Zavrieť

Porady

Aký je právny rozdiel medzi manželstvom so zrušeným BSP a spolužitím druha a družky?

Aký je právny rozdiel medzi manželstvom so zrušeným BSP a spolužitím druha a družky? Aké sú praktické výhody a nevýhody takýchto foriem súžitia so zameraním na dedenie, vdovký dôchodok, výživné pri rozchode a pod.?
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
možno
No keď sa neprihlási ako dedič, tak je to iba jeho chyba.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
No keď sa neprihlási ako dedič, tak je to iba jeho chyba.
neber všetko tak vážne - šak je nový rok
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kopretinka Pozri príspevok
ak bude závet,tak potom áno,ale ak nebude,tak dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
Veď v zákone sú štyri skupiny na dedenie. Štát je až posledná inštancia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
neber všetko tak vážne - šak je nový rok
Šak o moje dedičstvo nejde.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

marjankaj Pozri príspevok
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti), tak všetko dedí ten druh/družka. A nikto iný.
Podľa môjho názoru druh/družka nemôže zdediť všetko ako zákonný dedič II. dedičskej skupiny. Ak by okrem druha/družky nežil žiadny ďalší zo zákonných dedičov II. skupiny (rodičia), druh/družka by prešli do III. skupiny dedičov a spolu s nimi by mohli dediť ako zákonní dediči aj žijúci súrodenci poručiteľa alebo ich deti (synovcovia a netere poručiteľa). Ak by to tak nemalo byť, potom by som nevidela zmysel v začiatku ust. § 475 ods. 1 Obč. zákonníka a v uvedení osoby žijúcej v spoločnej domácnosti ... aj v III. dedičskej skupine.

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti ....
§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti ...
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

marjankaj Pozri príspevok
Veď bude vybavovať pohreb a aj dedičstvo. Prečo by sa neprihlásil. A také niečo ako závet neexistuje?
Akí pozostalí? Keď nie sú deti a ani rodičia(rodičia väčšinou skôr zomierajú ako deti), tak všetko dedí ten druh/družka. A nikto iný.
To nie je celkom pravda, pozri tu:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...zo-zakona.html

Samostatným dedičom v druhej skupine dedičov môže byť manžel poručiteľa a poručiteľovi rodičia. Spolužijúce osoby však nemôžu byť samostatnými dedičmi v druhej skupine a zdediť tak celý majetok poručiteľa, a preto ak niet iných dedičov (v tejto skupine), spolužijúce osoby prechádzajú do tretej dedičskej skupiny.

Tretia skupina zákonných dedičov.Ak v druhej dedičskej skupine nededí manžel poručiteľa, ani žiadny z jeho rodičov (ktorí by inak mohli dediť samostatne a zdediť tak celý majetok poručiteľa) a jedinými dedičmi by boli spolužijúce osoby, ktoré samostatné dedičské právo v druhej skupine nemajú, prechádzajú tieto osoby do tretej dedičskej skupiny, v ktorej dedia spolu so súrodencami poručiteľa......
1 0
subtotall subtotall

subtotall je offline (nepripojený) subtotall

OK. Debata, veľmi užitočná, sa tu točí iba okolo dedenia. Mne ale v otázke išlo aj o pomery počas života partnerov - manželov so zrušeným BSP a druha a družky, resp. rozvedených manželov žijúcich na hromádke. Aj keď toto asi spadá skôr do morálnej ako právnej roviny a je to záležitosť dohody partnerov. Právne ma zaujímajú podmienky nedohody partnerov. Ako by sa súdy postavili k sporom v jednom a druhom prípade, resp. ako vopred zamedziť vzniku konfliktov v budúcnosti. Napr. aké zmluvy, (závet) spísať a či vôbec treba nejaké spisovať v jednom a v druhom prípade?
0 0
subtotall subtotall

subtotall je offline (nepripojený) subtotall

Mravecs, ďakujem za trefnú odpoveď. Jedná sa o môj súkromný, morálno-etický problém, a to sem nepatrí. Musím si to vyriešiť sám. A na paragrafy, sobášny list, BSM, zmluvy, závete a iné kraviny sa musím teraz vykašlať. Prepáčte, že som otravoval.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

subtotall Pozri príspevok
Mravecs, ďakujem za trefnú odpoveď. Jedná sa o môj súkromný, morálno-etický problém, a to sem nepatrí. Musím si to vyriešiť sám. A na paragrafy, sobášny list, BSM, zmluvy, závete a iné kraviny sa musím teraz vykašlať. Prepáčte, že som otravoval.
nuž,to nie sú kraviny,ale tie najpodstatnejšie veci.len si musíš rozmyslieť,čo vlastne chceš.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať