Zavrieť

Porady

Zrušenie platobného príkazu po roku

hoy,
chcel by som sa opýtať ohľadom možnosti zrušenia platobného príkazu, ktorý bol vykonaný ku koncu roka 2011.

Jedná sa o to, že som zaplatil miesto niekoho dlh v banke (nedoplatok za elektrinu v ZSE) lenže dotyčný sa rozhodol mi tie požičané peniaze nesplácať (mám z toho zmluvu, je to na súdnej ceste ale sme na Slovensku, takže hľadám aj iné spôsoby).

Z platby mám pravdaže odložený aj doklad s mojim menom ako platca, resp. však na doklade je číslo účtu a variabilný symbol spotrebiteľa, ktorým ja nie som.
Moja otázka teda znie, existuje nejaký spôsob žiadania si vrátenia peňazí od ZSE s vysvetlením, že došlo napr. k omylu pri prevode aj po takejto dlhej dobe? Viem, že im je to jedno, že kto im dlhy vyrovná a, že z akého účtu im prídu peniažky ale...
Predpokladám, že je to viac nereálne ako reálne ale pre istotu sa pýtam, že či sa niekto s niečím podobným nestretol resp. či nemá skúsenosti.
Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    teoreticky to mozne je, riesilo by sa to opat sudnou cestou (bezdovodne obohatenie), no pokial mas zmluvu o pozicke (zalezi ako je pisana), je mozne ze by si konal v rozpore s nou a porusil ju.

    satriani10 je offline (nepripojený) satriani10

    satriani10
    a co sa tyka sudneho vymahania na zaklade "bezdovodneho obohatenia", tak by mi tu vyplatenu sumu musel vratit ten dotycny, ktory sa na tom obohatil alebo by mi ju musela vratit v mojom pripade ZSE?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    satriani10 Pozri príspevok
    a co sa tyka sudneho vymahania na zaklade "bezdovodneho obohatenia", tak by mi tu vyplatenu sumu musel vratit ten dotycny, ktory sa na tom obohatil alebo by mi ju musela vratit v mojom pripade ZSE?
    Pre ZSE to nie je bezdovodne obohatenie. Oni dostali zaplatene to, co dodali.

    Ked si pristupil na zaplatenie dlhu za niekoho, ZSE je uz mimo hry, akekolvek plnie si musis vymahat od dotycneho. Mas na to predsa zmluvu, ktoru neplni, tak si vymahaj plnenie tejto zmluvy.
    Zrusenie platobneho prikazu je cira spekulacia ...to by vyuzivali vsetci spekulanti, rusit zaplatenie po roku .

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Polož si otázku: kto sa obohatil?
    ZSE istotne nie - tie len dostali to, čo žiadali, čo sa im dlhovalo.
    Výsledkom pátrania je to, že sa obohatil dotyčný - on mal platiť za služby, ale zaplatil si ty. On na základe tvojej platby si naďalej užíval dodané služby - teda sa obohatil na tvoj úkor.

    Teda vymáhanie rieš smerom na dotyčného - ZSE v tom sú nevinne.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pre ZSE je jednoznačne platba určená variabilným symbolom a tiež sumou. Je jedno z akého účtu, veď aj dlžník sám môže mať viac účtov.
    Sumu si vymáhaj podľa § 454 občianskeho zákonníka:

    § 454 (Plnenie za iného)
    Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa právamal plniť sám.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    vsetko zalezi od toho, ako by bola postavena argumentacia... pokial mas zmluvu od dlznika, tak je to velmi jednoduche riesenie... sud

    Zrušenie platobného príkazu po roku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.