Zavrieť

Porady

18rocny so ZTP-a co dalej?

V marci bude mat moj syn 18rokov.Ma preukaz ZTP bez obmedzenia,nakolko je mentalne postihnuty, so ziadnou vyhliadkou na zmenu stavu.Po dovrseni plnoletosti by mal mat narok na priznanie inv.dochodku z mladosti.Ma niekto skusenosti s vybavovanim tohto dochodku,kedy a s akymi dokladmi sa vybavuje?Je nutne pre vybavenie zbavit ho svojpravnosti?To budem musiet vybavit,nakolko sa nevie ani podpisat.Dakujem za kazdu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vybavuje sa tak ako invalidný dôchodok ale s poukazom na § 70 ods. 2 zákona 461/2003 o soc. poistení. Posudkový lekár musí spolupracovať s doteraz ošetrujúcimi lekármi. Svojprávnosti ho netreba zbaviť.

    § 70
    (2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Xanti, Katy a R, Anik, Lubaba, Andyke, betka631, avalik
    7

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja skúsim doplniť prakticky - zastav sa aj s jeho OP na sociálnej poisťovni - ak už má 18 (alebo hneď po narodeninách), vysvetli o čo ide a možno ti pomôžu rovno napísať žiadosť ... Dajú ti zoznam, čo všetko ešte k tomu potrebujú - obvodný lekár napíše posudok (samozrejme, bude k tomu potrebovať doklady od odborných lekárov ku ktorým chodíte), .... no a ak im všetko doložíš, potom pozvú na posúdenie ... (posudková komisia na SP)
    Maria-najprv dakujem za tvoju odpoved.Mne ide o to,ci pri ziadani o ten inv.dochodok-na ktory bude mat urcite narok-treba,aby uz bol zbaveny svojpravnosti.Viem,ze su tam nejake problemy,ked sa nevie podpisat pri preberani dochodku-to som uz niekde na nete citala..V podstate ide o to,aby som zistila,ci ma niekto takuto skusenost,ci nebude lepsie tam prist uz s rozsudkom o zbaveni svojpravnosti..Oni mozu pockat s vyplacanim-aj ked raz to poslu spatne ku dnu,odkedy mal narok-az kym ten sud neprebehne..Kazdopadne dakujem!
    Katy a R,dakujem za odpoved.V soc.poistovni mi urcite daju zoznam vsetkeho,co treba k vybaveniu dochodku,ja len potrebujem zistit,ci kvoli jeho preberaniu-kedze sa nevie podpisat-bude nutne urychlit vybavenie zbavenia jeho svojpravnosti.To vraj trva dost dlho a dovtedy sa dochodok nevyplaca-az neskor spatne.V podstate chcem zistit,ci ten sud nemam uz vybavovat v predstihu,najst niekoho,kto to uz absolvoval..
    Katy a R má OP - kto ho podpisovl ???

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Denisa585,
    ja by som zašla na SP a opýtala sa v kancelárii kde sa spisujú žiadosti o dôchodok, či treba pozbaviť svojprávnosti ak je taký postih. Lebo technicky ak sa nevie podpísať, tak nevie ani požiadať o ID z mladosti.
    Tak zrejme by mal mať určeného dákeho poručníka.
    Katy a R-OP ma a nie je podpisany..len som tam povedala pracovnikom,ze sa nevie podpisat a to bolo vsetko..

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    denisa585 Pozri príspevok
    Katy a R-OP ma a nie je podpisany..len som tam povedala pracovnikom,ze sa nevie podpisat a to bolo vsetko..
    - ja predpokladám, že žiadosť môžeš dať aj za neho ty - ako rodič. Kým nemá 18, tak si aj tak jeho zák zástupca (ale daj nám vedieť, ako to je presne).
    Tú "svojprávnosť" určite nemusíš urýchlene riešiť - keď aj neskôr spravíte
    A ak ti ide len o preberanie peňazí - to je najmenej - požiadaš, nech platia na účet ...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vybavovala som jeden dôchodok z mladosti už ako opravný prostriedok k invalidnému - aj to priznali s tým koeficientom v zákone. Bol to muž, ktorý sa aj snažil zamestnať, ale všade zlyhal (živila ho zazobaná rodina). Nakoniec ich napadlo vybaviť invalidný a vyšiel mu moc malý. Namietali sme, že nebol ani raz zamestnaný v kuse pol roka, teda mu musia vyrátať aj dôchodok z mladosti a porovnať ho s normálnym invalidným, ktorý je výhodnejší.

    Ten pán nebol zbavený svojprávnosti vôbec, ani doteraz nie je. Osobitného príjemcu možno vybaviť aj bez zbavenia svojprávnosti. Sociálka ti môže k tomu dať vyjadrenie - môžeš napísať aj list. Požiadať o dôchodok môžete hocikedy, výplata sa dá zariadiť až tri roky dozadu.
    Katy a R Pozri príspevok
    - ja predpokladám, že žiadosť môžeš dať aj za neho ty - ako rodič. Kým nemá 18, tak si aj tak jeho zák zástupca (ale daj nám vedieť, ako to je presne).
    Tú "svojprávnosť" určite nemusíš urýchlene riešiť - keď aj neskôr spravíte
    A ak ti ide len o preberanie peňazí - to je najmenej - požiadaš, nech platia na účet ...
    Takze-dnes sa mi ozvala jedna znama,ktora ma postihnutu dceru a presla si tym..nemali sme moznost to cele podrobne prejst-stretneme sa osobne-ale z jej skusenosti je to asi takto..O dochodok mozem poziadat najskor v den jeho 18tich narodenin-t.z.ze uz nebudem jeho zak.zastupca.V soc.poistovni mi daju za "kybel poziadaviek"-potvrdenia od lekarov,zo skoly,atd...peniaze nepoukazuju na ucet,budeme chodit pre ne na postu..budem musiet vypisat nejaku ziadost,ze som jeho "porucnik"-tak mozem preberat peniaze bez zbavenia svojpravnosti..ak by som mala rozsudok o zb.svoj.-mozem poziadat vyplatu na ucet-na moje meno alebo by som musela zalozit na meno mojho syna..a kvoli zbaveniu svojpravnosti raz alebo dvakrat dokladat,na co boli jeho peniaze pouzite..Tolko som si zapamatala a pochopila..Ked to absolvujem osobne-dam vediet,snad pomozem niekomu,kto to raz bude potrebovat..A este raz vsetkym dakujem!

    18rocny so ZTP-a co dalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.