Zavrieť

Porady

Prenájom bytu ako občan a súčasne je platca DPH ako SZČO

účtovník telom i dušou
Ahojte všetci,
práve som zistila, že mám problém a potrebujem pomôcť ho vyriešiť.

Klient mi práve oznámil, že ako občan prenajíma svoj súkromný byt od júna 2012. Bol sa aj zaregistrovať na daňový úrad. Platby mu chodia mesačne na jeho súkromný účet.

LENŽE, on je SZČO, štvrťročný platca DPH!
Ako som sa tu dočítala, mal odvádzať DPH aj kvôli tomu prenájmu.

A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).

Pomôžete prosím? Vďaka
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
a ešte jedna vec ma napadla. má nárok na odpočet DPH zo zariadenia, ktoré nakúpil do tohoto prenajímaného bytu? dik
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
dozvedela som sa ďaľšie skutočnosti:
1.byt je len klientov, takže manželka nepripadá do úvahy
2.od 6 do 11/2012 prenajímal byt slovenskej firme. od 1.12.2012 ho prenajíma francúzskej firme a aj peniaze chodia z Francúzska. Myslím,že to nemení nič na tom,že by mal odvádzať DPH,ale pre istotu sa pýtam..neovplyvní to nič?!
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jacekova Pozri príspevok
Ahojte všetci,
práve som zistila, že mám problém a potrebujem pomôcť ho vyriešiť.

Klient mi práve oznámil, že ako občan prenajíma svoj súkromný byt od júna 2012. Bol sa aj zaregistrovať na daňový úrad. Platby mu chodia mesačne na jeho súkromný účet.

LENŽE, on je SZČO, štvrťročný platca DPH!
Ako som sa tu dočítala, mal odvádzať DPH aj kvôli tomu prenájmu.

A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).

Pomôžete prosím? Vďaka
§ 3 ods. 2 zákona o DPH

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, /1/ duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/dano...ta/mpp1206.pdf
5 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jacekova Pozri príspevok
A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).
jacekova Pozri príspevok
a ešte jedna vec ma napadla. má nárok na odpočet DPH zo zariadenia, ktoré nakúpil do tohoto prenajímaného bytu? dik
Pri prenájme bytu postupuješ klasicky podľa § 39 zákona o DPH. Zákon o DPH v § 38 ods. 3 definuje prenájom nehnuteľnosti ako plnenie oslobodené od dane. Ak je prenájom realizovaný zdaniteľnej osobe, môže sa prenajímateľ rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od DPH. Nárok na odpočet zo zariadenia, ktoré nakúpil do prenajímaného bytu závisí od rozhodnutia prenajímateľa, či prenájom bytu bude od dane oslobodený, alebo nie.
Čo sa týka predpísaných evidencií, alebo vedenia účtovníctva, odpoveď je v § 6 ods. 10 až 13 a 17 ZDP. Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie jednoduchého aj podvojného účtovníctva, ale aj pre vedenie evidencií podľa § 6 ods. 11 ZDP. Výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 nie je možné uplatniť, nakoľko je platiteľ DPH.
6 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jacekova Pozri príspevok
dozvedela som sa ďaľšie skutočnosti:
1.byt je len klientov, takže manželka nepripadá do úvahy
2.od 6 do 11/2012 prenajímal byt slovenskej firme. od 1.12.2012 ho prenajíma francúzskej firme a aj peniaze chodia z Francúzska. Myslím,že to nemení nič na tom,že by mal odvádzať DPH,ale pre istotu sa pýtam..neovplyvní to nič?!
Miesto dodania určíš podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH- t.j. miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
4 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mária.K. Pozri príspevok
Pri prenájme bytu postupuješ klasicky podľa § 39 zákona o DPH. Zákon o DPH v § 38 ods. 3 definuje prenájom nehnuteľnosti ako plnenie oslobodené od dane. Ak je prenájom realizovaný zdaniteľnej osobe, môže sa prenajímateľ rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od DPH. Nárok na odpočet zo zariadenia, ktoré nakúpil do prenajímaného bytu závisí od rozhodnutia prenajímateľa, či prenájom bytu bude od dane oslobodený, alebo nie.
Čo sa týka predpísaných evidencií, alebo vedenia účtovníctva, odpoveď je v § 6 ods. 10 až 13 a 17 ZDP. Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie jednoduchého aj podvojného účtovníctva, ale aj pre vedenie evidencií podľa § 6 ods. 11 ZDP. Výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 nie je možné uplatniť, nakoľko je platiteľ DPH.
fuuuuu, komplikované, hlavne ked som s takým niečim ešte nikdy neprišla do styku :-(
takže mohol by mať príjmy z prenájmu oslobodené, ale musel by robiť koeficient? neexistuje nejaká možnosť v zákone, že by sme ten koeficient robiť nemuseli??
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jacekova Pozri príspevok
fuuuuu, komplikované, hlavne ked som s takým niečim ešte nikdy neprišla do styku :-(
takže mohol by mať príjmy z prenájmu oslobodené, ale musel by robiť koeficient? neexistuje nejaká možnosť v zákone, že by sme ten koeficient robiť nemuseli??
Ak prenajímaš nehnuteľnosť, t.j. aj byt zdaniteľnej osobe, môžeš sa rozhodnúť, že prenájom budeš DPH-čkou zdaňovať. V takom prípade už nemáš nájom ako oslobodené plnenie a koeficient nepočítaš.

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, /19/ na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
2 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
no ja by som to zhľadiska účtovníctva radšej zaťažila s DPH a mám po probléme, ale klient chce, aby to bolo oslobodené, lebo tak nepríde o kopec penazí.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
len neviem aký je teraz postup, keď bude teda príjem z prenájmu oslobodený (prenajíma pre firmu, čiže zdaniteľnú osobu).
budem si viesť evidenciu podľa §6, ods.11 (čiže v časovom slede sledovať každý mesiac príjem 500,- za prenájom a výdaje : vodne, elektrika, pripadne vybavenie bytu)

čiže to nemusím účtovať do peň.denníka, tam kam účtujem klasicky účtovníctvo a len raz za rok do daňového priznania zahrniem tieto údaje???

alebo sa musím trápiť každý mesiac s koeficientom a zadávať P a V týkajúce sa prenájmu do peň.denníka???
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jacekova Pozri príspevok
len neviem aký je teraz postup, keď bude teda príjem z prenájmu oslobodený (prenajíma pre firmu, čiže zdaniteľnú osobu).
budem si viesť evidenciu podľa §6, ods.11 (čiže v časovom slede sledovať každý mesiac príjem 500,- za prenájom a výdaje : vodne, elektrika, pripadne vybavenie bytu)

čiže to nemusím účtovať do peň.denníka, tam kam účtujem klasicky účtovníctvo a len raz za rok do daňového priznania zahrniem tieto údaje???

alebo sa musím trápiť každý mesiac s koeficientom a zadávať P a V týkajúce sa prenájmu do peň.denníka???
Myslím si že nemusíš koeficientovať.
Ale nemôžeš si uplatňovať dph z faktúr(voda, elektrina a vybavenie bytu), teda čo súvisí s tým prenájmom.

Problém by mohlo robiť účtovníctvo(ak fakturuješ s DPH). To by si potom asi mala koeficientovať. §49/4.
2 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
marjankaj Pozri príspevok
Myslím si že nemusíš koeficientovať.
Ale nemôžeš si uplatňovať dph z faktúr(voda, elektrina a vybavenie bytu), teda čo súvisí s tým prenájmom.

Problém by mohlo robiť účtovníctvo(ak fakturuješ s DPH). To by si potom asi mala koeficientovať. §49/4.
a ak by som to fakt mala poriadne oddelené? to čo sa týka živnosti (P aj V by som evidovala s DPH) a to čo sa týka prenájmu (tak by som vobec nenarokovala dph, a ani neodvadzala dph)

urobila by som si záznamnú povinnosť §70 a z hľadiska DPH aj DzP by som robila podrobnú evidenciu. Mohla by som potom NEKOEFICIENTOVAŤ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jacekova Pozri príspevok
a ak by som to fakt mala poriadne oddelené? to čo sa týka živnosti (P aj V by som evidovala s DPH) a to čo sa týka prenájmu (tak by som vobec nenarokovala dph, a ani neodvadzala dph)

urobila by som si záznamnú povinnosť §70 a z hľadiska DPH aj DzP by som robila podrobnú evidenciu. Mohla by som potom NEKOEFICIENTOVAŤ?
Áno podľa §70 by to malo byť OK.
Ale niektoré služby sa nedajú oddeliť. Účtovníctvo robíš ako celok, teda je čiastočne odpočítateľná DPH.(je to aj za živnosť aj za prenájom). To by bolo treba koeficientovať. Ale ak to účtovníctvo je bez dph(neplatca), tak nebudeš mať čo koeficientovať. Treba si overiť, či niektoré služby alebo tovary sú použité súčasne na živnosť aj na prenájom.
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
marjankaj Pozri príspevok
Áno podľa §70 by to malo byť OK.
Ale niektoré služby sa nedajú oddeliť. Účtovníctvo robíš ako celok, teda je čiastočne odpočítateľná DPH.(je to aj za živnosť aj za prenájom). To by bolo treba koeficientovať. Ale ak to účtovníctvo je bez dph(neplatca), tak nebudeš mať čo koeficientovať. Treba si overiť, či niektoré služby alebo tovary sú použité súčasne na živnosť aj na prenájom.
on má živnosť na prekladateľské služby a z toho titulu je platca dph. tam mám všetko rozčlenené. nič z výdavkov týkajúcich sa živnosti nebude používané v súvislosti s prenájmom.

ale čo sa týka prenájmu, tam vo výdavkoch bude výlučne elektrika a voda, ktorá je evidovaná na konkrétnu adresu bytu, čiže to je nezameniteľné, nakoľko klient býva uplne inde.

takto by som už obhajila prečo nerobim koeficient?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jacekova Pozri príspevok
on má živnosť na prekladateľské služby a z toho titulu je platca dph. tam mám všetko rozčlenené. nič z výdavkov týkajúcich sa živnosti nebude používané v súvislosti s prenájmom.

ale čo sa týka prenájmu, tam vo výdavkoch bude výlučne elektrika a voda, ktorá je evidovaná na konkrétnu adresu bytu, čiže to je nezameniteľné, nakoľko klient býva uplne inde.

takto by som už obhajila prečo nerobim koeficient?
Predpokladám, ze účtovníctvo robíš ty.
Ak nie si platca dph, tak koeficientovať nemusíš.
Ak ale si platca DPH, tak mu nemôžeš odpočítať celú dph z tvojej faktúry ale iba pomernú časť. Teda koeficientuješ tvoje faktúry.

Nemusí ísť iba o účtovníctvo. Môžu to byť aj právne služby, alebo daňové poradenstvo. Alebo aj iné.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
marjankaj Pozri príspevok
Predpokladám, ze účtovníctvo robíš ty.
Ak nie si platca dph, tak koeficientovať nemusíš.
Ak ale si platca DPH, tak mu nemôžeš odpočítať celú dph z tvojej faktúry ale iba pomernú časť. Teda koeficientuješ tvoje faktúry.
dobre predpokladáš.
som platca dph... moje faktúry ma nenapadli veru... ale keď mu všetko okolo bytu robím zadara? :-D a moje fa sú výlučne za účtovníctvo živnosti? trochu pritiahnuté za vlasy, viem...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jacekova Pozri príspevok
dobre predpokladáš.
som platca dph... moje faktúry ma nenapadli veru... ale keď mu všetko okolo bytu robím zadara? :-D a moje fa sú výlučne za účtovníctvo živnosti? trochu pritiahnuté za vlasy, viem...
Asi by sa malo koeficientovať(iba tvoje faktúry), Veď mu robíš daňové priznanie DPH, a teda aj s tým prenájmom.
Je to extrém, ale je to na tebe ako sa rozhodneš.
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
marjankaj Pozri príspevok
Asi by sa malo koeficientovať(iba tvoje faktúry), Veď mu robíš daňové priznanie DPH, a teda aj s tým prenájmom.
Je to extrém, ale je to na tebe ako sa rozhodneš.
mas uplnu pravdu.... fakt dobrý postreh... len chcem z toho nejako vyklučkovať.... napríklad mu budem fakturovat účtovníctvo ale evidenciu dph s DP k DPH uz nie.
v najhoršom pripade budem robit podrobnu evidenciu čo sa tyka prenajmu a moje fa koeficientovat....
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
a este jeden postreh: čo keby som vystavovala 2 fa? 1 za uctovnictvo a druhu za najom? za ucto by si uplatnil dph a z tej fa za najom by si nenarokoval dph.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jacekova Pozri príspevok
mas uplnu pravdu.... fakt dobrý postreh... len chcem z toho nejako vyklučkovať.... napríklad mu budem fakturovat účtovníctvo ale evidenciu dph s DP k DPH uz nie.
v najhoršom pripade budem robit podrobnu evidenciu čo sa tyka prenajmu a moje fa koeficientovat....
Myslím, že tvoje faktúry je potrebné koeficientovať. Daňové priznanie k DPH za platiteľa aj daňové priznanie k dani z príjmov za daňovníka sa vyhotovuje vrátane prenájmu. Nedá sa to oddeliť. Ale čo sa týka koeficientovania, môžu do úvahy pripadať aj ďalšie vstupy. Napríklad telefóny, benzín, nafta, kúpa auta, oprava auta, atď. To v súvislosti s prenájmom netelefonuje, nejazdí? Každý doklad je potrebné zvažovať. Jednoduchšie je zdaňovať daňou z pridanej hodnoty. A tej francúzskej spoločnosti sa byt prenajíma za akým účelom? Treba zistiť, či nie je v SR registrovaná za platiteľa DPH, resp. či nemá povinnosť registrácie, ktorú si zatiaľ nesplnila. Ak by bola platiteľom DPH, potom by jej bolo jedno, že sa k nájmu uplatní DPH.
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mária.K. Pozri príspevok
Myslím, že tvoje faktúry je potrebné koeficientovať. Daňové priznanie k DPH za platiteľa aj daňové priznanie k dani z príjmov za daňovníka sa vyhotovuje vrátane prenájmu. Nedá sa to oddeliť. Ale čo sa týka koeficientovania, môžu do úvahy pripadať aj ďalšie vstupy. Napríklad telefóny, benzín, nafta, kúpa auta, oprava auta, atď. To v súvislosti s prenájmom netelefonuje, nejazdí? Každý doklad je potrebné zvažovať. Jednoduchšie je zdaňovať daňou z pridanej hodnoty. A tej francúzskej spoločnosti sa byt prenajíma za akým účelom? Treba zistiť, či nie je v SR registrovaná za platiteľa DPH, resp. či nemá povinnosť registrácie, ktorú si zatiaľ nesplnila. Ak by bola platiteľom DPH, potom by jej bolo jedno, že sa k nájmu uplatní DPH.
pre mňa je tiež jednoduchšie uplatniť k príjmu z prenájmu DPH, ale klientovi sa to nepozdáva, lebo tá francúzska spoločnosť nechce platiť viac. prvých 5 mesiacov bola nájomná zmluva so slovenskou firmou a teraz to zmenili na tú francúzsku, hoci tam stále býva tá istá osoba.

auto má, na živnosť, telefón tiež.... no tam by sa mi veru ťažko oddelovalo, či 1 telefonát alebo 1 cesta mesačne by sa mala koeficientovať...
0 0
Načítať ďalšie