Zavrieť

Porady

Zaniknutá zmluva - poistenie auta PZP

Dnes som s prekvapením zistila, že pol roka jazdievam na osobnom aute bez povinného zmluvného poistenia. Vôbec som poisteniu nevenovala pozornosť, bola som presvedčená, že som PZP uzatvárala na jar. Ani moja poisťovňa na tento fakt neprišla, dokonca ani dopraváci pri náhodnej kontrole.
Teraz by som chcela uzavrieť novú poistku v tej istej poisťovni, ale neviem, ako na to. Keďže je výhodné pre poistenca zmluvu vypovedať a následne uzavrieť novú (bežná prax kvôli výhodnejšej cene). V mojom prípade však niet čo vypovedať. Ako by ste takúto situáciu riešili vy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    motylik7 je offline (nepripojený) motylik7

    telo zrelej ženy a duša mladej dievčinky ...viac motylik7
    Kauza je vyriešená: poisťovňa mi poslala oznámenie na adresu, ktorú som mala 14 rokov dozadu, mali ju napísanú vo svojom registri. Záhadou ostáva, kde adresu vykutrali, keďže už dávno v mojich dokladoch nikde nefiguruje. Poistné obdobie mi vraj beží, aspoň tak mi to bolo povedané, aj keď nechápem celkom tomu mechanizmu, lebo však poistka zaplatená nebola.... no holt, má svoj vlastný život

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ak zanikne zmluva pre neplatenie, do dňa zániku je poistník povinný zaplatiť poistenie.
    Po zaniku zmluvy pre neplatenie, nemôže uzatvoriť zmluvu v inej poisťovni, ale musi v pôvodnej poisťovni.
    Neplatením PZP si poistník iba spôsobí problém.
    V prípade poistnej udalosti v čase, ked bol v omeškaní s platením - poisťovňa môže voči nemu uplatniť regres a nie je to len že môže ale aj uplatňuje.

    V praxi som sa s tým stretla a nie je to nič príjemné platiť nejakú spoluúčasť na škode. A vôbec to nemusia byť iba škrabance, môžu to byť veľké škody (na majetku, na zdraví ).

    julysak je offline (nepripojený) julysak

    julysak
    Ak ti zmluva zanikla zo zákona, nemáš zmluvu, nemáš čo vypovedať.
    Uzavri novú.
    Možno sa poisťovňa zobudí a bude chcieť niečo doplatiť za starú (od dátumu do kedy bola, do dátumu , kedy zanikla)

    motylik7 je offline (nepripojený) motylik7

    telo zrelej ženy a duša mladej dievčinky ...viac motylik7
    Julysak s tým tvojím prvým odstavcom sa stotožňujem. Reakcie poisťovne sa trošku obávam práve kvôli tomu, čo si napísal v druhom odstavci. Avšak za čo by chceli peniaze, keďže som od zániku starej zmluvy nebola poistená? Poisťovňa mi novú zmluvu, na nové obdobie, vôbec neposlala.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    motylik7 Pozri príspevok
    Julysak s tým tvojím prvým odstavcom sa stotožňujem. Reakcie poisťovne sa trošku obávam práve kvôli tomu, čo si napísal v druhom odstavci. Avšak za čo by chceli peniaze, keďže som od zániku starej zmluvy nebola poistená? Poisťovňa mi novú zmluvu, na nové obdobie, vôbec neposlala.
    .. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-381 (§9)

    motylik7 je offline (nepripojený) motylik7

    telo zrelej ženy a duša mladej dievčinky ...viac motylik7
    Ďakujem Katy, preštudovala som, odpoveď na moju otázku som nenašla. Asi sa vymykám
    Ale našla som aspoň toto:
    (14) Poisťovateľ je povinný poistníkovi písomne oznámiť najneskôr desať týždňov pred uplynutím poistného obdobiaa) výšku poistného podľa § 8 na nasledujúce poistné obdobie,b) dátum skončenia poistného obdobia,c) termín, do ktorého je možné podať výpoveď príslušnej poistnej zmluvy podľa osobitného predpisu.15ca)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    toto asi ešte neplatilo v čase tvojho konca poistenia ...
    ale pozri sa na SKP - že dokedy máš presne poistenie. Tam to bude - ak ti zaniklo zo zákona. Do tej doby ho musíš zaplatiť.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    motylik7 Pozri príspevok
    Poistné obdobie mi vraj beží, aspoň tak mi to bolo povedané, aj keď nechápem celkom tomu mechanizmu, lebo však poistka zaplatená nebola.... no holt, má svoj vlastný život
    ...pochopíš , keď tlačivko zvané šek nájdeš v schránke ........

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    - poisťovni to tak vyhovuje - veď im to doplatíš. keby ti zrušili - tak im doplatíš len jeden mesiac navyše - a môžeš ísť inde.

    Mňa by tiež v tejto svislosti zaujímalo - či ste sa stretli s tým - že si poisťovne uplatňujú nárok podľa §12 odst 1 f ( meškanie platby - a poistná udalosť)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    azla Pozri príspevok
    Ak zanikne zmluva pre neplatenie, do dňa zániku je poistník povinný zaplatiť poistenie.
    Po zaniku zmluvy pre neplatenie, nemôže uzatvoriť zmluvu v inej poisťovni, ale musi v pôvodnej poisťovni.
    len k tomuto doplním ... že ak zaniká podľa §9 odst 4 tak -citujem:
    " .... je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom"
    .. potom už môže ísť do druhej poisťovne !

    motylik7 je offline (nepripojený) motylik7

    telo zrelej ženy a duša mladej dievčinky ...viac motylik7
    Už je zaplatené a celé poistné obdobie, samozrejme. So zákonom sa neradno ťahať za prsty

    Katy mne sa zdá logické to, čo je uvedené v par. 12 odst. 1 f.
    Katy a R - len som chcela vedieť, praktisky som sa stým nestretla - všetci v mojom okolí platia včas, len jeden známy pred časom - tvoj prípad. ale nehoda nebola.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.