Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

No tak tomu nerozumiem, .....ako nepodnikateľ môžem prijať hotovosť do 15 000.
V čom by mal byť problém ? Ja tam problém nevidím.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ako nepodnikateľ medzi nepodnikateľom áno, tu je hranica 15000 € ale v príspevku od marjankaj to už tak nie je.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kočky ale je to také dvojzmyselné inak.Kľudne si to môžu vysvetlovať ako píše Janko .
Napr.:

Na koho sa zákon vzťahuje
1) Zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej len „zákon“) zakazuje vykonávať platby v hotovosti, ak platba prevyšuje 5 000 eur, medzi:
- fyzickými osobami vykonávajúcimi podnikateľskú činnosť,
- fyzickou osobou vykonávajúcou podnikateľskú činnosť a právnickou osobou,
- fyzickou osobou vykonávajúcou podnikateľskú činnosť a fyzickou osobou nepodnikateľom,
- fyzickou osobou nepodnikateľom a právnickou osobou,
- právnickými osobami

.
2) Zákon zakazuje vykonávať aj platby v hotovosti medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi, ak platba v hotovosti prevyšuje 15 000 eur.

Kedy som FO nepodnikateľ a kedy som FO podnikateľ.......ak FO je jedna a tá istá osoba ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

FO nepodnikateľ- obyčajný občan bez podnikania, živnosti.... Osoba jedna a tá istá, len v inom statuse.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja tomu chápem Majka tak ako Ty ,ale obávam sa aby to niekto v jednotlivých prípadoch nespochybnil .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Veď o tom to je, že spochybniť sa môže hocičo, takže aj tento zákon, stačí aby si to daňováci vysveľovali po svojom a peniažky do rozpočtu( a možno nie len tam) sa len tak posypú.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5
Doporučujem nepodnikateľom, aby si preverili, či kupujúci nie je podnikateľom, pri predaji napríklad auta nad 5000 €.
Ak je kupujúci podnikateľom a auto kupuje na osobné účely, a zaplatí v hotovosti napríklad 6000 €, tak je porušený §4 a podnikateľovi hrozí pokuta podľa §10 do 150000 € a predávajúcemu pokuta podľa §9 do 10000 €.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Janko citovala som Ťa,nekaj inak mi to nejde v tejto novej Porade.
Zákon nehovorí, že predávajúci má povinnosť lustrovať kupujúceho .To čo je za spôsob .Na druhej strane ja môžem na osobné účely kúpiť vozidlo ako občan, prečo to spájať so slovom podnikateľ .....ak vozidlo na podnikateľský účel nekupujem.Vystupujem ako FO voči FO .
§ 10
(1) Správneho deliktu sa podľa tohto zákona dopustí
právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ak
Máš IČO? Máš. Tak si podľa zákona (obchodný zákonník §2) podnikateľ.
Že to kupuješ na súkromné účely? To sa v tomto zákone nehovorí.

Viď predchádzajúci príspevok príklad č.1. Z tvojho materiálu DRSR.
Naposledy upravil marjankaj : 16.05.13 at 10:47
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
azla
Predavajúci v kupnej zmluve predsa identifikuje s kým vstupuje do právneho vzťahu, či s občanom, alebo fyzickou osobou ako podnikateľom.
Ak je kupujúci podnikateľ, tak je tam uvedené IČO v kupnej zmluve.
Takže podľa teba stačí auto vyradiť z obchodného majetku (+prepis na polícii) a potom ho predať ako občan?

Otázka je:
Si podnikateľom?
Ak máš IČO a povieš že nie si, tak klameš.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Teraz budem mimo témy .....a prečo teda nemôžem sama sebe prenajať nehnuteľnosť ako FO občan pre FO podnikateľa ? Z hľadiska práva som stále ta istá osoba .......nemôžu to takto brať aj z pohľadu diskutovaného zákona ? To ma teraz len tak napadlo , lebo skutočne pri kontrolách by sa malo vychádzať zo zákona "(ktorý nie je dokonalý) ale " aj s posúdenia,chápania a pohľadu kontrolóra .
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nakoniec keďže všetci vyhlasujú, že je kríza, tak by nám ten zákon mohol byť ukradnutý.

§8
Zákaz podľa § 4 sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté
h) v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného
stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie,8)
5 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5
Teraz budem mimo témy .....a prečo teda nemôžem sama sebe prenajať nehnuteľnosť ako FO občan pre FO podnikateľa ? Z hľadiska práva som stále ta istá osoba .......nemôžu to takto brať aj z pohľadu diskutovaného zákona ? To ma teraz len tak napadlo , lebo skutočne pri kontrolách by sa malo vychádzať zo zákona "(ktorý nie je dokonalý) ale " aj s posúdenia,chápania a pohľadu kontrolóra .
Zrejme niekto dostal za úkol urobiť takýto zákon. A urobil takýto paškvil. A nielen tento. V poslednom čase akoby sa s nimi vrece roztrhlo.
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nehnevajte sa, ale teraz ste pomiešali hrušky s jablkami. A ešte si dávate za to body...
Naposledy upravil kukučka : 16.05.13 at 15:33 Dôvod: pravopis
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Citujem kukučka :Nehnevajte sa, ale teraz ste pomiešali hrušky z jablkami. A ešte si dávate za to body...

.................................................. .................................................. ..

hmmm......hrušky jablká,to je Tvoj pocit .Ale s tými bodmi si to prehnala trošku.Ak chceš podarujem Ti tie moje, čo za nič nestoja .Napíš požiadam Richarda nech Ti ich pripíše

Nemám vo zvyku dávať mínusové body .Tebe som klikla , potom však som ho zmazala, povznesiem sa nad tou hlúposťou bodovou čo si napísala .A nerýp prosím Ťa,tu sa diskutuje.Ak máš niečo dodať k téme našej diskusie, tak dodaj. Ak chápeš inak zákon, tak nás pouč ......ale nie takým štýlom ako vyššie píšeš.
Naposledy upravil Zita5 : 16.05.13 at 15:20
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

marjankaj
Príklad č. 1
Fyzická osoba podnikateľ predá osobné motorové vozidlo fyzickej osobe nepodnikateľovi v kúpnej cene 5 600 eur.
Platba nemôže byť vykonaná v hotovosti, lebo predávajúci je podnikateľom.
Takže.
Ak predá osobné auto, ktoré nemá v majetku, tak nemôže prijať platbu v hotovosti?
Alebo zruší živnostenské oprávnenie. Potom auto predá za hotovosť. A ďalší deň si znovu živnosť otvorí?

Kto takéto niečo vymýšľa?
Zitka, tu presne sú tie hrušky aj jablká....a body si nechaj!

Obchod je len jeden, akonáhle doň vstupuje podnikateľ, limit je 5000 €, čo sa tu dá chápať inak? Pouč ty mňa.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kukučka.
Predstav si, že občan nepodnikateľ chce predať auto za 7000 €. Žiada platbu v hotovosti.
FO podnikateľ by si to auto nemohol kúpiť(nepotrebuje ho na podnikanie, ale na osobné účely), lebo môže platiť v hotovosti maximálne 5000 €. Teda by bol znevýhodnený voči FO nepodnikateľovi, ktorý môže platiť v hotovosti až do sumy 15000 €.
Podľa teba je to v súlade s našou ústavou, ktorá vraj zabezpečuje rovnaké práva pre všetkých občanov rovnako?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

A kde si zobral, že si ho nemôže kúpiť? To nie je pravda.
Podnikateľ si nič na osobné účely nekupuje, kupuje na podnikanie.
Má právo si ho kúpiť pre seba ako každý iný, vtedy vystupuje ako fyzická osoba a môže nakupovať v hotovosti do 15 000 €.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kukučka
A kde si zobral, že si ho nemôže kúpiť? To nie je pravda.
Podnikateľ si nič na osobné účely nekupuje, kupuje na podnikanie.
Má právo si ho kúpiť pre seba ako každý iný, vtedy vystupuje ako fyzická osoba a môže nakupovať v hotovosti do 15 000 €.
A to si kde zobrala?
Teda FO podnikateľ si môže povedať, že tento mesiac nie som podnikateľom, lebo som nepodnikal, a teda nebudem platiť odvody do sociálnej poisťovne?
V obchodnom zákonníku §2 máš stanovené, kto je podnikateľom.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Aj chlieb si kupuje ako podnikateľ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kukučka
Aj chlieb si kupuje ako podnikateľ?
Vraj sme právny štát. A v právnom štáte platia zákony.Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ak má niekto živnostenské oprávnenie, tak je podľa obchodného zákonníka podnikateľom. Čo je na tom nepochopiteľné?
Snáď iba to ako mohli sfušovať ten zákon o platbách v hotovosti. Ale vyšiel v zbierke, tak sa treba riadiť podľa neho.

A divila by si sa, čo všetko si podnikatelia kupujú ako podnikatelia.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

chcem sa opýtať v decembri sa z pokladne vyplatilo konateľovi, ktorý ukončil funkciu v sro bol aj vymazaný v obch.registri suma, ktorú vložil do firmy, čiže ZI a potom vklad podnikateľa na 413 v sume 35000 eur. Bolo ho treba nahlásiť-bonzácky paragraf? a v decembri sa mohlo vyplatiť neobmedzene z pokladne? a druhý prípad podnikateľ-konateľ sro si vybral z pokladne 20000 eur zaúčtovala som ako pôžičku v decembri začiatkom roka vrátil, nahlasujú sa aj takéto platby z pokladne alebo nie a bolo možné vyplatiť v decembri takú sumu z pokladne? díky moc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať