Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Začiatkom roka je dostať v stánkoch daňový sprievodca s komentárom. Teraz to bude na rok 2013. Vydávajú to Hospodárske noviny a aj Pravda. Treba si to kúpiť, tam je všetko aktuálne. A bude to vždy všetko pokope a poruke.
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Začiatkom roka je dostať v stánkoch daňový sprievodca s komentárom. Teraz to bude na rok 2013. Vydávajú to Hospodárske noviny a aj Pravda. Treba si to kúpiť, tam je všetko aktuálne. A bude to vždy všetko pokope a poruke.
Dobre že si to pripomenul, mám klienta s PNS tak mu musím pripomenúť .Najväčší problém mi robí nový Daňový poriadok, v tom sa neviem stále orientovať ,predpokladám, že aj ten tam bude.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Dobre že si to pripomenul, mám klienta s PNS tak mu musím pripomenúť .Najväčší problém mi robí nový Daňový poriadok, v tom sa neviem stále orientovať ,predpokladám, že aj ten tam bude.
V roku 2012 tam bol. No tie paragrafy poriadne poprehadzovali.
A sú tam aj postupy účtovania. Možno chýba iba Obchodný zákonník, ale to už by bola veľká kniha.

Je dobré si to odkladať. Ak príde kontrola trebárs za dva roky, tak sa tie paragrafy už pletú popri tých všetkých novelách.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zmena druhového členenia výdavkov peňažného denníka od 1. 1. 2013. Skúsime zhrnúť.
Aktuálne členenie:

1. zásoby
2. služby
3. mzdy
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov
5. tvorbu sociálneho fondu
6. ostatné výdavky
Tzv. "zberkou" sa stávajú ostatné výdavky, kde sa účtuje to, k čomu nemáme vecnú náplň.

Vzhľadom k vyšpecifikovaniu nového výdavku služby, postupy uvádzajú v § 6/9 PUJU, čo sa tam účtuje, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné.

Ako ostatné výdavky sa účtujú napríklad kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv, nehmotný majetok v ocenení neprevyšujúcom 2 400 eur, ktorý nie je dlhodobým majetkom, zrušenie prác a trvalé zastavenie prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého majetku ak to nie je manko alebo škoda, OC postúpenej pohľadávky, odpis opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku, DPH na konci roka u koeficientára a iné neuvedené výdavky, ktoré nie sú výdavkom na zásoby, služby, mzdy, poistné a odvody a tvorbou SF.
14 2
VegiC VegiC

VegiC je offline (nepripojený) VegiC

Zita5 Pozri príspevok
Aby som bola objektívna marjankaj radí na tejto porade dobrovoľne, netreba sa zasa hneď uraziť.Nikto sme nezabudli na svoje začiatky, ale chceme , aby aj nový účtovník ktorý príde na Poradu študoval všetko čo potrebuje k svojej práci .Len to nás posúva ďalej .Takže on to vôbec nemyslel v zlom .
V žiadnom prípade sa neurážam. Čítam, hľadám, sťahujem, študujem... niekedy to nestačí a človek sa potrebujem poradiť aj s iným účtovníkom a keďže nikoho nepoznám, pomoc som hľadal tu... nechcem obťažovať svojou nevedomosťou ostatných účastníkov, len som si chcel byť istý, že analytika, ktorú som si vytvoril, je správna. V konečnom dôsledku som odpovede na svoje otázky našiel a to je hlavné...
3 0
ledne ledne

ledne je offline (nepripojený) ledne

Keď som tomu dobre porozumel tak, cestná daň sa bude učtovať do služieb ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ledne Pozri príspevok
Keď som tomu dobre porozumel tak, cestná daň sa bude učtovať do služieb ?
No neviem, ako ste k tomu dospeli, ale mne to do služieb nepasuje. Do ostatných výdavkov áno. Prečo? Lebo ostatné výdavky sú zberným stĺpcom pre výdavky, ktoré neviem zaradiť. A daň je daň. Nie je to žiadna služba.
2 0
ledne ledne

ledne je offline (nepripojený) ledne

Ďakujem.
Ešte poprosím - nákup PHM na automobil vo firme, mám zaúčtovať do služieb, alebo do ostatných výdajov ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ledne Pozri príspevok
Ďakujem.
Ešte poprosím - nákup PHM na automobil vo firme, mám zaúčtovať do služieb, alebo do ostatných výdajov ?
Zásoby.
§11/2c postupy JU

http://www.epredpisy.sk/images/stori...2011/562nn.pdf
Naposledy upravil marjankaj : 14.01.13 at 13:51
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Chcem sa spýtať, pracovné oblečenie pre zamestnancov, kde zaradím?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

jana007 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, pracovné oblečenie pre zamestnancov, kde zaradím?
2012 - materiál
2013 - zásoby
3 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

ludia, prosím o odpoved asi na moju "priblblu" otazku,

ale minulý rok som pouzívala kolonku TOVAR len na nákup tovaru na dalsí predaj, myslím, že kvoli poriadku na sklade to bolo super, ze to bolo odclenene, teraz nákup tovaru na dalsí predaj dám do novej kolonky zásoby, nebude v tom dáky velky chaos, ked tam bude zaroven pero, papier, spinky, ziarovky atd, ktore idu ihned do spotreby?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

aktaK Pozri príspevok
ludia, prosím o odpoved asi na moju "priblblu" otazku,

ale minulý rok som pouzívala kolonku TOVAR len na nákup tovaru na dalsí predaj, myslím, že kvoli poriadku na sklade to bolo super, ze to bolo odclenene, teraz nákup tovaru na dalsí predaj dám do novej kolonky zásoby, nebude v tom dáky velky chaos, ked tam bude zaroven pero, papier, spinky, ziarovky atd, ktore idu ihned do spotreby?
Nič Ti nebráni urobiť si vlastnú analytiku ku kolonke zásoby
2 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

beatam, dakujem, prave som si vytlacila novy penazny dennik na rok 2013, a značím si, co a kde budem uctovat,
takze ZASOBY si rozclením minimalne na tovar a materiál...
- do tovaru - tovar na dalsí predaj (zároven ako príjem do skladu),
- a do materiálu - materiál do okamzitej spotreby (toto mimo sklad)....
(myslim, ze stará kolonka tovar bola dost dolezitá sama o sebe, hlavne kvoli prehladu nákupu tovaru - ved na strane druhej kolonku TOVAR v príjmoch nezrusili, resp. ju nespojili dokopy s kolonkou za vyrobky a sluzby..)
0 0
rufus rufus

rufus je offline (nepripojený) rufus

naozaj sú ZASOBY vhodné pre kancelárske potreby, ktoré idú priamo do spotreby? veď stĺpec ZASOBY ide do výkazu majetku a záväzkov a predstavuje speňažiteľný majetok a nie spotrebovaný. Ja by som to dala do OSTATNE odpočítateľné výdavky...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rufus Pozri príspevok
naozaj sú ZASOBY vhodné pre kancelárske potreby, ktoré idú priamo do spotreby? veď stĺpec ZASOBY ide do výkazu majetku a záväzkov a predstavuje speňažiteľný majetok a nie spotrebovaný. Ja by som to dala do OSTATNE odpočítateľné výdavky...
Áno naozaj.
Veď aj tovar, ak ho predáš, tak ho predsa stále budeš viesť v kolónke Zásoby, aj keď na sklade už nič nebude.
A do výkazu nejde stĺpec z peňažného denníka, ale stav zo skladovej evidencie na základe inventúry.
Naposledy upravil marjankaj : 05.02.13 at 11:30
0 0
rufus rufus

rufus je offline (nepripojený) rufus

ďakujem
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

prosim Vas a ako si to clenite v ALFE?
mne "sám" program rozdelil napríklad zásoby na tovar a materiál. potrebovala by som ešte rozčleniť napr. materiál na PHM, kancelárske potreby..... ale neda sa to. rozmyslam ze to urobim takto :
zásoby-tovar,
zásoby - materiál PHM
zásoby - materiál kancelárske potreby
zásoby - materiál obaly .... a pod
a ked budem potrebovat vediet material spolu, tak to manualne spocitam.... dake divne, ze?
0 0
kylie kylie

kylie je offline (nepripojený) kylie

Dobrý deň. V Alfe mi "sám" program ponúkol členenie vo výdavkoch za služby - nákup PHM. No podľa usmernenia by nákup PHM mal byť zaradený do zásob. Tak už teraz tomu nerozumiem.Je to chyba v Alfe?
0 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
kylie Pozri príspevok
Dobrý deň. V Alfe mi "sám" program ponúkol členenie vo výdavkoch za služby - nákup PHM. No podľa usmernenia by nákup PHM mal byť zaradený do zásob. Tak už teraz tomu nerozumiem.Je to chyba v Alfe?
Od 1.1.2013 sa PHM člení do výdavkov zásob.
Naposledy upravil susan 111979 : 10.02.13 at 18:18
0 0
Načítať ďalšie