Zavrieť

Porady

Prenajom jednej izby v byte a danove priznanie za rok 2013

Dobry den,

kupil som byt a chystam sa v roku 2013 prenajimat jednu izbu. Som zamestnany a tak doteraz danove priznanie z prijmu vybavoval zamna zamestnavatel, nakolko to bol moj jediny prijem.

Ako ale postupovat teraz, ked prenajom jednej izby sa stane mojim dalsim prijmom. Musi to v danovom priznani, ktore vybavuje moj zamestnavatel on neako zohladnit stym ze ja som povinny mu dat udaje o prenajme, alebo tieto dva prijmy nesuvisia, zamestnavatel zamna poda priznanie tak ako vzdy, akoby som nic neprenajimal, plus ja som povinny podat este neake specialne dalsie priznanie, ktore sa bude zaoberat cisto prijmom z prenajmu?

Nakolko su tieto veci premna nove, ospravedlnujem sa za moju nevedomost a mozno aj pouzitu zlu terminologiu. Snad sa vtom coskoro zorientujem a budem moct potom ja radit dalsim.

Vdaka za ochotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tém k tejto problematike nájdeš na Porade veru veľa (mne momentálne nejako nejde vyhľadávanie ) tak na začiatok ti dávam do pozornosti http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595 - je to príjem podľa §6.
    DP podávaš jedno - so všetkých svojich príjmov. zamestnávateľ ti k nemu dá potrebné dokumenty o príjme zo závislej činnosti. Či už ho zvládneš sám, alebo niekoho požiadaš ..
    No a ešte máš povinnosť zregistrovať sa na DU - dostaneš DIČ

    nom je offline (nepripojený) nom

    nom
    a ak izbu budem prenajimat kamaratovi len za rezijne naklady, to znamena ze vpodstate z toho nebudem mat ziadny realny prijem, som povinny registrovat sa na DU ako prenajimatel? a potom v danovom priznani zdokladovat, ze moje prjmy z prenajmu sa rovnali nakladom z prenajmu a teda ziadnu dan nebudem musiet zaplatit?

    Alebo to je jednoduchsie a kedze z toho nebudem mat ziadny realny prijem, nemusim nic riesit? Nemusim sa tym padom nikde registrovat a danove priznanie podat len klasicke cez zamstnavatela?

    Prenajom jednej izby v byte a danove priznanie za rok 2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.