Zavrieť

Porady

Pn a vypoved

Vie mi niekto zjednodušene vysvetlit toto?: Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.Veď ochranna doba je 7 dni od skončenia pp, nie? Ak tomu dobre rozumiem, tak ak napr. vypovedna doba konci 31.1., ale zamestnanec ide na pn napr. 20.1. na 3 mesiace, tak pp neskončil 31.1., ale trvá až do konca pn a za ten čas za neho zamestnávateľ platí všetko- nemocenské, dôchodkové, zdrav? Ale ak by bol pn až od 1.2., tak mu len sp platí nemocenské a stat zdravotne? Dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak počas výpovednej doby (platí, len ak bola daná výpoveď zamestnávateľom) zamestnanec nastúpi na PN, správne si citovala, že pracovný pomer nekončí koncom výpovednej doby, ale ukončením PN-ky. Prvých 10 dní platí zamestnávatel náhradu príjmu, od 11. dňa vypláca nemocenské sociálna poisťovňa.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
darinal darinal

darinal je offline (nepripojený) darinal

Takze je ďalej zamestnaný až do konca pn? Kto a aké poistenie za neho platí? Vdaka
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Pocas PN sa neplatia ziadne odvody, ani do SP ani do ZP.
Ale ak trva zamestnanie, clovek je stale poisteny.

Pre podporu aj pre dochodok ide o vylucitenu dobu, teda poistenie trva, nezapocitava sa vsak do vypoctov cas, lebo nie je prijem.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

darinal Pozri príspevok
Takze je ďalej zamestnaný až do konca pn? Kto a aké poistenie za neho platí? Vdaka
V ZP je poistencom štátu a v SP je obdobie PN vylučitelná doba.
0 0
darinal darinal

darinal je offline (nepripojený) darinal

Takze potom je to jedno či ide na pn ešte počas výpovednej doby, alebo až po jej uplynutí do 7 dni a nie je v tím žiadny rozdiel?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

darinal Pozri príspevok
Takze potom je to jedno či ide na pn ešte počas výpovednej doby, alebo až po jej uplynutí do 7 dni a nie je v tím žiadny rozdiel?
Celkom jedno to nie je, počas PN-ky mu "beží" doba nemocenského poistenia aj poistenia v nezamestnanosti, aj keď je to pre výpočet vymer.základu vylučitelná doba.
Ak bude začiatok PN po skončení prac.pomeru, nemocenské vypláca od 1. dňa sociálna poisťovňa.
0 0
darinal darinal

darinal je offline (nepripojený) darinal

Ďakujem, viem, asi sú to primitivne otázky, ale... Tomu rozumiem, že ak je pn až po vy. lehote, tak aj tých prvých 10 dni platí sp. Ale nerozumiem tomu, že "beží mu doba poistenia"... Aká je v tom výhoda, keď odvody zamestnávateľ neplatí. Čo je teda pre zamestnanca vyhodnejsie. Ďakujem za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

darinal Pozri príspevok
Ďakujem, viem, asi sú to primitivne otázky, ale... Tomu rozumiem, že ak je pn až po vy. lehote, tak aj tých prvých 10 dni platí sp. Ale nerozumiem tomu, že "beží mu doba poistenia"... Aká je v tím výhoda, keď odvody zamestnávateľ neplatí. Čo je teda pre zamestnanca vyhodnejsie. Ďakujem za pomoc
Trvanie pracovného pomeru počas PN.
Kolko má zamestnanec rokov ?
0 0
darinal darinal

darinal je offline (nepripojený) darinal

31, prečo?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

darinal Pozri príspevok
Vie mi niekto zjednodušene vysvetlit toto?: Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.Veď ochranna doba je 7 dni od skončenia pp, nie? Ak tomu dobre rozumiem, tak ak napr. vypovedna doba konci 31.1., ale zamestnanec ide na pn napr. 20.1. na 3 mesiace, tak pp neskončil 31.1., ale trvá až do konca pn a za ten čas za neho zamestnávateľ platí všetko- nemocenské, dôchodkové, zdrav? Ale ak by bol pn až od 1.2., tak mu len sp platí nemocenské a stat zdravotne? Dakujem
K tomuto dodám .. že si treba ujasniť čo je ochranná doba podľa ZP (citovala si z §64) ... a čo je ochranná lehota pre nárok na nemocenskú dávku podľa zák o SP (§32) !

doplním teda ... 7dňová je ochranná lehota pre nárok na nemocenskú dávku (po skončení poistenia) .
ochranná doba podľa ZP je niečo iné - citovala si z príslušného §
Naposledy upravil Katy a R : 15.01.13 at 19:55
0 0
darinal darinal

darinal je offline (nepripojený) darinal

No super, tak mám v tom ešte väčší hokej ako som si myslela. Pomoc!
0 0
darinal darinal

darinal je offline (nepripojený) darinal

0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ako píše katy, niečo iné je
-- ochranná lehota podla Zákona o nemocenskom poistení - neupravuje ukončenie pracovného pomeru, ale upravuje nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské) po ukončení nem.poistenia. Je obvykle 7dní. Je to OBDOBIE PO ukončení prac.pomeru, presnejšie nemoc. poistenia, v ktorom ked ti vznikne pn či očr, tak ti vznikne nárok na nemocenskú dávku zo soc.poistovne aj napriek tomu, že ti už nem.poistenie netrvá. Nem.dávku budeš poberať bez ohladu, či nem.poistenie (po dni vzniku pn/očr) nadalej trvá alebo nie. Niekedy sa nesprávne označuje ochranná lehota aj obdobie, kedy poberáš nemocenské po ukončení prac.pomeru, aj ked pn vznikla ešte v čase trvania poistenia. Je podstatné, či ochranná lehota trva "v den" vzniku pn/očr, je nepodstatné, či trvá počas celej pn.

Ochranná doba podla Zákonníka práce znamená, že v čase, ktorý označuje Zákonník práce za ochrannu dobu nemôžeš dostať výpoved napr. podla § 63 ods.1 písm. b) z nadbytočnost, ale môžeš napr. dostať výpoved ak sa ruší podnik, či sťahuje a to podla § 63 ods.1 písm. a ) ZP.
Ak by si dostala výpoved z nadbytočnosti a výpovedná doba by mala skončiť počas ochrannej doby (PN, riadne oznámeného tehotenstva, RD, MD ...), tak skončí pracovný pomer posledným dnom ochrannej doby, teda ukončením pn...
Ak by ale išlo o výpoved podla § 63 ods.1 písm.a) ZP alebo o výpoved zo strany zamstnanca alebo o ukončenie pp dohodou, tak tam trvanie pn nemá vplyv na ukončenie pp, teda pracovný pomer skončí aj ked pn pokračuje.

Teraz k trvaniu poistenia (poberanie nem.dávok nie je to isté obdobie ako trvanie poistenia!)
Je výhodnejšie, ak ti trvá poistenie=prac.pomer aj počas pn. Podla mna, hlavne sa ti to ráta do dôchodku, príp. nárok na podporu... Ak by skončil prac.pomer, bol by človek len zdravotne poistený, žiadne poistenie zamestnanca po ukončení pp by netrvalo (samozrejme ak nemá iný pp).
1 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Dobrý deň.Tiež by som potrebovala poradiť.Dostala som výpoveď za údajné porušenie prac.disciplíny.Výpovedná doba je 2 mesiace a začala mi plynúť 1.12.2012.Lenže od 2.1.2013 som Pn a skončila mi 15.3.2013.Dozvedela som sa,že zamestnávateľ ma ešte stále neodhlásil zo SP.Kedy mi vlastne končí prac.pomer?? 1.2.2013 alebo až po skončení PN-ky?? Papier o ukončení PN som odovzdala do SP.Musím niečo zahlásiť aj zamestnávateľovi??
Veľmi pekne ďakujem za odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

renataj Pozri príspevok
Dobrý deň.Tiež by som potrebovala poradiť.Dostala som výpoveď za údajné porušenie prac.disciplíny.Výpovedná doba je 2 mesiace a začala mi plynúť 1.12.2012.Lenže od 2.1.2013 som Pn a skončila mi 15.3.2013.Dozvedela som sa,že zamestnávateľ ma ešte stále neodhlásil zo SP.Kedy mi vlastne končí prac.pomer?? 1.2.2013 alebo až po skončení PN-ky?? Papier o ukončení PN som odovzdala do SP.Musím niečo zahlásiť aj zamestnávateľovi??
Veľmi pekne ďakujem za odpovede
Pozri § 64 odst. 2 ZP

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

------
Zamestnávatelovi si mala oznámiť ukončenie PN-ky. Tvoj pracovný pomer skončil posledným dňom PN.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

PP končí až po uplynutí OD. Kedže si neoznámila, že netrváš na skoršom skončení PP.
§64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Doklad o PN predložíš zamestnávateľovi, resp. už dnes si mala.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Tweety Pozri príspevok
PP končí až po uplynutí OD. Kedže si neoznámila, že netrváš na skoršom skončení PP.
§64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Doklad o PN predložíš zamestnávateľovi, resp. už dnes si mala.

Ďakujem za odpovede.Lenže já som ukončenie PN už odovzdala piatok na SP.A ešte k výpovedi.Nakoľko dôvod bol vymyslený,poslala som zamestnávateľovi oznámenie,že výpoveď považujem za neplatnú a ďalej to budem riešiť súdnou cestou.Zamestnávateľ výpoveď nestiahol späť.Čo v prípade,ak som neoznámila ukončenie PN zamestnávateľovi??
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

renataj Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede.Lenže já som ukončenie PN už odovzdala piatok na SP.A ešte k výpovedi.Nakoľko dôvod bol vymyslený,poslala som zamestnávateľovi oznámenie,že výpoveď považujem za neplatnú a ďalej to budem riešiť súdnou cestou.Zamestnávateľ výpoveď nestiahol späť.Čo v prípade,ak som neoznámila ukončenie PN zamestnávateľovi??
- tebe skončila DPN 15.3. - a zamestnávateľovi si sa to ani neunúvala oznámiť??
Nuž - určite máte aj nejaký pracovný poriadok .. dobre by bolo aj poznať svoje povinnosti
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Neoznámila,lebo podľa môjho právnika mi prac.pomer skopnčil 1.2.2013.Lenže ako som čítala tieto riadky,tak som v pomykove ako to vlastne je.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

renataj Pozri príspevok
Neoznámila,lebo podľa môjho právnika mi prac.pomer skopnčil 1.2.2013.Lenže ako som čítala tieto riadky,tak som v pomykove ako to vlastne je.
Uvedený §64 hovorí jednoznačne. Ak si neoznámila, že na predlžení PP netrváš, PP mal skončiť až posledným dňom OD.
Stačilo si len prečítať znenie ZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať