), povinne poistenie spolu, nezdanitelne minimum, cista mzda, cestovne, cestovne nahrady, poplatok podla zmluvy, osobny ucet. Toto konkretne je za mesiac september, v ktorom som odpravovala 10 dni (na vyplatnej paske mi napisali 9,5 dna). Hoci prava opatrovatelky je na 24h denne a mam narok len na minimum volna a aj to, len ked mi rodina vyjde v ustrety, na vyplatnej paske mi napisali, ze za tych 9,5 dna som odrobila dokopy 19 hodin. Cize 2 hodiny denne. Co je absolutne nerealne a nemozne, za dve hodiny denne nestihnem dedka ani opatrit, pomoct mu s obliekanim, s hygienou, pripravit ranajky, ist nakupit, navarit obed, upratat a vypucovat dom, odviest ho do kaviarne kam kazdy den chodil a vyzadoval to, okrem toho som ho vozila po lekaroch ked bolo treba vybrat lieky alebo ist s nim na kontrolu, vozila som ho autom do banky, alebo do nejakeho obchodu kam si zmysel, napr. ked si potreboval kupit baterky do nacuvacieho pristroja, ked si potreboval dat opravit hodiny u hodinara a podobne veci. Tieto veci mam v zmluve, teda konkretne to, ze sa budem starat o domacnost, varit, nakupovat, pomahat s hygienou, udrzovat dom v cistote. Toto sa predsa neda stihnut za 2 hodiny denne. A teraz mi ide hlavne o to, ako odtial odist, ukoncit tuto zmluvu bez toho, aby som musela este 2 mesiace odrobit a zaroven aby som nemusela platit pokutu. Je nejaka moznost? Dakujem moc za rady.

    Katka01 je offline (nepripojený) Katka01

    Katka01
    Viem, ze je moznost ukoncit to aj na dohodu, ale neverim, ze sa so mnou budu chciet dohodnut, su to velmi neochotni ludia, na maily vacsinou ani neodpovedaju a ked s nimi hovorim telefonicky, casto klamu, naslubuju hory doly a nikdy nic z toho nedodrzia.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Vieš Katka, riešilo sa to tu dalej viackrát. Dôležité je vedieť, aké všetky zmluvy si podpísala. Lebo aj dohodu musíš podpisať. A musíš byť prihlásená minimálne v sociálnej poisťovni. Ak ťa teda zamestnávajú na dohodu.
    Začnime teda z toho konca - preštudovaním všetkého, čo si podpísala.
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Navrhujem jednoduché riešenie: Oznámenie druhej zmluvnej strane, že rámcovú zmluvu o sprostredkovaní považujete za absolútne neplatný právny úkon. podľa ustanovenia § 39 Občianskleho zákoníka (platí ako všeobecný právny predpis aj pre zmluvné vzťahy založené podľa Obchodného zákonníka), neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom. Z toho čo ste napáísala, je zrejmé, že sa tpu "zmluvou" obchádzali ustanovenia zákonníka práce. Druhý krok by mal byť podnet na inšpektorát práce, aby preveril akým spôsobom firma pre ktorú pracujete poskytuje svoje služby. Keď je zmluva absolútne neplatný právny úkon, to znamená akoby neexistovala od počiatku, takže v tom prípade Vám nehrozí ani žiadna zmluvná pokuta.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katka01 Pozri príspevok
    Ak som podpisala Ramcovu zmluvu o sprostredkovani (ani neviem co to je, hlavny pracovny pomer? dohoda?) a v zmluve je uvedene, ze je ju mozne ukoncit okrem dohody 2 mesacnou vypovedou, je mozne, ze dam vypoved, hodim sa na marodku a uz nebudem musiet vobec nastupit dokym vypovedna lehota neuplynie? V zmluve je takisto ked chcem odstupit bez vypovednej lehoty, musim zaplatit 400€ pokutu. Prosim, nechajte si poznamky o tom, ze som neskutocne sprosta, to viem aj sama a to mi nepomoze. Mozem porusit zmluvu ak aj agentura sustavne porusuje zmluvu? Mne sa stale vyhrazaju pokutami ale sami mi doteraz nezaplatili co mali, dokonca ani to, co je na vyplatnej paske za mesiac oktober a to podla zmluvy mali zaplatit najneskor 20. novembra. Na vyzvy nereaguju, na maily neodpovedaju, ked s nimi volam, jedina informacia co som sa dozvedela bola, ze oni maju novu uctovnicku a ta sa v tom este nevyzna, preto mi to neposlali. Dakujem.
    A to je čo? Ako ťa môžu nútiť nastúpiť do práce? Kam? Veď nie si zamestnanec. Si SZČO.

    Katka01 je offline (nepripojený) Katka01

    Katka01
    Dakujem vsetkym za rady. Bola som dnes na Inspektorate prace. Pani na to pozerala, ze to nema hlavu ani patu. Pisu tam, ze to praca na dohodu, ale v dalsich odsekoch tam o mne pisu ako o zamestnancovi a o sebe ako o zamestnavatelovi. Jeden odsek odporuje druhemu. Vyplatne pasky su tiez hluposti. Podla tych zmluv a dodatkov nie som ani zamestnanec, ani nepracujem na dohodu. Odporucila mi ist na Urad prace, nech im to ukazem a nech na nich poslu kontrolu ci postupuju v sulade so zakonom. Oni si nemozu len tak vymysliet niekolkotisicove pokuty za nedodrzanie nejakych hlupych a nevyhodnych podmienok. Tam mi zaroven poradia ako mam dalej postupovat.

    Katka01 je offline (nepripojený) Katka01

    Katka01
    Pani mi tiez povedala, ze tam si mozem dat vymahat vsetky peniaze ktore mi este dlzia. Neviem co bude ako bude, zalezi od toho, ako budu pracovat tie urady a ako usilovne uradnicky budu

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katka01 Pozri príspevok
    Pani mi tiez povedala, ze tam si mozem dat vymahat vsetky peniaze ktore mi este dlzia. Neviem co bude ako bude, zalezi od toho, ako budu pracovat tie urady a ako usilovne uradnicky budu
    A na základe čoho, ak tú zmluvu(dohodu alebo, čo si to uzatvorila) považuješ za neplatnú?
    Katka01 Ja som nenapisala ze ju povazujem za neplatnu, to napisal p. JUDr. Pavol Kollár

    subjekt6792 je offline (nepripojený) subjekt6792

    subjekt6792
    Na základe ustanovení OZ o bezdôvodnom obohatení. Aj ja si myslím že ide najskôr o neplatnú zmluvu, keďže zmluva svojim obsahom a účelom odporuje zákonu alebo prinajmenšom ho obchádza. A preto máš Katka právo na vydanie toho o čo sa druhá strana bez právneho dôvodu obohatila, keďže ty si už poskytla svoje plnenie spočívajúce vo výkonoch na základe neplatnej zmluvy. Teda mali by ti poskytnúť peňažnú náhradu, ktorej výška sa musí odvodzovať od prospechu(sprostredkovateľa), ktorý bol získaný plnením (tvojim opatrovaním) bez právneho dôvodu. Domnievam sa, že by si mohla získať aj vyššiu sumu ako bola tvoja dohodnutá odmena v neplatnej zmluve, keďže máš nárok na celú sumu čo bolo zaplatené sprostredkovateľovi, vrátane ich provízie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.