Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Podľa môjho názoru je to služba.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Prosím Vás a parkovné, autoumývarka tiež ostatné výdavky? SL- služby, alebo ostatné výdavky ? Človek si už na niečo zvykne a zas to menia :-(.

Ďakujem
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

už sa mi to poplietlo - zakupil som NTB/ 500 e s DPH/ ako ho správne zaučtovať v JU ?
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

L-M Pozri príspevok
Prosím Vás a parkovné, autoumývarka tiež ostatné výdavky? SL- služby, alebo ostatné výdavky ? Človek si už na niečo zvykne a zas to menia :-(.

Ďakujem
podľa mna služby
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

MIŠO T Pozri príspevok
už sa mi to poplietlo - zakupil som NTB/ 500 e s DPH/ ako ho správne zaučtovať v JU ?
zasoby
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

topper1 Pozri príspevok
zasoby
Ja som to dal ako DM / že je to drobny majetok/ a ono mi to hodilo do VNZD, takže teraz už viem že DM je DLHODOBY MAJETOK. To ho len treba evidovat v KM
0 0
lu-ab lu-ab

lu-ab je offline (nepripojený) lu-ab

dobrý deň, čítam si túto tému stále dokola a už som z nej domotaná...PZP a hav. poistku účtujete ako poistné služby alebo ostatný výdavok? PHM zostáva na zásobách? pretože kdesi vyššie som čítala, že je to vraj služba...a ešte by ma zaujímali úroky z úveru? tiež ostatný výdavok? ďakujem za odpoveď
0 0
jaroslava.n jaroslava.n

jaroslava.n je offline (nepripojený) jaroslava.n

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či niekto z vás používa program IFOsoft, a ako rieši to členenie zásob, služieb a ostatných výdavkov analytický, lebo podľa mňa sa to v tomto programe nedá a teda budem mať všetko v jednom, a nebudem to vedieť rozčleniť. Ďakujem
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Dobropisom sme dostali bonus za rýchlu platbu - VOS alebo VTO?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nikula Pozri príspevok
Dobropisom sme dostali bonus za rýchlu platbu - VOS alebo VTO?
Čo znamená skratka VOS a VTO ?
0 0
mimusa mimusa

mimusa je offline (nepripojený) mimusa

Prosim Vas je to spravne
drobny hmotny majetok napr. telefon do ostatne
suciastky na udrzbu auta do sluzieb
sáčky do koša do zasob
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Ahojte,
ako by ste zaúčtovali,
- úroky BU - ostatné nezdaniteľné príjmy
- vrát. daň z mot. vozidiel - ostatné nezdaniteľné príjmy alebo minusom ostatné výdavky /suma je zaradená medzi pohľadávky, negativný pohyb ani neviem, či sa dá nejako urobiť/.
Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

mimusa Pozri príspevok
Prosim Vas je to spravne
drobny hmotny majetok napr. telefon do ostatne
suciastky na udrzbu auta do sluzieb
sáčky do koša do zasob
telefón ako prístroj - zásoby - hnuteľné veci použiteľné do roka
súčiastky na údržbu auta - zásoby - náhradné dielce k HM
sáčky do koša - zásoby - prevádzkový materiál
3 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Siporka Pozri príspevok
Ahojte,
ako by ste zaúčtovali,
- úroky BU - ostatné nezdaniteľné príjmy
- vrát. daň z mot. vozidiel - ostatné nezdaniteľné príjmy alebo minusom ostatné výdavky /suma je zaradená medzi pohľadávky, negativný pohyb ani neviem, či sa dá nejako urobiť/.
Ďakujem
vrátenie dane z motorových vozidel - mínusom výdavky ovplyvňujúce základ dane ostatné
1 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nikula Pozri príspevok
Dobropisom sme dostali bonus za rýchlu platbu - VOS alebo VTO?
dobropis za čo? tovar? materiál? služba? - účtuje sa mínusom v príslušnom druhovom členení. Platba za faktúru bola účtovaná ako tovar? materiál? služba? Odpoveď na tieto otázky vám dá správny postup.
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Úroky na BU 0,01 EUR kde účtovať?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Siporka Pozri príspevok
Úroky na BU 0,01 EUR kde účtovať?
kreditny urok PNZD ostatne ...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Sarlotka Pozri príspevok
kreditny urok PNZD ostatne ...
ja pokial ho nemam zdaneny davam ako POZD, ak je zdaneny tak vtedy davam PNZD.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Mám za to, že každý kreditný úrok je zdanený a to zrážkovou daňou - v zmysle zákona. Bez ohľadu na to, či zrážková daň je rovná nula, alebo nie. Zdanený je.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
Mám za to, že každý kreditný úrok je zdanený a to zrážkovou daňou - v zmysle zákona. Bez ohľadu na to, či zrážková daň je rovná nula, alebo nie. Zdanený je.
Ale z bankového výpisu nevyplýva že je úrok zdanený .Čo v tom prípade ?
0 0
Načítať ďalšie