Zavrieť

Porady

Ako si môže SZČO dať byt do nákladov?

Ahojte, potrebujem poradiť IDEÁLNU cestu, ako si môžem ako programátor dať časť bytu do nákladov. Pracujem vo svojom byte, kde bývam spolu s manželkou. Sídlo firmy (moje trv. bydlisko) je v tomto byte. Byt je samozrejme v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Využívam 3 miestnosti v byte. Rád by som odpisoval nadobudaciu cenu a do nákladov zahrnul aj úroky z hypotéky + energie. Samozrejme všetko v alikvotnej časti.
Čo všetko k tomu potrebujem?
Vďaka
Usporiadat
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Snád ti to trošku pomôže...

http://www.e-pravo.sk/questions/view...ladov#comments
6 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

dan: Tuto stranku poznam a vlastne kvoli nej som tu, lebo mi nie je jasne, preco tam neuvadzaju odpisovanie ceny bytu. Mojim cielom je cast ceny bytu, ktory vyuzivam uplatnit v nakladoch. Kym boli 40% naklady bez obmedzenia, stacilo mi to, ale teraz potrebujem realne naklady dostat co najvyssie. V podstate ma zaujimaju podmienky, za akych si mozem byt odpisovat.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Skúsim túto tému posunúť jednej poradáckej právničke...vydrž,bude tu večer...
1 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

Tweety Pozri príspevok
Aby si mohol byt dpisovať, musel by byť majetkom teba ako SZČO.
Teda staci si byt zaradit do dlhodobeho hmotneho majetku?
Kdesi som cital o aejsi opodstatnenosti/obhajitelnosti nakladov. Je nutne zaradenie bytu do DHM a odpisovanie nejako zdovodnovat?
Je mozne tieto veci s niekym konzultovat?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanPaul Pozri príspevok
Teda staci si byt zaradit do dlhodobeho hmotneho majetku?
Kdesi som cital o aejsi opodstatnenosti/obhajitelnosti nakladov. Je nutne zaradenie bytu do DHM a odpisovanie nejako zdovodnovat?
Je mozne tieto veci s niekym konzultovat?
Myslela som to skôr tak, že ak by si ho kúpil za účelom podnikania, riadne zaradil a odpisoval. Ale nie previedol ten pôvodný.
1 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

Tweety Pozri príspevok
Myslela som to skôr tak, že ak by si ho kúpil za účelom podnikania, riadne zaradil a odpisoval. Ale nie previedol ten pôvodný.
Ja ale nemam ani ICO. Fungujem cez autorsky zakon, u mna je predsa vsetok moj majetok zaroven majetkom firmy, nie? Akurat, ked to chcem zoficialnit, tak to nejako musim hlasit danovemu uradu... Ci pletiem hrusky s jablkami?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

vlastne ti už odpovedala dan, poukázala na ten článok v e-právo
Odpisovať sa dá len pri zaradení v majetku firmy

veď preto štát požaduje skutočné náklady, lebo 40% nikdy nedosiahneš
Naposledy upravil Mária27 : 08.01.13 at 12:18
2 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco?
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe?

Prosim, poradte mi, co mozem urobit, aby som si aspon cast bytu mohol odpisovat.
Naposledy upravil DanPaul : 08.01.13 at 13:35
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanPaul Pozri príspevok
Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco? Nie, nemôžeš, už máš uvedené prečo nie, aj v tom linku to máš.
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe? Nie, nemôžeš. Stále si to ty sám.
V texte.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DanPaul Pozri príspevok
Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco?
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe?

Prosim, poradte mi, ci s tym viem nieco urobit.
Aká si ty firma, keď nemáš ani IČO?
A to by si si dal do príjmu napríklad 1000 € a do výdavkov tiež 1000 €? Tým by si znížil základ dane o 1000-1000=0?
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

A da sa s tym nieco robit? Existuje nejaka moznost?
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

marjankaj Pozri príspevok
Aká si ty firma, keď nemáš ani IČO?
SZCO cez autorsky zakon...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DanPaul Pozri príspevok
A da sa s tym nieco robit? Existuje nejaka moznost?
Celý postup máš popísaný v prísp. č. 2. Zaradenie bytu do obchodného majetku nie je pre teba výhodné (okrem zvýšených nákladov na energie) aj z toho dôvodu, že ak by si byt po skončení podnikania do 5 rokov chcel predať, príjem zdaníš, aj keď u fyzickej osoby (nepodnikatela) by si ho mal oslobodený.

Využívaš súkromné auto na podnikanie ? Ak ano, skús radšej zníženie základu dane riešiť cez paušálne náhrady súkromného mot.vozidla.
3 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

veronikasad Pozri príspevok
Celý postup máš popísaný v prísp. č. 2. Zaradenie bytu do obchodného majetku nie je pre teba výhodné (okrem zvýšených nákladov na energie) aj z toho dôvodu, že ak by si byt po skončení podnikania do 5 rokov chcel predať, príjem zdaníš, aj keď u fyzickej osoby (nepodnikatela) by si ho mal oslobodený.

Využívaš súkromné auto na podnikanie ? Ak ano, skús radšej zníženie základu dane riešiť cez paušálne náhrady súkromného mot.vozidla.
Ale ja ten byt nechcem predavat, iba ho potrebujem odpisovat.
Naklady na auto su drobne v porovnani s bytom - ja nikam nejazdim.
Jedine riesenie mojho problemu je NEJAKO zacat odpisovat alikvot. cast nadobudacej hodnoty bytu. Zvysene naklady a pod. to velmi neovplyvnia. Ide o to, ze byt ma mesacne stoji 900 EUR a to ho takmer cely pouzivam na podnikanie. Uroky zo splatky hyp. uveru su mesacne 400 EUR, energie 250 EUR.
S manzelkou obyvame iba jednu izbu + prislusenstvo.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DanPaul Pozri príspevok
Ale ja ten byt nechcem predavat, iba ho potrebujem odpisovat.
Naklady na auto su drobne - navyse nikam nejazdim.
Jedine riesenie mojho problemu je NEJAKO zacat odpisovat alikvot. cast nadobudacej hodnoty bytu. Zvysene naklady a pod. to velmi neovplyvnia. Ide o to, ze byt ma mesacne stoji 900 EUR a to ho takmer cely pouzivam na podnikanie. Uroky zo splatky hyp. uveru su mesacne 400 EUR, energie 250 EUR.
S manzelkou obyvame iba jednu izbu + prislusenstvo.
Nejako začať odpisovať je v prvom rade vyňať byt z bytového fondu. Ak si myslíš, že to bude také jednoduché, návod máš v prísp. č. 2. Pokračovať budeš návštevou vodárov, elektrikárov, plynárov, aby ti urobili samostatné prípojky ako podnikateľovi.

čo sa týka auta - 0,183€/km + spotreba PHM nie je na zníženie základu dane zanedbatelná čiastka.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DanPaul Pozri príspevok
Ale ja ten byt nechcem predavat, iba ho potrebujem odpisovat.
Naklady na auto su drobne v porovnani s bytom - ja nikam nejazdim.
Jedine riesenie mojho problemu je NEJAKO zacat odpisovat alikvot. cast nadobudacej hodnoty bytu. Zvysene naklady a pod. to velmi neovplyvnia. Ide o to, ze byt ma mesacne stoji 900 EUR a to ho takmer cely pouzivam na podnikanie. Uroky zo splatky hyp. uveru su mesacne 400 EUR, energie 250 EUR.
S manzelkou obyvame iba jednu izbu + prislusenstvo.
Veď odpisuj.
Keď ti príde daňová kontrola, tak zrejme preukážeš že bez toho bytu by si nemal príjmy. Podobne ako zamestnanci niekde vo fabrike, tiež by si asi neudržali zamestnanie, ak by bývali pod mostom. A odpisy z bytu si takisto neuplatňujú.
Potom pekne ušetrené bubáky doplatíš aj s príslušnými úrokmi.
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

marjankaj Pozri príspevok
Veď odpisuj.
Keď ti príde daňová kontrola, tak zrejme preukážeš že bez toho bytu by si nemal príjmy. Podobne ako zamestnanci niekde vo fabrike, tiež by si asi neudržali zamestnanie, ak by bývali pod mostom. A odpisy z bytu si takisto neuplatňujú.
Potom pekne ušetrené bubáky doplatíš aj s príslušnými úrokmi.
Vyuzivam 2 izby z 3 cisto na podnikanie. V jednej nie je nic ine, iba okruhly stol a stolicky [ zasadacka ] byuzivam ju na dohadovanie zmluv, jednania a podobne. V druhej mam hlavny pocitac, sedacku a TV na prezentacie projektov - vizualizacie komplexnych rieseni.
Ja nie som robos alebo kadernik, ale vyrabam pocitacove programy na zakazku podla dohody so zakaznikom.
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

marjankaj Pozri príspevok
Podobne ako zamestnanci niekde vo fabrike, tiež by si asi neudržali zamestnanie, ak by bývali pod mostom.
Ale pracovat by mali kde, keby byvali pod mostom? Ja by som bez bytu nezohnal zakazky, nemal kde programovat a ani by som nevedel zakaznikovy predviest, ako bude program fungovat a co vsetko dokaze, takze by museli kupovat macku vo vreci.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
DanPaul Pozri príspevok
Ale pracovat by mali kde, keby byvali pod mostom? Ja by som bez bytu nezohnal zakazky, nemal kde programovat a ani by som nevedel zakaznikovy predviest, ako bude program fungovat a co vsetko dokaze, takze by museli kupovat macku vo vreci.
... ale no!
Neviem, či by si vedel obhájiť, že z 3 izieb 2 sú len a len na podnikanie a bývate v tej tretej, že tie dve na svoje súkromné záležitosti nevyužívate.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veď rátaj.
50% manželka 50% ty
Ty tiež nebudeš všetko využívať na podnikanie. Dajme tomu tiež napoly
teda 25% z ceny bytu budeš odpisovať.
Napríklad zo 100000 € budeš odpisovať 25000 po dobu 20 rokov. Teda ročný odpis by bol 1250 €. Z toho by bola daň 237,50 €. To sa ti kvôli takej sume oplatí špekulovať?
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať