Zavrieť

Porady

Materska 2013 - SZCO, dobrovolne a prip. PP???

Dobry den,

rada by som sa spytala na moj pripad ako by sa dala prip. vylepsit materska.
Cely problem je v tom,ze sa snazime o babatko uz dlhsie a neviem este kolko to bude trvat, tak chcem byt pripravena na prip. opatrenia. A samozrejme neplatit donekonecna nejake dodatocne poistenia, ked mozno ani v 2013 nemam iste, ci vobec otehotniem.
Ale berme situaciu, ze v 2013 pojdem na matersku a budem na rizikovom tehotenstve, cize budem na PN.

Mam nasledovne VZ:
SZCO - povinne poistena od 2009 doteraz nepretrzite, VZ minimalny = 339,89 eur (do 12/2012)
dobrovolne pripoistenie bolo od 04/2011 - 01/2012 (potom zrusene kvoli novemu zakonu), VZ bol pripoistenie do max. VZ. (v tom case cca 700e).

HPP - od 01.7.2012 - 15.9.2012, VZ= 320 e....

Otazka:
1. v pripade ze by som sla na matersku v 2013, tak co je potrebne urobit (s dobrovolnym, alebo HPP-viem sa zamestnat v mojej s.r.o.) co sa tyka prihlasenia, nastavenia prijmu?. Nepotrebujem mat max. matersku (defacto by sa to asi ani neoplatilo), staci mi cca 300-400e.
Ak by sa dal najst najlepsi pomer materska vs. dodatocne naklady na "dopoistenie"

2. ak by som to vsetko nechala tak ako je, tak sa mi materska pocita iba z SZCO-povinneho poistenia? Kedze dobrovolne uz v tom case bude asi mimo...

Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Materská je 65 % vymer.základu.
    Ak ti stačí suma, ktorú si uviedla, stačí sa ti prihlásiť deň pred nástupom na rizikové tehotenstvo na celý balík dobr.poistenia.
    Budeš mať súbeh nemocenského a materského z min.VZ roku 2012 (SZČO=339,89) + min.VZ DPO r.2013´=393€
    VZ spolu 339,89+393=732,89

    podmienku 270 dní ukončeného nem.poistenia pre vznik nároku z DNP máš splnenú (predch.DNP+predch.zamestnanie) min.do 1.4.2013 (neuviedla si presné dátumy, prepočítaj si dni)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    vidruska Pozri príspevok
    Ok, takze ak napr. otehotniet v 02/2013, tak:

    1. hned vtedy sa mam prihlasit na DPO, alebo staci az ked pojdem na rizikove? No deň pred nástupom na PN. Ked sa prihlasim na cely balik DPO, tak platim iba za tie dni, ked este nie som PN, vsak? Ano len za dni, kedy nie si na PN.
    2. ked uz budem prihlasena na DPO, tak budem mat matersku iba z VZ 339,89 a plus PN z VZ 339,89 + 393? Dobre tomu chapem? Alebo budem mat aj PN aj matersku s VZ 732,89? Aj materskú aj PN z toho VZ.
    v texte.

    vidruska je offline (nepripojený) vidruska

    vidruska
    Ok, takze ak napr. otehotniet v 02/2013, tak:

    1. hned vtedy sa mam prihlasit na DPO, alebo staci az ked pojdem na rizikove? Ked sa prihlasim na cely balik DPO, tak platim iba za tie dni, ked este nie som PN, vsak?
    2. ked uz budem prihlasena na DPO, tak budem mat matersku iba z VZ 339,89 a plus PN z VZ 339,89 + 393? Dobre tomu chapem? Alebo budem mat aj PN aj matersku s VZ 732,89?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vidruska Pozri príspevok
    Ok, takze ak napr. otehotniet v 02/2013, tak:

    1. hned vtedy sa mam prihlasit na DPO, alebo staci az ked pojdem na rizikove? Ked sa prihlasim na cely balik DPO, tak platim iba za tie dni, ked este nie som PN, vsak?
    2. ked uz budem prihlasena na DPO, tak budem mat matersku iba z VZ 339,89 a plus PN z VZ 339,89 + 393? Dobre tomu chapem? Alebo budem mat aj PN aj matersku s VZ 732,89?
    Na DNP (celý balík) sa stačí prihlásiť pred nástupom na rizikové (sleduj ale tých 270 dní v posledných 2 rokoch, ak by skončili, tak treba skôr). poistenie počas materskej a PN-ky sa neplatí, nezabudni sa však po skončení materského z DNP odhlásiť, lebo nástupom na RD sa obnoví platenie.
    Materskú aj nemocenské budeš mať zo súčtu VZ z DNP + SZČO.

    Materska 2013 - SZCO, dobrovolne a prip. PP???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.