Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Faktúru nemáš? Ja by som to dala na základe bločku do záväzkov...iných. A každú splátku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.... zásoby. Zároveň by som to zadala aj v krátkodobom majetku.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

DanielaSL
Faktúru nemáš? Ja by som to dala na základe bločku do záväzkov...iných. A každú splátku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.... zásoby. Zároveň by som to zadala aj v krátkodobom majetku.
Nie fakturu len normalny blocek a doklad o splatkach z Quatra.... a ide to do majetku ked to bolo do 500 euro?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tak doklad z Quatra daj v Alfe do záväzkov..ale iných. Pridaj si to do krátkodobého majetku a účtuj v denníku ako zásoby a vždy poníž o splátku záväzok. Môžeš si dať v zásobách analytiku krátkodobý majetok s cenou nižšou ako 1.700,- a životnosťou dlhšou ako jeden rok.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Súhlasím s navrhnutým postupom, ale majetok by musel byť zaradený do príslušnej odpisovej skupiny a odpisovaný. Úhrady záväzkov by neznižovali základ dane.

Ale viem, že pred x-rokmi pri daňovej kontrole vyhodili odpisy z výdavkov nakoľko kdesi v zmluve je uvedené, že až po uhradení x-tej splátky sa predmet stáva vlastníctvom dlžníka.

Nákup cez qatro sa nespráva ako spotrebný úver.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ale ja myslím aby ho zaevidovala len ako krátkodobý...nie dlhodobý.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

U dlhodobého majetku odpisovanom nevidím žiadny problém. Krátkodobý majetok dávať do nákladov vo výške splátok sa mi zdá pritiahnuté za vlasy, ale dá sa.

Netreba zabudnúť na poznámku, že pri dańovej kontrole riešili to, že v nákladoch sa objavili odpisy z majetku, ktorý podľa zmluvy ešte nebol vlastníctvom účtovnej jednotky, ale qatra. V takom prípade neexistuje žiadne riešenie ako dotať splácaný majetok do nákladov až keď qatro nebude vlastníkom majetku.

Qatro nie je lízing.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dakujem velmi pekne za radu....
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Este by som sa chcela opytat ked dodavatel vystavil fakturu minusovu za vratenie obalov cize faktura je cca -200... zaevidovala som ju ako fakturu a ked na ucet peniaze oni vratili vobec nejde nacitat ako zavazok kedze to je prijem...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zabka83
Este by som sa chcela opytat ked dodavatel vystavil fakturu minusovu za vratenie obalov cize faktura je cca -200... zaevidovala som ju ako fakturu a ked na ucet peniaze oni vratili vobec nejde nacitat ako zavazok kedze to je prijem...
Bankový výpis musíš účtovať ako storno výdavkov, len tak ti spáruje mínusovú faktúru
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Žabka dobre radí.
Väčšina softvérov to tak rieši. Je možnosť zaúčtovať mínusovú faktúru ako dobropis. Vtedy sa uvádzajú kladné červené čísla a úhradu potom ide zaúčtovať príjem na BÚ. Ak účtuješ platiteľa DPH zrejme by si mala mínusovú faktúru zaradiť do dobropisov ak je vo faktúre DPH z toho dôvodu, aby bola faktúra správne zaradená do kontrolného výkazu DPH.
0 0