Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

24.12 tu p.Mihál v rámci Happy Hour zverejní ultrazvukový snímok svojho potomka...:p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
I.H. - máte dobré otázky, škoda že sme sa nevideli na školeniach, tam by som Vám to snáď vysvetlil. "Per huba" sa niektoré problémy zákona vysvetľujú ľahšie.

K dohodárom - ak sa mi to podarí stihnúť, súčasťou vianočnej HH bude i príspevok špeciálne venovaný tejto téme.

K civilke. Príjmy z civilky spadajú pod § 9 ods.2 písm. e) ZDP, a sú to teda príjmy od dane oslobodené. Nejde o príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP. Preto bez ohľadu na ich výšku nebude ich príjemca z tohto titulu poistencom podľa § 11 ods.2 zákona 580/2004.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.12.04 at 16:57
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Pán Mihál, mňa to mrzí určite viac, že sme sa na školeniach nestretli, určite by sme našli spoločnú tému. O tejto stránke som sa však dozvedela len pred pár dňami, myslím, že má najlepšiu úroveň v porovnaní s ostatnými, čo spôsobuje práve Vaša interpretácia zákonov. Klobúk dolu, máte skutočne široký záber a zrejme za všetkých vrelá vďaka za Vaše odpovede. Málo kedy sa v dnešnej hektickej dobe stretneme s pomocou "bezplatnou".
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

A k neplateniu odvodov z rozdeleného tohtoročného zisku po VZ-to sa vzťahuje na účtovný alebo daňový zisk?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Podla mna na zisk vyplateny spolocnikovi po zdaneni v s.r.o., lebo to je jeho prijem, nie o com sa uctuje predtym v s.r.o.
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Pán Mihál. Ešte by ma zaujímalo Vaše stanovisko k §16 ods.8 "Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk".
Toto ma zaujíma z pohľadu mzdára, nie poistenca. Tam je to jasné. Ale ak ja ako zamestnávateľ vypočítavam a odvádzam poistné aj za zamestnanca, a u zamestnanca v mesiaci bude odvod poistného vypočítaný v sume menej ako je 100 Sk, tak ako ???
Ako zamestnávateľ budem robiť odvod za všetkých zamestnancov a ten bude samozrejme nad tú sumu 100 Sk. Odvádzam aj za toho zamestnanca, ktorého odvod bude menej ako 100 ???
Vopred vrelá vďaka za odpoveď.
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

A pre dnešok už poslená: Ktoré osoby mám považovať na účely zdravotného zákona za osoby so zdravotnýmn postihnutím ??? Tie, ktoré sú Zákonom o soc.poistení definované ako "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť" od 40% vyššie ??? alebo aj pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o menej ako je 40% voči zdravej fyzickej osobe ???
Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
I.H. - 12.1. sa stretneme v BA ?
...a tam si všetko vysvetlíme.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.04 at 20:06
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Novelu zákona schválenú v NRSR 2.12.2004, dnes, tj. 21.12.2004, podpísal prezident.
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Pán Mihál. Keďže nie som "BLAVAČKA", toto miesto je pre mňa žiaľ nevhodné. Nebudete robiť ešte školenia aj v iných mestách? Ak áno, môžete mi prosím napísať ich termíny, možno to bude zaujímať aj ostatných "poraďákov". Blava je žiaľ pre mňa, ani tak nie z dôvodu vzdialenosti, ale hlavne z časového hľadiska nevhodná.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre I.H. od J.M.:
12.1.2005 Bratislava
18.1.2005 Žilina
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Žilina je super. Kde sa môžem prihlásiť?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Školenie 18.1.2005 v Žiline organizuje Poradca podnikateľa, s.r.o.

Prihlášku a ďalšie informácie nájdete na www.epi.sk,
presný link je:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...ID=198&LngID=0
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Pán Mihál, tá Bratislava na 12.1.2005 je už plná? Nemohla by som sa ešte prihlásiť? Ak áno, kde?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
urs, ešte sa nejaké miesto nájde. Kedže nám nefunguje stránka, pošlite mi Vašu mailovú adresu buď cez SS alebo na jmihal@zoznam.sk, pošlem Vám prihlášku.

BTW, prosím touto cestou všetkých, ktorí prídu na 12.1., aby sa pripravili na podmienky aké majú sardinky v krabičke.
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Celkom pekné príklady o spoločníkoch v materiáloch poskytnutých vrámci HH. Ešte ma napadá však otázka.
Príklad:
Pán Milan je spoločníkom s.r.o. So svojou spoločnosťou nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu. Pre svoju spoločnosť aktívne pracuje. Za prácu dostáva odmenu – táto odmena sa považuje podľa zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti, spoločnosť ju účtuje do daňových nákladov a z vyplatenej odmeny spoločnosť strháva pánovi Milanovi preddavok na daň. Pán Milan bude na účely zákona o zdravotnom poistení považovaný za zamestnanca a z odmeny sa bude vypočítavať a odvádzať poistné na zdravotné poistenie.
Co v prípade, že má v tejto spoločnosti aj uzatvorenú pracovnú zmluvu? Spočítam túto odmenu s príjmom z riadneho prac.pomeru a urobím odvod?
Príklad:
Pani Milada je spoločníčkou s.r.o. So svojou spoločnosťou nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu. Pre svoju spoločnosť aktívne pracuje, za túto prácu nedostáva žiadnu odmenu. Ako spoločníčke jej spoločnosť vyplatí podiely na zisku, dosiahnutého spoločnosťou. Iné príjmy pani Milada mať nebude. Pani Milada sa na účely zákona o zdravotnom poistení nebude považovať za zamestnanca. Z vyplatených podielov na zisku sa poistné na zdravotné poistenie odvádzať nebude. Za pani Miladu bude platiť zdravotné poistenie štát.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Co v prípade, že má v tejto spoločnosti aj uzatvorenú pracovnú zmluvu? Odmenu vyplatenú zo zisku po zdanení si nevšímam a odvod urobím len z príjmu z riadneho prac.pomeru?
Možno ma už máte plné zuby, ale prosím odpovedzte.
Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
I.H.:
Prvá otázka - fakticky áno, spočítate odmenu a mzdu...
Druhá otázka - áno, odmena zo zisku (podiel na zisku) ako keby neexistovala a odvod na zdravotné poistenie bude len z príjmu z pracovného pomeru.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef, denný študent na VŠ, ktorý má ŽL musí platiť preddavky na ZP?
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Pán Mihál. Véééééééééľmi pekne ďakujem. Po preštudovaní poskytnutých materiálov počas "HH" je už aj oveľa jasnejšie ročné zúčtovanie poistného a sú tam zodpovedané aj niektoré mnou položené otázky v "porade", na ktoré ste mi žiaľ neodpovedal, takže ešte raz vďaka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ricij
Jozef, denný študent na VŠ, ktorý má ŽL musí platiť preddavky na ZP?
Riči - študent, neštudent, všetko jedno. Predpokladám, že zamestnanie nemá, takže - áno, musí platiť preddavky na ZP.
<!-- / message -->
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať