Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
2.12.2004 bola v NRSR schválená novela zákona č.580/2004 o zdravotnom poistení. Oproti vládnemu návrhu novely boli schválené 3 pozmeňujúce návrhy. V najbližších dňoch sa na tomto mieste pokúsim zverejniť kompletné znenie zákona so zapracovanými zmenami, vyplývajúcimi zo schválenej novely.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
dobry vecer,
tak este raz ak som to dobre pochopila:
1. zamestnankyna inv. dochodkyna si ide od 1. 1. 2005 - 31. 3. 2005 cerpat neplatene volno, nemusi si platit ZP?
2. ja ako SZCO som zamestnana ako hl. kontrolor obce na 40 hod. mesace, HM zhruba 2000,- Sk/mesiac, v roku 2004 som si podla zamestnankyne ZP nemusela platit zdravotne, oznacili ma ako SZCO popri zamestnani, ale fakt je ze mojim hlavnym prijmom je prijem zo zivnosti a moj prijem je vyssi ako 12x min. mzda, ako to bude v roku 2005, predpokladam ze si budem normalne musiet platit
dakujem za skoru odpoved, nakolko zamestnankyna mala preplatit ZP zamestnavatelovi este predtym ako pojde na neplatene volno

na skolenie v ZA samozrejme pridem, dufam, ze tam spoznam niekoho z porady, len na moj problem s neplatenym volnom je to neskoro
Naposledy upravil Daska : 07.12.04 at 21:10
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vyjadrím sa k bodu 1. (ako píšete, kým nie je neskoro) -
Od 1.1.2005 sa pri neplatenom voľne ZP neplatí.
A to preto, lebo: Vym.základ musí byť aspoň vo výške zamestnancovi náležiacej minimálnej mzde s odkazom na celý zákon o min.mzde. Kedže zamestnanec nepracuje - jemu príslušná min.mzda je nulová - nulový bude i vym.základ.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Dakujem a dovidenia v Ziline
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Prosím Vás od 1.1.2005 , keď si spoločník firmy s.r.o. pravidelne mesačne vypláca odmenu za výkon funkcie, čo má schválené valným zhromaždením neplatí odvod do ZP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čo je to odmena za výkon funkcie ?
1. Ak je to odmena za prácu spoločníka, tak spoločník bude na účel ZP považovaný za zamestnanca a z odmeny sa bude platiť ZP ako u "klasických" zamestnancov. tak tomu bolo i v roku 2004.
2. Ak je to odmena konateľa s.r.o., tak od r.2005 sa to chápe ako činnosť SZČO a platí si sám ZP akoby bol živnostník. V r.2004 v tomto prípade šlo o odmenu štatutára a platilo sa ZP ako v prípade zamestnnacov (ako bod 1.).

...takže v oboch prípadoch sa tak či tak platí odvod na ZP.
Prečo radšej nejde (od r.2005) cez podiely na zisku ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v plnom znení, platnom od 1. januára 2005, po jeho novele schválenej 2.decembra v NR SR. Zmeny zákona spôsobené touto novelou sú vyznačené červenou farbou.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.12.04 at 13:23
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v plnom znení, platnom od 1. januára 2004, po jeho novele schválenej 2.decembra v NR SR. Zmeny zákona spôsobené touto novelou sú vyznačené červenou farbou.
chybička se vloudila: od 1. januára 2005 to má byť :p
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Ak je člen dozornej rady zo zahraničia a je v cudzine zamestnaný, bude od 1.1. u nás platiť zdravotné poistné?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravotné poistenie nebude platiť žiaden člen dozornej rady. Ani cudzinec, ani Slovák.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ak už Vás mám na linke, pán Mihál. Môj šéf je Nemec, no v Nemecku má strašne drahé zdravotné poistenie (300 EUR mesačne a 1200 EUR spoluúčasť). Je konateľom a jediným spoločníkom sročky. Ako ho čo najlacnejšie poistiť? Ak bude dostávať odmenu za výkon funkcie konateľa, nebude z toho platiť odvody do SP, však?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Problém cudzincov a zdravotného poistenia žiaľ nie je práve moja parketa. Ako občan EÚ by mal byť poistený iba raz - v NSR, a u nás by zdravotné poistenie platiť nemal. Inak konatelia sa podľa nového zákona od 1.1.2005 považujú za SZČO a tak aj budú platiť zdravotné poistenie, či už dostávajú alebo nedostávajú za výkon funkcie konateľa odmenu.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Odvody do SP ako konatelia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Od 1.1.2005 sú konatelia na účely zákona o zdravotnom poistení považovaní za SZČO. Predstavte si to tak, akokeby mali živnostenský list na funkciu konateľa. Takže budú platiť zdravotné poistenie. Nie však sociálne poistenie.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Yo, vďaka. Snáď sa nájde nejaká poisťovňa, ktorá ho poistí.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Ako sa bude postupovat pri odvodoch do ZP ked: Konatel spolocnosti je sucasne aj zamestnancom tej istej spolocnosti a pobera prijmy zo zavislej cinnosti v tejto spolocnosti?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adinka55 - v danom prípade ide o súbeh zamestnania a činnosti SZČO. Takže bude sa postupovať tak, akoby popri zamestnaní vykonával živnosť.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Pre ricij: na základe čoho platí šéf v Nemecku drahé ZP? Ono je to dosť domotané, mal by v rámci EU platiť princíp, že občan EU by mal odvody platiť len v 1 štáte, lenže potom sú tu všeliaké dodatky, ktoré to tak zamotávajú, že sa v tom ani besná sviňa nevyzná. Máme však na Všeobecnej ZP odbor Európskej integrácie - keď som im popísala môj problém (slov. ZP nechcela poistiť rakúskeho zamestnanca slovenskej s.r.o., ktorý má aj živnosť doma v Rakúsku) dostala som vyčerpávajúcu odpoveď. Pozri tému zamestnávanie cudzinca. Skús tu šéfa symbolicky zamestnať - v tom mojom prípade mal zamestnanecký pomer v SR "prednosť" pred živnosťou v Rakúsku a museli ho tu poistiť. Prajem veľa úspechov, ak sa čosi zaujímavé dozvieš, daj to tu vedieť.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Už mi to raz vysvetľoval, že ako to majú v Nemecku, ale už je to dávno. Tuším, že ak má niekto vyšší príjem ako určitá hranica, vypadáva z verejného poistenia a musí sa poistiť v komerčnej ZP. A tí si určujú podmienky podľa svojho. Keďže je alergik, tak mu vyrúbili takú nehoráznu sumu. U nás by mohol mať takmer to isté za 910,-.
V Nemecku nemá živnosť, ani zamestnanie, dokonca predal aj dom v ktorom mal trvalý pobyt.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
adinka55 - v danom prípade ide o súbeh zamestnania a činnosti SZČO. Takže bude sa postupovať tak, akoby popri zamestnaní vykonával živnosť.
Jožko, ja viem, že na zajtrajšom školení sa budeme tejto téme venovať, len strašne, prestrašne ma zaujíma ako to bude s odvodmi tohto človiečika, ktorý je všetko toto:
1. zamestnanec spoločnosti ZÁKON, s. r. o. - poberá normálny príjem zo závislej činnosti
2. spoločníkom spoločnosti ZÁKON, s. r. o. - má podiel na zisku
3. konateľom spoločnosti ZÁKON, s. r. o. - za túto funkciu neberie ani korunu, teda žiadny príjem
4. držiteľom živnostenského listu, čiže SZČO - živnostenský list má od roku 1998, od tohto roku neplatil žiadne odvody (nemal príjem postačujúci pre SP, a pre ZP mal klasifikovaný "súbeh"), a v roku 2004 žiadnu činnosť na ŽL nevykonával
To akože bude platiť poistné do ZP 3x?
ďakujem za odpoveď
Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať