Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej núdzi a Dohoda o prac.činnosti alebo Dohoda o vykonaní práce

Ahojte, chcem sa spýtať, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi.
1. Mám 21 rokov, trvalý pobyt mám mimo pobytu u rodičov. Slobodná, bezdetná.
2. Bývam u priateľa, ktorý je vlastníkom bytu, no trvalý pobyt má nahlásený tiež u rodičov (nebýva s nimi).
3. Od januára nie som zamestnaná, ani nie som na živnosti, ani na dohodu, ani na abs.praxi, ani nevykonávam žiadnu prac.činnosť.
4. Nie som ani vlastníkom bytu, ani auta, ani majetku, CP, atď...

Chcem vás poprosiť o informáciu, či by som mohla nejaký príspevok dostať, nakoľko momentálne nemám prácu a neživia ma rodičia, nebývam s nimi. A či by som mohla dostať aj príspevok na bývanie. Zároveň by som chcela vedieť, či je možné popri tejto dávke vykonávať aj prácu na Dohodu. A či sa mi príjem nezníži vzhľadom na tieto dávky. Nie som si vôbec istá zákonmi, ale pôjdem určite na úrad práce a do sociálnej poisťovne.
ĎAKUJEM ZA INFORMÁCIE.Pekný večer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba použiť vyhľadávač - je to už vo viacerých témach riešené. .. napr tu pozri: http://www.porada.sk/t197255-narok-n...nej-nudzi.html

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vyzivovacia povinnost medzi rodicmi a detmi je dana zakonom, ale nekonci 25 rokom veku dietata.
    25 rokov je hranica, do ktorej sa dieta posudzuje pre vypocet davky v hmotnej nudzi spolu s rodicmi, pokial spolu ziju v jednej domacnosti.
    Ty ale nezijes s rodicmi v jednej domacnosti, tazke kvoli davkam v hmotnej nudzi sa nebudes s rodicmi posudzovat.

    V prvom rade musis byt evidovana na UP a mat vymer zo Socialnej poistovne o tom, ze nemas narok na podporu v nezamestnanosti.
    Potom mozes poziadat o davky v hmotnej nudzi.
    aby si mala narok aj na prispevok na byvanie, musis predlozit nielen najomnu zmluvu, ale aj preukazat, ze min. 6 mesiacov to najomne skutocne platis.

    podmienky aj to, co sa pocita do tbojho prijmu, najdes napr. tu:
    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

    Mariah18 je offline (nepripojený) Mariah18

    Mariah18
    Ahoj, prezrela som už všetky témy, hlavne musím byť posudzovaná ako samostatná osoba. Len chcem vedieť, či je to možné, nakoľko mám 21 rokov. Ale pracovala som skoro dva roky v inom meste, tak som si dala trvaly pobyt inde-mimo rodičov. Teraz som bez práce, platím najom vlastnikovi bytu. mame aj najomnu zmluvu medzi sebou.

    Ibaže je zakon, ze do 25 rokov maju rodicia vyzivovaciu povinnost, tak neviem?

    ale už som si vybavila všetky veci, tak si počkam na rozhodnutie.

    Mariah18 je offline (nepripojený) Mariah18

    Mariah18
    Ahoj dakujem za odpoveď. Na upsvar som evidovaná od 8.januára, a zo soc.poisť. mi prišlo rozhodnutie, ze vzhladom na to, ze mi chybali 3 mesiace do riadne 2 odprac.rokov, tak nemam narok na podporu v nezamestnanosti.. s tym teda pôjdem na upsvar. Na upsvar som im predložila aj to ze platim tych 6 mesiacov, bolo to treba podpísať v tom velkom harku vlastnikom bytu, a tiez sme spisali aj na pocitaci take nase vymyslene tlacivo o uhradach, no dala som ze platim po 60 €, aby ten prispevok bol no tak adekvatny k tomu ... dufam teda, ze to uznaju, aspon pokym nenastupim na nejaku dohodu alebo prac.pomer, bola by to aspon ako taka pomoc.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    no tak to si si ozaj mohla doplatiť radšej poistné do SP ako DPO !
    doplním: dobrovoľne poistená osoba

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mariah18 Pozri príspevok
    Ahoj dakujem za odpoveď. Na upsvar som evidovaná od 8.januára, a zo soc.poisť. mi prišlo rozhodnutie, ze vzhladom na to, ze mi chybali 3 mesiace do riadne 2 odprac.rokov, tak nemam narok na podporu v nezamestnanosti.. s tym teda pôjdem na upsvar. Na upsvar som im predložila aj to ze platim tych 6 mesiacov, bolo to treba podpísať v tom velkom harku vlastnikom bytu, a tiez sme spisali aj na pocitaci take nase vymyslene tlacivo o uhradach, no dala som ze platim po 60 €, aby ten prispevok bol no tak adekvatny k tomu ... dufam teda, ze to uznaju, aspon pokym nenastupim na nejaku dohodu alebo prac.pomer, bola by to aspon ako taka pomoc.
    Nedoporučujem spisovať "vymyslené tlačivo o úhradách", pretože osoba ktorá prenajíma byt musí byť registrovaná na DU.

    Dávka v hmotnej núdzi a Dohoda o prac.činnosti alebo Dohoda o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.