Zavrieť

Porady

Mam narok na vyplacanie materskej z DNP?

Chcela by som sa opytat,DNP si platim od 31.1.2012 a skoncilo mi 22.10.2012.Som v 14-tom tyzdni,nastup na MD mam 29.5.2013.Bolo mi povedane,ze nemam narok na davku z DNP aj ked som otehotnela pred ukoncenim platenia DNP a mala by som byt v ochrannej lehote.Bolo mi povedane ze som musela otehotniet minimalne do konca augusta..Mozte mi poradit ako to vlastne je,a ci sa da pripadne nejako pomoct alebo pripoistit,aby som aspon daco z toho mohla mat..Mam trvaly pracovny pomer a DNP som si platila s maxima..Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    bola si tehotná k 22 10 2012? ak áno, si v ochrannej dobe.....

    aký VZ máš v zamestnaní?

    jajozh je offline (nepripojený) jajozh

    jajozh
    Ano,pravdepodobne od 15.10...Ale na socialke mi povedali ze som musela byt uz v auguste,aby som mala narok...Hrubu mzdu mam 500eur,platila som mesacne skoro 30eur
    Naposledy upravil jajozh : 09.01.13 at 13:55

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    podľa § 50 zákona č. 461/2003 v pl. znení....

    § 50


    Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.

    jajozh je offline (nepripojený) jajozh

    jajozh
    Preco mi na socialke tvrdia ze som neskoro otehotnela,a na vyplacanie s DNP narok nemam,iba od zamestnavatela?Doporucili mi znova sa pripoistit od 1.4..

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jajozh Pozri príspevok
    Preco mi na socialke tvrdia ze som neskoro otehotnela,a na vyplacanie s DNP narok nemam,iba od zamestnavatela?Doporucili mi znova sa pripoistit od 1.4..
    to netuším, prečo......

    prejdi si na porade ešte viac príspevkov, uvidíš, že máš nárok na MD aj z DNP......

    ak by si mala zdravotné problémy, ak pôjdeš pred MD na PN, pýtaj si dve kladenky vypísať.....(ale to určite vieš)....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ak si sa prihlasila 31.1.2012, tak ti skončilo dnp neskôr, až 26.10., ale asi si sa prihlásila skôr, nie 31.1.

    a čo v práci, pracuješ? odkedy? alebo si po ukončení dnp napr. nečerpala rodič.dovolenku? či dlhodobú pn (viac ako 52týž), alebo neplatené volno alebo očr dlhšiu ako 10dní alebo si náhodou neštrajkovala? (teraz si nie som istá, či vtedy poistenie trvá alebo sa prerušuje)
    iné mi nenapadá, prečo ti niečo také tvrdila. Aj ked som už zvyknutá na rozne dezinformácie.

    Podstatné je, či ti lekár dá potvrdenie, že si tehotná a aj si bola v čase ukončenia dnp, teda 22.10.2012. O to ide. Ak ti také potvrdenie dá, tak máš nárok na materské a aj nemocnské z dnp. A samozrejme je podstatné, aby ti do nástupu na md nevzniklo nem.poistnie, tj.aby si nemala ani žiadne prerušenie poistenia, napr. tá RD ...

    jajozh je offline (nepripojený) jajozh

    jajozh
    Ahoj.Pracujem stale riadne na zmluvu.Nic z toho co si pisala som necerpala ani nestrajkovala..Prave som zistila,ze kebyze sa dam znova poistit od 1.4.2013 co mi poradili na socialke,tak mi padne ochranna lehota 8 mesiacov.A evidovana som bola k 31.1.2012 a termin zaniku DNP tam mam uvedene 22.10.2012 aj na socialke to tak maju,Je to 270dni..A som v 14 tyzdni,nastup na matersku mam 29.5.2013....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    tam je určite iný dátum niekde. Tiež som bola dnp od 31.1.2012 a skončilo mi 26.10.2012. A áno, vznikom nového nem.poistenia (dobrovolného) by ti ochr. lehota zanikla a nárok by bol z minima.
    pedagog 1 ano,pravdepodobne nesedi datum

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    tam je určite iný dátum niekde. Tiež som bola dnp od 31.1.2012 a skončilo mi 26.10.2012. A áno, vznikom nového nem.poistenia (dobrovolného) by ti ochr. lehota zanikla a nárok by bol z minima.lebo bacha na to. Ak by si mala dlh v soc.poistovni napr. z dôvodu, že si platila len do 22.10. a mala si platiť za obd. do 26.10. a dlh po 8.11.2012 máš v soc.poistovni 5 eur alebo viac, tak nárok na nem.dávku z dnp ti nevznikne. V ochrannej lehote je to prísnejšie s platením, za posledné obdobie musí byť zaplatené v splatnoti.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jajozh Pozri príspevok
    Dakujem..Aj ked nechapem, preco takto zavadzaju ludi na socialke....
    prečo? asi najskôr nevedomosť,neznalosť zákona.....

    jajozh je offline (nepripojený) jajozh

    jajozh
    Platby som prevadzala podla predpisu,ktory mi zaslali aj ten posledny mesiac plnu vysku 29,63eur,takze tam problem zrejme nebudem mat.

    pedagog 1 je offline (nepripojený) pedagog 1

    pedagog 1
    ahojte, som ten isty "pripad" s tym rozdielom, ze som na RD.-momentalne PN (rizikove t.) DNP platim po starom tiez od 31.1.2011 skoncilo mi 26.10.2012. Otehotnela som este koncom augusta. Co mam robit, ked chcem poberat matersku aj z DNP? (kedze som na RD,teraz PN a plynule nastupim na RD). VDAKA!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.