Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...zdá sa to byť tvrdé, ale existuje na to riešenie...dozviete sa na školení...
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Sem sa to asi nehodí, ale nemôžem si odpustiť - dúfam, že sa po Vašich školeniach, pán Mihál rozprúdi na porade vášnivá diskusia, aby me sa my, čo nemôžeme na školenie(ták ma to mrzíííí!), čo-to dozvedeli. Som napnutá ako "hozentrógel", čo za novinky nám pripravili a hlavne na Vaše "obchádzky".
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Myslím, že tie chystané akcie slušne rozprúdia krvný obeh Porady a dodajú nové červené krvinky. Naviac každým dňom pribúdajú ďalšie zaujímavé novinky v danej téme a napríklad to, čo je napísané v horeuvedenom príspevku č.101 nakoniec možno bude úplne inak.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

p.Mihál

ako som to správne pochopil tak kôli danovej optimalizácii som mnou vlastnené eurobondy prepísal na moju dvoj ročnú dcéru aby som mohol za nu podať priznanie a uplatnit nezdaniteľnú časť dane (par 7 -kapital.majetok)
Od 1.1.05 mi to ale nebude nič platé lebo dcera bude mať vyšší príjem ako 12*6500 (výnos sa vypláca 1x ročne) a tým pádom to čo ušetým na dani zaplatím do ZP
Naposledy upravil ivan01 : 17.11.04 at 22:34
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivan01 - môžem Vás upokojiť, Vaša 2-ročná dcéra nebude platiť ZP, aj keď jej zdaniteľný príjem za rok bude vyšší, ako 12x6500 Sk.

A to nie preto, že má len dva roky, ale preto, lebo "samoplatcom" budú len osoby, ktoré budú mať príjem podľa § 5 alebo § 6 a pritom nebudú platiť ZP ako zamestnanci alebo ako SZČO. Takže povinnosť platiť ZP NEBUDE v prípade príjmov podľa § 7 a § 8 (zákona o dani z príjmov).

P.S. Krásny príklad daňovej optimalizácie, myslím, že inšpiruje aj iných členov či hostí Porady.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

Jozef Mihál
Pre dvd -
Osoba, poberajúca zdaniteľné príjmy napr. podľa § 7 alebo § 8 ZDP, ktorá nie je ani zamestnancom ani SZČO, bude platiť zdravotné poistenie ako samoplatca v mesiacoch, v ktorých takýto príjem prevýši minimálnu mzdu (6500 Sk).
p.Mihál na základe tohto vášho príspevku som si myslel že by moja dcéra mala platit ZP jako smoplatca pretže výnos z dlhopisou je zdaňovaný podľa §7.
Čiže citované neplatí ?
p.s.len včera som objavil tuto stránku ale myslím že je super
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivan01 - citované by platilo, keby zákon 580/2004 zostal bez zmeny. Na svet sa ale derie novela, podľa ktorej...viď môj príspevok č. 106 vyššie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Naviac - na doplnenie - hranica príjmu by sa nemala posudzovať "mesačne" ale "ročne". To je dobrá správa napríklad pre študentov. Ak bude novela v doteraz známej podobe ("hmhm") schválená, tak -
zdravotné poistenie budú platiť - 14% z príjmu - vtedy, ak ich kumulovaný príjem z dohôd za celý rok 2005 bude vyšší ako súčet minimálnych miezd, platných počas roka 2005. Čiže ak ich príjem z dohôd za rok 2005 bude vyšší ako cca 79.500 Sk.

Príklad:
Študent XY zarobí na dohodu o BPŠ v mesiaci marec 2005 hrubých 10000 Sk. Zdravotné poistenie za marec neplatí.
V mesiacoch júl, august 2005 zarobí na ďalšiu DoBPŠ po 15000 hrubého mesačne. Zdravotné poistenie za tieto mesiace neplatí.
V súčte za rok 2005 má hrubých 40000 Sk. Je to menej, ako 79500, preto za rok 2005 nebude musieť platiť zdravotné poistenie.

...ak sa mi to nepodarilo vysvetliť zrozumiteľne, môžem vysvetliť osobne...viete kedy, viete kde.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.11.04 at 14:42
0 0
cbcb cbcb

cbcb je offline (nepripojený) cbcb

Pan Mihal,
chcem sa Vas opytat ci ma bezny obcan moznost nejako zasiahnut do pripravovanch nezmyslov.
Napriklad ako bolo uz hore spomenute clovek nema nijaku realnu moznost si popri zamestnani privyrobit (ako SZCO). Rovnako aj vznik odvodov pre SP na zaklade obratu bez toho aby podnikatel musel dosiahnut realiny zisk a pod.
Myslim ze nasa moznost rozhodovat by nemala koncit volbou vlady a potom sa uz len prizerat...
Viem ze toto nie je uplne vhodny prispevok do tohoto fora, ale daju sa tieto zakony niekde pripomienkovat, alebo robi to niekto?
Mozem pre to urobit nieco ja?
Ci ani nie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Občas sa stane, že "bežný" občan sa nejakou náhodou dostane k pripomienkovaniu zákonov, ale podľa súčasných našich zákonov má možnosť pripomienkovania zákonov len určitý pomerne úzky okruh subjektov - široká verejnosť medzi ne nepatrí...
V rámci Vašej iniciatívy môžete zasielať návrhy na zmenu zákona napr. do NRSR (predsedovi, do výborov, poslancom), na príslušné ministerstvá...Ak vaše návrhy sú rozumné a sú rozumní i ľudia, ktorým ich pošlete, nemusí to byť zbytočná námaha.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Študent XY zarobí na dohodu o BPŠ v mesiaci marec 2005 hrubých 10000 Sk. Zdravotné poistenie za marec neplatí.
V mesiacoch júl, august 2005 zarobí na ďalšiu DoBPŠ po 15000 hrubého mesačne. Zdravotné poistenie za tieto mesiace neplatí.
V súčte za rok 2005 má hrubých 40000 Sk. Je to menej, ako 79500, preto za rok 2005 nebude musieť platiť zdravotné poistenie.

Pán Mihál, ja sa dozviem na školení, ale predsa: Ak by tento študent v r. 2005 zarobil viac ako 79500 ale v r. 2006 bude bifliť na štátnice a nezarobí ani mäkké fň? Čo takýto nešťastník potom?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je to jednoduché - za rok 2005 si v termíne podania daňového priznania, tj. v marci 2006, zaplatí zdravotné poistenie. A za rok 2006 žiadne zdravotné poistenie platiť nebude. Pre úplnosť - takéto osoby nebudú platiť preddavky na poistenie. Len ak ich príjem zo závislej činnosti prevýši súčet min.miezd daného roka, si podajú ročné zúčtovanie poistného a zaplatia poistné za daný rok.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viete, ako sa SZČO môže vyhnúť plateniu preddavkov na zdravotné poistenie počas roka 2005 ?
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

No to by ma teda zaujímalo. Ja som SZČO popri zamestnaní teda platím ako zamestnanec a ako SZČO sa mi teda nechce, stačí sociálka. To sa mi teda ani neoplatí podnikať.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Dúfam, že nám to na školení pošuškáte. Už si chystám veľký blok na poznámky.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viete, ako sa študent, pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študentov, v roku 2005 vyhne povinnosti platiť zdravotné poistenie ?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

P. Mihal, co to uz viem z prednasky z Martina, ale uvitam, ak sa "pikosky" z Nitry a Bratislavy dostanu aj ku mne aj k tym, co nemaju moznost sa zucastnit ani jednej Vasej prednasky.
V pripade, ze by ste mali cas a chut to dat do nejakeho materialu, mala by som on zaujem aj na dobierku.
Znacka: rubikova kocka
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Pán Mihál, ten študent - teda ako sa vyhne plateniu zdrav.poisteniu by ma zaujímalo. Dozviem sa to až na školení (v stredu v BA) ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
iva - o tom sú školenia... medzi svojimi si povieme to, čo sa "špióni" na Porade pri všetkej úcte k P. - jednoducho nedozvedia.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

OK, už sa teda na to školenie veľmi teším.
Ešte by som potrebovala jednu radu - čo sa týka Dohôd o brig.práci študentov v tomto roku. Môj syn (17 rokov) má mesačný príjem na dve dohody o brig.práci št. spolu cca 2.500,- brutto. Zatiaľ teda zdrav.poist.nebol povinný platiť.
V 11/04 však napísal nejaký odborný článok na českú intern.stránku. Za ten by mal dostať cca 3.000 Kč (má mu prísť poštou na podpis autorská zmluva?)
Možno som len "profesionálne deformovaná" a za všetkým vidím problém - ale čo s tým jeho príjmom z Čiech ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať