Zavrieť

Porady

zákonný rezervný fond

Ahojte, poprosim o radu, ohladom bankového účtu ZRF. Viem, že už nie je povinnosť ho viesť, ale máme ho ešte a konečný zostatok na ňom nekorešponduje so stavom účtu (ešte) 421. Mám ho vyrovnať podľa účtovníctva, alebo ho môžem kľudne zrušiť, a budem viesť len 421 v účtovníctve? Znamená to, že tie peňažné prostriedky - akože ZRF - nemusím mať ani v pokladnici, stačí len účet 421 ? Ďakujem všetkým.
Usporiadat
Chana Chana

Chana je offline (nepripojený) Chana

V príručke Čo má vediť mzdová účtovníčka 2/2005 kde sa píše o použití a tvorbe soc.fondu v § 6 sa píše a výklad je taký, že zákon o SF presne nerozlišuje, či je povinnosťou zamestnávateľa viesť tieto prostriedky na osobitnom účte v peň. ústave, alebo tvorbu a použitie je možné viesť na osobit. účte vo svojom účtovníctve. To znamená, že nemusí byť otvorený bankový účet. Ja som ho už bola včera zrušiť. Aj rezervný fond v banke som zrušila. Aj tak dosť nahrabali na poplatkoch.
0 0
Chana Chana

Chana je offline (nepripojený) Chana

V príručke Čo má vediť mzdová účtovníčka 2/2005 kde sa píše o použití a tvorbe soc.fondu v § 6 sa píše a výklad je taký, že zákon o SF presne nerozlišuje, či je povinnosťou zamestnávateľa viesť tieto prostriedky na osobitnom účte v peň. ústave, alebo tvorbu a použitie je možné viesť na osobit. účte vo svojom účtovníctve. To znamená, že nemusí byť otvorený bankový účet. Ja som ho už bola včera zrušiť. Aj rezervný fond v banke som zrušila. Aj tak dosť nahrabali na poplatkoch.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

Práve sa mi dostalo do rúk účtovníctvo jednoosobovej s.r.o., ktorá vedie na účtoch 428 a 429 zostatky, a účet 421 - ZRF nebol nikdy vytvorený.

vyzerá to asi takto:

428.001 - Nerozdelený zisk z 2002 - 300 €
428.002 - Nerozdelený zisk z 2004 - 150 €
428.003 - Nerozdelený zisk z 2007 - 800 €
428.004 - Nerozdelený zisk z 2008 - 200 €
428.005 - Nerozdelený zisk z 2009 - 400 €

429.001 - Nerozdelená strata z 2001 - 80 €
429.002 - Nerozdelená strata z 2003 - 1200 €
429.003 - Nerozdelená strata z 2005 - 200 €
429.004 - Nerozdelená strata z 2006 - 600 €

Chcela by som mu to dat teraz do poriadku.

Mala by som zacat tvorbou ZRF zo zisku z r.2002, 2004, 2007.... a potom zo "zvysku" zisku uhradadzat straty a aj zo ZRF uhradzat straty, alebo najprv uhradit straty....

Viem ze z cisteho zisku sa musi vytvorit ako prve ZRF v roku kedy firma prvy krat dosiahne zisk vo vyske 5%, ale ja by som potom asi ten ZRF pouzila aj na uhradu straty...

Prosím poraďte ako by ste začali.

Ďakujem krásne
Zuzana
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

Práve sa mi dostalo do rúk účtovníctvo jednoosobovej s.r.o., ktorá vedie na účtoch 428 a 429 zostatky, a účet 421 - ZRF nebol nikdy vytvorený.

vyzerá to asi takto:

428.001 - Nerozdelený zisk z 2002 - 300 €
428.002 - Nerozdelený zisk z 2004 - 150 €
428.003 - Nerozdelený zisk z 2007 - 800 €
428.004 - Nerozdelený zisk z 2008 - 200 €
428.005 - Nerozdelený zisk z 2009 - 400 €

429.001 - Nerozdelená strata z 2001 - 80 €
429.002 - Nerozdelená strata z 2003 - 1200 €
429.003 - Nerozdelená strata z 2005 - 200 €
429.004 - Nerozdelená strata z 2006 - 600 €

Chcela by som mu to dat teraz do poriadku.

Mala by som zacat tvorbou ZRF zo zisku z r.2002, 2004, 2007.... a potom zo "zvysku" zisku uhradadzat straty a aj zo ZRF uhradzat straty, alebo najprv uhradit straty....

Viem ze z cisteho zisku sa musi vytvorit ako prve ZRF v roku kedy firma prvy krat dosiahne zisk vo vyske 5%, ale ja by som potom asi ten ZRF pouzila aj na uhradu straty...

Prosím poraďte ako by ste začali.

Ďakujem krásne
Zuzana
AK nebol vytvorený RF ihneď pri založení spoločnosti, mali povinnosť ho tvoriť ihneď, ako spoločnosť vytvorila zisk. RF musí byť stále aspoň vo výške stanovenej OZ. Úhrady strát zo zisku- pri tom je treba stále postupovať podľa uznesenia VZ.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Tweety Pozri príspevok
AK nebol vytvorený RF ihneď pri založení spoločnosti, mali povinnosť ho tvoriť ihneď, ako spoločnosť vytvorila zisk. RF musí byť stále aspoň vo výške stanovenej OZ. Úhrady strát zo zisku- pri tom je treba stále postupovať podľa uznesenia VZ.

Vytvorený ZRF nebol, preto ho potrebujem vytvoriť teraz, aj z predchádzajúcich rokov. Len neviem ako zacat.

ci mam zacat trebars takto:

31.12.2010: 428/421 15 € (300*0,05 = 15 €) - tvorba RZF zo zisku roku 2002
31.12.2010: 428/429 80 € - uhrada straty z roku 2001

Ide o jednoosobovu s.r.o., kde samozrejme netusil konatel ze nejake valne zhromazdenie existuje, ani ze ze nejaky RZF sa ma tvorit... Daval si spracovat uctovnictvo externe. Tento rok sa to dostalo ku mne, a ja by som to rada "upratala"...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zk24 Pozri príspevok
Vytvorený ZRF nebol, preto ho potrebujem vytvoriť teraz, aj z predchádzajúcich rokov. Len neviem ako zacat.

ci mam zacat trebars takto:

31.12.2010: 428/421 15 € (300*0,05 = 15 €) - tvorba RZF zo zisku roku 2002
31.12.2010: 428/429 80 € - uhrada straty z roku 2001

Ide o jednoosobovu s.r.o., kde samozrejme netusil konatel ze nejake valne zhromazdenie existuje, ani ze ze nejaky RZF sa ma tvorit... Daval si spracovat uctovnictvo externe. Tento rok sa to dostalo ku mne, a ja by som to rada "upratala"...
Začni teda prvým rokom vytvorenia zisku, pretože povinnosť nastala už vtedy. O strate som ti napísala, buď sa uhradí ziskom, alebo ju uhradia spoločníci, musíš postupovať podľa toho. Ak sa VZ nekonalo, majiteľ nemá ani páru, je to v rozpore s OZ.
Umenie založiť spoločnosť nie je v tom, že ju založím, nech sa peniažky točia ( aj to je podstatné) , ale v tom, že musím jej riadení postupovať podľa legislatívy.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zk24 Pozri príspevok
Vytvorený ZRF nebol, preto ho potrebujem vytvoriť teraz, aj z predchádzajúcich rokov. Len neviem ako zacat.

ci mam zacat trebars takto:

31.12.2010: 428/421 15 € (300*0,05 = 15 €) - tvorba RZF zo zisku roku 2002
31.12.2010: 428/429 80 € - uhrada straty z roku 2001

Ide o jednoosobovu s.r.o., kde samozrejme netusil konatel ze nejake valne zhromazdenie existuje, ani ze ze nejaky RZF sa ma tvorit... Daval si spracovat uctovnictvo externe. Tento rok sa to dostalo ku mne, a ja by som to rada "upratala"...
Ja by som ti navrhovala zbytočne si nekomplikovať účtovanie. Uvedom si, že minulé roky a "netvorenie" RF už neodstrániš. riešiť spätne zisky, straty, úhrady strát z RF mi pripadá zybtočne zložité - nič tým nezachrániš, chyba sa stala.
Naznačenú analýzu si urob na papieri, v exceli, akýmkoľvek vhodným mimoúčtovným spôsobom - len aby si ukázala, vysvetlila majiteľovi firmy a súčasne konateľov, kde sa stala chyba. predpokladám, že aj tak nemá záujem a vôbec ho to netrápi. Ale daj ju podpísať konateľovi=spoločníkovi spolu s Rozhodnutím jediného spoločníka o spôsobe usporiadania HV minulých rokov.
Podľa mňa je šťastie, že máš účet 428 nenulový, tak máš z čoho tvoriť RF.
Najjednoduchšie by bolo, keby na 428 bol nerozdelený zisk viac ako 6700 EUR, tak Rozhodnutie spoločníka bude, že prideľuje do RF zákonom stanovené maximum 10% ZI. /zákon stanovuje minimum, dovoľuje pridel nad rámec/. A budeš to mať v r. 2010 vyriešené.
1 0
AndreaK. AndreaK.

AndreaK. je offline (nepripojený) AndreaK.

Mám otázku - môže spoločnosť zrušiť ZRF - účet 421? Mám úlohu do školy, pričom mám použiť údaje zo súvahy a výkazu ziskov a strát istej spoločnosti, o ktorej neviem bližšie info. Zarazil ma fakt, že v roku 2005, 2006, 2007 bola v kolonke v súvahe narastajúca hodnota ZRF, pričom v roku 2008 je tam kolonka prázdna. Podnik pritom vykázal VH za všetky 4 roky kladný, tak ZRF nemohol byť použitý na úhradu straty. Neviem si teda predstaviť, kam sa mohol ZRF podieť. Nemáte niekto nejaký nápad?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zaujímavé, ale v zmysle OZ ZRF sa využíva práve na krytie strát z podnikania, takže by som na tento fakt upozornila - môže byť chyba v zadaní. Ak ti potvrdia, že zadanie je správne,....... tak potom som ja osobne v koncoch.
0 0
AndreaK. AndreaK.

AndreaK. je offline (nepripojený) AndreaK.

aj ja si myslím, že chyba bude asi v zadaní - už sa tam totiž jedna vyskytla, tak je to pravdepodobné... ďakujem za odpoveď
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Dobrý deň, preberám účtovníctvo po inej účtovníčke, začínam ho nahadzovať v OMEGE a prosím o radu k RF.
V súvahe k 31.12.2009 je na účte 421 =332,-€.
Nakoľko sa jedná /predpokladám/ RF založený pri vzniku spoločnosti, nemalo to byť na účte 417?
421 RF z kap. vkladov
417 RF tvorba zo zisku
Uvažujem správne?
Ak áno, a v súvahe k 31.12.2009, ktorá bola odovzdaná na DÚ je to na 421, a ja to teraz dám na 417, nebudú ma otravovať?
Ďakujem za odpoveď!
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Prepáčte, pomýlila som sa:
417 RF z kap. vkladov
421 RF tvorba zo zisku
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa nemôžeš, bilančná kontinuita musí byť dodržaná.
Vieš naisto, že to má byť na 417?
Tak potom nahod poč.stavy tak ako boli a aj výkaz minulé obdobie bude rovnaký ako bežné v r.2009.
nesprávne 421 preúčtuj na správnu 417 - ak si si istá /nebýva rozšírené vytvárať RF pri založení/ a vykážeš aktuálny stav k 31.12.2010.
Túto zámenu daj do poznámok.
Uvedené by som však urobila, len ak by som do ruky dostala SZ alebo ZL - taký dokument "nepustí".
Naposledy upravil KEJKA : 11.03.11 at 12:11
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Ďakujem za odpoveď, teraz som to pozrela v ZL z r.2001, pri založení s.r.o. nemuseli tvoriť RF, takže to má byť na 421.

Nerozumiem však, že na účte v banke, ktorý bol založený práve na tvorbu RF v roku 2005 je len cca 20,-€ a kde je ten zbytok, keď na účte 421 je 332,-€ ? Môže to byť akože?
Nebude lepšie vytvoriť samostatne pokladňu RF, a tie peniaze akože viesť tam?
A účet v banke radšej dám zrušiť.
Uvažujem správne, alebo nech s.r.o. si tie peniaze na účet v banke RF skutočne doloží?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to už je o niečom inom. Kedysi bola povinnosť mať peniaze aj v banke na účte aj pri RF aj pri SF. Oni ten prevod zrejme neurobili.
Už dávno táto povinnosť neplatí, bankové účty sa nezakladajú,. nevedú, zbytočné poplatky.................
takže účet v banke na RF treba zrušiť
421 zostane tak ako je.
a žiadne peniaze akože sa v pokladni nevedú. Proste to nechaj tak.
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

KEJKA Pozri príspevok
to už je o niečom inom. Kedysi bola povinnosť mať peniaze aj v banke na účte aj pri RF aj pri SF. Oni ten prevod zrejme neurobili.
Už dávno táto povinnosť neplatí, bankové účty sa nezakladajú,. nevedú, zbytočné poplatky.................
takže účet v banke na RF treba zrušiť
421 zostane tak ako je.
a žiadne peniaze akože sa v pokladni nevedú. Proste to nechaj tak.
Teraz som si našla od Vás túto odpoveď, nemám slov, odpovedáte jasne a zrozumiteľne. Každú Vašu odpoveď si vytláčam a zakladám.
Ešte raz vďaka!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať