Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

JM1968 Pozri príspevok
Ešte raz zdravím, napadla ma taká vec, že čo výplaty, máme zamestnancov, ktorý chcú hotovosť, ročne je to viac ako 5000€, dúfam,že toto nie je problém....
uz sa to tu v teme riesilo - pozri aj http://www.porada.sk/t206567-zakon-o...ml#post2217134
1 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

asi som slepá, však toto je táto téma...nevidím...hľadám....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JM1968 Pozri príspevok
Ešte raz zdravím, napadla ma taká vec, že čo výplaty, máme zamestnancov, ktorý chcú hotovosť, ročne je to viac ako 5000€, dúfam,že toto nie je problém....
Výplat sa tento zákon netýka. ALe odpovedí na túto tému je tu viac než dosť.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

JM1968 Pozri príspevok
asi som slepá, však toto je táto téma...nevidím...hľadám....
klikla si si na ten link?

§8
o) odovzdávajúcim alebo príjemcom, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis.16)
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

áno, už som našla, prečítala, vytlačila, díky moc za ochotu a trpezlivosť....
0 0
Yivo Yivo

Yivo je offline (nepripojený) Yivo

Zdravim, som zivnostnik a kazdy mesiac dam zamestnavatelovi fakturu na 1000€ a beriem peniaze v hotovosti. Ich uctovnicka mi teraz povedala ze sa to celorocne berie ako jeden pravny vztah, tzn. akoby sa faktury scitaju a teda mi uz nemoze platit v hotovoti. Ako je to v takomto pripade?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Yivo Pozri príspevok
Zdravim, som zivnostnik a kazdy mesiac dam zamestnavatelovi fakturu na 1000€ a beriem peniaze v hotovosti. Ich uctovnicka mi teraz povedala ze sa to celorocne berie ako jeden pravny vztah, tzn. akoby sa faktury scitaju a teda mi uz nemoze platit v hotovoti. Ako je to v takomto pripade?
Pozrite aj túto tému práve sa tam diskutuje aj o prípade ako máte Vy.
http://www.porada.sk/t214551-obmedze...ej-platby.html
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Yivo Pozri príspevok
Zdravim, som zivnostnik a kazdy mesiac dam zamestnavatelovi fakturu na 1000€ a beriem peniaze v hotovosti. Ich uctovnicka mi teraz povedala ze sa to celorocne berie ako jeden pravny vztah, tzn. akoby sa faktury scitaju a teda mi uz nemoze platit v hotovoti. Ako je to v takomto pripade?
Áno, je to tak, nemôže už platiť tak ako do konca roka 2012. Maximum je 5000 v hotovosti ostatné len bezhotovostne.
0 0
Yivo Yivo

Yivo je offline (nepripojený) Yivo

Tweety: ano viem, mne ide o tu definiciu toho jedneho pravneho vztahu. Preco je to brane ako jeden pravny vztah a nie 12(12 mesiacov = 12 faktur)? Momentlane fakturujem pevny pocet hodiny za pevnu cenu. Ak by som fakturoval za jednotlive projekty tak by to malo byt v poriadku, nie ?
Naposledy upravil Yivo : 17.04.13 at 10:51
0 0
vanilka1222 vanilka1222

vanilka1222 je offline (nepripojený) vanilka1222

Chcela by som sa opýtať,stavebná firma vykonávajúca stavby rod.domov a rôzne stavebné úpravy , musí úhrady faktúr do sumy 5.000 € za tieto práce realizovať cez ERP alebo môže
využívať naďalej PPD ako doteraz? Ď.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Ak služby ktoré poskytujete nie sú uvedené v prílohe zákona o ERP, nemáte povinnosť evidovať príjem hotovosti cez ERP .... a stavebné práce tam nie sú, takže NIE, nemáte povinnosť evidovať tržby cez ERP.
1 0
vanilka1222 vanilka1222

vanilka1222 je offline (nepripojený) vanilka1222

Ďakujem.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Yivo Pozri príspevok
Tweety: ano viem, mne ide o tu definiciu toho jedneho pravneho vztahu. Preco je to brane ako jeden pravny vztah a nie 12(12 mesiacov = 12 faktur)? Momentlane fakturujem pevny pocet hodiny za pevnu cenu. Ak by som fakturoval za jednotlive projekty tak by to malo byt v poriadku, nie ?
Vráť sa na začiatok, ako sa živnostník dohaduje s firmou na práci? Predpokladám, že na jednej, nie dvanástich dohodách. Ja tu vidím jediný problém a to ak má zablokovaný účet. Novovytvorený účet je živnostník povinný nahlásiť DÚ.
Ináč je to len neochota podriadiť sa.
0 0
zizaka zizaka

zizaka je offline (nepripojený) zizaka

Dobrý, potrebovala by som poradiť, naša ekonómka akosi pozabudla na tento zákon , a teraz riešime: ako zlegalizovať tento právny úkon.
Kúpili sme dodávku, v hodnote 20000,-€
Zaplatili sme za ňu jednorázovým vkladom ako firma s.r.o. na bankový učet Peugotu- predajne.
čiže uhradili sme faktúru priamym vkladom ako firma s uvedením údajov.
A teraz sa to snažíme poriešiť.
Poradili nám spraviť 4 zmluvy o pôžičke, ktoré ja ako FO požičiavam 4x po 5000 ,-€ mojej s.r.o.
Čiže to by sme mali ako tak domyslené.
Ale teda, hrozí nám pokuta z finančného úradu, kedže sme platili viac ako 5.000,-€ , teda 20.000,-€ priamym vkladom na účet dodávateľa? Ako to spraviť, či už len čakať na pokutu.
Resp. pokuta hrozí, len ak nepreukážem, že odkiaľ sme na to zobrali.
Ja som si brala tých 20.000,-€ ako pôžičku ale nie na firmu ale ako FO , takže by som vedela preukázať odkiaľ som peniaze zobrala .
Ďakujem vopred za akúkoľvek radu.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nestresuj, zákon ste neporušili. Porušením zákona je platenie v hotovosti z rúčky do rúčky.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zizaka Pozri príspevok
Dobrý, potrebovala by som poradiť, naša ekonómka akosi pozabudla na tento zákon , a teraz riešime: ako zlegalizovať tento právny úkon.
Kúpili sme dodávku, v hodnote 20000,-€
Zaplatili sme za ňu jednorázovým vkladom ako firma s.r.o. na bankový učet Peugotu- predajne.
čiže uhradili sme faktúru priamym vkladom ako firma s uvedením údajov.
A teraz sa to snažíme poriešiť.
Poradili nám spraviť 4 zmluvy o pôžičke, ktoré ja ako FO požičiavam 4x po 5000 ,-€ mojej s.r.o.
Čiže to by sme mali ako tak domyslené.
Ale teda, hrozí nám pokuta z finančného úradu, kedže sme platili viac ako 5.000,-€ , teda 20.000,-€ priamym vkladom na účet dodávateľa? Ako to spraviť, či už len čakať na pokutu.
Resp. pokuta hrozí, len ak nepreukážem, že odkiaľ sme na to zobrali.
Ja som si brala tých 20.000,-€ ako pôžičku ale nie na firmu ale ako FO , takže by som vedela preukázať odkiaľ som peniaze zobrala .
Ďakujem vopred za akúkoľvek radu.
ano, potrebujes vykryt vklad 20000 do sro pokladne - takze 4 x pozicka, v roznych dnoch

nasledne vklad na ucet dodavatela je v poriadku
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zizaka Pozri príspevok
...Kúpili sme dodávku, v hodnote 20000,-€
Zaplatili sme za ňu jednorázovým vkladom ako firma s.r.o. na bankový učet Peugotu- predajne.
Poradili nám spraviť 4 zmluvy o pôžičke, ktoré ja ako FO požičiavam 4x po 5000 ,-€ mojej s.r.o.
....
Ja som si brala tých 20.000,-€ ako pôžičku ale nie na firmu ale ako FO , takže by som vedela preukázať odkiaľ som peniaze zobrala ...
... prečo 4 zmluvy o jednej pôžičke? Však vypracovať jednu zmluvu o pôžičke a ošetriť to ta tak, že vložíš (predpokladám, že máš nejaký vzťah k firme) uvedenú hotovosť ako F.O. v mene tvojej firmy priamo na účet predajcu... podľa mňa nikde nie je napísané, že to najprv treba vložiť v 4 čiastkach najprv do firmy a potom až firma môže vložiť na účet predajcu...
3 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Stefan2005 Pozri príspevok
... prečo 4 zmluvy o jednej pôžičke? Však vypracovať jednu zmluvu o pôžičke a ošetriť to ta tak, že vložíš (predpokladám, že máš nejaký vzťah k firme) uvedenú hotovosť ako F.O. v mene tvojej firmy priamo na účet predajcu... podľa mňa nikde nie je napísané, že to najprv treba vložiť v 4 čiastkach najprv do firmy a potom až firma môže vložiť na účet predajcu...
ak teda nemusi byt prijem do pokladne, tak toto mi pride ako najlepsie riesenie
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Uvažujem:

1. Ak by bola zmluva o pôžičke na výšku 20.000,- a pôžička by bola vložená na učet tretej osoby (predajne Peugotu).
Zákon nie je porušený, ale ťažšie (alebo nie priamo) sa preukazuje v s.r.o., že prijala pôžičku (môže mať iba kópiu vkladového lístka od FO- vkladateľa.)
Následne ak s.r.o. bude túto pôžičku vracať - aj ked po častiach - bude musieť vracať iba bezhotovostne (aspoň tak rozumiem podľa výkladov.)

2. Ak s.r.o. prijme v hotovosti 4 pôžičky po 5.000,- - sú to 4 rôzne právne vzťahy. a následne aj splácanie týchto pôžičiek môže ist hotovostne. - Takže do budúcna sa mi zdá tento spôsob praktickejší. (lebo návyky ostavajú a z dňa na deň si mnohí nezvyknú robiť všetko bezhotovostne a niekedy to ani nejde.)

​Budem rada ak pripojite svoje názory.
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
azla Pozri príspevok
Uvažujem:

1. Ak by bola zmluva o pôžičke na výšku 20.000,- a pôžička by bola vložená na učet tretej osoby (predajne Peugotu).
Zákon nie je porušený, ale ťažšie (alebo nie priamo) sa preukazuje v s.r.o., že prijala pôžičku (môže mať iba kópiu vkladového lístka od FO- vkladateľa.)...
... firma má

1. nie kópiu vkladového listu F.O., ale doklad na meno svojej vlastnej firmy
2. je asi preukázateľné, že firma tieto peniaze nemala
3. firma má zmluvu o požičke (so spoločníkov, konateľom), v ktorej je uvedené, že spoločník vloží v mene firmy peniaze na účet predajcu (... aj Quatro a iní podobne poskytujú pôžičku)
4. spoločník má doklad, že on na túto pôžičku zobral úver napr. preto, že firma by ju nedostala, .... (ale dôvod nie je vôbec podstatný).

forma takto poskytnutej pôžičky je podľa mňa preukaznejšia, ako 4 pokladničné doklady podpísané možno tou istou osobou za obe zmluvné strany...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať