Zavrieť

Porady

Povinnosť postarať sa o rodiča

Zdravím Vás, je zákonom upravená povinnosť postarať sa o rodiča? Ide o to, že nemám záujem sa stýkať s otcom a akokoľvek sa o neho starať (som už plnoletá a pracujem). Rodičia sú rozvední. Existuje nejaká možnosť z mojej strany zriecť sa ho ako otca, prípadne dať ho vymazať z rodného listu ako otca? Ďakujem za akúkoľvek info
renata a michal Mám otca alkohilika .25rokov su rodičia rovedený,Pred 9rokmi ma vyhladali s tým že omputovali prsty na nohách koli omrzlninám,podla zákona sa mám postarat o neho,nemóže zostať na ulici.Dovtedy žiadny styk ,ani som o nom nevedela.Vybavili sme mu podnájom ,po dvoch rokoch zas vyvádzal,spadol tak ze sa uz o seba nevedel postarat ,čiže nemohol zostat sám byte .Vybavili sme mu v dome soc.služieb,Horko tazko ,aj ked v zlom stave ale odišiel.Zas bol na ulici.Prestala som mať o nom záujem.Aj ja mám rodinu ,deti mám kde dat peniaze U nás v meste z mestkého úradu ho dali do domova zas s tým že nemóže zostať na ulici,prednedávnom ho prepustili s tým že vyvádzal ,nechcel tam zostať.Ale prepustilli ho v takom zlom psychickom a fyzickom stave na ulicu ,že katastrofa! Teraz s mestom má problém ja že sa nechcem postarať o neho,a na ulici nemoze byť,Hanbím sa za neho,lebo pohľad na neho je dosť deprimujúci.Ale ja som pomohla,ale prosím Vás kolkokrát ešte ???? Jemu sa nedá pomóct.Ako ho mohli pustit z domova?.Od nich odpoved znel takto,Oni nie su zdarvotnícke zariadenie ,oni nemózu len tak dat lieky na ukludnovanie ked vyvádzal,popritom tam chodí lekár a má vážnu diagnozu s psychikou poruchou .Mali ho zobrat rovno na psychiatriu.Pravdaže na ulici je každému na príťaž.Tako neviem načo ho tam brali.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anavi16 Pozri príspevok
    otec alkoholik a nemám chuť sa starať o niekoho kto mi zničil detstvo
    Druhý oddiel
    Vyživovacia povinnosť detí k rodičom


    § 66

    Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

    § 67

    (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

    (2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
    vicktor "primerana vyziva" - to znie ze im maju varit a dat jest.
    "vyzivovacia povinnost" - toto sa zda byt sirsia definicia, ale zahrna aj ubytovanie rodicov u seba a celkovu starostlivost?

    Ak je viacero deti, existuje nieco a povinna striedava starostlivost o rodicov?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zákon o rodine ustanovuje vyživovaciu povinnosť aj detí voči rodičom.
    Rodičia sú rozvedení, bývala si s matkou?
    Viac už neviem, nemám skúsenosť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    napr. že mu zabezpečíš opatrovateľku a budeš prispievať na úhradu vzniknutých nákladov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anavi16 Pozri príspevok
    a je aj nejaká povinnosť opatery a starostlivosti o neho v prípade, že je nevládny?
    Si sama, alebo ste viacerí súrodenci ?

    anavi16 je offline (nepripojený) anavi16

    anavi16
    sme dvaja súrodenci ale ani jeden z nás nemá záujem o neho. nie je ešte ani vysporiadany majetok (byt otca a mamy, všetci štyria žijeme stále v jednej domácnosti), chceme otca vyplatiť aby odišiel z bytu, na to si ale budeme musieť zobrať úver my jeho deti, pretože sa s ním inak nedá dohodnúť (mama nemá možnosť získať toľko peňazí) a chceme už mať od neho navždy pokoj. tak chcem vedieť, či už to peklo konečne skončí potom alebo nie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anavi16 Pozri príspevok
    sme dvaja súrodenci ale ani jeden z nás nemá záujem o neho. nie je ešte ani vysporiadany majetok (byt otca a mamy, všetci štyria žijeme stále v jednej domácnosti), chceme otca vyplatiť aby odišiel z bytu, na to si ale budeme musieť zobrať úver my jeho deti, pretože sa s ním inak nedá dohodnúť (mama nemá možnosť získať toľko peňazí) a chceme už mať od neho navždy pokoj. tak chcem vedieť, či už to peklo konečne skončí potom alebo nie
    Koľko rokov má otec? Pretože ak je bezvládny asi by bolo vhodnejšie vybaviť mu nejakú ústavnú starostlivosť. lebo ak peniaze z bytu prepije, pokoj mať nebudete.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    veronikasad Pozri príspevok
    Druhý oddiel
    Vyživovacia povinnosť detí k rodičom



    § 66


    Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

    § 67


    (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

    (2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
    Ďalšia nahrávka na smeč našich blbých zákonov prijímaných ctihodným zákonodarným zborom.
    Všetci si platíme sociálne poistenie, takže všetky takéto veci by mala riešiť SP. Prečo je dieťa povinné platiť a za bezdetných to zacvakne štát, pričom matke na MD započíta len minimum príjmu na DP? Však rodina ( fungujúca) je potrestaná 2 x. Matka sa stará, tatko platí štátu je to šuma fuk, dá bakšiš, ktorý nepokryje skoro nič. Nezdá sa Vám problémom, že najviac platiacim a najmenej poberajúcim je ten, ktorý produkuje, má deti, platí všetky poplatky a dane ?
    anavi16 celý sociálny systém je na dve veci... darmožráči sa majú vždy najlepšie

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    anavi16 Pozri príspevok
    sme dvaja súrodenci ale ani jeden z nás nemá záujem o neho. nie je ešte ani vysporiadany majetok (byt otca a mamy, všetci štyria žijeme stále v jednej domácnosti), chceme otca vyplatiť aby odišiel z bytu, na to si ale budeme musieť zobrať úver my jeho deti, pretože sa s ním inak nedá dohodnúť (mama nemá možnosť získať toľko peňazí) a chceme už mať od neho navždy pokoj. tak chcem vedieť, či už to peklo konečne skončí potom alebo nie
    Pokiaľ to chcete riešiť kúpou bytu, tak doporučujem, aby byt bol na meno toho, kto si naň zoberie úver. Je to aj poistka pre Vás, pretože otec za byt platiť nebude - ani nájom, ani elektrinu, jednoducho nič. Prišli by ste o všetko a otec by Vám zostal na krku. Nebude na jeho meno, nemôže ho predať. Aj keď ho môže zdevastovať, ale majetok ostane vo Vašom vlastníctve. Počítajte s tým, že nájom a všetky výdavky na byt budú vo Vašej réžii.

    anavi16 je offline (nepripojený) anavi16

    anavi16
    má 52 rokov... on funguje v takom kolotoči, že pije až kym už nie je taký prepitý, že sa dostane do nemocnice, potom sa nejaku dobu zotavuje (vtedy potrebuje opateru) no a zase začne piť.... takže to s ústavnou starostlivosťou asi nepôjde. on alkoholu prepadáva stále, aj sa liečil a po 3 rokoch zas začal piť... jeho sestra a mama sa len oháňajú, že my sa máme o neho starať ale aj oni sú jeho rodina...

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    anavi16 Pozri príspevok
    má 52 rokov... on funguje v takom kolotoči, že pije až kym už nie je taký prepitý, že sa dostane do nemocnice, potom sa nejaku dobu zotavuje (vtedy potrebuje opateru) no a zase začne piť.... takže to s ústavnou starostlivosťou asi nepôjde. on alkoholu prepadáva stále, aj sa liečil a po 3 rokoch zas začal piť... jeho sestra a mama sa len oháňajú, že my sa máme o neho starať ale aj oni sú jeho rodina...
    Keď bude bývať sám, tak sa budú môcť o neho starať aj iní. Takto to pohadzuje každý na deti.

    anavi16 je offline (nepripojený) anavi16

    anavi16
    nad kúpou bytu som rozmýšľala aj ja, bolo by to lepšie pretože to by nemohol prepiť, bude to ešte na dlho :-/

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anavi16 Pozri príspevok
    nad kúpou bytu som rozmýšľala aj ja, bolo by to lepšie pretože to by nemohol prepiť, bude to ešte na dlho :-/
    za vyplatený podiel z BSM asi byt nekúpite.

    anavi16 je offline (nepripojený) anavi16

    anavi16
    myslela som kupiť garsonku na úver, kde by býval on... ale to je o inom, čo som chcela vedieť. ďakujem za každu reakciu a odpoveď

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anavi16 Pozri príspevok
    myslela som kupiť garsonku na úver, kde by býval on... ale to je o inom, čo som chcela vedieť. ďakujem za každu reakciu a odpoveď
    Kedy bolo manželstvo rozvedené? pozor na dodržanie lehoty na vysporiadanie BSM.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    "Výživné, ktoré dieťa poskytovalo svojmu rodičovi v zmysle ustanovenia § 87 ZR (teraz § 66) nemožno po smrti rodiča zahrnúť do pasív dedičstva"

    Ako tomu rozumiet, konkretne slovu "pasiv"? Ze dieta, ktore sa o rodicov staralo (a ini surodenci na to kaslali) nema narok ziadat kompenzaciu z dedicstva?
    Potom co - podat zalobu na sud? Je limit pod ktory to sud zamietne?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Zaspal si dobu!!!! Pozri si dátumy!!
    4.1.2013 a dnes je 4.1.2020!!!!

    Problém je už asi DÁVNO vyriešený....
    PotPalo a čo ty vieš?
    vicktor Problem je stale aktualny.
    Alebo cituj to "riesenie".
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.