Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

animo Pozri príspevok
Ja by som sa spýtal ako je to s tým keď sro kupuje auto v zahraničí,
ako sa vyplatí auto ?
kuk §7 - nijako, ak kupuješ auto v zahraničí od PO alebo FO, ktorá nemá nič s SK, tak môžeš platiť aj v hotovosti
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

kuravesele Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď, a keď vyplácam živnostníka ktorý pre nás robí, napríklad po 1000 eur/mesačne, on mi dáva PPD, tak tiež suma za celý rok nemôže prekročiť 5000?
má mandátnu alebo podobnú zmluvu a na jej základe mesačne fakturuje paušál? Tak potom nemôžeš vyplácať v hotovosti.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

tictac7 Pozri príspevok
§4
§ 4
(1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota
prevyšuje 5 000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota
prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi
Kde sa píše, že je 5000/15000 za ROK?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Žabinka Pozri príspevok
§ 4
(1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota
prevyšuje 5 000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota
prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi
Kde sa píše, že je 5000/15000 za ROK?
nevšimla som si slovíčko "rok" v Tvojej otázke, sorry. Nikde v zákone nie je o roku ani zmienka, zákon sa odvoláva na jeden právny akt (§6 ods. 2).
Napr. nájomná zmluva 190,-- €/mesiac. T.j. 26 mesiac môžem platiť v hotovosti, od 27. mesiaca už nie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tictac7 Pozri príspevok
vklad na účet nie je platba v hotovosti v zmysle tohto zákona, pretože prijímateľom nie je iná FO, ale banka
No, len aby. Predsa - sermujes tam pritom bankovkami, nie je to iba prevod nejakych cisel...
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Chcela by som sa opýtať sme stavebná firma staviame RD na zákazku, po ukončení prác vyhotovím faktúru , celková suma prác s DPH je 3850,00 eur a vystavím na to doklad z ERP.Je to správne?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Lucia Lafkova Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať sme stavebná firma staviame RD na zákazku, po ukončení prác vyhotovím faktúru , celková suma prác s DPH je 3850,00 eur a vystavím na to doklad z ERP.Je to správne?
nemáš náhodou niekde preklep? RD za 3 tisíc?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

misomiso Pozri príspevok
No, len aby. Predsa - sermujes tam pritom bankovkami, nie je to iba prevod nejakych cisel...
§ 2

Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.

...a Ty predsa odovzdáš peniaze banke. A o to ide tomuto zákonu....

1 0
arakam arakam

arakam je offline (nepripojený) arakam

Mila123 Pozri príspevok
nie, nemôžeš....už aj preto,, lebo ani jeden a ani druhý nie je iba občan, súčet platieb je viac ako 5000€ , táto suma platí za rok , nie za platbu......(v súčte)
Len pre moje info ... z akého ustanovenia zákona usudzujete, že sa jedná o rok?
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
arakam Pozri príspevok
Len pre moje info ... z akého ustanovenia zákona usudzujete, že sa jedná o rok?
Ja si myslím, že keď je faktúra vystavená napríklad za 5000eur aj každý mesiac, tak mi to môže zaplatiť v hotovosti.
Ale ak by bola FA vystavená na 6000 eur, a odberateľ mi ju bude chcieť zaplatiť napríklad na 2 krát, čiže napr. 1.krát 5000eur, 2. krát 1000eur, tak toto by bol súčet platieb jedného právneho vzťahu. Ak sa mýlim, tak prepáčte, ale mne to takto vychádza...nemyslím si , že by danováci spočítavali za rok faktúry....či?
0 1
flector flector

flector je offline (nepripojený) flector

Chcem sa opýtať, môžem ísť do banky a na svoj vlastný účet si vložiť viac ako 5000 EUR v hotovosti, myslím svoje vlastné peniaze, alebo aj to je zakázané týmto zákonom?
Nie je mi to celkom jasné...
Vďaka za odpoveď.
Naposledy upravil flector : 03.02.13 at 06:39
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Peniaze na účet si môžeš vložiť, tento zákon sa týka úhrad faktúr v hotovosti .
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

flector Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, môžem ísť do banky a na svoj vlastný účet si vložiť viac ako 5000 EUR v hotovosti, myslím svoje vlastné peniaze, alebo aj to je zakázané týmto zákonom?
Nie je mi to celkom jasné...
Vďaka za odpoveď.
u fyzickych osob je obmedzenie hotovostnych platieb az od 15000 € ... zakaz sa nevztahuje na vklad na ucet a ani zaslanie penazi postou

... je dobre citat aj prechadzajuce prispevky, napr. http://www.porada.sk/t206567-zakon-o...ml#post2217134
3 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ilona Pozri príspevok
Peniaze na účet si môžeš vložiť, tento zákon sa týka úhrad faktúr v hotovosti .
s prvou castou suhlasim ... druhu poopravim ... zakon sa tyka hotovostnych platieb - nie len uhrad faktur ... hotovostne sa platia aj pozicky, dary,...
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ilona Pozri príspevok
Peniaze na účet si môžeš vložiť, tento zákon sa týka úhrad faktúr v hotovosti .
celkom nemáš pravdu.....
aj úhrad faktúr v hotovosti
aj platieb medzi obyvateľstvom (na základe KPZ, nar.)
aj akýkoľvek pohyb hotovosti.....
1 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Mila123 Pozri príspevok
celkom nemáš pravdu.....
aj úhrad faktúr v hotovosti
aj platieb medzi obyvateľstvom (na základe KPZ, nar.)
aj akýkoľvek pohyb hotovosti.....
Ale flector sa pýtal, či môže na svoj účet vložiť peniaze. Keby som mu napísala " aj akýkoľvek pohyb v hotovosti" ako píšeš, myslím si, že by to chápal tak, že sa to týka aj toho jeho vkladu.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
kuravesele Pozri príspevok
Ja si myslím, že keď je faktúra vystavená napríklad za 5000eur aj každý mesiac, tak mi to môže zaplatiť v hotovosti.
Ale ak by bola FA vystavená na 6000 eur, a odberateľ mi ju bude chcieť zaplatiť napríklad na 2 krát, čiže napr. 1.krát 5000eur, 2. krát 1000eur, tak toto by bol súčet platieb jedného právneho vzťahu. Ak sa mýlim, tak prepáčte, ale mne to takto vychádza...nemyslím si , že by danováci spočítavali za rok faktúry....či?
kuravesele, chápeš dobre. Ak uhradia v hotovosti 5000 z faktúry na 6000, už zvyšných 1000 treba vložiť na účet.
0 0
Ivan42 Ivan42

Ivan42 je offline (nepripojený) Ivan42

Ahojte poradáci a ako to je, keď spoločník, konateľ požičia peniaze spol. s r.o. vo výške napr. 40.000 €. Je porušením zákona, keď v zmluve bude napísané, že ich vloží na bankový účet spoločnosti, nakoľko ich nemôže spoločnosť prijať v hotovosti do pokladne. Alebo ich musí na účet spoločnosti previesť len bankovým prevodom zo svojho účtu. Ďakujem za pomoc.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Ivan42 Pozri príspevok
Ahojte poradáci a ako to je, keď spoločník, konateľ požičia peniaze spol. s r.o. vo výške napr. 40.000 €. Je porušením zákona, keď v zmluve bude napísané, že ich vloží na bankový účet spoločnosti, nakoľko ich nemôže spoločnosť prijať v hotovosti do pokladne. Alebo ich musí na účet spoločnosti previesť len bankovým prevodom zo svojho účtu. Ďakujem za pomoc.
moze ich vlozit na bankovy ucet
no ja osobne by som to urobila bankovym prevodom ... je to "cistejsie" a neskor nebudem musiet organom vysvetlovat ako som prisla k takej sume, ktoru som mala doma ulozenu v ponozke
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

1Dara Pozri príspevok
moze ich vlozit na bankovy ucet
no ja osobne by som to urobila bankovym prevodom ... je to "cistejsie" a neskor nebudem musiet organom vysvetlovat ako som prisla k takej sume, ktoru som mala doma ulozenu v ponozke
len pokial ich nema na vlastnom ucte, tak ich musi vlozit na ten svoj a potom previest, takze v konecnom dosledku by aj tak musel vysvetlovat :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať