Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
arakam arakam

arakam je offline (nepripojený) arakam

Dobrý deň,
aký máte názor na ustanovenie § 7 ods. 1 a 2 zákona 394/2012 ... najmä na ustanovenie, že zákaz sa vzťahuje aj na odovzdanie (prijatie) hotovosti, ktoré súvisí s plnením na území slovenskej republiky, ak odovzdávajúci (príjemca) má trvalý pobyt, sídlo atď. ... v SR.
Jedná sa o prípad, že:
Osoba A podnikateľ so sídlom v SR dodáva tovarové plnenie vlastnou dopravou na územie iného štátu osobe B, ktorá je zahraničnou osobou. Pri odovzdaní tovaru osoba A odovzdá faktúru vo výške nad 5.000 EUR a osoba B uhradí celú faktúru v hotovosti.

Dôvodová správa v zásade len rieši k danému ustanoveniu čo je plnenie, ale iný ukazovateľ nerieši ...

T.j. pre zákaz by malo byť rozhodujúce časť § 7 ods. 1 a 2, a to v časti ... "odovzdanie (prijatie) hotovosti odovzdávajúcim (príjemcom) v cudzine, ktoré súvisí s plnením na území SR, ...

Podľa môjho názoru, ak vykonáva osoba A právny úkon - kúpnu zmluvu na území v zahraničí, t.j. dodá tovarové plnenie osobe B do zahraničia, tak osoba A môže prijať platbu v hotovosti od osoby B nad rámec § 5 zákona. Podľa môjho názoru plnenie je uskutočnené v zahraničí, vlastnícke právo k veci prechádza na osobu B v zahraničí odovzdaním veci, takže nejde o plnenie na území SR.

Čo myslíte, čo bude DÚ resp. CÚ pri správnom delkte považovať za plnenie uskutočnené na území SR, čo bude na preukázanie, že plnenie je v zahraničí rozhodujúce?
Aký je Váš názor ... použijú sa na vyššie pomenované vzťahy sa ustanovenia zákona č. 394/2012 Z.z. alebo je možné použiť výnimku podľa § 7 ods. 1 resp. 2?

Ďakujem za reakcie.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

arakam Pozri príspevok
Dobrý deň,
aký máte názor na ustanovenie § 7 ods. 1 a 2 zákona 394/2012 ... najmä na ustanovenie, že zákaz sa vzťahuje aj na odovzdanie (prijatie) hotovosti, ktoré súvisí s plnením na území slovenskej republiky, ak odovzdávajúci (príjemca) má trvalý pobyt, sídlo atď. ... v SR.
Jedná sa o prípad, že:
Osoba A podnikateľ so sídlom v SR dodáva tovarové plnenie vlastnou dopravou na územie iného štátu osobe B, ktorá je zahraničnou osobou. Pri odovzdaní tovaru osoba A odovzdá faktúru vo výške nad 5.000 EUR a osoba B uhradí celú faktúru v hotovosti.

Dôvodová správa v zásade len rieši k danému ustanoveniu čo je plnenie, ale iný ukazovateľ nerieši ...

T.j. pre zákaz by malo byť rozhodujúce časť § 7 ods. 1 a 2, a to v časti ... "odovzdanie (prijatie) hotovosti odovzdávajúcim (príjemcom) v cudzine, ktoré súvisí s plnením na území SR, ...

Podľa môjho názoru, ak vykonáva osoba A právny úkon - kúpnu zmluvu na území v zahraničí, t.j. dodá tovarové plnenie osobe B do zahraničia, tak osoba A môže prijať platbu v hotovosti od osoby B nad rámec § 5 zákona. Podľa môjho názoru plnenie je uskutočnené v zahraničí, vlastnícke právo k veci prechádza na osobu B v zahraničí odovzdaním veci, takže nejde o plnenie na území SR.

Čo myslíte, čo bude DÚ resp. CÚ pri správnom delkte považovať za plnenie uskutočnené na území SR, čo bude na preukázanie, že plnenie je v zahraničí rozhodujúce?
Aký je Váš názor ... použijú sa na vyššie pomenované vzťahy sa ustanovenia zákona č. 394/2012 Z.z. alebo je možné použiť výnimku podľa § 7 ods. 1 resp. 2?

Ďakujem za reakcie.
tu by som brala do uvahy zakon o DPH

§ 13
Miesto dodania tovaru

(1) Miestom dodania tovaru,
a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,
0 0
arakam arakam

arakam je offline (nepripojený) arakam

1Dara Pozri príspevok
tu by som brala do uvahy zakon o DPH

§ 13
Miesto dodania tovaru

(1) Miestom dodania tovaru,
a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,
Prikláňam sa k tomu, že DÚ by mohol mať tendenciu posudzovať spojenie § 7 zákona 394/2012 Z.z. "súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky" podľa zákona o DPH, konkrétne Vami citovaným ustanovením, avšak zákon o DPH rieši miesto dodania tovaru z úplne iného aspektu. Zákon 394/2012 Z.z. pri svojej skromnosti ustanovení žiadnym spôsobom nedefinuje "plnenie uskutočnené na území Slovenskej republiky" a ani neumožňuje aplikovať ustanovenia zákona o DPH... Podľa § 412 a nasl. obchodného zákonníka je zrejmé, že miesto plnenia si môžu dohodnúť zmluvné strany, uvedená dohoda o mieste plnenia môže mať následne dopad aj na ďalšie nároky spojené s dodaním tovaru, platba, vady atď..
Ďakujem za Váš názor ... zákon o DPH je jedným z mála, ktoré by som na mieste DÚ použil aj ja ... a predpokladám že pri uložení pokuty by sa Daňové riaditeľstvo v odvolacom konaní zhodou okolností priklonilo k argumentácii prvostupňové DÚ, lebo veď zákon o DPH poznajú všetci a je svätý :-).
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

čítam ako čítam, ale stále nemám jasno v tom, ked dodávateľ vystaví 3 faktúry v jednom mesiaci a všetky sú do 5000,-,hotovostná úhrada sa bude posudzovať ako nový právny vzťah a je možné uhradiť každú jednu faktúru v hotovosti (ERP) alebo je to posudzované ako celok?
Druhá časť, nájomné na základe faktúry(mesačná faktúra 2000,-) uhrada v hotovosti - môžu byť uhradené len 2 faktúry, alebo počas celého roka, pretože uhrada prebehne v inom mesiaci na zaklade dalšej faktúry?
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

To nájomné teda zaujíma aj mňa. Máme zmluvu o nájme na dobu neurčitú, kde je uvedené, že mesačne budú vystavené fa a uhrádzané v hotovosti. Suma je vysoká, už dva mesiace mi presahujú 5000e. Čo s tým? Vďaka
0 0
arakam arakam

arakam je offline (nepripojený) arakam

ada159 Pozri príspevok
čítam ako čítam, ale stále nemám jasno v tom, ked dodávateľ vystaví 3 faktúry v jednom mesiaci a všetky sú do 5000,-,hotovostná úhrada sa bude posudzovať ako nový právny vzťah a je možné uhradiť každú jednu faktúru v hotovosti (ERP) alebo je to posudzované ako celok?
Druhá časť, nájomné na základe faktúry(mesačná faktúra 2000,-) uhrada v hotovosti - môžu byť uhradené len 2 faktúry, alebo počas celého roka, pretože uhrada prebehne v inom mesiaci na zaklade dalšej faktúry?
Podľa môjho názoru, ak budete vedieť preukázať, že každá faktúra vznikla ako samostatný právny úkon, tak je to OK ... samostatný právny úkon je potrebné následne preukázať a to: samostatná zmluva (ak je v písomnej podobe) do plnenia 5.000 EUR. Ak je zmluva ústna tak je potrebné preukázať samostatný úkon samostatnou objednávkou, samostatným dodacím listom, faktúrou a následne aj platbou, prípadne aj samostatnou dopravou a všetko musí byť do objemu 5.000 EUR.

Vzhľadom uvedené pri nájme je rozhodujúci právny úkon, ktorým je nájomná zmluva na základe ktorej sa platí nájomné, takže plnenia v hotovosti sa v súlade s § 6 ods. 2 zákona 394/2012 spočítavajú a po dosiahnutí hranice 5.000 EUR by mali byť ďalšie platby bezhotovostne.
1 0
arakam arakam

arakam je offline (nepripojený) arakam

AdaMtiM Pozri príspevok
To nájomné teda zaujíma aj mňa. Máme zmluvu o nájme na dobu neurčitú, kde je uvedené, že mesačne budú vystavené fa a uhrádzané v hotovosti. Suma je vysoká, už dva mesiace mi presahujú 5000e. Čo s tým? Vďaka
riešenie: uzavrieť zmluvu o nájme na dobu určitú a po dosiahnutí limitu 5.000 EUR uzatvoriť vždy novú zmluvu a ďalšiu a ďalšiu :-) Neodporúčal by som zmluvu predlžovať len dodatkami, pretože dodatkami sa mední len pôvodná zmluva.
1 0
jansok jansok

jansok je offline (nepripojený) jansok

Vie niekto ako je to s peňažným darom medzi fyzickými osobami presahujúci 15000 € ?
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Nesmie sa platiť hotovostne medzi dvoma fyzickými osobami - nepodnikateľmi sumu presahujúcu 15000 eur, použiť bezhotovostný prevod
0 0
arakam arakam

arakam je offline (nepripojený) arakam

zuzana sustekova Pozri príspevok
Nesmie sa platiť hotovostne medzi dvoma fyzickými osobami - nepodnikateľmi sumu presahujúcu 15000 eur, použiť bezhotovostný prevod
Alebo rozdeliť darovanmie na viac krát a vždy mať k tomu písomnú zmluvu a byť pod limitom 15tis z jednej zmluvy.
1 0
limesa limesa

limesa je offline (nepripojený) limesa

a ked pri kúpe bytu medzi FO nepodnikateľmi uhradím vkladom na účet predávajúceho, je to OK?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

limesa Pozri príspevok
a ked pri kúpe bytu medzi FO nepodnikateľmi uhradím vkladom na účet predávajúceho, je to OK?

vklad na účet nie je platba v hotovosti v zmysle tohto zákona, pretože prijímateľom nie je iná FO, ale banka
1 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Prosím ešte raz...vie mi niekto poradit? Napríklad ked refakturujem elektrinu odberatelovi (každý mesiac), a má dve odberné miesta (čiže robím dve faktúry), jedna napríklad vo výške 4000 eur, druhá 3500 eur...tak ked je to na dvoch faktúrach môže mi to zaplatiť v hotovosti? Ja mu dám 2 bločky z ERP. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

kuravesele Pozri príspevok
Prosím ešte raz...vie mi niekto poradit? Napríklad ked refakturujem elektrinu odberatelovi (každý mesiac), a má dve odberné miesta (čiže robím dve faktúry), jedna napríklad vo výške 4000 eur, druhá 3500 eur...tak ked je to na dvoch faktúrach môže mi to zaplatiť v hotovosti? Ja mu dám 2 bločky z ERP. Ďakujem za odpoveď.
nie, nemôžeš....už aj preto,, lebo ani jeden a ani druhý nie je iba občan, súčet platieb je viac ako 5000€ , táto suma platí za rok , nie za platbu......(v súčte)
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
ďakujem za odpoveď, a keď vyplácam živnostníka ktorý pre nás robí, napríklad po 1000 eur/mesačne, on mi dáva PPD, tak tiež suma za celý rok nemôže prekročiť 5000?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

5000/15000 za rok? To v ktorom paragrafe sa o tom pojednáva?
0 0
animo animo

animo je offline (nepripojený) animo

Ja by som sa spýtal ako je to s tým keď sro kupuje auto v zahraničí,
ako sa vyplatí auto ?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No to by aj mna zaujimalo.

Ozaj - vklad v pobocke banky na ucet prijmatela sa povazuje za hotovostnu alebo bezhotovostnu platbu?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

misomiso Pozri príspevok
No to by aj mna zaujimalo.

Ozaj - vklad v pobocke banky na ucet prijmatela sa povazuje za hotovostnu alebo bezhotovostnu platbu?
kuk môj príspevok 73. Prijímateľom je banka, takže je to O.K.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Žabinka Pozri príspevok
5000/15000 za rok? To v ktorom paragrafe sa o tom pojednáva?
§4
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať