Zavrieť

Porady

Kotle na drevené pelety a drevo.

muri muri

muri je offline (nepripojený) muri

Technik PO a BOZP
Má niekto skúsenosti s kúrením na pelety a drevo. Plánujeme prestavať kúrenie z plynu na pelety. Prosím ak niekto má skúsenosti s týmto druhom kúrenia, napíšte svoj názor prípadne poraďte typ kotla.
Usporiadat
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Kúrenie paletami bolo výhodné keď tona peliet stála 120 Eur , dnes keď stojí okolo 240 na to zabudni.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja by som si plyn nechala minimálne ako záložný zdroj. Ja neviem aké ma kto skúsenosti s kúrením drevom, ale ja samotným drevom vykúrim pec na 60 stupňov. Keď chcem mať vyššiu teplotu a neminúť veľa dreva musím pridávať k drevu uhlie. Vtedy vykúrim aj na sto stupňov. Preto by som si nechala aj plyn a kúrenie na drevo a pelety aby bolo samostatný zdroj kúrenia.
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

My sme mali plyn, dali sme si pelety (inú alternatívu sme nemali)...a platíme za pelety 220 EUR za mesiac (1 tona) v zime...miesto plynu čo nás vyšiel 120 EUR/mesiac.....a to nevravim o tom, ze som stale v pivnici...bud nasypam alebo kontrolujem ci sa trubka neupchala peletami..alebo zvykne aj vyhadzovať pec...takže už by som si toto kúrenie nedala nikdy....vyšlo nás to 5000 EUR a na dotáciu naspäť (1000 EUR) čakáme už nejaký ten rok....
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Lussy.R. Pozri príspevok
My sme mali plyn, dali sme si pelety (inú alternatívu sme nemali)...a platíme za pelety 220 EUR za mesiac (1 tona) v zime...miesto plynu čo nás vyšiel 120 EUR/mesiac.....a to nevravim o tom, ze som stale v pivnici...bud nasypam alebo kontrolujem ci sa trubka neupchala peletami..alebo zvykne aj vyhadzovať pec...takže už by som si toto kúrenie nedala nikdy....vyšlo nás to 5000 EUR a na dotáciu naspäť (1000 EUR) čakáme už nejaký ten rok....
Keby ste si boli nechali aj plyn, mohla si mať vystarané. Takto je to problém. Ja mám elektrický kotol - už má 20 rokov, používam ho len ako záložný zdroj. Keď ušetrím a náhodou sa pokazí, dám plyn ako záložný zdroj.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

No fuj ,to sú cifry.
Máte tam všetko ako má byť? Nemám síce z peletami skúsenosť ale sa mi nechce veriť že to výde drahšie ako plyn.
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

Chceli sme plyn nechať, len ono w tom bolo niečo iné...vlastnili sme dva domy, jeden sme predali (ten, cez ktorého pozemok viedol plyn) a sused nás po niekolkých rokoch proste odpojil od plynu (nič sme s tým nezmohli, wraj to mohol..)...a pol roka sme nemali žiadne kúrenie, jedinou alternatívou boli peletky..
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

No od oktobra do aprila kupujeme každý mesiac 1 tonu (220 EUR) a od aprila do septembra tak 3 tony ale hrejeme len na vodu ako som povedala...ani ja som nemyslela že to až toľko wínde, vraveli mi že týmto kúrením len ušetríme..a keď niečo máme s pecou, čakáme na opravu nedohľadne...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Lussy.R. Pozri príspevok
Chceli sme plyn nechať, len ono w tom bolo niečo iné...vlastnili sme dva domy, jeden sme predali (ten, cez ktorého pozemok viedol plyn) a sused nás po niekolkých rokoch proste odpojil od plynu (nič sme s tým nezmohli, wraj to mohol..)...a pol roka sme nemali žiadne kúrenie, jedinou alternatívou boli peletky..
Ja mám liatinový kotol, v ktorom kúrim drevom aj uhlím. Samotné uhlie by nebolo dobré, ale v kombinácii s drevom je to veľmi dobré. Možno by bolo toto lepšie riešenie aj pre Vás na kúrenie. Nedá sa tam kúriť aj drevom, alebo prerobiť na drevo?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Lussy.R. Pozri príspevok
No od oktobra do aprila kupujeme každý mesiac 1 tonu (220 EUR) a od aprila do septembra tak 3 tony ale hrejeme len na vodu ako som povedala...ani ja som nemyslela že to až toľko wínde, vraveli mi že týmto kúrením len ušetríme..a keď niečo máme s pecou, čakáme na opravu nedohľadne...
Cez leto by bol lacnejší na vodu elektrický bojler. Pochybujem, že by ste minuli za toľko peňazí elektriny. Asi ani s nákladmi na kúpu bojlera by ste toľko neminuli.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Určite to maš dobre spočitané?
Za zimu aj s ohrevom vody miniete 6ton a za leto len ohrev vody 3tony. To mi nejak nesedí.Nekúrite náhodou cez leto pri tom ohrievaní vody aj do radiatorov?

Je to hrozný nepomer to vychádza že vám na kúrenie cez zimu stačia 3tony a 6ton miniete na ohrev vody.To predsa nemôže byť pravda.
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

Drevom sa tam nedá kúriť a prerobiť - neviem veru...
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

Prikurujeme cez leto keď treba.. plus tá voda...písala som vyššie
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

dokážete zohrievať vodu aj bez toho aby ste mali teplé radiatori? Pretože poznám ludí čo aj cez leto v največších horúčavách kúria aj do radiatorov ked chcú teplú vodu to ale samozrejme zvišuje spotrebu a o saune vo vnútri ani nehovorím.
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

Dá sa prepínať aj čisto na vodu len potom vyhadzuje pec takže dávame pol kúrenie a pol na vodu..
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

pre Lussy.R:

my sme si dali montovat peletpve kurenie vlani v oktobri.
stale s tym boli potiaze ake spominas-hlavne to vypinanie kotla.
my sme si to dali spravit lebo nie sme cey tyzden doma,prideme len na vikend a chceme prist do tepla.ale bolo to ako pises,serisaci chodili stale a aj spotreba bola vyssia.

tento rok sme zateplili dom a je to citelne.
moj muz odsledoval vychylky a je ocividne, ze to treba len isty cas sledovat ako to funguje,ako to reaguje pri zmene teplot,pri odbere peliet....
servis ti to nenastavi,to by museli u teba spat aspon 2-3 noci a furt stat pri tom,sami si to musite nastavit.kazdy dom je iny.
treba si to nastavit tak,aby to skoro stale horelo malinkym ohnom a bralo si malo peliet naraz,
vtedy sa kuri takmer permanentne a kotol sa vypne malokedy-tak to ma byt.a peletky pekne vyhoria.
cim castejsie sa kotol vypina a znova zapina,tym viac sa to kazi.

nam sa to chvalabohu podarilo a sme spokojni.
je to ciste kurenie,raz za tyzden vycistime kotol,nasypeme zasobnik peletkami.
vodu z tohto vyuzivame iba v zime,,ked sa kuri.
inak mame to prepojene s elektrickym bojlerom a ten je pocas kurenia vypnuty,
ale v lete je zasa odstaveny kotol a vodu zohrieva bojler.

pred tym sme mali elektricke kurenie a bolo to draheeeee a ani nevykurilo,furt nas oziabalo.
sme v rakusku takze palky ktore uvadzam,su tu bezne,na SK by to tolko nebolo ale pomer na nase platy by urcite tomu zodpovedal.
napr.:

pokym sme nemali plastove okna,platili sme neuveritelnych 730 eur za elektrinu kazdy druhy mesiac!!!

po vymene okien za plastove,sa suma znizila na 530 eur za 2 mesiace.

po vymene kurenia sa suma znizila na 120 eur za 2 mesiace!!!!!!!!!!!a to sme este neboli zatepleni,tak ratam s tym,ze teraz nam to este trochu znizia.
takze zo 730 na 120 je pekny rozdiel,ja na to kurenie dopustit nedam-pokial to bude takto krasne fungovat.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

a co sa cien tyka,
vlani stalo 6 ton o 100 eur menej ako tento rok.vzdy kupujeme tolko,nech mame aspon zlavu na dopravu.nespalime ich,ale ved sa nepokazia.....
drevo vsak tiez stale stupa,uhlie takisto.
plyn a elektrina ani nehovorim.takze nad tym netreba premylsat.
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

No my nie sme zateplný, to je pravda, a k tomu ešte máme aj pôvodné okná (zachraňujú ich len vonkajšie rolety)..ale plánujeme to dať cez leto do poriadku :-) Čo sa týka nastavenia pece - máme ju na minime stále, normálne sa bojím pridať :-) čistíme ju pravidelne taktiež. Elektrinou sme kúriť, presne pre toto, nedoplatili by sme sa..nedávno som ale objavila v jednom sklade, peletky za 160 eur, čo sa mi moc nechce veriť..a najmä kvalitou...Vy ste pekne ušerili teda :-) a koľko Vás približne stálo s tým bojlerom?? Neviem ako by sa to dalo, my máme peletkovú pec, zásobník a pec na vodu (kde si pozeráme, na koľko nám zohrialo stupňov vodu, mali sme ju aj keď sme ešte mali plyn)..
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tu peletkovu pec-to akoze kotol?
lebo je rozdiel ak mate dakde v izbe kachle na pelety alebo normalne ustredne kurenie s centralnym kotlom na pelety.
neviem co znamena ze sa bojis pridat.
vykon mame vzdy na 100 percent,napriek tomu sa to da regulovat v inych zlozkach.
musim to doma poriet ako je to ,potom ti poviem.az buduci tyzden,teraz sme vo viedni.
0 0
Lussy.R. Lussy.R.

Lussy.R. je offline (nepripojený) Lussy.R.

Nie, máme normálne ústredné kúrenie a kúrime na minime, (koliesko na peci je na minime) a neviem čo by to spravilo, keby sme pridali na viac..
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

fiha,vy mate daky iny system.my mame na kotol napojeny taky maly "televizor",kde si nastelujeme vsetko-kolko peliet za minutu,aky vykon,aka teplota kotla a pod.
to je prepojene s bojlerom a hlavne s termostatom umiestnenym v obyvacke-takze teplotu ktoru v dome chceme mat,si nastavime tam a kotol na to reaguje podla nastaveni na tom televizore.nemame ziadne koliesko,vsetko je takpovediac na automatiku cez ten televizor.pocitac.ked vypne prud,kurenie jednoducho nejde,vypne sa-ma poistku proti prehriatiu a cize aj proti poziaru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať