Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
Zdenka1980 Zdenka1980

Zdenka1980 je offline (nepripojený) Zdenka1980

1. Je možné, aby mi zákazník uhradil jednu fakturu př. za 9 000 EUR v ten samý den a to 5000 EUR zaplatí na kasu v hotovosti a 4000 EUR zaplatí kartou? Abych ho nemusela hnat do banky.

2. Dodavatel vystavil fakturu za 12000 EUR. Je možné, aby zaměstnanec dodavatelské firmy vložil za odberateľa-zákazníka tyto peníze na účet dodavatela v celkovej hodnote 12 000 EUR.Tzn. zaměsnanec převezne od zákazníka peníze a "místo zákazníka" jich odnese do banky. Do poznámky může uvést, že se jedná o úhradu faktury XY.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ohladom toho jedneho pravneho vztahu, ako by to malo byt v tomto pripade:
- ze jedna s.r.o. vykonava nejake prace pre druhu s.r.o. , ale len na zaklade ustnej dohody. Ziadna pisomna zmluva neexistuje. Kazdy mesiac dodavatelska s.r.o. vystavuje za vykonane prace fakturu, priblizne okolo urovne 2500 €.
Mam brat ako pravny vztah tu jednu fakturu? (v tom pripade by sa dalo platit v hotovosti, kedze ziadna faktura neprekroci 5000 €). Alebo je pravnym vztahom ta ustna dohoda, a tym padom za 2 mesiace sa prekroci limit a musi sa platit bezhotovostne?
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Prosím, prosím ako mám toto urobiť : Klientovi vyfakturovali a dodali tovar 27.12.2012 na sumu 15.000,- € samozrejme že 3.1.2013 ju uhradil v hotovosti a má na to doklad z dodavateľovej ERP ( registr.pokladne) ako úhrada faktúry. A teraz čo? Možem to dať do účtovníctva alebo všetci porušili zákon lebo to je nad 5000 ???? mal to rozdielť ako úhradu 3 x po 5000 alebo čo? Už to je vyplatené takže ja neviem či mám volať dodavateľovi nech to zruší a vystaví mi doklady na 3 x 5000 ale zas jemu nebude sediť registračná pokladnica. Tak toto je výborné? Ako z toho von? Poradí mi niekto ? Nie je v tom úžasnom zákone nejaká moňosť ? Ďakujem .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KlaudiaKK Pozri príspevok
Prosím, prosím ako mám toto urobiť : Klientovi vyfakturovali a dodali tovar 27.12.2012 na sumu 15.000,- € samozrejme že 3.1.2013 ju uhradil v hotovosti a má na to doklad z dodavateľovej ERP ( registr.pokladne) ako úhrada faktúry. A teraz čo? Možem to dať do účtovníctva alebo všetci porušili zákon lebo to je nad 5000 ???? mal to rozdielť ako úhradu 3 x po 5000 alebo čo? Už to je vyplatené takže ja neviem či mám volať dodavateľovi nech to zruší a vystaví mi doklady na 3 x 5000 ale zas jemu nebude sediť registračná pokladnica. Tak toto je výborné? Ako z toho von? Poradí mi niekto ? Nie je v tom úžasnom zákone nejaká moňosť ? Ďakujem .
Zaúčtuj to už tak, ako bolo vyplatené. Ak by si aj platby rozdelila, nič by si tým nevyriešila, aj tak je to porušenie zákona.
Po doplnení prísp. od Žabinky, je tam prechodné obdobie do 31.3.2013, takže príjem v hotovosti na zákonom stanovenú hodnotu nie je porušením zákona, samozrejme, ak spôsob platby bol dohodnutý ešte pred prijatím samotného zákona.
Naposledy upravil Tweety : 08.01.13 at 08:37
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Pane bože ! A to som teraz našla ešte jednu faktúru z decembra na 9600 eur ale tú ma dohodnutú zaplatiť až na konci januára ! A oni to chcú v hotovosti. Keď to rozdelím že 5000 v jeden deň a 4600 nasledujúci deň tak čo ? aj to je porušenie zákona? alebo časť v cash a časť na účet. Toto je úžasné, hlavne že sa klient ani neopýta že niečo takého na konci roka plánuje ! Kombinácia účet a cash by šla nie ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KlaudiaKK Pozri príspevok
Pane bože ! A to som teraz našla ešte jednu faktúru z decembra na 9600 eur ale tú ma dohodnutú zaplatiť až na konci januára ! A oni to chcú v hotovosti. Keď to rozdelím že 5000 v jeden deň a 4600 nasledujúci deň tak čo ? aj to je porušenie zákona? ÁNo, alebo časť v cash a časť na účet. Tak to je už iné, to je možné. Toto je úžasné, hlavne že sa klient ani neopýta že niečo takého na konci roka plánuje ! Kombinácia účet a cash by šla nie ?
V texte.
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Ďakujem, každopádne je fajn vrátiť sa do kancelárie po lyžovačke s tým, že to čo som si oddýchla je znegované prvými sekundami a prvým telefonátom. Ešte raz ďakujem a v novom roku veľa úspechov
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KlaudiaKK Pozri príspevok
Ďakujem, každopádne je fajn vrátiť sa do kancelárie po lyžovačke s tým, že to čo som si oddýchla je znegované prvými sekundami a prvým telefonátom. Ešte raz ďakujem a v novom roku veľa úspechov
Tak to má byť, vzrúšo musí byť. Inak by to nebolo zaujímavé.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

KlaudiaKK Pozri príspevok
Prosím, prosím ako mám toto urobiť : Klientovi vyfakturovali a dodali tovar 27.12.2012 na sumu 15.000,- € samozrejme že 3.1.2013 ju uhradil v hotovosti a má na to doklad z dodavateľovej ERP ( registr.pokladne) ako úhrada faktúry. A teraz čo? Možem to dať do účtovníctva alebo všetci porušili zákon lebo to je nad 5000 ???? mal to rozdielť ako úhradu 3 x po 5000 alebo čo? Už to je vyplatené takže ja neviem či mám volať dodavateľovi nech to zruší a vystaví mi doklady na 3 x 5000 ale zas jemu nebude sediť registračná pokladnica. Tak toto je výborné? Ako z toho von? Poradí mi niekto ? Nie je v tom úžasnom zákone nejaká moňosť ? Ďakujem .
Tak potom načo su ERP ? Ked vystup z nej nie je doveryhodný ?

TO TU UŽ NIKTO NIČ NEGARANTUJE ???
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

KlaudiaKK Pozri príspevok
Prosím, prosím ako mám toto urobiť : Klientovi vyfakturovali a dodali tovar 27.12.2012 na sumu 15.000,- € samozrejme že 3.1.2013 ju uhradil v hotovosti a má na to doklad z dodavateľovej ERP ( registr.pokladne) ako úhrada faktúry. A teraz čo? Možem to dať do účtovníctva alebo všetci porušili zákon lebo to je nad 5000 ???? mal to rozdielť ako úhradu 3 x po 5000 alebo čo? Už to je vyplatené takže ja neviem či mám volať dodavateľovi nech to zruší a vystaví mi doklady na 3 x 5000 ale zas jemu nebude sediť registračná pokladnica. Tak toto je výborné? Ako z toho von? Poradí mi niekto ? Nie je v tom úžasnom zákone nejaká moňosť ? Ďakujem .
KlaudiaKK Pozri príspevok
Pane bože ! A to som teraz našla ešte jednu faktúru z decembra na 9600 eur ale tú ma dohodnutú zaplatiť až na konci januára ! A oni to chcú v hotovosti. Keď to rozdelím že 5000 v jeden deň a 4600 nasledujúci deň tak čo ? aj to je porušenie zákona? alebo časť v cash a časť na účet. Toto je úžasné, hlavne že sa klient ani neopýta že niečo takého na konci roka plánuje ! Kombinácia účet a cash by šla nie ?
394/2012
ZÁKON
z 29. novembra 2012
o obmedzení platieb v hotovosti
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
§ 13
Platbu v hotovosti dohodnutú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje
sumu ustanovenú v § 4, možno vykonať do 31. marca 2013.
§ 4
(1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur, ak odsek 2 neustanovuje
inak.
(2) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami
nepodnikateľmi.
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2013.
3 0
zlata44 zlata44

zlata44 je offline (nepripojený) zlata44

tak to je užasné, hlavne, že sme museli zakúpiť fiškálne ERP, aby nedochádzalo k daňovým únikom, na čo tie vyhodené peniaze??
ak mi príde zákazník nie podnikateľ a bude odo mňa chcieť zostavu kotol+solárne panely, ktorá stojí cca 9000,- € môže mi vyplatiť v hotovosti max.5000,- a zvyšok cez účet? alebo sa to vzťahuje len na platby medzi firmami?
tak to snáď nie je pravda, to spravili len pre to aby sme viac platili na bankových poplatkoch iný dôvod nevidím, pokiaľ mám fiškálnu ERP
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

KlaudiaKK Pozri príspevok
Pane bože ! A to som teraz našla ešte jednu faktúru z decembra na 9600 eur ale tú ma dohodnutú zaplatiť až na konci januára ! A oni to chcú v hotovosti. Keď to rozdelím že 5000 v jeden deň a 4600 nasledujúci deň tak čo ? aj to je porušenie zákona? alebo časť v cash a časť na účet. Toto je úžasné, hlavne že sa klient ani neopýta že niečo takého na konci roka plánuje ! Kombinácia účet a cash by šla nie ?
môžu ti ju zaplatiť aj v hotovosti podľa § 13: Platbu v hotovosti dohodnutú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje
sumu ustanovenú v § 4, možno vykonať do 31. marca 2013.

teda pokiaľ je faktúra vystavená v roku 2012 a je na nej napísaný spôsob platby v hotovosti, môže ju vysporiadať do 31.3.2012 a pri tej predchádzajúcej si skontroluj, či na vystavenej faktúre z roku 2012 je uvedený spôsob platby hotovosť, ak nie tak vystavovateľ ti ju vie jednoducho opraviť a nebudeš mať žiadne sankcie
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

vnet Pozri príspevok
Pojem právny vzťah v zákone je podľa mňa nejasný. Pri faktúre ktorá je vystavená na 15000 € je jasné, že je to jeden právny vzťah a v hotovosti môže uhradiť iba 5000 €. Ale ako sa budú posudzovať pôžičky spoločníka spoločnosti v rôznych sumách a v rôznych termínoch v predchádzajúcich rokoch , ktoré si on podľa potreby vyberá rôzne raz 2000 €, inokedy 3500 € a pod.Celková suma pôžičiek sa posudzuje ako jeden právny vzťah, alebo každá pôžička sa bude sledovať samostatne.Pôžičky spoločnosti sú bezúročne. To isté by ma zaujímalo pri výbere zisku v hotovosti.Zisk za roky 2004-2010 sa považuje za jeden čiže spoločníci si môžu vybrať za celý rok len 5000 €, alebo si môžu za každý rok vybrať 5000 €.
- pokiaľ je na každú pôžičku spísaná zmluva o pôžičke, tak sa to posudzuje samostatne, nakoľko každou zmluvou vznikol aj právny vzťah, čiže úhrady do 5000 € treba priraďovať k zmluvám o pôžičke.

- z môjho pohľadu podaním daňového priznania vznikol právny vzťah a nárok na vyplatenie zisku napr. v roku 2004, čiže z toho mi vyplýva, že z každého roku si môže v hotovosti vybrať 5000,- ak si vyberie viac tak cez účet.
1 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Tweety Pozri príspevok
Zaúčtuj to už tak, ako bolo vyplatené. Ak by si aj platby rozdelila, nič by si tým nevyriešila, aj tak je to porušenie zákona.
Po doplnení prísp. od Žabinky, je tam prechodné obdobie do 31.3.2013, takže príjem v hotovosti na zákonom stanovenú hodnotu nie je porušením zákona, samozrejme, ak spôsob platby bol dohodnutý ešte pred prijatím samotného zákona.

Ďakujem pekne - padol mi kameň zo srdca, lebo 15000 éčok nie je bývalých 15000 korún a nerada by som urobila niečo zle. Poraďáci ste zlatí Ďakujem pekne ešte raz Hneď mám lepšiu chuť pracovať
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Zuzka555 Pozri príspevok
A vie niekto poradiť ako by to teda malo byť, ak zoberieme zálohovú platbu trebárs 4000,- Eur a vyúčtovacia faktúra bude na 6000,- Eur. Teda doplatok 2000,- Eur. Môžeme zobrať obidve platby v hotovosti? Alebo záloha môže byť v hotovosti a doplatok na účet? Podľa mňa tu ide o §6 odsek 2 zákona o jeden právny vzťah.
1Dara Pozri príspevok
z dovodovej spravy

k §6
...

Navrhnuté ustanovenie v odseku 2 má za cieľ určiť hodnotu platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko plnení, napriek tomu, že ide o plnenie z jedného právneho vzťahu, napr. na základe jednej zmluvy (ale platba je rozdelená na niekoľko záloh).

Medzi takéto platby nie je považovaný napr. opakovaný nákup stavebnín medzi rovnakým kupujúcim a predávajúcim alebo opakujúce sa obchody, kedy každý obchodný vzťah je uzatvorený a platený osobitne.
Kde je tento odsek v zákone?

Predávame tovar pre rôzne prevádzky jednej firmy v 1 deň, ktoré vyplácajú v hotovosti. Môžeme prijať hotovosť od 1 firmy za viac prevádzok v hotovosti, ak jednotlivé úhrady za prevádzku neprevýšia 1000€(ERP), ale celkovo prevýšia 5000€?
Naposledy upravil heja3 : 09.01.13 at 09:17 Dôvod: oprava
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

heja3 Pozri príspevok
Kde je tento odsek v zákone?
[/B]
Predávame tovar pre rôzne prevádzky jednej firmy v 1 deň, ktoré vyplácajú v hotovosti. Môžeme prijať hotovosť od 1 firmy za viac prevádzok v hotovosti, ak jednotlivé úhrady za prevádzku neprevýšia 1000€(ERP), ale celkovo prevýšia 5000€?
ten odsek nie je v zákone, je to uvedené v správe zverejnenej na stránke nrsr.

tento príklad 1000,- bloky z ERP je dosť diskutabilné, ťažko povedať na koho narazíš, lebo môžeš povedať, že každý jeden blok bol vystavený na základe objednávky, ale odberateľ po 10 min. zadal ďalšiu objednávku a tovar sa mu vyblokoval a takto postup opakovať.
teraz je len otázka pohľadu ako sa pozrie daňový úrad na to a čo považuje za právny vzťah, nakoľko objednávkou a jej vybavením z môjho pohľadu právny vzťah skončil.
tento príklad je samozrejme na hrane a ja osobne by som to asi neriskovala takto obchádzať a následne sa doťahovať s daňovým úradom, skúste sa dohodnúť na platbe vopred na váš účet.
aj keď čo nie je zakázané je povolené, ale nikde nie je presne špecifikované čo je právny vzťah.
0 0
kbvkovostav kbvkovostav

kbvkovostav je offline (nepripojený) kbvkovostav

dajte mi iniciálky hocijake spoločnosti a ja vam vystavim cez PC doklad z ERP o úhrade v hotovosti aj zo značkou "MF" ... zákon o obmedzení platieb v hotovosti je dobrá vec ale súčasná verzia nie je dokonalá...
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

kbvkovostav Pozri príspevok
dajte mi iniciálky hocijake spoločnosti a ja vam vystavim cez PC doklad z ERP o úhrade v hotovosti aj zo značkou "MF" ... zákon o obmedzení platieb v hotovosti je dobrá vec ale súčasná verzia nie je dokonalá...
to že vystavíš taký doklad je v poriadku, ale čo z toho, keď to nie je zaznamenané vo fiškále ani na dennej uzávierke na čo ti je potom taký doklad?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Týka sa tento zákon aj platieb za mzdy? Nakoľko mzdu zamestnancom vyplácam v hotovosti, mesačne napr. 600 eur.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Týka sa tento zákon aj platieb za mzdy? Nakoľko mzdu zamestnancom vyplácam v hotovosti, mesačne napr. 600 eur.
Nie, netýka. PS a len tak mimochodom, má niekto viac ako 5000€?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať