Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenske poistenie v r 2013, prihlasit sa?

Dobry den,
s manzelom planujeme dieta a chcem sa opytat, ako je to s DNP v roku 2013. Kolko korun budem mesacne platit, ake su zakladne poziadavky, podmienky, oplati sa to vobec? ako postupovat? kolko korun by som mesacne dostavala?

moj hruby plat je 520e a som zamestnana od 10.2.2011.

Dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pobavila som sa, že koruny ...

balík dobrovolných poistení
minimálny VZ 393 eur, platba bez poistenia v nezamestnanosti 130,27 eur
platba s poistením v nezamestnanosti 138 eur a dáke drobné
poistenie musí trvať 270 dní.
A MD z toho je platená 34 týždňov cca 7,5 mesiaca vo výške 255 eur.

Prerátaj si sama, či sa Ti to oplatí. A platiť musíš ak si nemala iné ukončené poistenie v posledných 2 rokoch.
5 0
nelabela nelabela

nelabela je offline (nepripojený) nelabela

dakujem,
takze za tych 138e mesacne by som dostavala potom mesacne 255e?
a keby si to neplatim, ako sa vyrata materska? ci len 65% z hrubeho platu?

a keby zostanem od septembra nezamestnana a uz sa nezamestnam a v decembri ostanem tehotna, aky je tam potom vypocet?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

áno z platu je MD 65% z hrubej mzdy bajočko. Ak budeš nezamestnaná, a otehotnieš po skončení PP tak sa vieš dobrovolne pripoistiť. Na to aby bola MD platená z maxima 1176 eur VZ je potrebné stihnúť byť poistená min. 26 týždňov pred nástupom na MD.
A platí sa 35,15% z VZ.
4 0
nelabela nelabela

nelabela je offline (nepripojený) nelabela

aha, takze ak budem nezamestnana, tak mesacne to bude okolo 400e a potom pol roka budem dostavat 1176e?
a ak by som isla hned na pn? tam sa to nejak zmeni?

a este ak budem zamestnana tak tych 255e co by som mala tych 7,5 mesiaca by bolo k tym 65% z platu? to vychadza okolo 340e....
cize tych 255e (mesacne platit 138e) + 65% z platu, tzn 340...? ci ako? aby som mala jasno
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nelabela
nie je to tak, VZ = vymeriavaci základ, ak si zamestnaná tvoj VZ = hrubá mzda zo zamestnania ... takže 65% z VZ je materská, a nie že budeš dostávať 1176 eur či 1179 eur ako je maximum na nemocenské poistenie.

Ak si začneš platiť DNP ako som uviedla v prvom príspevku, tak áno o tých 255 e dostaneš vyššiu MD ... takže dokopy bude 338+255 = 593 eur .
Ak nebudeš platiť DNP a budeš len zamestnaná tak MD bude 338 eur.

Ak skončíš v práci , a potom sa pripoistíš z maxima ( mesačne treba platiť vyše 400 eur do SP počas tých 26 týždňov ) tak tvoja MD bude 750 eur cca
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lenka.mar pre teba platí prvý príspevok, prečítať a prerátať si to hádam vieš sama, či sa Ti to oplatí. Mať o 55e viac počas 7,5 mesiaca oproti rodičovskému príspevku ak musíš zainvestovať 9x138 eur ...
2 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Poprosím aj ja o radu.
SZČO, zatiaľ nie je povinný platca do SP, dobrovoľné DNP si zatiaľ neplatí. Ide na umelé oplodnenie, takže je veľká pravdepodobnosť, že pôjde na PN (rizikové tehotenstvo).
Ak by sa teraz prihlásila k celému ? balíku DNP ako dlho musí platiť aby jej vznikol nárok na PN a neskôr na materskú.

Z príspevkov na porade som to pochopila tak, že sa prihlási na DNP, platí si ho min. 7 dní, nastúpi na PN, počas PN sa DNP neplatí avšak musí byť poistená min. 26 týždňov pred nástupom na materskú. Za týchto podmienok jej vznikne nárok na PN aj nárok na materskú .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anet,
szčo mala ukončené nejaké poistenie pred začatím SZCO? a kedy v akom období?
Ak nemala žiadne poistenie, tak platí príspevok č. 1.
To zo 7 dňami môžu urobiť babenky čo si platili DNP alebo skončilo im poistenie z dôvodu prepustenia z práce.

A ak nemala žiadne poistenie alebo ho mala veľmi dávno tak nárok na PN mať nebude , a tým pádom aj ludia na PN ak ju nemajú platenú z DNP si musia to DNP platiť.
Naposledy upravil Xanti : 10.01.13 at 17:05
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

V pracovnom pomere bola do 31.05.2011 nepretržite 15 rokov. Potom bola evidovaná na ÚP a poberala dávku, od 01.01.2012 je SZČO. DNP si zatiaľ nikdy neplatila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Anet
už je neskoro, nakoľko ten PP skončil strašne dávno, ešte do cca 30.8.2012 sa mohla kedykoľvek prihlásiť na DNP ale teraz je už neskoro.
Teraz ak chce mať nárok na PN a MD tak musí mať zaplatených z DNP 270 dní.
Ak sa stane povinným platcom odvodov, tak od júla môže ísť na PN ale MD z toho nedostane, detto zamestnanie ak si nájde tak na PN ísť môže ale MD mať nebude ak nezíska 270 dní poistenia.
2 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Veľmi pekne ďakujem. Takže v každom prípade si musí platiť DNP min. 270 dní ak chce MD.
Ak by bola od júla povinným platcom, dostala by aspoň PN z min. VZ až do nástupu na MD?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anet Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem. Takže v každom prípade si musí platiť DNP min. 270 dní ak chce MD.
Ak by bola od júla povinným platcom, dostala by aspoň PN z min. VZ až do nástupu na MD?
Ano ak je povinný platca poistenia, tam nie je podmienka 270 dní ako pri dobrovolnom , a PN by dostala , no nárok na MD by nemala.
A na PN by tuším mohla byť až do 6 týždňa po pôrode.
2 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Xanti, ešte poprosím. Môže isť na PN, aj keď v podstate žiadnu nemocenskú dávku dostávať nebude, ale aspoň by nemusela platiť odvody do ZP? Predsa len každé euro je dobré.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anet Pozri príspevok
Xanti, ešte poprosím. Môže isť na PN, aj keď v podstate žiadnu nemocenskú dávku dostávať nebude, ale aspoň by nemusela platiť odvody do ZP? Predsa len každé euro je dobré.
Ak nedostane nemocenské dávky, tak odvody do ZP platiť bohužial musí. Takže neušporí nič.
1 0
xmatka xmatka

xmatka je offline (nepripojený) xmatka

Chcem sa tiež spýtať,čo vlastne dostanem ja a či vôbec niečo keď: máj 2010 som zmaturovala,september 2010 som sa zaevidovala na ÚPSVaR do januára 2012.Od septembra 2011 som pracovala na dohodu,čiže mzda 130eur.Lenže,od septembra 2011 som zároveň aj externý študent a tak som sa nechala v januári 2012 vyradiť z evidencie na ÚPSVaR,keďže zdravotné poistenie za mňa platí štát.V decembri 2012 mi skončila DPČ a teraz som doma,keďže školu končím v máji.Ale keby som otehotnela,ako by to vyzeralo finančne?? Vopred ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

xmatka Pozri príspevok
Chcem sa tiež spýtať,čo vlastne dostanem ja a či vôbec niečo keď: máj 2010 som zmaturovala,september 2010 som sa zaevidovala na ÚPSVaR do januára 2012.Od septembra 2011 som pracovala na dohodu,čiže mzda 130eur.Lenže,od septembra 2011 som zároveň aj externý študent a tak som sa nechala v januári 2012 vyradiť z evidencie na ÚPSVaR,keďže zdravotné poistenie za mňa platí štát.V decembri 2012 mi skončila DPČ a teraz som doma,keďže školu končím v máji.Ale keby som otehotnela,ako by to vyzeralo finančne?? Vopred ďakujem
Nemáš ešte ani jeden deň nemocenského poistenia (nikdy si nebola poistená) ... takže mterská žiadna. V prípade, že nie je nárok na materské - štát platí rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.
0 0
xmatka xmatka

xmatka je offline (nepripojený) xmatka

Ďakujem za odpoveď,takže mne sa to dobrovoľné poistenie ani neoplatí,však?
a ešte by som chcela vedieť,čo sa týka odvodov,nakoľko som pracovala len na dohodu-nedá sa to nejako doplatiť??lebo som videla v telke,že hej,len som nedávala veľmi pozor,tak neviem,ako to funguje..
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

xmatka Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď,takže mne sa to dobrovoľné poistenie ani neoplatí,však?
a ešte by som chcela vedieť,čo sa týka odvodov,nakoľko som pracovala len na dohodu-nedá sa to nejako doplatiť??lebo som videla v telke,že hej,len som nedávala veľmi pozor,tak neviem,ako to funguje..
asi tak nejako.....
i dobrovoľné poistenie sa dá doplatiť dozadu......ale iba dôchodkové........
0 0
xmatka xmatka

xmatka je offline (nepripojený) xmatka

ďakujem za Váš čas a odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

xmatka Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď,takže mne sa to dobrovoľné poistenie ani neoplatí,však?
a ešte by som chcela vedieť,čo sa týka odvodov,nakoľko som pracovala len na dohodu-nedá sa to nejako doplatiť??lebo som videla v telke,že hej,len som nedávala veľmi pozor,tak neviem,ako to funguje..
Od 1.1.2013 sa platí nem.poistenie aj z dohôd z pravidelným príjmom (ak si externá študentka, nevzťahuje sa na teba odvodové zvýhodnenie). Ak dohoda bude trvať aspoň 270 dní, vznikne ti nárok na materské. Samotné nem.poistenie sa nedá doplatiť spätne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať