Zavrieť

Porady

vratenie pozicky

zdravim.potrebujem radu.zaciatkom minuleho roku som pozical jednej mojej znamej istu sumu penazi. na urade sme potom overili zmluvu o pozicke kde je uvedena suma, doba splatnosti a urok.islo o pozicku na dva mesiace. od tej doby mi splatila urok za 2 mesiace tak som to skusil riesit ze som jej dal podpisat zmenku kde som sumu navysil o omeskany urok. odvtedy mi dala este urok za jeden mesiac. vzhladom k tomu ze s nou nevidim do buducna nijaky pokrok chcem sa opytat aok by som mal postupovat dalej. ci podat trestne oznamenie pre podvod (mam pocit ze od zaciatku vedela ze bude mat problem to vratit) alebo s tou zmenkou ist za exekutorom. vdaka sa radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak je zmenka naozaj zmenkou (spĺňa príslušné náležitosti), neváhal by som a žiadal by som súd o vydanie zmenkového platobného rozkazu a nie zmenkového platobného rozkazu. Na rozdiel od klasického platobného rozkazu ten zmenkový nadobudne právoplatnosť aj v prípade, že si ho odporkyňa neprevezme. Navyše odporkyňa má kratšiu lehotu na podanie námietok než na podanie odporu voči platobnému rozkazu. Ak návrh podáte na tlačive uvedenom na stránke ministerstva spravodlivosti, súd by mal zmenkový platobný rozkaz vydať do desiatich dní od podania návrhu. Upozorňujem, že príslušnosť zmenkového súdu určuje zákon (v praxi okresný súd v sídle kraja), nie je ním všeobecný súd odporcu. Ak ste mali v zmenke uvedené miesto platenia (napríklad svoju adresu), môžte podať návrh na vydanie zmenkového platobného rozkazu aj na tom "zmenkovom" súde, ktorý prísluší danému miestu. Súdny poplatok je 6%, počíta sa nielen zo žalovanej sumy, ale aj zo zmenkovej odmeny (ak ju žiadate). Ak je odporkyňa zamestnaná, má iný príjem (okrem sociálnych dávok), tak je aj šanca, že následne exekútor peniaze vymôže. Ak nemáte potuchy, ako sa vyššie uvedené návrhy píšu, oslovte niekoho zbehlejšieho zo svojho okolia, prípadne advokáta.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ani jedno, ani druhé. Skutočnosť, že nevedela, že pôžičku nebude vedieť splatiť by jej len ťažko dokázali. Exekútor nemá exekučný titul, tým je buď platobný rozkaz alebo zmenkový platobný rozkaz (ak je zmenka OK). Takže moja rada - napísať žalobu na súd alebo ísť za advokátom. Otázkou je, či má dlžník majetok, z ktorého by bolo možné uspokojiť Tvoju pohľadávku.

    petson21 je offline (nepripojený) petson21

    petson21
    este k tej zmenke.tlacivo som kupil v predajni s tlacivami. inak som fyzicka osoba teda ak to je podstatne. okrem nasich mien a adries su tam len nase podpisy a ona este uviedla ze je to bez protestu.postaci to?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    petson21 Pozri príspevok
    este k tej zmenke.tlacivo som kupil v predajni s tlacivami. inak som fyzicka osoba teda ak to je podstatne. okrem nasich mien a adries su tam len nase podpisy a ona este uviedla ze je to bez protestu.postaci to?
    Ja len v kútiku duše dúfam , že aj čísla OP ....

    ...a občas sa aj svedkovia hodia ...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    petson21 Pozri príspevok
    este k tej zmenke.tlacivo som kupil v predajni s tlacivami. inak som fyzicka osoba teda ak to je podstatne. okrem nasich mien a adries su tam len nase podpisy a ona este uviedla ze je to bez protestu.postaci to?
    Podpis vystaviteľky zmenky musí byť naspodu pod textom zmenky. Váš podpis na zmenke nemá čo hľadať (ak tam je a nebodaj na prednej strane, tak by to mohlo mať pre Vás nepríjemné následky). Teraz zostáva dúfať, že vystaviteľka nezaprie podpis a nebude potrebný znalecký posudok (ono aj tak podpis na zmenke sa neosvedčuje, preto sa zvyknú robiť sprievodné zmluvy). Zároveň treba dúfať, že na jej adrese nebýva napr. jej dcéra, ktorá má také isté meno (preto sa zvykne do zmenky dopĺňať dátum narodenia, rodné číslo alebo iný jednoznačný údaj).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.