Zavrieť

Porady

DPH a zásielkový predaj do zahraničia

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Prečítala som si celý zákon o DPH, ale mám v tom nejaký miš-maš.
Nie som platca DPH, som iba registrovaná podľa § 7a a predávam tovar konečnému spotrebiteľovi - zásielkový tovar do Nemecka. Moje obraty boli zatiaľ veľmi nízke, takže v danej krajine nie som registrovaná pre DPH...Moja otázka znie...Faktúru vystavujem bez DPH a nemusím podávať ani daňové priznanie DPH, na Slovensku neodvádzam žiadnu DPH ani nepodávam súhrnný výkaz. Robím tak správne? A na faktúre asi tiež neodvádzam odvolanie sa na paragraf, že DPH platí príjemca, alebo tam mám dať -Oslobodené od dane?
A ešte jedna otázka, objednala som zopár vecí z krajiny mimo EU v hodnote do 22eur, prišlo mi to na poštu bez toho, aby mi na colnici vyrúbili clo. Nie je mi úplne jasné, či mám platiť clo a DPH. Viem, že sa to tu už mnohokrát rozoberalo, ale podľa zákona o DPH §48 bod 2b si myslím, že by som nemusela, či áno? Tam sa nespomína, či ide o súkromnú osobu alebo SZČO. To sa spomína iba v bode 2a. Tak neviem, mám v tom chaos a neviem, čo urobiť. Pochopila som ten zákon správne?
Pomôže mi prosím niekto?

§48
Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru
(1) Oslobodený od dane je dovoz tovaru, ak ide o tovar, ktorého dodanie v tuzemsku platiteľom by bolo oslobodené od dane.
(2) Tovar, ktorý je prepustený do colného režimu voľný obeh s oslobodením od cla podľa osobitného predpisu,22) je oslobodený od dane, ak ide o
a) malé zásielky tovaru neobchodného charakteru a ak ide o dovoz kávy alebo čaju, oslobodenie sa vzťahuje na
1. 500 gramov kávy alebo 200 gramov kávového extraktu a esencie,
2. 100 gramov čaju alebo 40 gramov čajového extraktu a esencie,
b) zásielky, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur,
c) osobný majetok fyzických osôb sťahujúcich sa z tretieho štátu na územie Európskej únie,
.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    DPH a zásielkový predaj do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.