Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte mi prosím upozorniť na pilotný príspevok k novému zákonu o zdravotnom poistení na

http://www.aurus.sk/pris.html
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Pán Mihál, ja to nemôžem otvoriť. Píše mi to že súbor je poškodený a nedá sa opraviť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pardon, i ja osobne na mojom PC to mám problém otvoriť - kolegovia na iných PC to ale otvoria bez problémov. Pozrieme sa na to.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Chyba je vo vašom "prijímači".
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ja to taktiež nemôžem otvoriť, z toho istého dôvodu ako píše Nika. A tak by som rád...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK. Týmto vyhlasujem HAPPY HOUR a do 13.00 tu nechám príspevok, ku ktorému sa neviete dostať. Autorské práva vyhradené.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.10.04 at 10:00
0 0
Tomáš Szalay Tomáš Szalay

Tomáš Szalay je offline (nepripojený) Tomáš Szalay

Ale to bol predsa zámer predkladateľa, keďže týmto spôsobom sa dalo vyhnúť plateniu odvodov. Príklad: mesačná mzda 11 mesiacov krát minimálna mzda a v dvanásty mesiac miliónová odmena s odvodovým stropom 32 tisíc. To už naozaj možné nebude.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení Poradcovia, dovoľte mi aj vo Vašom mene privítať na Porade nového člena, pána Tomáša Szalaya - hovorcu pána ministra a člena tímu, ktorý pripravil reformu.
Pán Szalay, vitajte, verím v plodnú diskusiu s Vami.
Vyššie uvedenú diskusiu ste si už zrejme dobre prečítali, teším sa na Vaše ďalšie reakcie.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.10.04 at 13:25
0 0
Tomáš Szalay Tomáš Szalay

Tomáš Szalay je offline (nepripojený) Tomáš Szalay

Vďaka za privítanie; hovorcom už ale viac než rok nie som )
Diskusiu čítam veľmi pozorne, niektoré postrehy sú podnetné. Cením si, že ste ten zákon "rozobrali" na atómy a poukazujete na možné problémy z hľadiska praxe. Nik nie je neomylný a napriek niektorým možným nejasnostiam by som neoznačoval tento zákon ako paškvil. Verím, že spoločne ho odladíme do aplikovateľnej podoby (napokon, i zákon o sociálnom poistení sa novelizoval trikrát ešte pred jeho účinnosťou). Škoda, že takéto vecné a dobré pripomienky sme od nikoho nedostali počas medzirezortného pripomienkového konania. Dovoľte však, aby som v tejto diskusii nevystupoval v mene ministerstva, na to nemám oprávnenie.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Pán Mihál, pochopila som správne, že ak zamestnávame dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce, ktorá zarobí necelých 800,-Sk za mesiac, tak zarobí teraz ešte menej o to poistné, ktoré bude povinný za ňu zamestnávateľ odviesť? Pochopila som to správne? Vďaka za skorú odpoveď.
Je to super, čítať všetky tieto postrehy od viacerých. Pekný deň Vám všetkým želá Machulka.
Naposledy upravil Machulka : 08.10.04 at 14:49
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

vdaka za Pikošky J.Mihala a potesil ma prichod p.Szalaya. Bolo by zaujímave vediet, kto vsetko mohol a pripomienkoval zákon, ak náš "hovorca" z oblasti SP a ZP J.Mihal narazil ( a je uplne jedno, či sám, alebo s kolektívom) na široký okruh problémov. Ja osobne mám stále pocit, že návrhy zákonov čítajú a pripomienkujú iba samotní predkladatelia (rozumej úradníci z ministerstiev či poisťovní). Nie sme partnerom, ale stále sa čosi "šepoce" o našej IT gramotnosti - prečo "odborníci - tvorcovia" sa nepýtajú tých, ktorých sa to dotýka? A ak nemajú koho, diskusných fór je na nete dosť. Mali by to mať za povinné čítanie!
Ale nie o tom som chcela.
Dotaz:
- osoba majúca príjem iba z prenájmu nehnuteľnosti (v spoluvlastníctve s dvoma dalsími osobami), poberatel inv.dôchodku - bude platit? a podla ktorého VZ? za rok 2004?
- a druhý spoluvlastník, t.č. na MD?
- a tretí spoluvlastník, dobrovolne nezamestnany?
A ako budu platit "výsluhoví dôchodcovia" - OSZČ?

Vdaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Machulka -

1. Ak má niekto dohodu o vykonaní práce, nepovažuje sa podľa nového zákona o ZP za zamestnanca (na výške príjmu z DoVP nezáleží)

2. Podľa § 11 odsek 2 nového zákona o ZP:

(2) Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo
samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má príjem, ktorý podlieha dani z príjmov, vyšší ako minimálna mzda.

Keďže príjem z DoVP je necelých 800 Sk mesačne, čo je výrazne menej ako 6500 Sk, nevzťahuje sa na túto osobu § 11 odsek 2 - zdravotné poistenie si sama neplatí.

Resumé - za dôchodkyňu pracujúcu na DoVP s príjmom menšim, ako minimálna mzda, platí ZP štát.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.10.04 at 07:39
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ekin
Dotaz:
- osoba majúca príjem iba z prenájmu nehnuteľnosti (v spoluvlastníctve s dvoma dalsími osobami), poberatel inv.dôchodku - bude platit? a podla ktorého VZ? za rok 2004?
- a druhý spoluvlastník, t.č. na MD?
- a tretí spoluvlastník, dobrovolne nezamestnany?
A ako budu platit "výsluhoví dôchodcovia" - OSZČ?

Vdaka
Opäť ide o aplikáciu § 11 odsek 2 nového zákona.

(2) Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má príjem, ktorý podlieha dani z príjmov,[1]) vyšší ako minimálna mzda.[2]

[1]) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. [2]) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov.


1. Inv. dôchodca nie je ani zamestnanec, ani SZČO. Ale má príjem z prenájmu - podľa zákona o dani z príjmov zdaňovaný. Takže ak tento príjem je vyšší ako minimálna mzda, platí zdravotné poistenie. Ak je nižší, platí poistné štát.

VZ = príjem (max.ale 36-násobok priem.mzdy).

Pri aplikácii § 11 odsek 2 na osoby, ktorých príjem je zdaňovaný podľa § 6, 7, 8 ZDP (nejde o dohodárov a pod. so zdaniteľným príjmov zo závislej činnosti) bude "legislatívno-technický" problém, pretože nový zákon nedefinuje jasne, ako postupovať (inými slovami je tam "diera", ktorú možno pekne vy-zne(?)-užiť. Je to na dlhšiu debatu, snáď niekedy nabudúce.

2. Druhý spoluvlastník je t.č. na MD. Možno mu (jej) blahoželať, pretože ak správne usudzujem, táto osoba má štatút zamestnanca, prípadne SZČO. Preto sa na ňu nevzťahuje § 11 odsek 2. Napríklad ak je zamestnanec, platí poistné len ako zamestnanec, tj. len z príjmu plynúceho jej v zamestnaní. V danom prípade ide o príjem z prenájmu - nie zo zamestnania - z tohto príjmu sa v žiadnom prípade neplatí ZP.

Na tomto mieste odbočím a uvediem ďalší zaujímavý dôsledok "geniality" nového zákona. Ak sa chce osoba, ktorá by inak spadala pod § 11 odsek 2 (nie je zamestnanec ani SZČO a má VEĽKÝ príjem napr. z prenájmu) vyhnúť zdravotnému poisteniu podľa § 11 odsek 2, nech sa niekde u priateľov zamestná ako zamestnanec na kratší pracovný čas (povedzme 1 hod mesačne) s príjmom povedzme 40 Sk mesačne. Bude zamestnancom, zaplatí spolu so zamestnávateľom odvody cca 20 Sk mesačne a má pokoj.

3. Dobrovoľne nezamestnaný - detto ako bod 1.

4. SZČO bude platiť bez rozdielu, či je dôchodca, výsluhový dôchodca, v produktívnom veku...

Ak dovolíte, na túto odpoveď: (C) Jozef Mihál
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.10.04 at 07:39
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte k tomu pripomienkovaniu nových zákonov.

Už som na Porade zopárkrát popisoval svoje skúsenosti s mojimi pokusmi o upozornenie na nedostatky zákonov. Samozrejme na legislatívno-technické nedostatky, nie na nedostatky "politické". Výsledok zatiaľ vždy veľká 0.

Napr. teraz na jeseň bežalo na Min.práce pripomienkové konanie k novele zákona o soc.poistení. Ako aktívny občan, ktorému záleží na kvalite tohto zákona, som im zaslal moju analýzu chýb zákona (viď príspevok na aurus.sk). Odozva veľká 0.

Nepomôžem si, ale v prípade nového zákona o ZP myslím šlo reformátorom o to, aby zákony prešli za každú cenu a o detailoch "sa budeme baviť nabudúce". Ale ak to kompetentní nestihnú znovelizovať do 1.1.2005, nastane tu slušný chaos a reformátori si zlíznu peknú hanbu.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.10.04 at 07:48
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mimochodom, poznáte stránku

www.reformazdravotnictva.sk ?

Je tam diskusia pomerne úzkeho okruhu ľudí - najmä lekárov, o reforme (ale narazil som tam i na kolegu Poradcu bepa). Cenné je, že tam veľmi aktívne prispieva sám pán minister. V posledných dňoch sa tam snažím upozorniť na to, že zákon o zdravotnom poistení je zlý. Žiaľ osadenstvo tej stránky nie celkom chápe, o čo ide.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Uz tam mate odpoved od ministra aj ked niekedy su to nemastne-neslane odpovede
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Pozrel som si to a p. Mihálovi musím dať za pravdu.
Chápanie reálneho behu života je u týchto ľudí je niekedy podivné.
Okrem samotných vyjadrení, ktoré sú v uvedenej diskusii sú tu ďalšie dôvody, prečo to hovorím:
- pracoval som v špitáli ako THN,
- vedieme účtovníctvo niekoľkým lekárom a vysvetľovanie mzdových, pracovnoprávnych, obchodnoprávnych, daňových, odvodových a poplatkových otázok pri ich prechode na súkromníčenie a aj vpriebehu ich terajšej činnosti ...,
- mám niekoľkých lekárov medzi príbuznými a známymi ...

Resumé:
To poriadne fungovať nemôže a nikdy nebude!!!
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

vdaka za nadherny rozpis, ale:
vsetci spoluvlastníci, ktorí majú príjem - nie sú zamestnaní a ani neboli. Jeden inv.dôch., druha na MD bez zamestnavatela, tretí OSZC-uz nepodnika, cize nema iny prijem. Ako to teda je s ich odvodmi?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravím Vás srdečne Eva. Tak ešte raz.
1. osoba - u invalidného dôchodcu je to jasné - ak v nejakom mesiaci bude mať príjem vyšší, ako 6500 (? toť hneď problém, ako invalid má nižšiu minimálnu mzdu... takže je diskutabilné, aká je vlastne pre neho táto suma...), tak bude povinný platiť si ZP ako "samoplatca". Vym. základ bude príjem, dosiahnutý v tomto mesiaci. Zákon stanovuje aj maximum ako ročne 36násobok priemernej mzdy, ale tu je zákon napísaný tak chaoticky, že no. Je to nad rámec diskusného príspevku tu.

2.osoba je síce na MD ale nemá zamestnanie. Na rozdiel od súčasného stavu - kedy aj v prípade nejakého príjmu z prenájmu stále platil poistné štát - od 1.1.2005 štát platí len za tie osoby, ktoré nie sú - ani zamestnanci - ani SZČO - a nemajú ani iný zdaniteľný príjem vyšší ako minimálna mzda. Tým pádom osoba č.2 je fakticky ten istý problém, ako osoba č.1.

3.osoba - čo je OSZČ - je to SZČO ? Ak áno, tak čo je to "nepodniká" ? Prepokladám, že je to osoba, ktorá stále má živn.list, ale fakticky nevykonáva žiadnu činnosť a má nulový príjem ako SZČO.
Ak je to tak, potom ako živá SZČO bude musieť platiť poistné zo základu - minimálnej mzdy (že má výsluhový dôchodok je absolútne nepodstatné - po novom), a príjem, o ktorom sa bavíme, nebude podliehať odvodom.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Po prečítaní príspevkov mi vŕta v hlave otázka či za spoločníka s.r.o. nepoberajúceho žiadnu odmenu resp. odmenu do výšky min.mzdy bude platiť ZP štát alebo nie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať